
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" листопада 2021 р. справа № 300/5301/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Могили А.Б., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області до Бурштинського ліцею №3 Бурштинської міської ради Івано-Франківської області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області звернулося в суд із адміністративним позовом до Старомартинівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Бурштинської міської ради Івано-Франківської області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Позовні вимоги мотивовані тим, що при проведені перевірки Старомартинівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Бурштинської міської ради Івано-Франківської області щодо додержання та виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, виявлено порушення вимог законодавства за наслідками яких створюється реальна загроза життю та здоров`ю людей. З метою усунення порушень та забезпечення безпеки життю та здоров`ю людей, слід застосувати заходи реагування у вигляді зупинення та заборони експлуатації будівель (споруд, приміщень) цього навчального закладу.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за результатами проведеної перевірки Старомартинівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Бурштинської міської ради Івано-Франківської області, посадовими особами Івано-Франківського районного управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області встановлено, що експлуатація приміщень Старомартинівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Бурштинської міської ради Івано-Франківської області здійснюється з порушеннями вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей та працівників, про що складено акт від 02.07.2021 №165-21-47. Таким чином експлуатація будівель (споруд, приміщень) Старомартинівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Бурштинської міської ради Івано-Франківської області неможлива до усунення виявлених правопорушень.
Відзиву відповідача до суду не надходило.
Згідно ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.09.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.10.2021 замінено відповідача - Старомартинівську загальноосвітню школу І-ІІ ступенів Бурштинської міської ради Івано-Франківської області правонаступником - Бурштинським ліцеєм №3 Бурштинської міської ради Івано-Франківської області.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами справи, дослідивши письмові докази, зазначає наступне.
На підставі наказу від 08.06.2021 №Нс-134/54 та посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) від 09.06.2021 №228/21-44, у період з 29.06.2021 по 02.07.2021 посадовими особами Івано-Франківського районного управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області проведено позапланову перевірку Старомартинівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Бурштинської міської ради Івано-Франківської області з виконання приписів щодо усунення порушень законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки (а.с.10-13).
За результатами перевірки складено акт від 02.07.2021 №165/21-47, згідно з яким наявні наступні порушення щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки:
- не проведена вогнезахисна обробка дерев`яних елементів крівель (крокв і лат) будівель навчального закладу навчального корпусу з складанням відповідного акту ліцензованою підрядного організацією чи ліцензованим суб`єктом господарської діяльності про виконані роботи (п.2.5 розділу 2 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 №1417);
- не проведені заміри опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (п.1.20 розділу І Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);
- в приміщеннях навчального закладу додатково не забезпечено первинними засобами пожежогасіння із розрахунку з передбаченням по одному вуглекислотному вогнегаснику типу ВВК-1,4 на три комп`ютери в комп`ютерних класах, кабінетах інформатики закладу освіти (п.п.3.7 – 3.8 розділу V Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);
- відсутня система автоматизованої пожежної сигналізації в усіх приміщення навчального корпусу (п.1.2 розділу I Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);
- в навчальному корпусі не встановлено установку від прямих попадань блискавки та вторинних її проявів (п.1.21 розділу ІV Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);
- сходові клітки, внутрішні відкриті та зовнішні сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням (п.2.31 розділу IIІ Наказу МВС від 30.12.2014 №1417)
- плавкі вставки запобіжників не калібровані із зазначенням на клеймі номінального струму вставки (клеймо ставиться заводом-виготовлювачем або електротехнічною лабораторією (п.1.4 розділу IV Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);
- в електропроводках вибухонебезпечних і пожежонебезпечних зон відгалужувальні та з`єднувальні коробки не закриті кришками з негорючих або важкогорючих матеріалів (п.1.7 розділу I Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);
- посадові особи та працівники не пройшли навчання, протипожежний інструктаж і перевірку знань з питань пожежної безпеки (п.п.15, 16, 20 розділу II Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);
- відсутні протипожежні двері в приміщенні бібліотеки, а також відсутній протипожежний люк горища навчального корпусу (п.2.3 розділу III Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);
- навчальний заклад не забезпечений первинними засобами пожежогасіння: ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку (п.3.6 розділу V Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);
- горище навчального корпусу використовуються не за призначенням та захаращене (п.2.12 розділу ІІІ Наказу МВС від 30.12.2014 №1417)
- зменшено розмір евакуаційного проходу в коридорі на 1-му поверсі, де знаходяться класи та на сходовому марші (п.2.23 розділу IIІ Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);
- двері відчиняються не по шляху евакуації на 2-му поверсі, де знаходяться класи (п.2.27 розділу ІІІ Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);
- в усіх приміщеннях навчального корпусу допущено улаштування та експлуатацію тимчасових електромереж (п.1.8 розділу IV Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);
- на проході, який використовується для евакуації людей, влаштовані виступи, які заважають руху людей (актовий зал та по коридорах) (п.1.17 розділу IIІ Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);
- в навчальному закладі відсутні пожежні щити (абз.3 п.3.11 розділу V Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);
- допущено експлуатацію світильників зі знятими ковпаками (розсіювачами) в приміщеннях навчального корпусу (п.1.18 розділу ІV Наказу МВС від 30.12.2014 №1417) (а.с.14-22).
Вищевказаний акт отриманий в.о. директора Старомартинівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Бурштинської міської ради Івано-Франківської області 02.07.2021 про що свідчить її підпис на даному документі.
