Рішення № 101494748, 29.11.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2021
Номер справи
440/11387/21
Номер документу
101494748
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/11387/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гіглави О.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Олександрівська СЕС" до Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

24 вересня 2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Олександрівська СЕС" звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області про:

- визнання протиправною бездіяльності Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області, яка полягає у не вирішенні питання про затвердження проекту землеустрою ТОВ "Олександрівська СЕС" щодо відведення земельної ділянки в оренду площею 27,4000 га, кадастровий номер 5310290300:00:002:0167 та передачу в оренду ТОВ "Олександрівська СЕС" під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання, яка розташована на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області за межами населених пунктів;

- зобов`язання Горішньоплавнівську міську раду Кременчуцького району Полтавської області затвердити проект землеустрою ТОВ "Олександрівська СЕС" щодо відведення земельної ділянки в оренду площею 27,4000 га, кадастровий номер 5310290300:00:002:0167 та передати в оренду ТОВ "Олександрівська СЕС" під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання, яка розташована на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області за межами населених пунктів.

Позов обґрунтований тим, що товариство звернулось до Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду площею 27,4000 га, кадастровий номер 5310290300:00:002:0167 та передачу в оренду ТОВ "Олександрівська СЕС" під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання, яка розташована на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області за межами населених пунктів. Разом з тим, відповідно до витягу з протоколу №11 засідання постійної комісії з питань архітектури, будівництва та земельних ресурсів від 16.08.2021 вирішено з метою забезпечення ефективності та раціональності використання земельного фонду міста, залучення додаткових коштів до місцевого бюджету для успішної реалізації програм соціально-економічного розвитку міста, поєднання місцевих та громадських інтересів, захисту трудових і соціальних прав працівників підприємств громади, реалізації законодавчої норми захисту прав користувачів надр, не вносити вказане питання на розгляд сесії. З огляду на це, товариство вважає, що відповідачем допущена бездіяльність щодо не вирішення його заяви та неприйняття відповідного рішення за результатами розгляду такої заяви відповідно до положень Земельного кодексу України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29.09.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

28.10.2021 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому останній заперечує проти задоволення позовних вимог ТОВ "Олександрівська СЕС", посилаючись на те, що на підставі заяви товариства про затвердження проекту землеустрою від 23.06.2021, керуючись пунктом 5 частини 1 статті 65 Регламенту Горішньоплавнівської міської ради Полтавської області, затвердженого рішенням 45 сесії міської ради 7 скликання від 21.05.2019, питання про надання дозволу було винесено на засідання постійної комісії з питань архітектури, будівництва та земельних ресурсів від 16.08.2021. За результатами розгляду з метою забезпечення ефективності та раціональності використання земельного фонду міста, залучення додаткових коштів до місцевого бюджету для успішної реалізації програм соціально-економічного розвитку міста, поєднання місцевих та громадських інтересів, захисту трудових і соціальних прав працівників підприємств громади, реалізації законодавчої норми захисту прав користувачів надр, вирішили не виносити на розгляд сесії вказане питання. Таким чином, заява ТОВ "Олександрівська СЕС" була розглянута у встановленому порядку, що свідчить про відсутність підстав вважати, що відповідачем допущено бездіяльність. Посилання товариства у позовній заяві на позиції Верховного Суду у справах №817/586/17 та №1640/2594/18 відповідач вважає безпідставними, оскільки вказані позиції врегульовують питання у сфері права власності на землю, а предметом даного спору є відносини у сфері оренди землі. Крім того, дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки не надавалися органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям /а.с. 147-149/.

За змістом відповіді на відзив, що надійшла до суду 02.11.2021, товариство наполягає на тому, що відповідач у своєму відзиві жодним чином не спростовує порушення пункту 34 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яким передбачено, що питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради. Тобто, способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади з регулювання земельних відносин є прийняття рішення сесією. Товариство не зверталося безпосередньо до відповідача із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, товариство зверталося до міської ради із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її в оренду. Проект землеустрою був погоджений висновком про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 03.12.2020 №17831/82-21. Отже, в разі погодження проекту землеустрою відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 ЗК України, позбавлений можливості приймати альтернативні рішення крім як рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у користування. У даному випадку відмова у формі листа не містить обґрунтувань, в чому саме полягає невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів проекту землеустрою щодо відведення запитуваної позивачем земельної ділянки та передачу її в оренду /а.с. 172-175/.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12, статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі приписів частини четвертої статті 229 КАС України.

