
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 листопада 2021 р. № 400/3478/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , ОСОБА_2 , АДРЕСА_1 , ОСОБА_3 , АДРЕСА_2 , ОСОБА_4 , АДРЕСА_3 , ОСОБА_5 , АДРЕСА_3 ,
до відповідача:Дорошівської об`єднаної територіальної громади, вул. Миру, 65, с. Дорошівка, Вознесенський район, Миколаївська область, 56570,
про:зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивачі звернулись до суду з позовом до Дорошівської об`єднаної територіальної громади (далі - відповідач), в якому просили суд: зобов`язати Дорошівську об`єднану територіальну громаду розглянути заяви ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 та ОСОБА_1 від 11.03.2021 та заяву ОСОБА_3 від 25.03.2021 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,0 га, відповідно до ст.ст. 118, 121, 122 Земельного кодексу України, яка розташована на території Білоусівської сільської ради, Вознесенського району, Миколаївської області, кадастровий номер 4822080400:03:000:0546, для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель, які знаходяться у розпорядженні Дорошівської об`єднаної територіальної громади, у порядку та спосіб, визначені Земельним кодексом України та законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Ухвалою від 07.06.2021р. суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін у судове засідання.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в березні 2021 року позивачі звернулися до відповідача з клопотаннями про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства. Листами від 30.03.2021 року (а.с.35-36) відповідач повідомив ОСОБА_5 та ОСОБА_4 про те, що 23.03.2021 року на засіданні постійної комісії з питань земельних відносин, будівництва, архітектури, просторового планування, природних ресурсів, екології, комунальної власності, інфраструктури, транспорту та житлово-комунального господарства розглянуто заяви позивачів від 11.03.2021 року та відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою. Станом на час звернення до суду відповідачем залишились не розглянутими заяви інших позивачів ( ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_1 ). Позивачі з позицією Дорошівської об`єднаної територіальної громади не погоджуються, вважають порушенням своїх прав на отримання земельної ділянки у власність, що і стало підставою для звернення до суду.
23.06.2021 року до Миколаївського окружного адміністративного суду від Дорошівської об`єднаної територіальної громади надійшов відзив на адміністративний позов, в якому відповідач просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Заперечуючи проти позову, відповідач вказав, що приписами ст. 136 Земельного кодексу України передбачено, що наявність у чинному законодавстві України обмежень щодо передачі у користування земельної ділянки, віднесеної до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах, є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки. Зазначив, що позивачі до заяв додали графічні матеріали з бажаним місцем розташування земельної ділянки з кадастровим номером 4822080400:03:000:0546. Разом з тим, рішенням Дорошівської сільської ради XXII позачергової сесії 7 скликання від 10.10.2018 року №16 "Про визначення переліку земельних ділянок для продажу прав на них на земельних торгах" земельну ділянку з кадастровим номером 4822080400:03:000:0546 включено до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності для продажу прав на них на земельних торгах. 20.10.2020 року укладено договір з товарною біржею "Універсальна біржа "Причорноморська"" щодо проведення земельних торгів.
На підставі ч.9 ст. 205 КАС України здійснив розгляд справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, ознайомившись з заявами учасників справи по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивачі в березні 2021 року звернулися до Дорошівської об`єднаної територіальної громади із клопотаннями про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, а саме із земельної ділянки площею 2 га, кадастровий номер 4822080400:03:000:0546, розташованої в межах території Білоусівської сільської ради Вознссенського району Миколаївської області.
Листами від 30.03.2021 року за № 534-02-11 та № 536-02-11 відповідач повідомив ОСОБА_4 та ОСОБА_5 про те, що 23.03.2021 року на засіданні постійної комісії з питань земельних відносин, будівництва, архітектури, просторового планування, природних ресурсів, екології, комунальної власності, інфраструктури, транспорту та житлово-комунального господарства VI позачергової сесії 8 скликання розглянуто заяви позивача від 11.03.2021 року та відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою.
Зазначене підтверджено листами відповідача, що знаходяться в матеріалах справи (а.с.35-36).
Не погоджуючись із зазначеними відмовами Дорошівської об`єднаної територіальної громади у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, позивачі звернулися до суду із цим позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 116 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Частиною 6 статті 118 ЗК України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до частини 7 статті 116 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У відповідності до ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Аналіз зазначених норм права дає підстави вважати, що такими встановлені підстави, порядок та строки передачі земельної ділянки у власність громадян. Ці норми передбачають, зокрема, що для передачі земельної ділянки у власність зацікавлена особа звертається до відповідних органів із заявами для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та для надання її у власність. За результатами розгляду поданих заяв визначені в статті 118 ЗК України органи приймають одне з відповідних рішень - надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надати мотивовану відмову.
При цьому, Земельним кодексом України визначено чіткий алгоритм розгляду заяв громадян про відведення у власність земельних ділянок та вичерпний перелік підстав для відмови особі у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Як вбачається з відзиву на позовну заяву, підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою слугувало те, що земельна ділянка з кадастровим номером 4822080400:03:000:0546, частину якої позивачі мали намір отримати у власність, включені до переліку земельних ділянок, призначених для продажу права оренди на земельних торгах (у формі аукціону).
Суд зауважує про те, що дійсно, включення земельної ділянки до переліку земельних ділянок, право на які буде виставлено на земельні торги не передбачено серед підстав для відмови, визначених у частині сьомій статті 118 КАС України, проте така підстава для відмови передбачена у статті 136 ЗК України.
