Рішення № 101496633, 24.11.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.11.2021
Номер справи
580/4048/21
Номер документу
101496633
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2021 року справа № 580/4048/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаращенка В.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Черкаській області утвореного на правах відокремленого підрозділу ДПС України, про визнання протиправним рішення та зобов`язати вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України, в якому просив:

1) визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України від 19.02.2021 №2414085/2194202553 про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 26.01.2021 на суму 302116,14 грн, в тому числі ПДВ 50352,69 грн;

2) зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №4 від 26.01.2021 на суму 302116,14 грн, в тому числі ПДВ 50352,69 грн;

3) визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України від 19.02.2021 №2414086/2194202553 про відмову в реєстрації податкової накладної №5 від 31.01.2021 на суму 383280,04 грн, в тому числі ПДВ 63880,01 грн;

4) зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №5 від 31.01.2021 на суму 383280,04 грн, в тому числі ПДВ 63880,01 грн.

Ухвалою суду від 19.07.2021 судом прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі. Вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в судове засідання.

Ухвалою суду від 24.09.2021 допущено заміну відповідача – Державну фіскальну службу України (код ЄДРПОУ 39292197) на правонаступника – Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393), а також залучено до участі у справі в якості співвідповідача – Головне управління ДПС у Черкаській області утворене на правах відокремленого підрозділу ДПС України (Код ЄДРПОУ ВП: 44131663).

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем безпідставно зупинено реєстрацію податкових накладних від 26.01.2021 №4, від 31.01.2021 №5. При цьому, у квитанції зазначено, що для реєстрації необхідно надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач стверджує, що надав в електронному вигляді копії необхідних документів та пояснення щодо здійснених господарських операцій, однак оскарженими рішеннями комісії Головного управління Державної податкової служби у Черкаській області, яка приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкової накладної, відмовлено в реєстрації податкових накладних.

Позивач звернув увагу, що у спірних рішеннях не конкретизовано, які саме документи складені із порушеннями та яких не вистачає.

Позивач вказує, що ним виконано необхідні вимоги для реєстрації податкових накладних і при цьому надано всі необхідні документи, відтак, оскаржувані рішення про відмову у реєстрації є протиправними та підлягають скасуванню, а податкові накладні повинні бути зареєстровані днем фактичного подання в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Представник відповідачів – Головного управління ДПС у Черкаській області та Державної податкової служби України, у відзиві на адміністративний позов зазначив про безпідставність позовних вимог, оскільки розглянувши наданні платником пояснення та документи встановлено, що причиною відмови в реєстрації податкових накладних від 26.01.2021 №4, від 31.01.2021 №5 є надання платником не повного переліку документів, необхідних для реєстрації податкової накладної.

Фактично підставою відмови в реєстрації податкових накладних від 26.01.2021 №4 та від 31.01.2021 №5 є ненадання платником податку повного переліку документів, а саме не надано документи щодо придбання паливно-мастильних матеріалів для надання послуг по перевезенню (договір, видаткова накладна, платіжне доручення).

В зв`язку з вищенаведеним комісією Головного управління ДПС у Черкаській області прийнято рішення про відмову у реєстрації податкових накладних від 26.01.2021 №4, від 31.01.2021 №5.

Враховуючи вищевикладене, представник відповідачів вважає, що рішення про відмову в реєстрації податкових накладних прийняті правомірно, тому позовні вимоги є необґрунтованими.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Згідно відомостей, які містяться в матеріалах справи, квитанцією від 12.02.2021 зупинена реєстрація податкової накладної від 26.01.2021 №4, виписану позивачем на надання послуг з перевезення вантажу, а саме: соняшника у кількості 841,27 т на суму 302116,14 грн., в т.ч. ПДВ 50352,69 грн.