Враховуючи положення статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України щодо встановлення строку розгляду справи, суд не знаходить підстав для задоволення клопотання відповідача про відкладення розгляду справи.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, ТОВ "Олександрівська СЕС" є юридичною особою, зареєстрованою в установленому законом порядку 26.03.2019, про що свідчить запис №1 585 102 0000 010572. Видами діяльності товариства за КВЕД є: 35.11 Виробництво електроенергії (основний), 35.12 Передача електроенергії, 35.13 Розподілення електроенергії, 35.14 Торгівля електроенергією.

16.04.2019 ТОВ "Олександрівська СЕС" звернулось до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області з листом №09/19 від 11.04.2019 (вх. №5087), в якому просило надати йому дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 28,5 га на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області за рахунок земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення (пасовище) зі зміною цільового призначення для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій з метою подальшого відведення цих ділянок в довгострокову оренду під проект будівництва, обслуговування та експлуатації енергогенеруючого об`єкту. Межі земельних ділянок були визначені на карті, що додавалася до листа.

У відповідь на вказаний лист Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області своїм листом №3442/0/26-19 від 16.05.2019, посилаючись на ст. 58, 122 Земельного кодексу України повідомило, що за інформацією Міськрайонного управління у Кременчуцькому районі в м. Кременчуці та в м. Горішніх Плавнях земельна ділянка площею 28,54 га розташована в адміністративних межах Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області (за межами населених пунктів) частково розташована на землях запасу державної власності сільськогосподарського призначення (пасовище, господарський шлях) та частково на землях водного фонду. У зв`язку з цим відсутні правові підстави у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

В подальшому ТОВ "Олександрівська СЕС" звернулося до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області з листом №18/19 від 27.05.2019, в якому просило надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 56 га на території Дмитрівської сільської ради м. Горишні Плавні Полтавської області (за межами населеного пункту) за рахунок земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення (пасовище) зі зміною цільового призначення для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій з метою подальшого відведення цих ділянок в довгострокову оренду під проект будівництва, обслуговування та експлуатації об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання. Межі земельної ділянки було визначено на карті, що додавалася до листа.

До вказаного листа також додавалася Довідка з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) №398/182-19 від 05.06.2019, надана Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавські області, відповідно до якої вказана земельна ділянка площею 56 га станом на 01.01.2016 обліковується в складі земель запасу державної власності, по угіддях сільськогосподарські землі, а саме: пасовища, під господарськими шляхами і прогонами.

Крім того, ТОВ "Олександрівська СЕС" 27.05.2019 звернулося до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області листами №19/19, №20/19, №21/19. №22/19, в яких просило надати дозволи на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 24 га, 12 га, 22 га, 1 га відповідно на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області (за межами населеного пункту) за рахунок земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення (пасовище) зі зміною цільового призначення для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій з метою подальшого відведення цих ділянок в довгострокову оренду під проект будівництва, обслуговування та експлуатації об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання. Межі земельної ділянки було визначено на карті, що додавалася до листа.

До вказаних листів додавалися Довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) від 05.06.2019 №395/182-19, №397/182-19, №396/182-19, №399/182-19 відповідно, надані Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавські області, відповідно до яких вказані земельні ділянки станом на 01.01.2016 обліковуються в складі земель запасу державної власності, по угіддях сільськогосподарські землі, а саме: пасовища.