Згідно із частиною третьою статті 136 Земельного кодексу України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Тобто, якщо на момент розгляду заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою та прийняття відповідачем рішення з цього питання, землі, яких стосувалася заява, було включено до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах, в силу приписів частини третьої статті 136 ЗК України це є самостійною підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Подібна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 23.01.2020 року у справі №620/1058/19, від 28.10.2020 року у справі №819/1976/17, від 22.10.2020 року у справі №815/7279/16, від 30.03.2021 року у справі №2040/6485/18, від 13.04.2021 року у справі №818/1470/18 та від 30.06.2021 року у справі № 440/3609/20.
Разом з тим, судом в процесі розгляду справи встановлено, що ОСОБА_5 та ОСОБА_4 11 березня 2021 року звернулися до Дорошівської об`єднаної територіальної громади із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, а саме із земельної ділянки площею 2 га, кадастровий номер 4822080400:03:000:0546, розташованої в межах території Білоусівської сільської ради Вознссенського району Миколаївської області.
На свої заяви такі позивачі отримали листи від відповідача з відмовами в наданні відповідного дозволу.
В свою чергу, доказів розгляду заяви позивачів - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та рішення постійної комісії з питань земельних відносин, будівництва, архітектури, просторового планування, природних ресурсів, екології, комунальної власності, інфраструктури, транспорту та житлово-комунального господарства відповідачем суду взагалі не надано.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Повноваження відповідних органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або користування та порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлені статтями 118, 122, 123 Земельного кодексу України, статтями 26, 33, 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Згідно з п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання з приводу земельних відносин вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Частинами першою і другою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Відсутність рішення про надання дозволу або відмову у наданні дозволу в межах встановленого законом місячного строку свідчить про протиправну бездіяльність відповідного органу і надає особі право замовити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки без згоди уповноваженого органу відповідно до абзацу 3 частини сьомої статті 118 ЗК України.
Вказана правова позиція викладена і постанові Верховного Суду від 17 грудня 2018 року у справі №509/4156/15-а
В межах даного адміністративного спору позивачі звернулися до відповідача не із зверненнями, а із відповідними заявами, за наслідками розгляду якої суб`єкт владних повноважень мав би прийняти відповідне управлінське рішення, в той час, як останній протиправно направив позивачам ОСОБА_4 та ОСОБА_5 відповіді у формі листа.
Тобто, листи від 30.03.2021 року за № 536-02-11 та № 534-02-11, всупереч вказаним нормам за результатами розгляду заяви позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою на бажану земельну ділянку не є рішеннями у розумінні ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Крім того, як вбачається з вказаних листів та відзиву на позовну заяву, заяви позивачів від 11.03.2021 року були розглянуті Дорошівською об`єднаною територіальною громадою.
Доказів на підтвердження винесення заяв про надання дозволів на розробку проектів землеустрою на розгляд сесії територіальної громади та належним чином оформлених рішень про відмову у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою відповідачем - органом місцевого самоврядування не надано.
Таким чином, відсутність належним чином оформленого рішення Дорошівської об`єднаної територіальної громади про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки після спливу встановленого законом місячного строку розгляду клопотання особи, вказує на те, що орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом.
Відтак, відсутність належним чином оформленого за результатами пленарного засідання рішення сільської ради про не надання або надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, свідчить про допущення територіальною громадою протиправної бездіяльності.
Відповідно до ч. 1. ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивачів підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) , ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) , ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) , ОСОБА_4 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_4 ) , ОСОБА_5 ( АДРЕСА_3 ) до Дорошівська об`єднана територіальна громада (вул. Миру, 65, с. Дорошівка, Вознесенський район, Миколаївська область, 56570, код ЄДРПОУ 04376222) задовольнити.
2. Зобов`язати Дорошівську об`єднану територіальну громаду (вул. Миру, 65, с. Дорошівка, Вознесенський район, Миколаївська область, 56570, код ЄДРПОУ 04376222) розглянути заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ), ОСОБА_4 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_4 ), ОСОБА_5 ( АДРЕСА_3 ) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства на території Білоусівської сільської рад, Вознесенського району Миколаївської області та прийняти відповідне рішення.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Дорошівської об`єднаної територіальної громади (вул. Миру, 65, с. Дорошівка, Вознесенський район, Миколаївська область, 56570, код ЄДРПОУ 04376222) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 908,00грн., сплачений квитанцією від 28.05.2021р. за №0.0.2143142367.1.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Дорошівської об`єднаної територіальної громади (вул. Миру, 65, с. Дорошівка, Вознесенський район, Миколаївська область, 56570, код ЄДРПОУ 04376222) на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір в розмірі 908,00грн., сплачений квитанцією від 28.05.2021р. за №0.0.2143143713.1.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Дорошівської об`єднаної територіальної громади (вул. Миру, 65, с. Дорошівка, Вознесенський район, Миколаївська область, 56570, код ЄДРПОУ 04376222) на користь ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) судовий збір в розмірі 908,00грн., сплачений квитанцією від 28.05.2021р. за №0.0.214314530.1.
6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Дорошівської об`єднаної територіальної громади (вул. Миру, 65, с. Дорошівка, Вознесенський район, Миколаївська область, 56570, код ЄДРПОУ 04376222) на користь ОСОБА_4 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_4 ) судовий збір в розмірі 908,00грн., сплачений квитанцією від 28.05.2021р. за №0.0.2143139741.1.
7. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Дорошівської об`єднаної територіальної громади (вул. Миру, 65, с. Дорошівка, Вознесенський район, Миколаївська область, 56570, код ЄДРПОУ 04376222) на користь ОСОБА_5 ( АДРЕСА_3 ) судовий збір в розмірі 908,00грн., сплачений квитанцією від 29.04.2021р. за №0.0.2107662318.1.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя І. А. Устинов