Рішення № 101490908, 29.11.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2021
Номер справи
400/8008/21
Номер документу
101490908
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 листопада 2021 р. № 400/8008/21 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лебедєвої Г.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - відповідач) про:

- визнання дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області в частині зменшення ОСОБА_1 розміру щомісячної доплати до пенсії згідно постанови Кабінету міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 року № 713, не приведенні у відповідність до чинного законодавства розрахунку пенсійного забезпечення ОСОБА_1 , не проведенні доплати недоотриманого ОСОБА_1 пенсійного забезпечення протиправними;

- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду в Миколаївській області, повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 17.08.2021 року № ВЕ6-14001-Ф-С-21- 072906 (вх. № 10337/0-1400-21 від 17.08.2021 року).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., проводиться щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону. Разом з тим, при отриманні пенсії у серпені 2021 року відповідач виплатив позивачу щомісячну надбавку до пенсії не 2 тис. грн, а лише 1806,86 грн. На звернення з приводу підстави зменшення суми доплати відповідач повідомив, що відповідно до Постанови № 713, у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру. Отже, на думку відповідача після 01.03.2018 року пенсія позивача переглядалась (перераховувалась) згідно рішення суду, та її розмір склав 4785,58 грн. в порівнянні з 4595,44 грн. станом на 01.03.2018 року, оскільки сума збільшення пенсії не досягла 2000 грн. і склала 193,14 грн, щомісячну доплату в 2000 грн. зменшено на цю суму та визначено у розмірі 1806,86 грн., що і стало підставою для звернення позивача до суду.

Ухвалою від 20.09.2021 року Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 400/8008/21 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст. 262 КАС України.

До канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області проведено перерахунок пенсії позивача за нормами чинними станом на 01.01.2016 року, відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 № 713, не встановлено підстав вважати, що у разі коли пенсія особам, зазначе ним в абзацах першому і другому пункту 1, переглядалася (перераховувалася) за рішенням суду після 01 березня 2018 року, то щомісячна доплата до пенсії здійснюється в сумі 2000 гривень та не зменшується менш ніж на 2000 гривень, в тому числі, за наявності випадків, коли розмір пенсії під час такого перегляду (перерахунку) після 01.03.2018 збільшився менше ніж на 2000 гривень та не досягав зазначеного розміру. Після 01.03.2018 року пенсія позивача переглядалась (перераховувалась) згідно рішення суду, та її розмір склав 4785,58 грн. в порівнянні з 4595,44 грн. станом на 01.03.2018 року, оскільки сума збільшення пенсії не досягла 2000 грн. і склала 193,14 грн, щомісячну доплату в 2000 грн. зменшено на цю суму та визначено у розмірі 1806,86 грн. Таким чином відповідач вважає, що відсутні підстави для задоволення позову.

До канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивач виклав мотиви ідентичні позовній заяві.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є пенсіонером Збройних Сил України. Позивач відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та отримує пенсію за вислугу років, що сторонами по справі не заперечується.

Відповідно до статті 63 Закону №2262-XII, Постанови №103 та Постанови № 988 ліквідаційною комісією УМВС України в Миколаївській області 23 березня 2018 року видано довідку про розмір грошового забезпечення позивача, на підставі якої відповідачем було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 .

У вересні 2018 року позивач звернувся з адміністративним позовом до ЛК УМВС України в Миколаївській області. В обґрунтування вимог ОСОБА_1 посилався на те, що ЛК УМВС України в Миколаївській області невірно визначила у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року розмір його посадового окладу та розмір надбавки за вислугу років.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 27.02.2019 року у справі № 1440/2356/18 позов задоволено.

Постановою від 04.07.2019 року П`ятий апеляційний адміністративний суд скасував рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 27.02.2019 року та прийняв нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнив частково. В постанові суд визнав протиправними дії ЛК УМВС України в Миколаївській області щодо невірного визначення у довідці від 23.03.2018 року № 221/38/05-2018 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на 01.03.2018 року, яка направлена до ГУ ПФУ в Миколаївській області, розміру посадового окладу та надбавки за вислугу років та зобов`язав ЛК УМВС України в Миколаївській області виготовити та направити ГУ ПФУ в Миколаївській області нову довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на 01.03.2018 року, в якій визначити розмір посадового окладу відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", виходячи з того, що посадовий оклад ОСОБА_1 відповідає 12-му тарифному розряду, який, в свою чергу, відповідає тарифному коефіцієнту 1,95, а також розрахувати ОСОБА_1 надбавку за вислугу років у розмірі 45 % від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням.

