Рішення № 101488955, 29.11.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2021
Номер справи
280/8818/21
Номер документу
101488955
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

29 листопада 2021 року Справа № 280/8818/21 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Татаринова Д.В. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса для листування АДРЕСА_2 )

до ДЕПАРТАМЕНТУ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ (Україна, 69063, Запорізька обл., місто Запоріжжя, ВУЛИЦЯ ОЛЕКСАНДРІВСЬКА, будинок 48, код ЄДРПОУ 03193005)

третя особа Департамент адміністрування програм соціальної підтримки Національної соціальної сервісної служби України (01601, м. Київ, вул. Еспланадна, 8/10 ЄДРПОУ 43902987)

про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі – позивачі) до ДЕПАРТАМЕНТУ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ (далі – відповідач), третя особа Департамент адміністрування програм соціальної підтримки Національної соціальної сервісної служби України (третя особа), в якому позивач просить суд:

- визнати бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації протиправною;

- зобов`язати Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації вчинити певні дії, а саме забезпечити ОСОБА_1 безкоштовно позачергово автомобілем з ручним керуванням.

Ухвалою судді від 22 жовтня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному статтею 262 КАС України. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 отримав довідку № 69 серії 12 ААА № 013569 видану 12 листопада 2018 року Обласним МСЕК № 2 Міністерства охорони здоров`я України, відповідно до якої він придатний до керування автомобільним транспортним засобом на дві руки та одну ногу. Підстава для видачі висновку акт № 240 огляду МСНК щодо визначення медичних показань для забезпечення інваліда автомобілем з ручним керуванням та коляскою з електроприводом. Одразу після отримання висновку обласного МСЕК 12 листопада 2018 року ОСОБА_1 зареєструвався в чергу для забезпечення автомобілем з правом на позачергове забезпечення автомобілем з ручним керуванням. Станом на день звернення до суду, минуло три роки, а автомобіль ОСОБА_1 так і не отримав. Крім того, черга не рухається, кошти не виділяються. Вказує, що Департамент соціального захисту населення не виконує покладені на нього завдання, не намагається виконати програми і заходи у сфері соціального захисту населення, не робить нічого для того, щоб виконати вимоги законодавства (в даному випадку щодо забезпечення автомобілем осіб із черги на позачергове отримання автомобіля).

У позовній заяві просить суд позовні вимоги задовольнити повністю.

Відповідач позов не визнав, 19 жовтня 2021 року надіслав до суду відзив на позовну заяву (вх. №59808), у якому вказує, що ДЕПАРТАМЕНТОМ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ ніяким чином не порушено права позивача, а позовні вимоги визначені ОСОБА_1 до департаменту, є необґрунтованими безпідставними та таким що не підлягають задоволенню.

У відзиві просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

11 жовтня 2021 року від Департаменту адміністрування програм соціальної підтримки Національної соціальної сервісної служби України до суду надійшли пояснення вх№582787, відповідно до яких зазначає, що особам з інвалідністю, які мають право на отримання автомобілів безоплатно або на пільгових умовах, згідно з пунктом 41 Порядку № 999 (за їхнім бажанням) видаються автомобілі, отримані відповідними структурними підрозділами соціального захисту населення як гуманітарна допомога, безоплатно згідно з чергою за умови зняття з обліку. При цьому, якщо структурним підрозділом соціального захисту населення отримано автомобіль як гуманітарну допомогу для конкретної фізичної особи, він видається особі з інвалідністю незалежно від черги. Водночас зазначає, що Нацсоцслужба та структурні підрозділи соціального захисту населення не проводять пошуку донорів гуманітарної допомоги, зокрема легкових автомобілів, а лише надають особам з інвалідністю допомогу в оформленні відповідних документів.

Вказує, що на їх думку дії/бездіяльність відповідача не вважають протиправними.

Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

ОСОБА_1 є інвалідом другої групи відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 виданого 05 вересня 2018 року Управлінням соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області. Посвідчення дійсне до 01 жовтня 2020 року. Пред`явник цього посвідчення є інвалідом другої групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.

ОСОБА_1 отримав довідку № 69 серії 12 АЛА № 013569 видану 12 листопада 2018 року Обласним МСЕК № 2 Міністерства охорони здоров`я України, відповідно до якої він придатний до керування автомобільним транспортним засобом на дві руки та одну ногу. Підстава для видачі висновку акт № 240 огляду МСЕК щодо визначення медичних показань для забезпечення інваліда автомобілем з ручним керуванням та коляскою з електроприводом.

