
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 листопада 2021 р. № 520/18427/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мороко А.С., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу № 520/18427/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби, про взяття на облік платника єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Головне управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби, зняти з обліку платника єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування ОСОБА_1 та виключити з інтегрованої картки платника податків ОСОБА_1 по КБК 71040000 (єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування) наявну заборгованість.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що він є саме засновником фермерського господарства " ОСОБА_1 ", а тому, не відноситься до платників єдиного податку. У зв`язку з чим, дії відповідача про взяття його на облік платника єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування є протиправними.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 28.09.2021 відкрито спрощене провадження по даній справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
21.10.2021 представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, оскільки в спірних правовідносинах Головне управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України діяло з дотриманням норм чинного законодавства України.
Положеннями ч.1 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно ч.2 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України: за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду.
Відповідно 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
В позовній заяві ОСОБА_1 зазначає, що він тривалий час мешкає поза межами України та йому стало відомо, що його взято на облік, як платника єдиного внеску контролюючим органом. Також, позивачу нараховується заборгованість по сплаті ЄСВ в сумі 28802,62 грн, як члену фермерського господарства.
У зв`язку з чим, представник позивача звернувся з відповідними адвокатськими запитами до відповідача.
В листах № 23809/6/20-40-64-02-20 від 17.06.2021 та № 28057/6/20-40-64-02-20 від 15.07.2021 Головне управління ДПС у Харківській області повідомив, що ОСОБА_1 до Харківської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області надано заяву про взяття на облік платника єдиного внеску (вх. Харківської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області № 1892/0/39-18/10 від 05.02.2018). Відповідно до пункту 1 розділу V Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 1262 від 24.11.2014, у разі прийняття відповідними органами (особами) рішення про ліквідацію, припинення діяльності платників єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону № 755, платник єдиного внеску зобов`язаний у десятиденний строк з дня прийняття відповідного рішення подати до контролюючого органу заяву про зняття з обліку платника єдиного внеску за формою № 7-ЄСВ згідно з додатком 5 до цього Порядку та залежно від категорії страхувальника копії відповідних документів:документа, що підтверджує дату виходу із складу членів фермерського господарства, дату, з якої особа підлягає страхуванню на інших підставах, дату звільнення від сплати єдиного внеску відповідно до частини четвертої статті 4 Закону № 2464. Станом на 17.06.2021 та 13.07.2021 заява про зняття з обліку платника єдиного внеску за формою № 7-ЄСВ ОСОБА_1 до податкового органу не надавалась. ОСОБА_1 не надані податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб та сум утриманого з них податку (форма - 1 ДФ).
Не погоджуючись з тим, що податковий орган взяв на облік платника єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Щодо вирішення справи по суті, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" визначено вичерпний перелік осіб, які є платниками єдиного внеску. Зокрема, відповідно до пункту 5-1 частини 1 статті 4 вказаного Закону, платником єдиного внеску є члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.
Порядком обліку платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, який затверджено наказом Міністерства фінансів України № 1262 від 24.11.2014 (далі - Порядок № 1262), визначаються питання взяття на облік, внесення змін до облікових даних та зняття з обліку платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - платники єдиного внеску) у територіальних органах Державної податкової служби України (далі - контролюючі органи), надання контролюючим органам відомостей про зміну класу професійного ризику виробництва Фондом соціального страхування за період до 01 січня 2016 року, надання Пенсійному фонду України та фондам загальнообов`язкового державного соціального страхування даних про взяття/зняття з обліку платників єдиного внеску.
Відповідно до пункту 4 розділу І Порядку № 1262 взяття на облік платників єдиного внеску здійснюється контролюючим органом шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників.
Пунктом 3 розділу ІІІ Порядку № 1262 визначено, що платники єдиного внеску, зазначені в пункті 5-1 частини першої статті 4 Закону № 2464, подають заяву за формою № 12-ЄСВ (додаток 2) та підтвердні документи щодо дати набуття членства у фермерському господарстві (договір (декларація) про створення сімейного фермерського господарства, статут фермерського господарства тощо) протягом 10 календарних днів після внесення змін до установчих документів фермерського господарства.
Законом, який визначає правові, економічні та соціальні засади створення та діяльності фермерських господарств як прогресивної форми підприємницької діяльності громадян у галузі сільського господарства України, є Закон України "Про фермерське господарство", відповідно до статті 1 якого фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.
Згідно зі статтею 4 Закону України "Про фермерське господарство" фермерське господарство підлягає державній реєстрації як юридична особа або фізична особа - підприємець. Фермерське господарство діє на основі установчого документа (для юридичної особи - статуту, для господарства без статусу юридичної особи - договору (декларації) про створення фермерського господарства). В установчому документі зазначаються найменування господарства, його місцезнаходження, адреса, предмет і мета діяльності, порядок формування майна (складеного капіталу), органи управління, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до господарства та виходу з нього та інші положення, що не суперечать законодавству України.
Відповідно до положень статті 27 Закону України "Про фермерське господарство" трудові відносини у фермерському господарстві базуються на основі праці його членів. У разі виробничої потреби фермерське господарство має право залучати до роботи в ньому інших громадян за трудовим договором (контрактом). Трудові відносини членів фермерського господарства регулюються Статутом, а осіб, залучених до роботи за трудовим договором (контрактом), - законодавством України про працю. Трудові спори у фермерському господарстві вирішуються у встановленому законом порядку. З особами, залученими до роботи у фермерському господарстві, укладається трудовий договір (контракт) у письмовій формі, в якому визначаються строк договору, умови праці і відпочинку (тривалість робочого дня, вихідні дні, щорічна оплачувана відпустка, форми оплати праці та її розміри, харчування тощо).
Частинами 1, 2 статті 34 Закону України "Про фермерське господарство" передбачено, що члени фермерського господарства та особи, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом), підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Фермерське господарство реєструється в установленому законом порядку як платник єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Так, відповідно до статті 2 статуту фермерського господарства " ОСОБА_1 " засновником фермерського господарства є ОСОБА_1 , головою фермерського господарства є ОСОБА_2 , членами фермерського господарства є ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .
Таким чином, позивач є засновником фермерського господарства " ОСОБА_1 ", а не членом такого господарства, а тому, відповідно до положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" він не платником єдиного внеску.
Також суд зауважує, що посилання податкового органу про подання позивачем заяви про взяття на облік платника єдиного внеску (члена фермерського господарства) форми № 12-ЄСВ, не підтверджується матеріалами справи.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що дії Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби, про взяття на облік платника єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування ОСОБА_1 як члена фермерського господарства є протиправними.
Також, з метою захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби, зняти з обліку платника єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування ОСОБА_1 як члена фермерського господарства та виключити з інтегрованої картки платника податків ОСОБА_1 по КБК 71040000 (єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування) наявну заборгованість.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (місцезнаходження: вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, ідентифікаційний код - 43983495) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби, про взяття на облік платника єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби, зняти з обліку платника єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування ОСОБА_1 та виключити з інтегрованої картки платника податків ОСОБА_1 по КБК 71040000 (єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування) наявну заборгованість.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (ідентифікаційний код - 43983495) судовий збір у розмірі 1816 (одна тисяча вісімсот шістнадцять) грн 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справа розглядалась в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.С. Мороко