На виконання зазначеної постанови ЛК УМВС України в Миколаївській області виготовила довідку від 17.07.2019 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року, яку 17.07.2019 року супровідним листом № 208/05/38-2019 направила до ГУ ПФУ в Миколаївській області для перерахунку пенсії позивача. Одночасно в супровідному листі ЛК УМВС України в Миколаївській області зазначила про недійсність довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 23.03.2018 року № 221/38/05-2018.

ГУ ПФУ в Миколаївській області листом від 25.09.2019 року № 3939-О-07 відмовило позивачу в перерахунку пенсії, відповідно до довідки ЛК УМВС України в Миколаївській області від 17.07.2019 року, посилаючись на те, що постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 04.07.2019 року не зобов`язано його провести перерахунок пенсії позивача.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 17.02.2020 року у справі №400/3672/19 позов ОСОБА_1 задоволено, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року, відповідно до довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області від 17.07.2019 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.01.2018 року відповідно до довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області від 17.07.2019 року про розмір грошового забезпечення, у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб", з урахуванням виплачених сум.

На виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 17.02.2020 року № 400/3672/19, яке набрало законної сили 26.05.2020 року, Головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивача за вислугою років відповідно до довідки ліквідаційної комісії Управління внутрішніх справ України в Миколаївській області від 17.07.2019 року про розмір грошового забезпечення.

Після перерахунку пенсії на виконання судового рішення розмір пенсії позивача склав 4956,40 грн. (4785,58 грн. - основний розмір пенсії (6467,00 грн. (загальний розмір грошового забезпечення) х 74% (за 28 років вислуги)) + 170,82 грн. - додаткова пенсія потерпилим внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії згідно з пп.2 п. 13 постанови № 1210).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., проводиться щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Відповідачем з 01.07.2021 року на підставі Постанови КМУ № 713 проведено перерахунок пенсії, розмір якої склав 6763,26 грн. (4785,58 грн. - основний розмір пенсії (6467,00 грн. (загальний розмір грошового забезпечення) х 74% (за 28 років вислуги)) + 1806,86 грн. - щомісячна доплата, відповідно Постанови Кабінету Міністрів України “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” від 14.07.2021 року № 713 + 170,82 грн. - додаткова пенсія потерпилим внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії згідно з пп.2 п. 13 постанови № 1210;

Тобто, доплата відповідно до Постанови № 713 склала 1806,86 грн.

17.08.2021 року позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного Фонду України в Миколаївській області щодо виплати надбавки до пенсії у розмірі 2000 грн., як це передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Листом від 03.09.2021 року Головне управління Пенсійного Фонду України в Миколаївській області повідомило ОСОБА_1 про те, що після перерахунку розмір його пенсії збільшився на 193,14 грн, а тому вказана доплата була виплачена у розмірі різниці між 2000 грн та 193,14 грн, тобто 1806,86 грн, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, регулює Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (надалі - Закон №2262-ХІІ). Зазначеним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини 3 статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з ч.ч. 1,2 ст. 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі по тексту - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі по тексту - Постанова №988), яка набрала чинності 02.12.2015 та якою затверджені схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.

На виконання ч.4 ст.63 Закону України № 2262-ХІІ, Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 року прийнято Постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Пунктом 5 Постанови №103 обумовлено перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводити на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.

Згідно з пунктами 1-4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 (далі за текстом - Порядок №45) пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Тобто, підставою для перерахунку пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом.

Судом встановлено, що відповідно до статті 63 Закону №2262-XII, Постанови №103 та Постанови № 988 ліквідаційною комісією УМВС України в Миколаївській області 23 березня 2018 року видано довідку про розмір грошового забезпечення позивача, на підставі якої відповідачем було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 .

При цьому, у вересні 2018 року позивач звернувся з адміністративним позовом до ЛК УМВС України в Миколаївській області. В обґрунтування вимог ОСОБА_1 посилався на те, що ЛК УМВС України в Миколаївській області невірно визначила у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року розмір його посадового окладу та розмір надбавки за вислугу років.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 27.02.2019 року у справі № 1440/2356/18 позов задоволено.

Постановою від 04.07.2019 року П`ятий апеляційний адміністративний суд скасував рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 27.02.2019 року та прийняв нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнив частково. В постанові суд визнав протиправними дії ЛК УМВС України в Миколаївській області щодо невірного визначення у довідці від 23.03.2018 року № 221/38/05-2018 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на 01.03.2018 року, яка направлена до ГУ ПФУ в Миколаївській області, розміру посадового окладу та надбавки за вислугу років та зобов`язав ЛК УМВС України в Миколаївській області виготовити та направити ГУ ПФУ в Миколаївській області нову довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на 01.03.2018 року, в якій визначити розмір посадового окладу відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", виходячи з того, що посадовий оклад ОСОБА_1 відповідає 12-му тарифному розряду, який, в свою чергу, відповідає тарифному коефіцієнту 1,95, а також розрахувати ОСОБА_1 надбавку за вислугу років у розмірі 45 % від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням.