ОСОБА_1 є інвалідом другої групи відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 виданого 11 серпня 2020 року Управлінням соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області (посвідчення видано на новий термін). Посвідчення дійсне до 01 вересня 2022 року. Пред`явник цього посвідчення є інвалідом другої групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.

ОСОБА_1 отримав довідку № 20 серії 12 ААА № 013820 видану 05 квітня 2021 року Обласним МСЕК № 2 Міністерства охорони здоров`я України, відповідно до якої він придатний до керування автомобільним транспортним засобом на дві руки та одну ногу. Підстава для видачі висновку акт № 20 огляду МСЕК щодо визначення медичних показань для забезпечення інваліда автомобілем з ручним керуванням та коляскою з електроприводом.

Одразу після отримання висновку обласного МСЕК 12 листопада 2018 року ОСОБА_1 зареєструвався в чергу для забезпечення автомобілем з правом на позачергове забезпечення автомобілем з ручним керуванням.

Для отримання інформації та роз`яснень щодо забезпечення автомобілем, ОСОБА_1 звернувся до Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації.

Листом № 04.2-В.3277.1 від 04 грудня 2018 року надані роз`яснення, що на теперішній час фінансування державної програми по забезпеченню осіб з інвалідністю автомобілями призупинене, видатки на придбання автомобілів для забезпечення осіб з інвалідністю не передбачаються вже протягом п`яти років. Тому визначити термін отримання автомобіля неможливо.

05 квітня 2021 року позивач звернувся до Департаменту адміністрування програм соціальної підтримки Національної соціальної сервісної служби України щодо надання роз`яснень по забезпеченню автомобілем.

Листом № 0000-030201-50/768укц/5745 від 30 квітня 2021 року позивачу роз`яснено, що протягом останніх семи років кошти з державного бюджету на придбання автомобілів для осіб з інвалідністю не виділялися. ОСОБА_1 , як особа з інвалідністю внаслідок війни, з 12 листопада 2018 року перебуває в черзі для забезпечення автомобілем з правом на позачергове забезпечення автомобілем з ручним керуванням за № 145.

Вважаючи що порушено його право на позачергове забезпечення автомобілем з ручним керуванням, позивач звернувся до суду з позовною заявою.

Відповідно до пункту 22 частини 1 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам надаються такі пільги: позачергове безоплатне забезпечення автомобілем (за наявності медичних показань для забезпечення автомобілем) на термін експлуатації до десяти років (з наступною заміною на новий), виплата компенсації на бензин (пальне), ремонт, технічне обслуговування автомобілів або на транспортне обслуговування в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Черговість забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями встановлена Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №999 від 19 липня 2006 року.

Відповідно до пункту 25 Порядку №999 позачергово автомобілі отримують особи з інвалідністю внаслідок війни за наявності медичних показань для забезпечення автомобілем.

Відповідно до пункту 35 Постанови №999 структурний підрозділ з питань соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду реєструє заяви разом з іншими необхідними документами у журналі, форма якого затверджується Мінсоцполітики, приймає відповідне рішення і надсилає його у письмовій формі відповідно до органів соціального захисту населення або відділень виконавчої дирекції Фонду, які видали направлення, та особам з інвалідністю, законним представникам недієздатних осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю.

Абзацом 8 пункту 2 Порядку №999 передбачено, що закупівля робіт і послуг з виготовлення і поставки автомобілів за рахунок державних коштів здійснюється Фондом соціального захисту інвалідів та Фондом соціального страхування відповідно до законодавства.

Так, згідно з абзацом 6 пункту 2 Порядку №999 Мінсоцполітики за передбаченою законом про Державний бюджет України на відповідний рік бюджетною програмою для забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями перераховує кошти на рахунок Фонду соціального захисту інвалідів, відкритий органами Казначейства.

Пунктом 1 статтею 14 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» встановлено, що установити, що у 2021 році кошти, отримані до спеціального фонду Державного бюджету України згідно з відповідними пунктами частини третьої статті 15, частини третьої статті 29 і частини третьої статті 30 Бюджетного кодексу України, спрямовуються на реалізацію програм та здійснення заходів, визначених частиною четвертою статті 30 Бюджетного кодексу України, а кошти, отримані до спеціального фонду Державного бюджету України згідно з відповідними пунктами статей 11-13 цього Закону, спрямовуються відповідно на придбання Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю автомобілів для осіб з інвалідністю та інші заходи щодо соціального захисту осіб з інвалідністю (за рахунок джерел, визначених пунктом 1 статті 11 цього Закону).

