
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/16167/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 листопада 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Крутько О.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання до вчинення дій, -
в с т а н о в и в:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій позивач просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення з 01.04.2019 року ОСОБА_1 , відсоткового значення основного розміру пенсії за вислугу років з 88% до 70% грошового забезпечення під час її перерахунку з врахуванням оновленої довідки Управління Держспецзв`язку у Львівській області № 02/07 від 30.07.2020 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати з 01.04.2019 року ОСОБА_1 відповідно до ст. 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» основний розмір пенсії виходячи з розрахунку 88 % відповідних сум грошового забезпечення зазначених у довідці Управління Держспецзв`язку у Львівській області №02/07 від 30.07.2020 року та здійснити виплату пенсії у цьому розмірі з 01.04.2019 року із врахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 року у справі №380/8334/20 проведено перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідки Управління Держспецзв`язку у Львівській області №02/07 від 30.07.2020 року. Проте, при проведенні перерахунку пенсії на підставі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 року пенсію було перераховано у розмірі 70% сум грошового забезпечення. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, а тому з метою захисту своїх прав та законних інтересів позивач звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2021 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Представник відповідача через канцелярію суду подав відзив на позовну заяву, де просив у задоволенні позову відмовити з огляду на наступне. Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі №380/8334/20, виконано та проведено перерахунок пенсії на підставі довідки Управління Держспецзв`язку у Львівській області №02/07 від 30.07.2020 року з 01.04.2019. Управління ще не прийняло рішення щодо перерахунку пенсії з 01.04.2019 з врахуванням 88 % сум грошового забезпечення ОСОБА_1 , тому відсутні підстави вважати, що права позивача при здійсненні такого перерахунку будуть порушені. Просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
29.10.2021 позивач подав відповідь на відзив.
Суд, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач 17.08.2021 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про проведення перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки Управління Держспецзв`язку у Львівській області №02/07 від 30.07.2020 року про розмір його грошового забезпечення у розмірі 88 % суми грошового забезпечення.
За результатами розгляду заяви Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області скерувало ОСОБА_1 відповідь №13213-12278/Ч-52/8-1300/21 від 16.09.2021, у якій повідомило, що підстави для проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки №02/07 від 30.07.2020 року з оновленого грошового забезпечення, виходячи з розрахунку 88 % відповідних сум грошового забезпечення відсутні.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2020 року у справі №380/8334/20 позов ОСОБА_1 задоволено частково: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки від 30.07.2020 № 02/07 про грошове забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки Управління Держспецзв`язку у Львівській області від 30.07.2020 №02/07 про грошове забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення із врахуванням раніше виплачених сум з 01.04.2019.
Рішення набрало законної сили 17.03.2021.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2020 року у справі №380/8334/20 проведено перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідки Управління Держспецзв`язку у Львівській області від 30.07.2020 №02/07.
При проведенні перерахунку пенсії на підставі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2020 року з 01 квітня 2019 року, відповідач здійснюючи перерахунок пенсії позивача зменшив основний розмір пенсії позивача з 88% на 70% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.
Позивач вважаючи що відповідач протиправно зменшив відсотковий розмір пенсії звернувся до суду з даним позовом.
Згідно з ч. 2 статті 19 Конституції Україні органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон №2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Позивачу пенсія за вислугу років призначена з підстав, на умовах та у розмірі встановлених статтями 12,13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії за цим Законом).
Згідно з ст. 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст.63 Закону №2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.
Закон України №2262-ХІІ визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Верховний Суд в постанові від 04.02.2019 року по зразковій справі виклав правові висновки та зазначив, що системний аналіз ст.ст.13, 63 Закону №2262-ХІІ, Постанов КМУ №45, №103 дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VI та Законом №1166-VII зміни до ст.13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми ст.63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв`язку з прийняттям Закону№3668-VI та Закону №1166-VII не зазнала.
При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Суд встановив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області на підставі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2020 року у справі №380/8334/20, проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.04.2019 р. у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідач здійснюючи перерахунок пенсії позивача зменшив основний розмір пенсії позивача з 88% на 70% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.
Таким чином, суд робить висновок, що відповідач протиправно зменшив з 01.04.2019 р. основний розмір перерахованої позивачу пенсії з 88% на 70% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.
Для належного захисту прав позивача суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача здійснити з 01.04.2019 р. перерахунок та виплату позивачу пенсії з урахуванням основного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 88 % сум грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Таким чином, суд робить висновок, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що належать до задоволення.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 72, 77, 94, 139, 241 -246, 262, 295 КАС України , суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задоволити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення з 01.04.2019 р. основного розміру перерахованої пенсії ОСОБА_1 з 88% на 70% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести з 01.04.2019 р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням основного розміру пенсії за вислугу років з розрахунку 88 % сум грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, на підставі довідки Управління Держспецзв`язку у Львівській області №02/07 від 30.07.2020, з урахуванням виплачених сум.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Крутько О.В.