На виконання зазначеної постанови ЛК УМВС України в Миколаївській області виготовила довідку від 17.07.2019 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року, яку 17.07.2019 року супровідним листом № 208/05/38-2019 направила до ГУ ПФУ в Миколаївській області для перерахунку пенсії позивача. Одночасно в супровідному листі ЛК УМВС України в Миколаївській області зазначила про недійсність довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 23.03.2018 року № 221/38/05-2018.

ГУ ПФУ в Миколаївській області листом від 25.09.2019 року № 3939-О-07 відмовило позивачу в перерахунку пенсії, відповідно до довідки ЛК УМВС України в Миколаївській області від 17.07.2019 року, посилаючись на те, що постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 04.07.2019 року не зобов`язано його провести перерахунок пенсії позивача.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 17.02.2020 року у справі №400/3672/19 позов ОСОБА_1 задоволено, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року, відповідно до довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області від 17.07.2019 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.01.2018 року відповідно до довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області від 17.07.2019 року про розмір грошового забезпечення, у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб", з урахуванням виплачених сум.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання рішення суду у справі № 400/3672/19, Головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивача за вислугою років відповідно до довідки ліквідаційної комісії Управління внутрішніх справ України в Миколаївській області від 17.07.2019 року про розмір грошового забезпечення.

Після перерахунку пенсії на виконання судового рішення розмір пенсії позивача склав 4956,40 грн. (4785,58 грн. - основний розмір пенсії (6467,00 грн. (загальний розмір грошового забезпечення) х 74% (за 28 років вислуги)) + 170,82 грн. - додаткова пенсія потерпилим внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії згідно з пп.2 п. 13 постанови № 1210).

З наведеного суд робить висновок, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 проводився не у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або введення для позивача нових щомісячних додаткових види грошового забезпечення, тобто не з підстав передбачених Законом №2262-ХІІ, без відповідної заяви позивача чи рішення Кабінету Міністрів України.

Підставою для такого перерахунку слугувало рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 17.02.2020 року у справі № 400/3672/19.

14.07.2021 року прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” (далі - Постанова №713).

Згідно пп.1 Постанови №713 Установлено з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

При визначенні розміру доплати до пенсії позивача відповідач взяв до уваги те, що ним було проведено перерахунок пенсії позивача після 1 березня 2018 року і розмір пенсії після перерахунку зріс на 193,14 грн (4785,58 грн.-4592,44 грн.).

Проведений перерахунок пенсії у розумінні Постанови №713 полягає у перерахунку, проведеному не з метою усунення порушення права особи на належний розмір пенсії, а її перерахунок у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Таким чином, суд не погоджується з доводами відповідача, що після 1 березня 2018 року проводився новий перерахунок пенсії ОСОБА_1 , оскільки рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 17.02.2020 року у справі № 400/3672/19 відповідача було лише зобов`язано привести пенсію позивача до встановленого чинним законодавством розміру, і нового перерахунку пенсії позивача, з підстав визначених Законом №2262-ХІІ, Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській не проводило.

Беручи до уваги протиправну невиплату з 1 березня 2018 року пенсії позивача у розмірі 4785,58 грн. та відновлення прав позивача, суд приходить до висновку, що саме із цієї суми слід враховувати доплату у розмірі 2000 грн, а тому відповідач протиправно не доплачує позивачу до пенсії 193,14 грн, про що свідчить виплата доплати до пенсії у розмірі 1806,86 грн, а не 2000 грн, як це передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713.

Відповідно до ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Враховуючи наведені приписи чинного законодавства та встановлені обставини, з метою ефективного захисту прав позивача, суд дійшов висновку про необхідність визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не нарахування і не виплати доплати до пенсії ОСОБА_1 , передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» у розмірі 2000 гривень з 01.07.2021 року та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести ОСОБА_1 нарахування та виплату з 01.07.2021 року доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», у розмірі 2000 гривень з урахуванням вже виплачених сум.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Судові витрати по справі відсутні.

Керуючись статтями 2, 9, 72, 76, 77, 78, 80, 120, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не нарахування і не виплати доплати до пенсії ОСОБА_1 , передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» у розмірі 2000 гривень з 01.07.2021 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести ОСОБА_1 нарахування та виплату з 01.07.2021 року доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», у розмірі 2000 гривень з урахуванням вже виплачених сум.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено та підписано суддею 29.11.2021 року.

Суддя Г. В. Лебедєва