Відповідно до пункту 1 статті 11 цього Закону установити, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2021 рік у частині доходів є надходження, визначені частиною третьою статті 29 Бюджетного кодексу України, з урахуванням особливостей, визначених пунктом 17 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України, а також такі надходження кошти від сплати особами з інвалідністю часткової вартості автомобілів та кошти від реалізації автомобілів, повернутих особами з інвалідністю.

Розглядаючи матеріали справи, судом встановлено, що з 2018 року по 2021 рік Департаментом соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації на адресу Фонду соціального захисту інвалідів надсилалася інформація щодо потреби у спеціальному автотранспорті для забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями за КПКВК 2507030.

Судом також взято до уваги лист Запорізького обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів №04-659/1780 від 01 листопада 2021 року, відповідно до якого зазначено, що «… Фінансування Фондом-соціальному захисту осіб з інвалідністю з боку Міністерства соціальної політики України за бюджетною програмою забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями протягом 2018-2021 рр. по Запорізькому обласному відділенню не здійснювалося. Фінансування Фондом соціальному захисту осіб з інвалідністю з боку Міністерства соціальної політики України закупівлі послуг з виготовлення та поставки автомобілів протягом 2018-2021 рр. по Запорізькому обласному відділенню не здійснювалося. …».

Таким чином, судом встановлено відсутність бездіяльність відповідача щодо незабезпечення позивача безоплатно автомобілем з ручним керуванням.

З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про необхідність відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на те що:

- згідно з абзацом 8 пункту 2 Порядку забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 року №999, закупівля робіт і послуг з виготовлення і поставки автомобілів за рахунок державних коштів здійснюється Фондом соціального захисту інвалідів та Фондом соціального страхування відповідно до законодавства;

- відповідно до абзацу 6 пункту 2 Порядку №999 Мінсоцполітики за передбаченою законом про Державний бюджет України на відповідний рік бюджетною програмою для забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями перераховує кошти на рахунок Фонду соціального захисту інвалідів, відкритий органами Казначейства;

- пунктом 1 частиною 1 статті 14 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» визначено, що придбання Фондом соціального захисту інвалідів автомобілів для інвалідів та інші заходи щодо соціального захисту інвалідів (за рахунок джерел, визначених пунктом 1 статті 11 цього Закону);

- відповідно до пункту 1 статті 11 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» таким джерелом є кошти від сплати інвалідами часткової вартості автомобілів та кошти від реалізації автомобілів, повернутих інвалідами. Аналогічні норми містяться в статтях 11 та 14 Закону України Про Державний бюджет України у період з 2018 року по 2021 рік.

- згідно листів ДЕПАРТАМЕНТУ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ до Фонду соціального захисту інвалідів «Про формування потреби на 2018-2022 роки надавалась інформація щодо потреби у спеціальному автотранспорті для забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями за КПКВК 2507030, для забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями на рахунок відділення Фонду;

- Європейський суд з прав людини у справі «Великода проти України» зазначив, що одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень. Таким чином, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення. Таким чином, з урахуванням вищезазначених норм, відсутня бездіяльність відповідача щодо незабезпечення позивача безоплатно автомобілем з ручним керуванням;

- позивач перебуває в черзі для забезпечення автомобілем з правом на позачергове забезпечення автомобілем з ручним керуванням за № 145.

Згідно вимог статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За правилами частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з`ясованих на час розгляду справи обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що з боку відповідача відсутня протиправна бездіяльність стосовно позивача, що зумовлює відсутність підстав задоволення позову і в частині зобов`язання відповідача вчинити дії щодо забезпечення ОСОБА_1 безкоштовного позачергово автомобілем.

Оскільки позивач є особою звільненою від сплати судового збору та суд прийшов до висновку про необхідність відмовити у задоволенні позовних вимог, то в силу статті 139 КАС України відсутні підстави для розподілу судових витрат.

Враховуючи вищезазначене, та керуючись статтями 2, 77, 139, 241-245 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса для листування АДРЕСА_2 ) до ДЕПАРТАМЕНТУ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ (Україна, 69063, Запорізька обл., місто Запоріжжя, ВУЛИЦЯ ОЛЕКСАНДРІВСЬКА, будинок 48, код ЄДРПОУ 03193005) третя особа Департамент адміністрування програм соціальної підтримки Національної соціальної сервісної служби України (01601, м. Київ, вул. Еспланадна, 8/10 ЄДРПОУ 43902987) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Рішення виготовлено та підписано 29 листопада 2021 року.

Суддя Д.В. Татаринов