Квитанцією від 12.02.2021 повідомлено позивача про прийняття та зупинення реєстрації податкової накладної у зв`язку з тим, що ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризику визначеним пунктом 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуги 49.41 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються, та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання

При цьому, запропоновано подати пояснення та копії документів що підтвердження інформації зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Крім того, квитанцією від 13.02.2021 зупинена реєстрація податкової накладної від 31.01.2021 №5, виписану позивачем на надання послуг з перевезення вантажу, а саме: соняшника у кількості 823,81 т на суму 383280,04 грн., в т.ч. ПДВ 63880,01 грн.

Квитанцією від 13.02.2021 повідомлено позивача про прийняття та зупинення реєстрації податкової накладної у зв`язку з тим, що ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризику визначеним пунктом 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуги 49.41 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються, та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання

При цьому, запропоновано подати пояснення та копії документів що підтвердження інформації зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

14.02.2021 позивачем направлено до податкового органу повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних від 26.01.2021 №4, від 31.01.2021 №5, реєстрацію яких зупинено.

Рішеннями комісії Головного управління ДПС у Черкаській області з питань реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 19.02.2021 за №2414085/2194202553, від 19.02.2021 за №2414086/2194202553 відмовлено в реєстрації податкових накладних від 26.01.2021 №4, від 31.01.2021 №5.

Підставою для відмови в реєстрації вказано ненадання платником копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робі, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

В розділі додаткова інформація наведеного рішення вказано про відсутність документів про придбання товарів/послуг.

Не погоджуючись із рішенням про відмову в реєстрації податкових накладних, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з того, що згідно підпунктів «а», «б» пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України (далі – ПК України), об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів та послуг місце постачання яких розташоване на митній території України.

Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкової накладної та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкової накладної платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкової накладної платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (пункт 74.3 статті 74 ПК України).

Пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно пункту 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

Відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);

чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;

наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;

наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);

наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;

дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165 та Порядок розгляду скарги, відповідно).

За положеннями пункту 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку № 1165).

За приписами пункту 10 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Згідно пункту 11 Порядку № 1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).

Згідно пункту 5 додатку 3 Порядку № 1165 «Критерії ризиковості здійснення операцій» одним з критеріїв ризиковості здійснення операцій є перевищення суми компенсації вартості товару/послуги, зазначеного/зазначеної в розрахунку коригування на зменшення суми податкових зобов`язань, поданому отримувачем такого товару/послуги для реєстрації в Реєстрі, величини залишку, що визначається як різниця обсягу придбання на митній території України з 1 січня 2017 р., зазначеного постачальником у зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних / розрахунках коригування, складених на отримувача такого/такої товару/послуги, та обсягу постачання з 1 січня 2017 р., зазначеного отримувачем у зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних / розрахунках коригування на постачання такого/такої товару/послуги.

Суд зазначає, що належної мотивації підстав та причин віднесення поданої позивачем податкової накладної до категорії ризиковості здійснення операцій відповідачами до суду не надано.

Пунктами 2-7 Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Згідно пунктів 9-11 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно здодатком до цього Порядку.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно допункту 5цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Разом з тим, у пункті 6 Порядку № 1165 вказано, що інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Отже, суд вказує, що з урахуванням положень наведених норм, комісією регіонального рівня приймається рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за результатами розгляду інформації та копій документів платника податку. Тому контролюючий орган має право вимагати від платника податку документи та пояснення на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов`язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях.

Також аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення комісії контролюючого органу повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.

Судом встановлено, що позивачем подавалось до контролюючого органу пояснення з відповідними первинним документами щодо наявності підстав реєстрації податкових накладних.

Натомість оскаржене рішення містить лише загальне твердження про ненадання платником податків первинних документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, реєстрацію якої зупинено.

Як встановлено судом, між позивачем та ТОВ «Кернел Трейд» укладено договір надання послуг по перевезенню вантажів автомобільним транспортом № СПОТ КО1056Т від 01.08.2020 у відповідності до умов якого, ФОП ОСОБА_1 зобов`язався надати послуги по перевезенню вантажів (соняшник) 841,27 тон згідно заявок.