У відповідь на вказані листи, ТОВ "Олександрівська СЕС" отримало від Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області листа №4530/0/26-19 від 25.06.2019, в якому повідомлено, що на виконання доручення Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру у Полтавській області здійснюються заходи інвентаризації земель державної власності сільськогосподарського призначення; земельна ділянка, вказана у клопотанні позивача входить до складу земель, що будуть проінвентаризовані у 2019 році. Враховуючи викладене, Головне управління вважає за неможливе надати ТОВ "Олександрівська СЕС" дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

У відповідь на аналогічного листа від 30.05.2019 №28/19 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 20,0 га товариство отримало відмову у формі листа від 26.06.2019 №4572/0/26-19 з аналогічних попереднім підстав.

Не погоджуючись з відмовами Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 25.06.2019, ТОВ "Олександрівська СЕС" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з відповідним позовом.

Вказані обставини встановлені в рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 13.09.2019 у справі №440/2401/19, яким позов ТОВ "Олександрівська СЕС" до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області у формі листа від 25.06.2019 №4530/0/26-19. Зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути клопотання ТОВ "Олександрівська СЕС" від 27.05.2019 №18/19, №19/19, №20/19, №21/19, №22/9 про надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 56 га, 24 га, 12 га, 22 га, 1 га відповідно на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області (за межами населеного пункту) за рахунок земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення зі зміною цільового призначення для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій з метою подальшого відведення цих ділянок в довгострокову оренду під проект будівництва, обслуговування та експлуатації об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання, з урахуванням правових висновків сформульованих судом у даному рішенні. Стягнуто на користь ТОВ "Олександрівська СЕС" судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 13447 (тринадцять тисяч чотириста сорок сім) грн 00 коп за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 03.12.2019 у справі №440/2401/19 апеляційну скаргу ТОВ "Олександрівська СЕС" задоволено частково. Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 13.09.2019 у справі № 440/2401/19 змінено шляхом викладення абзацу третього резолютивної частини судового рішення, в наступній редакції: "Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути клопотання ТОВ "Олександрівська СЕС" від 27.05.2019 № 18/19, №19/19, №20/19, №21/19, №22/19, №28/19, шляхом надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, орієнтовною площею 56 га, 24 га, 12 га, 22 га, 1 га, та 20 га відповідно, на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області (за межами населеного пункту) за рахунок земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення зі зміною цільового призначення для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій з метою подальшого відведення цих ділянок в довгострокову оренду." В іншій частині рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 13.09.2019 у справі №440/2401/19 залишено без змін.

На виконання судових рішень у справі №440/2401/19 Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області прийнято наказ від 28.12.2019 №15294-СГ про надання дозволу ТОВ "Олександрівська СЕС" на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 56,0 га із земель сільськогосподарського призначення державної власності із зміною цільового призначення для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій, розташованої на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області за межами населених пунктів.

В подальшому ТОВ "Олександрівська СЕС" було замовлено у ТОВ "Юв-інвестгруп" проект землеустрою на земельну ділянку загальною площею 27,4000 га /а.с. 27-131/.

Розроблений проект землеустрою був погоджений висновком про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 03.12.2020 за №17831/82-21 /а.с. 130-131/.

Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-5317331752020 22.12.2020 на підставі землевпорядної документації проведено державну реєстрацію бажаної позивачем земельної ділянки площею 27,4000 га з присвоєнням їй кадастрового номера 5310290300:00:002:0167 /а.с. 132-136/.

23.06.2021 ТОВ "Олександрівська СЕС" звернулось до Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області із заявою, у якій просило затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передання її в оренду під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії сонячного випромінювання, площа земельної ділянки 27,4000 га, кадастровий номер земельної ділянки 5310290300:00:002:0167, яка розташована на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області за межами населених пунктів /а.с. 154/.

До вказаної заяви товариство додало витяг із Державного земельного кадастру та проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки /а.с. 27-136/.

Відповідно до витягу з протоколу №11 засідання постійної комісії з питань архітектури, будівництва та земельних ресурсів від 16.08.2021 вирішено з метою забезпечення ефективності та раціональності використання земельного фонду міста, залучення додаткових коштів до місцевого бюджету для успішної реалізації програм соціально-економічного розвитку міста, поєднання місцевих та громадських інтересів, захисту трудових і соціальних прав працівників підприємств громади, реалізації законодавчої норми захисту прав користувачів надр, не вносити вказане питання на розгляд сесії /а.с. 152-153/.

