Рішення № 101496072, 30.11.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2021
Номер справи
520/19305/21
Номер документу
101496072
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

30 листопада 2021 року № 520/19305/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зінченко А.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТД С-ГРУП" (вул. Повздовжня, буд. 4,м. Харків,61085, код ЄДРПОУ 38383471) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ43143704) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення № 00/3821/0901 від 23.03.2021р., винесене Головним управління ДПС у Харківській області.

В обґрунтування позовних вимог було зазначено, Головним управління ДПС у Харківській області була проведена фактична перевірка ТОВ “ТД С-ГРУП” з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні виробництва і обігу підакцизних товарів за період з 01.07.2019 року по день закінчення перевірки.

Ухвалою суду від 01.10.2021 року відкрито спрощене провадження у справі.

Відповідач надав відзив на позов, в якому зазначив, що діяв у межах та на підставі закону, просить позов залишити без задоволення.

Дослідивши матеріали справи судом встановлено наступне.

За результатами проведення перевірки складено Акт перевірки № 2934/20-40-09-01-08/38383471 від 22.02.2021 про результати фактичної перевірки з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійснення виробництва і обігу підакцизних товарів.

Податковим органом були встановлені порушення ч. 1 ст. 15 Закону України від 19.12.1995р. № 481 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та пального» було встановлено перевіряючими за даними повідомлення ТОВ «ТД С-ГРУП» про об`єкти оподаткування (перелік яких наведений у таблиці 1 на сторінці 3 акту), договору про надання послуг з перевезення вантажів від 28.05.2020р. № 29 з СТОВ «МРІЯ» (код ЄДРПОУ 30378024) та фактичних даних з ЄРАН та СЕАРП. Крім того, на сторінці 4 акту зазначено про ненадання до перевірки документів, що підтверджують оприбуткування, розподіл та використання пального у кількості 38 088,02 літри (акцизна накладна від 28.07.2020р. № 492), отриманого від ТОВ «БЕЛОЙЛ КОМОДІТІ» (код ЄДРПОУ 41197323), що перевищує загальний об`єм паливних баків транспортних засобів, визначених підприємством станом на 29.07.2020р. для здійснення послуг по перевезенню вантажів СТОВ «МРІЯ» за договором від 28.05.2020р. № 29.

Позивачем у встановлені законодавством строки подано заперечення на акт та копії всіх документів щодо оприбуткування пального, його розподілу, переміщення, використання у власній господарській діяльності які підтверджують відсутність порушення ст. 15 Закону № 481., на які ТОВ «ТД С-ГРУП» отримало відповідь від 23.03.2021р. № 9726/6/20-40-09-01-15.

В якості заходів досудового врегулювання даного спору, позивачем подана скарга на податкове повідомлення — рішення № 00/3821/0901 від 23.03.2021р. з дотриманням вимог Порядку оформлення і подання скарг платниками податків та їх розгляду контролюючими органами, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 21.10.2015 № 916 та Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2015р. за № 1617/28062. Рішенням, ДПС України від 02.07.2021р. № 14917/6/99-00-06-03-01-06 податкове повідомлення - рішення № 00/3821/0901 від 23.03.2021р. залишене без змін, а скарга без задоволення. Вказане рішення обґрунтовано тим, що ТОВ «ТД С-ГРУП» отримана ліцензія на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки), реєстраційний номер 20370414202001609, дійсна з 23.09.2020р. по 23.09.2025р.

Позивач вважає податкове повідомлення-рішення за своїм характером не обґрунтованим як нормативно, так і документально, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку вищенаведеному, дослідивши надані матеріали справи, судом встановлено наступне.

Згідно пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) та з метою здійснення контролю за дотриманням вимог Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального” (далі - Закон 481/95-ВР) у сфері роздрібної та оптової торгівлі, керуючись пп. 19і.1.14, 19і.1.16, 19і.1.17 п. 19і.1 ст. 19і ПКУ, працівниками управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДПС, на підставі наказу 10.02.2021 № 870 - п, “Про проведення фактичної перевірки ТОВ «ТДС - ГРУП» та направлень на перевірку від 10.02.2021 1606, 1607, період у період з 16.02.2021 по 19.02.2021проведено фактичну перевірку ТОВ «ТД С - ГРУП» за місцем провадження діяльності за адресою: вул. Повздовжня, буд. 4,м. Харків,61085 до день закінчення перевірки.

За її результатами складено акт від 22.02.2021 № 2934/20-40-09-01-08/38383471.

