
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 листопада 2021 р. № 400/5366/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області, пр. Центральний, 288, м. Миколаїв, 54003,
до відповідача:Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
про:стягнення штрафу в сумі 10200,00 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Головним управлінням Держпродспоживслужби в Миколаївській області (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі – відповідач або ФОП ОСОБА_1 ) з вимогами про стягнення з відповідача до державного бюджету штрафу за порушення законодавства про рекламу в сумі 10200,00грн.
Ухвалою суду від 16.07.2021р. відкрито провадження за цим позовом та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін у судове засідання.
Позивач в обгрунтування позову вказав, що за порушення законодавства про рекламу, а саме неподання інформації про вартість розповсюдженої реклами на відповідача було накладено штраф на підставі рішень №000006, № 000009, № 000007 від 20.05.2021р. на суму 10200,00 грн., який у добровільному порядку не сплачений.
У зв`язку з несплатою відповідачем вказаного штрафу в добровільному порядку, позивач звернувся до суду з позовом.
Відповідач в строк, встановлений ухвалою суду від 16.07.2021 року про відкриття провадження в адміністративній справі, відзиву на позовну заяву не надав.
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до ч. 9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ФОП ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з 1997 року, про що внесено відповідний запис № 25800000000001544.
22.03.2021 року позивачем складено протоколи про порушення відповідачем законодавства про рекламу № 000012 та № 000013.
На підставі розгляду Протоколу № 000013 про порушення законодавства про рекламу від 22.03.2021 Головним управлінням відповідно до п. 11 Порядку 25.03.2021 прийнято Рішення № 000011 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу та на підставі розгляду Протоколу № 000012 про порушення законодавства про рекламу від 22.03.2021 Головним управлінням відповідно до п. 11 Порядку 25.03.2021 прийняте Рішення № 000013 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу.
Згідно п. 12 Порядку строк розгляду справи може бути продовжений Головою Держспоживінспекції, його заступниками, начальниками територіальних органів Держспоживінспекції, їх заступниками не більше ніж на три місяці. Відповідно до службових записок від 21.04.2021 № СЗ - 14.7.2/1962/21, № СЗ - 14.7.2/1960/21 та п. 12 Порядку строк розгляду справи продовжено на три місяці, у зв`язку з необхідністю повідомити суб`єкта господарювання про розгляд справ та підготовки відповідних документів за процедурою (а.с.20-23).
Управлінням захисту споживачів Головного управління, для здійснення своїх повноважень, встановлення вартості виготовлення та розповсюдження визначеної реклами, до ФОП ОСОБА_1 направлено Вимоги (згідно з ч.2 ст. 26 Закону) від 22.03.2021 № 14.7.2-2-09/1936-21 та № 14.7.2-2-09/1938-21 (копії додаються) про надання належним чином засвідчених копій певної низки документів, в тому числі документів, які встановлюють вартість розповсюдження визначеної реклами. Вказані вимоги направлено рекомендованими листами з повідомленням про вручення поштового відправлення № 5400307922300 та № 5400307922327 від 23.03.2021р.
Зазначені вимоги ФОП ОСОБА_1 отримано 24.03.2021 згідно відмітки у рекомендованих повідомленнях про вручення поштового відправлення, що підтверджується матеріалами справи.
На підставі отриманої інформації посадовою особою Головного управління складені Протоколи № 000007 та № 000009 від 20.05.2021 про порушення законодавства про рекламу ФОП ОСОБА_1 , а саме: не вміщення у рекламі про знижку цін на продукцію інформації про початок та кінець відповідної знижки. За зазначене порушення ч.7 ст. 27 Закону передбачено відповідальність у вигляді штрафу у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону органи державної влади зобов`язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними вимог законодавства про рекламу не менше ніж за п`ять робочих днів до дати розгляду справи.
Враховуючи зазначене вище, позивачем розгляд справ про порушення законодавства про рекламу призначено на 20.05.2021 о 11:00 год. в приміщенні Головного управління, за адресою: м. Миколаїв, пр. Центральний, 288.