26.01.2021 позивачем виставлений рахунок № ОМ-0000002 на послуги по перевезенню вантажів ( соняшник 841,27 тон) на суму 302116,14 грн., в т.ч. ПДВ 50352,69 грн.

26.01.2021 між сторонами підписаний акт № 16 від 26.01.2021 та узгоджений сторонами реєстр-розрахунок, де вказані номери товарно-транспортних накладних, дати виписки ТТН, номера автомобілів, маршрут, дати розвантаження, нетто відправника і отримувача, сума послуг без ПДВ. Товарно-транспортні накладні пронумеровані, скріплені печатками сторін договору.

26.01.2021 позивачем виписана податкова накладна № 4 від 26.01.2021 на суму 302116,14 грн., реєстрація якої зупинена.

Також 31.01.2021 позивачем виставлений рахунок №ОМ-0000004 на послуги по перевезенню вантажів ( соняшник 823,81 тон) на суму 383280,04 грн., в т.ч. ПДВ 63880,01 грн.

31.01.2021 між сторонами підписаний акт № 17 від 31.01.2021 та узгоджений сторонами реєстр-розрахунок, де вказані номери товарно-транспортних накладних, дати виписки ТТН, номера автомобілів, маршрут, дати розвантаження, нетто відправника і отримувача, сума послуг без ПДВ. Товарно-транспортні накладні пронумеровані, скріплені печатками сторін договору.

31.01.2021 виписана податкова накладна № 5 від 31.01.2021 на суму 383280,04 грн., реєстрація якої зупинена.

Суд звертає увагу, що викладене в оскаржених рішеннях твердження про відсутність документів про придбання товарів/послуг не є достатньою та обґрунтованою підставою для зупинення реєстрації податкової накладної, оскільки не містить вказівки, які саме документи відсутні та яких не вистачає.

Щодо викладених у відзиві тверджень про ненадання документів щодо придбання паливно-мастильних матеріалів для надання послуг по перевезенню, суд зазначає, що дані обставини не покладені в основу оскарженого рішення.

Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 77 КАС України суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Отже, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 04 грудня 2018 року у справі № 821/1173/17.

На підставі викладеного судом встановлено протиправність прийнятих рішень про відмову в реєстрації податкових накладних, що є підставою для їх скасування.

Суд також враховує, що відповідно до п. 20 Порядку №12346 у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отже, чинним законодавством покладено на Державну податкову службу України обов`язок щодо прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, тому для відновлення порушених прав позивача необхідно зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 31.01.2021 №804, днем її фактичного подання на реєстрацію.

Підсумовуючи наведене, оцінивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, виходячи з системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.

У відповідності до положень ст. 139 КАС України понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2270 грн. слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Черкаській області.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 19.02.2021 №2414085/2194202553 про відмову в реєстрації виписаної фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 податкової накладної №4 від 26.01.2021 на суму 302116,14 грн., в тому числі ПДВ 50352,69 грн.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 19.02.2021 №2414086/2194202553 про відмову в реєстрації виписаної фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 податкової накладної №5 від 31.01.2021 на суму 383280,04 грн., в тому числі ПДВ 63880,01 грн.

Зобов`язати Державну податкову службу України (ідентифікаційний код 43005393, адреса: 04053 м. Київ, площа Львівська, 8) зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні виписані фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 №4 від 26.01.2021 на суму 302116,14 грн, в тому числі ПДВ 50352,69 грн.; №5 від 31.01.2021 на суму 383280,04 грн, в тому числі ПДВ 63880,01 грн, датою її фактичного подання на реєстрацію.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Черкаській області утвореного на правах відокремленого підрозділу ДПС України (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, код ЄДРПОУ ВП: 44131663) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 4540 (чотири тисячі п`ятсот сорок) грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана з врахуванням особливостей закріплених п. 3 розділу VI «Прикінцеві положення» та п. 15.5 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.

Суддя Валентин ГАРАЩЕНКО