В матеріалах справи міститься також припис Галицького районного відділу управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області від 07.02.2020 №28, складений на підставі акту від 07.02.2020 №28 (період проведеної перевірки відповідача - з 03.02.2020 по 07.02.2020). Зі змісту цього припису вбачається, що для усунення всіх порушень узгоджено з суб`єктом господарювання строк до 07.06.2020 (а.с.23-24).
Правовідносини що склалися регулюються Кодексом цивільного захисту України, Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та Правилами пожежної безпеки в Україні, які затверджені наказом Міністерством внутрішніх справ України №1417 від 30.12.2014 та зареєстровані у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697.
Згідно статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа (частина 4 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності").
Частиною 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Згідно частин 8, 11 статті 7 вказаного Закону припис – обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
У разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб`єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються.
Суд зазначає, що Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України №1417 від 30.12.2014, зареєстровані у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697, є обов`язковими для виконання усіма суб`єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.
Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж (пункт 4 Розділ І Правил пожежної безпеки в Україні).
Відповідно частини 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Частиною 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України визначено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; 3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від вимог, визначених нормативно-правовими актами або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб`єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; 7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами; 8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об`єктів або об`єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; 9) відсутність на об`єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; 10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб`єктів господарювання; 11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об`єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб`єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (частина 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України).
Аналіз викладених правових норм дає підстави для висновку, що застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг можливе лише за рішенням адміністративного суду, прийнятим за зверненням центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки. Такі заходи можуть бути застосовані на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки і ці порушення створюють загрозу життю та здоров`ю людей. Заходи реагування до суб`єкта господарювання не застосовуються у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису.
Суд звертає увагу, що відповідно до пунктів 26, 33, 43 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України небезпечний чинник - складова частина небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров`ю людини; пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов`язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю; техногенна безпека - відсутність ризику виникнення аварій та/або катастроф на потенційно небезпечних об`єктах, а також у суб`єктів господарювання, що можуть створити реальну загрозу їх виникнення. Техногенна безпека характеризує стан захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного характеру. Забезпечення техногенної безпеки є особливою (специфічною) функцією захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій.
З аналізу вказаних приписів вбачається, що настання реальної загрози життю та здоров`ю людей слід пов`язувати з обставинами, які можуть призвести до займання, розповсюдження вогню, виникнення аварій (катастроф) та з впливом небезпечних факторів, які породжують вказані явища.
Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Суд зазначає, що захід реагування шляхом зупинення та заборони експлуатації будівель (споруд, приміщень) є виключним заходом, обрання якого є можливим у разі, якщо виявлені порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Враховуючи те, що заходи реагування застосовуються судом за позовом органу державного нагляду, останній повинен обґрунтувати наявність підстав для цього, тобто вказати та довести, що виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а також необхідність застосування конкретного заходу реагування залежно від характеру порушень та ступеню їх небезпеки.
З огляду на це, підлягає оцінці питання, чи є захід реагування співмірним до мети його застосування і що таке втручання у права відповідача буде пропорційним і, таким чином, буде досягнуто справедливий баланс між інтересами відповідача та публічними інтересами. При цьому, метою застосування цього заходу є відвернення ймовірного настання для прав та інтересів невизначеного кола осіб негативних наслідків виявлених порушень. Такі негативні наслідки полягають у завданні шкоди життю та здоров`ю людей, а їх настання є вірогідною подією.
Судом встановлено, що рішенням восьмого скликання Бурштинської міської ради Івано-Франківської області від 30.03.2021 №01/10-21 Старомартинівську загальноосвітню школу І-ІІ ступенів Бурштинської міської ради Івано-Франківської області реорганізовано шляхом приєднання до Бурштинського ліцею №3 Бурштинської міської ради Івано-Франківської області зі зміною найменування на Старомартинівську філію Бурштинського ліцею №3 Бурштинської міської ради Івано-Франківської області (а.с.56-57).
Відомості про припинення Старомартинівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Бурштинської міської ради Івано-Франківської області внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 08.09.2021 (а.с.41).
Крім того, цим ж рішенням міської ради від 30.03.2021 №01/10-21 (пункт10) призупинено з 01.09.2021 освітній процес у Старомартинівській філії Бурштинського ліцею №3 на 2021-2022 навчальний рік.
Як вбачається з інформаційної довідки від 04.11.2021 №338, наданої Бурштинським ліцеєм №3 Бурштинської міської ради Івано-Франківської області, рішення міської ради від 30.03.2021 №01/10-21 виконано - приміщення Старомартинівської філії Бурштинського ліцею №3 Бурштинської міської ради Івано-Франківської області опломбовано (а.с.50).
Враховуючи вищенаведені обставини, суд не вбачає підстав для застосування заходів реагування до Старомартинівської філії Бурштинського ліцею №3 у вигляді зупинення та заборони експлуатації приміщення шляхом опечатування вхідних дверей.
Підсумовуючи наведене, суд приходить до висновку, що позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області до Бурштинського ліцею №3 Бурштинської міської ради Івано-Франківської області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до задоволення не підлягає.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Відмовити в задоволенні позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 38555228, вул. Франка, 6, м. Івано-Франківськ) до Бурштинського ліцею №3 Бурштинської міської ради Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 23804787, вул. Коновальця, буд. 1, м. Бурштин, Івано-Франківська область) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Старомартинівської філії Бурштинського ліцею №3 Бурштинської міської ради Івано-Франківської області (вул. Шевченка,48А, с. Старий Мартинів, Бурштинської територіальної громади, Івано-Франківська область)
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ Могила А.Б.