Про протокол №11 засідання постійної комісії з питань архітектури, будівництва та земельних ресурсів від 16.08.2021 товариство повідомлено листом Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 26.10.2021 №03-27/2748 /а.с. 151/.

Вважаючи, що відповідачем допущено бездіяльність щодо не затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умовах оренди орієнтовною площею 27,4000 га, кадастровий номер 5310290300:00:002:0167, ТОВ "Олександрівська СЕС" звернулось до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, вказаним у заявах по суті та які мають значення для правильного вирішення спору, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Правовідносини у сфері забезпечення права громадян на землю урегульовано Земельним кодексом України №2768-ІІІ від 25 жовтня 2001 року /далі - ЗК України/.

Відповідно до статті 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

За приписами статті 65 ЗК України землями промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення визнаються земельні ділянки, надані в установленому порядку підприємствам, установам та організаціям для здійснення відповідної діяльності.

Порядок використання земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення встановлюється законом.

Відповідно до частин першої та другої статті 79 ЗК України землями енергетичної системи визнаються землі, надані під електрогенеруючі об`єкти (атомні, теплові, гідроелектростанції, електростанції з використанням енергії вітру і сонця та інших джерел), під об`єкти транспортування електроенергії до користувача, крім визначених законом випадків розміщення таких об`єктів на землях іншого цільового призначення.

Землі енергетичної системи можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності.

Згідно зі статтею 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Частиною першою статті 122 ЗК України встановлено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до положень частини першої статті 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання).

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.

Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

Частиною шостою вказаної статті встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Згідно з частиною дванадцятою зазначеної статті рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.

Відповідно до частин п`ятнадцятої та шістнадцятої статті 123 ЗК України підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Зміна типу акціонерного товариства або перетворення акціонерного товариства в інше господарське товариство не є підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою або технічної документації із землеустрою.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Суд враховує, що рішення про надання земельної ділянки у користування, про відмову у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду є змістом відповідного індивідуального правового акту.

У відповідності до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Згідно з частинами першою та другою статті 59 цього Закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Таким чином, розпорядчий індивідуальний правовий акт про надання земельної ділянки у користування або відмову у наданні оформлюється рішенням ради.

Судовим розглядом встановлено, що 23.06.2021 ТОВ "Олександрівська СЕС" звернулося до Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області із заявою, у якій просило затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передання її в оренду під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії сонячного випромінювання, площа земельної ділянки 27,4000 га, кадастровий номер земельної ділянки 5310290300:00:002:0167, яка розташована на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області за межами населених пунктів /а.с. 154/.

До вказаної заяви товариство додало витяг із Державного земельного кадастру та проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки /а.с. 27-136/.

Відповідно до витягу з протоколу №11 засідання постійної комісії з питань архітектури, будівництва та земельних ресурсів від 16.08.2021 вирішено з метою забезпечення ефективності та раціональності використання земельного фонду міста, залучення додаткових коштів до місцевого бюджету для успішної реалізації програм соціально-економічного розвитку міста, поєднання місцевих та громадських інтересів, захисту трудових і соціальних прав працівників підприємств громади, реалізації законодавчої норми захисту прав користувачів надр, не вносити вказане питання на розгляд сесії /а.с. 152-153/.

Таким чином, у даному випадку заява товариства про затвердження проекту землеустрою не виносилася міською радою на розгляд сесії і за її результатами не приймалося жодного рішення про затвердження проекту землеустрою та надання земельної ділянки у користування або про відмову у затвердженні проекту землеустрою та наданні земельної ділянки у користування, або залишення заяви без розгляду після спливу встановленого законом двотижневого строку.

Відсутність належним чином оформленого рішення про затвердження проекту землеустрою та надання земельної ділянки у користування або про відмову у затвердженні проекту землеустрою та наданні земельної ділянки у користування, або залишення заяви без розгляду після спливу встановленого законом двотижневого строку з дня отримання відповідної заяви та проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, свідчить про те, що уповноважений орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом.