Під час фактичної перевірки при дослідженні даних ІС «Податковий блок», системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового наданих документів та пояснень, податковим органом встановлено факти отримання ТОВ «ТДС - ГРУП», за адресою: м. Красноград, Харківська область у період із 28.07.2020 по 15.09.2020 пального «Ваг/кі дистиляти (газойли)», код товару за УКТ ЗЕД 2710194300 від постачальників Товариства з обмеженою відповідальністю «Белойл Комодіті» (код ЄДРГІОУ: 41197323) акцизна накладна (далі - АН) від 28.07.2020 № 492 у кількості 38 088.02 літри та Товариства з обмеженою відповідальністю «Паливної компанії «ЛЕОДР» (код ЄДРГІОУ: 39544704) АН від 26.08.2020 № 168 у кількості 9 044.88 літрів, від 26.08.2020 № 167 у кількості 9 139.98 літрів ( 9.09.2020 № 177 у кількості 8 976,21 літр, від 1 1.09.2020 № 178 у кількості 8 981.66 літрів від 11.09.2020 № 1 79 у кількості 9 076.09 літрів, від 15.09.2020 № 181 у кількості 9 032.82 літри, від 01.10.2020 що підтверджується акцизними накладними.

У висновках Акту зафіксовано порушення ч.1 ст. 15 Закону України від 19.12.1995р. № 481 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та пального» було встановлено перевіряючими за даними повідомлення ТОВ «ТД С-ГРУП» про об`єкти оподаткування (перелік яких наведений у таблиці 1 на сторінці 3 акту), договору про надання послуг з перевезення вантажів від 28.05.2020р. № 29 з СТОВ «МРІЯ» (код ЄДРПОУ 30378024) та фактичних даних з ЄРАН та СЕАРП. Крім того, на сторінці 4 акту зазначено про ненадання до перевірки документів, що підтверджують оприбуткування, розподіл та використання пального у кількості 38 088,02 літри (акцизна накладна від 28.07.2020р. № 492), отриманого від ТОВ «БЕЛОЙЛ КОМОДІТІ» (код ЄДРПОУ 41197323), що перевищує загальний об`єм паливних баків транспортних засобів, визначених підприємством станом на 29.07.2020р. для здійснення послуг по перевезенню вантажів СТОВ «МРІЯ» за договором від 28.05.2020р. № 29.

Суд вказує, що статтею 1 Закону № 481/95-ВР визначено, що оптова торгівля - це діяльність по придбанню і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації суб`єктам господарювання (у тому числі іноземним суб`єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) роздрібної торгівлі, іншим суб`єктам господарювання (у тому числі іноземним суб`єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва); місце оптової торгівлі пальним - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для здійснення оптової торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування.

Відтак, у разі наявності оптової ліцензії без місць оптової торгівлі підприємство має право реалізувати пальне виключно через пересувні акцизні склади, так як стаціонарний акцизний склад (місце оптової торгівлі) у нього відсутній.

Право реалізувати пальне зі стаціонарного акцизного складу, тобто з місця оптової торгівлі, що розташовано за відповідною адресою та має уніфікований номер, суб`єкт господарювання набуває за умови отримання ліцензії, у якій конкретно визначено таке місце оптової торгівлі.

Суд зазначає, що відповідно до п. 231.1 п. 231.3 ст. 231 ПКУ платник податку при реалізації пального зобов`язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.

Згідно з наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2019 № 262 “Про затвердження форм заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів, акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового” в акцизній накладній зазначаються:

-реквізити акцизного складу або пересувного акцизного складу, з якого фізично відвантажене (відпущене) пальне;

-уніфікований номер акцизного складу в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового;

-номер реєстрації транспортного засобу в уповноважених органах відповідної держави, двосимвольний код типу транспортного засобу (автомобільного, залізничного, повітряного, морського, річкового, трубопровідного), з якого фізично відвантажене (відпущене) пальне, та дані про місткість ємності (секцій), з якої (яких) здійснено відвантаження (відпуск) пального (загальна місткість; кількість секцій; місткість секцій, з яких здійснено відвантаження (відпуск) пального, на обсяги якого виписана акцизна накладна).

Статтею 17 Закону № 481/95-ВР визначено, що у разі оптової торгівлі пальним або зберігання пального без наявності ліцензії до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 500 000 гривень.

На підставі висновків акту перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №-00/3821/0901 від 23.03.2021р. , яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 500 000 гривень.

Підпунктом 14.1.141-1 п.14.1 ст. 14 ПКУ визначено, що пальне - це нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 цього Кодексу.

Так, за приписами пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 ПКУ до пального віднесено інші спеціальні бензини (важкі дистиляти (газойлі) за кодом товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД 2710194300.

При дослідженні наданих матеріалів, судом встановлено наступне.

Відповідно до ст. 1 Закону № 481/95-ВР місце зберігання пального - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування.

Зберігання пального - діяльність із зберігання пального (власного або отриманого під інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик.

Згідно з пп. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 ПК України акцизний склад - це приміщення але територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.

Отже, з наведених понять вбачається, що місце зберігання пального є як приміщення. так і територія на митній території України, на якій розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються в процесах вироблення, оброблення (перероблення) змішування, розливу, навантаження - розвантаження, зберігання, реалізації пального.