Запрошення на розгляд справ про порушення законодавства про рекламу направлене ФОП ОСОБА_1 28.04.2021 листами від 27.04.2021 № 14.7.2-2-09/2794-21 та № 14.7.2-2-09/2793-21 (копії додаються), поштовим відправленням № 5400307970704 з повідомленням про вручення на адресу: АДРЕСА_2 .
29.04.2021 повідомлення отримано відповідачем особисто, про що свідчить відмітка на повідомленні (а.с.65).
Під час розгляду справи про порушення законодавства про рекламу встановлено, що зміст зовнішньої реклами розпродажу та знижки цін на продукцію: «Сезонний розпродаж ЗНИЖКИ до - 50%», розміщеній на заклеєній частині будівлі магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 », розташованого за адресою: АДРЕСА_3 та зміст зовнішньої реклами на продукцію «Сезонний розпродаж ЗНИЖКИ до - 50%», розміщеній на заклеєній частині будівлі магазину « ІНФОРМАЦІЯ_2 », не відповідають вимогам ч. 5 ст. 8 Закону в частині не вміщення в рекламі відомостей про дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, яку
реалізує вказаний магазин. Також, на думку позивача, визначена реклама порушує принципи реклами, встановлені ч. 1 ст. 7 Закону, зокрема щодо її законності, точності, достовірності використання форм та засобів подання інформації, які не завдають споживачеві реклами шкоди. Порушення зазначених принципів може завдати споживачеві шкоду, зокрема матеріальну шкоду. Законність - це режим (стан) відповідальності суспільних відносин законам і підзаконним нормативно- правовим актам держави, який утворюється в результатів їх неухильного виконання всіма суб`єктами права.
У зв`язку з чим, відповідно до чинного законодавства України, посадовою особою Головного управління 19.04.2021 складено Протоколи про порушення законодавства про рекламу № 000016 та №000017 (а.с. 36-37, 39-40).
На підставі розгляду Протоколу № 000016 (а.с.36-37) про порушення законодавства про рекламу від 19.04.2021 позивачем прийнято Рішення № 000014 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу та на підставі розгляду Протоколу № 000017 про порушення законодавства про рекламу від 19.04.відповідачем 23.04.2021 прийняте Рішення № 000015 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу.
На підставі отриманої інформації посадовою особою Головного управління, складені Протоколи № 000008 та № 000010 від 20.05.2021 про порушення законодавства про рекламу ФОП ОСОБА_1 , а саме: неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень. За зазначене порушення ч.б ст. 27 Закону передбачено відповідальність у вигляді штрафу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону органи державної влади зобов`язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними вимог законодавства про рекламу не менше ніж за п`ять робочих днів до дати розгляду справи.
Враховуючи наявні матеріали позивачем розгляд справ про порушення законодавства про рекламу призначено на 20.05.2021 о 11:00 год. в приміщенні Головного управління, за адресою: м. Миколаїв, пр. Центральний, 288. Запрошення на розгляд справ про порушення законодавства про рекламу направлене ФОП ОСОБА_1 листами від 27.04.2021 № 14.7.2-2-09/2795-21 та від 28.04.2021 № 14.7.2-2-09/2821-21 (копії додаються), поштовими відправленнями від 28.04.2021 № 5400307970704 та від 30.04.2021 № 5400307969021 з повідомленням про вручення на адресу: АДРЕСА_2 . Зазначена адреса визначена згідно з даними ЄДРПОУ. 29.04.2021 та 04.05.2021 повідомлення отримані Відповідачем особисто, про що свідчать відмітки на повідомленнях.
