
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 жовтня 2021 року Справа № 480/8277/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соп`яненка О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,
представника позиівача - Кошлякової А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом виконувача обов`язків керівника Шосткинської окружної прокуратури Сумської області в інтересах держави до Дружбівської міської ради Шосткинського району Сумської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Прокурор звернувся до суду з позовом, який мотивує тим, що внаслідок неналежного виконання відповідачем покладених на нього обов`язків у сфері землеустрою допущено порушення вимог законів України “Про відходи” та про “Про землеустрій”.
На території Дружбівської міської ради знаходиться сміттєзвалище твердих побутових відходів орієнтовною площею 3 га. Розпорядженням голови Сумської ОДА від 20.12.2018 ЕП “ЖФ Дружба” надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки із земель державної власності. Відповідачем не забезпечено виконання вимог законодавства в частині виготовлення документації із землеустрою для відведення земельної ділянки під сміттєзвалище, винесення в натурі та встановлення на місцевості її меж, державної реєстрації прав на неї. Така бездіяльність може призвести до порушень порядку поводження з відходами, забруднення земель.
Державна політика у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів реалізується державною екологічною інспекцією України та її територіальними органами. Листом від 05.08.2021 № 2671/03-18 Державною екологічною інспекцією в Сумській області повідомлено, що перевірки КП “КК Дружба-сервіс” у 2018-2020 роках не проводились. Крім того, Держекоінспекція в Сумській області не наділена повноваженнями звернення до суду з метою захисту інтересів держави, тобто повноважний орган відсутній.
Просить визнати протиправною бездіяльність Дружбівської міської ради щодо невжиття заходів для забезпечення виготовлення документації із землеустрою для відведення земельної ділянки з розташованим на ній сміттєзвалищем твердих побутових відходів, винесення в натурі та становлення на місцевості її меж, здійснення державної реєстрації прав на неї. Зобов`язати відповідача вжити відповідно до вимог чинного законодавства України заходів для забезпечення виготовлення документації із землеустрою, здійснення державної реєстрації прав на земельну ділянку.
Відповідач у письмовому відзиві позов визнав у повному обсязі.
У судовому засідання прокурор позов підтримав із зазначених підстав.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, подав клопотання про розгляд справи без його участі.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що розпорядженням голови Сумської обласної державної адміністрації № 765-ОД від 20.12.2018 надано дозвіл Комунальному підприємству “ЖФ Дружба” на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 3,00 га із земель державної власності, промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення, розташованої за межами населених пунктів на території Дружбівської міської ради Ямпільського району Сумської області, для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (а.с. 16). За повідомленням виконавчого комітету на земельній ділянці розташовано сміттєзвалище твердих побутових відходів (а.с. 17). За повідомленням відповідача документи щодо відведення земельної ділянки у відповідності до розпорядження голови Сумської ОДА від 20.12.2018, а також правовстановлюючі документи на земельну ділянку відсутні. Передбачається виділення коштів на розробку проекту землеустрою у місцевому бюджеті на 2022 рік (а.с. 15).
Відповідно до вимог ст. 26 ч.1 п.38 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” до виключеної компетенції міських рад відноситься надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території міста нових об`єктів, у тому числі місць чи об`єктів для розміщення відходів, сфера екологічного впливу діяльності яких згідно з діючими нормативами включає відповідну територію.
Правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов`язаної із збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням відходів, а також з відверненням негативного їх впливу на навколишнє природне середовище та здоров`я людини на території України врегульовано законом України “Про відходи”. Відповідно до вимог ст. 21 цього закону до повноважень органів місцевого самоврядування серед іншого віднесено забезпечення виконання вимог законодавства про відходи; організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів; вирішення питань щодо розміщення на своїй території об`єктів поводження з відходами; надання згоди на розміщення на території села, селища, міста місць чи об`єктів для зберігання та захоронення відходів, сфера екологічного впливу функціонування яких згідно з діючими нормативами включає відповідну адміністративно-територіальну одиницю; здійснення контролю за додержанням юридичними та фізичними особами вимог у сфері поводження з виробничими та побутовими відходами відповідно до закону та розгляд справ про адміністративні правопорушення або передача їх матеріалів на розгляд інших державних органів у разі порушення законодавства про відходи. Органи місцевого самоврядування приймають рішення про відвід земельних ділянок для розміщення відходів і будівництва об`єктів поводження з відходами.
Відповідно до ст. 33 закону України “Про відходи” на кожне місце чи об`єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об`єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об`єктів. Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов`язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, в якому визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відходів відповідно до встановлених умов їх зберігання.
Відповідно до вимог ст. 41 закону України “Про відходи” фінансування заходів у сфері поводження з відходами здійснюється за рахунок коштів виробників відходів та їх власників. Для фінансування цих заходів можуть залучатися кошти місцевих бюджетів, фондів охорони навколишнього природного середовища, добровільні внески підприємств, установ, організацій, громадян та їх об`єднань, а також кошти Державного бюджету України, передбачені на проведення заходів.
Як було зазначено вище, земельну ділянку з розміщеним на ній звалищем твердих побутових відходів використовує у своїй діяльності Комунальне підприємство “Керуюча компанія Дружба-Сервіс”. При цьому у 2018 році надано лише дозвіл на розробку проекту землеустрою для відведення земельної ділянки. Відповідачем не подано доказів, що земельна ділянка, яка використовується комунальним підприємством була відведена у встановленому законом порядку, на неї оформлено право власності.
З таких обставин, суд вважає, що Дружбівської міською радою Шосткинського району Сумської області допущено протиправну бездіяльність при вирішенні питань, віднесених законом до її виключної компетенції. Вважає необхідним зобов`язати відповідача забезпечити виготовлення документації із землеустрою для відведення земельної за межами міста Дружба Шосткинського району Сумської області, орієнтовною площею 3 га в ч. контуру 337 /порушені землі/ з розташованим на ній сміттєзвалищем твердих побутових відходів, винесення в натурі та встановлення (на місцевості) її меж та здійснення державної реєстрації права на неї.
Відповідно до ст. 139 ч. 2 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Виходячи з наведених норм, суд вважає, що сплачений при зверненні до суду прокурором судовий збір стягненню з відповідача не підлягає.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Виконувач обов`язків керівника Шосткинської окружної прокуратури Сумської області в інтересах держави до Дружбівська міська рада Шосткинського району Сумської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Дружбівської міської ради Шосткинського району Сумської області, що полягає у невжитті заходів для виготовлення документації із землеустрою для відведення земельної ділянки. Зобов`язати Дружбівську міську раду Шосткинського району Сумської області забезпечити виготовлення документації із землеустрою для відведення земельної за межами міста Дружба Шосткинського району Сумської області, орієнтовною площею 3 га в ч. контуру 337 /порушені землі/ з розташованим на ній сміттєзвалищем твердих побутових відходів, винесення в натурі та встановлення (на місцевості) її меж та здійснення державної реєстрації права на неї.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 19.11.2021
Суддя О.В. Соп`яненко