Слід зазначити, що зберігання пального за своїм змістом охоплює процеси отримання, зливу, переміщення вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження - розвантаження; реалізації, а також використання у власній господарській діяльності, у тому числі в механізмах, обладнання, устаткуванні.

ТОВ «ТДС - ГРУП» не заперечувало факт отримання пального за вказаними акцизними накладними та повідомило, що воно використовується у власній господарській діяльності при наданні транспортних послуг з перевезення вантажів на користь Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «МРІЯ» (код ЄДРПОУ: 30378024), а відвантажувалось безпосередньо до паливних баків вантажівок. Однак, будь - яких первинних документів щодо розподілу, переміщення та використання пального, технічної та дозвільної документації щодо місць обігу (зберігання) пального та проведення небезпечних робіт, а також ліцензій на право зберігання пального, роздрібної торгівлі або оптової торгівлі позивачем не надано.

Щодо розливу всього об`єму пального отриманого за АН від 28.07.2020 № 492 у кількості 38 088.02 літри по баках автомобілів, суд встановлено , що станом на 28.07.2020 позивач використовував у своїй діяльності одинадцять вантажівок з номінальною ємністю баків до однієї тисячі літрів, тобто з номінальною загальною ємністю баків 11 000.00 літрів, що більш ніж у тричі менше отриманої кількості пального 38 088,02 літри.

Під час перевірки встановлено факт отримання пального, проведення робіт щодо його розвантаження (перевантаження), зливу та зберігання з метою забезпечення функціонування відповідного обладнання (механізмів, устаткування), що використовується у власній господарській діяльності за відсутності відповідної ліцензії, що є порушенням норм чинного законодавства.

Щодо посилання ТОВ «ТДС - ГРУП» на наявність автотранспорту з загальною ємністю паливних баків 44 960,00 літрів.

Під час перевірки та розгляду заперечень позивачем не надані первинні бухгалтерські та господарські документи про розподіл та відпуск пального отриманого 28.07.2020 за АН від 28.07.2020 № 492 на вказані у переліку автомобілі та їх одночасне перебування у зазначену дату у м. Красноград, Харківська область.

Також ТОВ «ТДС - ГРУП» не надано будь - якої технічної, дозвільної, метрологічної чи іншої документації щодо наявності місця, приладів, устаткування для перевантаження (розливу в баки автомобілів) пального та їх відповідності вимогам діючого законодавства.

Фахівцями контролюючого органу при дослідженні господарських відносин позивача СТОВ «МРІЯ», щодо питань отримання, розподілу та використання пального у кількості 38 088,02 літри (АН від 28.07.2020 № 492), відповідно до наданих документів (договорів оренди транспортних засобів, загального переліку транспортних засобів наявних в розпорядженні товариства станом на 28.07.2020, товарно - транспортних накладних) та інформації ІС «Податковий блок» встановлено, що станом на 28.07.2020 при наданні транспортних послуг на виконання договору від 28.05.2020 № 29 було можливим використання лише 26 з 54 вантажівок, загальний об`єм паливних баків яких становить лише 15 040,00 літрів, що зі свого боку вказує на безпосереднє зберігання залишку пального у кількості 23 048,02 літри поза баків транспортних засобів (устаткувань, механізмів).

У той же час, ТОВ «ТДС - ГРУП» у період з 28.07.2020 по 15.09.2020 не отримало ліцензію на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки). Відповідна ліцензія отримана позивачем лише 22.09.2020 № 2070414202001609 терміном дії з 23.09.2020 до 23.09.2021.

Відповідальність за наведене порушення передбачена абз. 9 ч. 2 ст. 17 Закону № 481/95-ВР, а розмір фінансової санкції у разі зберігання пального без наявності ліцензії становить 500 000 гривень за кожне місце зберігання.

Податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 23.03.2021 № 00/3821/0901. яким визначено фінансові санкції у розмірі 500 000 гривень.

Отже, проаналізувавши наведене, суд приходить до висновку, що при проведенні перевірки та реалізації її матеріалів контролюючий орган діяв виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством. У даному відзиві на позовну заяву контролюючий орган, з посиланням на правові норми та фактичні обставини, обґрунтував те, що були наявні підстави для прийняття оскарженого податкового повідомлення - рішення.

Суд зазначає, що згідно з вимогами ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів влад них повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень тау спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, протягом розумного строку.

Таким чином, проаналізувавши наведене, суд вважає за необхідне вказати, що позовні вимоги є не обґрунтованими, не підтверджені нормативно та документально, а тому є такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ТДС-ГРУП" (вул. Повздовжня, буд. 4, м. Харків,61085, код ЄДРПОУ 38383471) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ 43143704) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - залишити без задоволення.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя А.В.Зінченко