За результатами розгляду матеріалів справи, відповідно до ч. 6, ч. 7 ст. 27 Закону Головним управлінням 20.05.2021 року винесені Рішення № 000009, № 000007 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу на ФОП ОСОБА_1 у розмірі 3400,00 (1700,00 грн. х 2) (100 неоподаткованих мінімумів громадян) та Рішення № 000006, № 000008 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу на рекламодавця визначеної реклами на ФОП ОСОБА_1 у розмірі 6800,00 (3400,00 грн. х 2) (200 неоподаткованих мінімумів громадян), які надіслані до відповідача рекомендованим листом з повідомлення про вручення поштового відправлення № 5400308007975 від 25.05.2021.
Рішення № 000006, № 000008 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу на рекламодавця визначеної реклами на ФОП ОСОБА_1 направлені відповідачу та отримані останнім особисто 01.06.2021р., що підтверджується матеріалами справи (а.с.77)
Станом на час розгляду справи, відповідачем борг не сплачено, зокрема матеріали справи відповідних доказів не містять.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з такого.
Засади рекламної діяльності в Україні визначає Закон України "Про рекламу" від 03.07.1996 №270/96-ВР, який регулює відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами.
За приписами частини першої статті 26 Закону України "Про рекламу" контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснює у межах своїх повноважень, крім інших, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами.
10.09.2014 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №442 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" (далі - Постанова №442), пунктом 1 якої передбачено, зокрема, утворити Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, реорганізувавши шляхом перетворення Державну ветеринарну та фітосанітарну службу і приєднавши до Служби, що утворюється, Державну інспекцію з питань захисту прав споживачів і Державну санітарно-епідеміологічну службу та поклавши на Службу, що утворюється, функції з реалізації державної політики, які виконували органи, що припиняються (крім функцій з реалізації державної політики у сфері племінної справи у тваринництві, у сфері охорони прав на сорти рослин, у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження), у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), а також функції із здійснення державного контролю (нагляду) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; здійснення державного нагляду (контролю) у сфері туризму та курортів.
Згідно зі пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 №667, Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, який в тому числі реалізує державну політику у галузі державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері.
Відповідно до абзацу 3 підпункту 8 пункту 4 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює, зокрема, контроль за дотриманням вимог Закону України "Про рекламу".
За приписами частини третьої статті 7 Закону України "Про рекламу" реклама не повинна містити інформації або зображень, які порушують етичні, гуманістичні, моральні норми, нехтують правилами пристойності.
Згідно зі пунктом 2 частини першої статті 8 Закону України "Про рекламу" у рекламі забороняється вміщувати твердження, які є дискримінаційними за ознаками походження людини, її соціального і майнового стану, расової та національної належності, статі, освіти, політичних поглядів, ставлення до релігії, за мовними ознаками, родом і характером занять, місцем проживання, а також такі, що дискредитують товари інших осіб.
Частиною пятою статті 8 Закону України "Про рекламу" передбачено, що реклама про знижку цін на продукцію, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару.
Частиною другої статті 26 Закону України "Про рекламу" визначено, що на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов`язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.
Органи державної влади зобов`язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними вимог законодавства про рекламу не менше ніж за п`ять робочих днів до дати розгляду справи.
Згідно зі частиною третьою статті 26 Закону України "Про рекламу" рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами під час розгляду питання про порушення цього Закону мають право бути присутніми на засіданні державного органу під час розгляду питання про порушення ними цього Закону; подавати необхідні документи, давати пояснення; отримувати копію протоколу засідання та рішення державного органу, прийнятого щодо них; оскаржувати дії чи бездіяльність зазначеного державного органу та його посадових осіб до суду.
Відповідно до частини першої статті 27 Закону України "Про рекламу", особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть: рекламодавці, винні: у замовленні реклами продукції, виробництво та/або обіг якої заборонено законом; у наданні недостовірної інформації виробнику реклами, необхідної для виробництва реклами; у замовленні розповсюдження реклами, забороненої законом; у недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами та у замовленні розповсюдження реклами, в якій не дотримано встановлені законом вимоги щодо її змісту; у порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно (пункт 1 частини другої статті 27 Закону України "Про рекламу").