Отже, має місце протиправна бездіяльність відповідача, яка полягає у не розгляді по суті заяви позивача від 23.06.2021 за вх.№3243/12-03 та неприйнятті у визначений законом строк жодного із рішень, які передбачені статтею 123 ЗК України.

Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області, яка полягає у не вирішенні заяви ТОВ "Олександрівська СЕС" від 23.06.2021 за вх.№3243/12-03 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду площею 27,4000 га, кадастровий номер 5310290300:00:002:0167 та передачу її в оренду ТОВ "Олександрівська СЕС" під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання, яка розташована на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області за межами населених пунктів, та зобов`язати міську раду розглянути заяву ТОВ "Олександрівська СЕС" від 23.06.2021 за вх.№3243/12-03 та за результатами її розгляду по суті прийняти рішення відповідно до статті 123 Земельного кодексу України, яке оформити у формі рішення згідно з частиною першою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Згідно з частиною другою статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Отже, завданням адміністративного суду є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень та їх відповідності правовим актам, а не забезпечення ефективності державного управління.

Оскільки міською радою заяву ТОВ "Олександрівська СЕС" від 23.06.2021 за вх.№3243/12-03 по суті не розглянуто та відповідне рішення за результатами її розгляду не прийнято, та міська рада мала повноваження щодо прийняття одного із трьох можливих рішень: 1) про надання земельної ділянки у користування або 2) про відмову у наданні земельної ділянки у користування, або 3) про залишення заяви без розгляду, а не тільки про затвердження такого проекту землеустрою та надання земельної ділянки у користування, суд не вправі виходити за межі перевірки законності рішень, дій чи бездіяльності міської ради та самостійно встановлювати чи відповідає подана товариством заява всім вимогам законодавства та чи підлягає поданий товариством проект землеустрою затвердженню, а також чи підлягає переданню товариству у користування відповідна земельна ділянка.

Отже, позовні вимоги товариства про зобов`язання Горішньоплавнівську міську раду Кременчуцького району Полтавської області затвердити проект землеустрою ТОВ "Олександрівська СЕС" щодо відведення земельної ділянки в оренду площею 27,4000 га, кадастровий номер 5310290300:00:002:0167 та передати в оренду ТОВ "Олександрівська СЕС" під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання, яка розташована на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області за межами населених пунктів не підлягають задоволенню.

Таким чином, позов ТОВ "Олександрівська СЕС" підлягає задоволенню частково.

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

За подання позову до суду товариство понесло витрати у вигляді сплати судового збору в сумі 2270,00 грн.

Доказів понесення позивачем інших судових витрат матеріали справи не містять.

Враховуючи висновок суду про часткове задоволення позову, стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає сума в розмірі 1135,00 грн.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Олександрівська СЕС" (вул. Першотравнева, 1, офіс 68, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, ідентифікаційний код 42907811) до Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області (вул. Миру, 24, м. Горішні Плавні, Кременчуцький район, Полтавська область, 39800, ідентифікаційний код 24388291) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області, яка полягає у не вирішенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Олександрівська СЕС" від 23.06.2021 за вх.№3243/12-03 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду площею 27,4000 га, кадастровий номер 5310290300:00:002:0167 та передачу її в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "Олександрівська СЕС" під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання, яка розташована на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області за межами населених пунктів.

Зобов`язати Горішньоплавнівську міську раду Кременчуцького району Полтавської області розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Олександрівська СЕС" від 23.06.2021 за вх.№3243/12-03 та за результатами її розгляду по суті прийняти рішення відповідно до статті 123 Земельного кодексу України, яке оформити у формі рішення згідно з частиною першою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області (вул. Миру, 24, м. Горішні Плавні, Кременчуцький район, Полтавська область, 39800, ідентифікаційний код 24388291) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Олександрівська СЕС" (вул. Першотравнева, 1, офіс 68, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, ідентифікаційний код 42907811) витрати по сплаті судового збору в розмірі 1135,00 грн (одна тисяча сто тридцять п`ять гривень нуль копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Гіглава