Частиною четвертою статті 27 Закону України "Про рекламу" передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, за поданням державних органів, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Антимонопольного комітету України та які регулюються законодавством з питань авторського права та суміжних прав, накладає штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, на: зокрема, рекламодавців за вчинення дій, передбачених пунктом 1 частини другої цієї статті, - у розмірі п`ятикратної вартості розповсюдженої реклами.
За неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (частина шоста статті 27 Закону України "Про рекламу").
Відповідно до абзацу 1 пункту 8 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 №693 (далі - Порядок про накладення штрафів) накладати штрафи на рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами мають право Голова Держспоживінспекції, його заступники, начальники територіальних органів Держспоживінспекції та їх заступники. Рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу в розмірі 300 і більше неоподатковуваних мінімумів доходів громадян приймається виключно уповноваженою посадовою особою Держспоживінспекції.
Згідно зі пунктами 9-12, 14, 18-19 Порядку про накладення штрафів підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (далі - справа) є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Антимонопольного комітету, Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Мінфіну, НКЦПФР або Держспоживінспекції та її територіальних органів.
Протокол про порушення законодавства про рекламу подається Держспоживінспекції або її територіальним органам за місцем вчинення порушення. Протокол розглядається у місячний строк.
За наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи.
Справа розглядається у місячний строк з дня прийняття рішення про початок її розгляду. До строку розгляду справи не зараховується час на отримання необхідних доказів і проведення експертизи.
Держспоживінспекція та її територіальні органи повідомляють рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справи не пізніш як за три дні до дати розгляду, а у невідкладних випадках - не пізніш як за один день.
За результатами розгляду справи приймається рішення, що оформляється у двох примірниках, один з яких залишається у Держспоживінспекції або її територіальному органі, другий - у 10-денний строк надсилається особі, стосовно якої було прийнято рішення, або видається її представникові під розписку.
Рішення у справі може бути оскаржено в установленому порядку.
Сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.
Як слідує з матеріалів справи, позивачем при здійсненні контролю за дотриманням законодавства про рекламу було прийнято два рішення про накладення на відповідача штрафу у загальному розмірі 10200,00грн. за порушення вимог статті 27 Закону України "Про рекламу".
Рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 20.05.2021р. № 000009 та № 000007 , якими ФОП ОСОБА_1 визначено штраф у розмірі 6800,00 та 3400,00 грн відповідно, були направлені на адресу відповідача, що підтверджується фіскальними чеками АТ "Укрпошта".
Доказів оскарження вказаних рішень або їх скасування сторонами не надано, а судом не встановлено.
Станом на момент розгляду цієї справи доказів сплати штрафних санкцій, визначених рішеннями від 20.05.2021р. № 000009 та № 000007, суду також не надано.
Предмет заявленого позову зводиться до вимог про стягнення заборгованості зі сплати штрафних санкцій за правопорушення законодавства про рекламу, у зв`язку з чим предметом доказування у даній справі є обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов`язує можливість стягнення штрафу в судовому порядку; встановлення факту його сплати в добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту; перевірка обставин вжиття контролюючим органом заходів щодо стягнення штрафу на підставі та в порядку визначеному чинним законодавством.
Суд відзначає, що оскільки рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 20.05.2021р. № 000009 та № 000007 відповідачем у визначені у них строки не оскаржені, штраф у добровільному порядку не сплачено, факт вчинення правопорушень, відповідальність за які передбачена статтею 27 Закону України "Про рекламу", підтверджується наявними у матеріалах справи доказами, суд дійшов висновку про те, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими.
Відтак позов належить задовольнити у повному обсязі.
Згідно зі частиною другою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки позивач не поніс судові витрати, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, то підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області (пр. Центральний, 288, м. Миколаїв, 54003, код ЄДРПОУ 40327023) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) задовольнити.
2. Стягнути на користь Державного бюджету України з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) штраф за порушення законодавства про рекламу в сумі 10200,00грн. (десять тисяч двісті гривень 00 коп.).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя І. А. Устинов