Рішення № 101488445, 30.11.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2021
Номер справи
240/16082/21
Номер документу
101488445
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2021 року м. Житомир справа № 240/16082/21

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі: судді Чернової Г.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду із позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області при проведенні перерахунку та виплати розміру раніше призначеної мені пенсії з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за №СЗ 6993 від 01.12.2020 у частині зменшення пенсії з 83% до 70% сум грошового забезпечення (з обов`язковим урахуванням пдомісячних додаткових видів грошового забезпечення), та здійснення нарахування і виплати пенсії з обмеженням максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирський області провести перерахунок та виплату мені пенсії з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01.12.2020 за №СЗ 6993 про розмір мого грошового забезпечення станом на 5 березня 2019 року у розмірі 83% від відповідних сум грошового забезпечення (з обов`язковим урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення), без обмеження її максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, із урахуванням проведених раніше виплат.

Ухвалою від 29.07.2021 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справи за правилами спрощеного позовного провадження.

В обґрунтування свої вимог позивач зазначив, що відповідач протиправно зменшив йому основний розмір пенсії та обмежив розмір пенсії під час її перерахунку на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року.

Відповідач надав відзив на позов, в якому в задоволенні вимог просив відмовити. Заперечуючи проти позову, відповідач вказав на те, що тепер редакція ст. 13 Закону України № 2262 передбачає, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, 100 процентів, до категорії 2, 95 процентів.

Таким чином, у зв`язку з тим, що виникли зміни умови пенсійного забезпечення позивача, а саме здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення із застосуванням відсотку грошового забезпечення, визначеного ст. 13 Закону України № 2262, вимога про перерахунок пенсії у розмірі 83% грошового забезпечення не підлягає задоволенню.

Крім того, тимчасово, по 31.12.2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень. Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» від 23.11.2018 року № 2629-VIII, у 2019 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2019 року 1497 гривень, з 1 липня 1564 гривні, з 1 грудня 1638 гривень. Максимальний розмір пенсії з 01.01.2019 року складає 14970,00 грн.

Таким чином, відсутні правові підстави для задоволення вимоги Позивача про перерахунок пенсії з 01.04.2019 року без обмеження її максимального розміру.

Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

З`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Позивач є військовим пенсіонером, якому відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі Закон України № 2262) була призначена пенсія за вислугу років у розмірі 83% від сум грошового забезпечення.

ГУ ПФУ, здійснюючи 01 квітня 2018 року перерахунок пенсії позивача у зв`язку зі зміною грошового забезпечення зменшило основний розмір пенсії з 83% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 19.11.2019 року у справі №240/3793/19 зобов`язано ГУ ПФУ провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 83% грошового забезпечення з 01.01.2018 року.

Зазначене рішення набрало законної сили 20 грудня 2019 року.

01.12.2020 року Житомирським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 27.10.2020 року у справі № 240/14227/20 , складено довідку № СЗ6993 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2021 року у справі №240/1167/21 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирський області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 5 березня 2019 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (№2262-ХІІ), статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011 -XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704, з обов`язковим урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Зазначене рішення набрало законної сили .

На виконання рішення суду у справі № 240/1167/21 ГУ ПФУ здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2021 року на підставі довідки від 01.12.2020 року №СЗ6993, виданої Житомирським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки. При цьому, під час перерахунку пенсії позивачу зменшено основний розмір його пенсії до 70% грошового забезпечення. Крім того, відповідачем обмежено розмір перерахованої пенсії.

08.06.2021 року позивач звернувся до ГУ ПФУ із заявою, у якій просив надати інформацію щодо юридичних підстав для зменшення його пенсії до 70% та проінформувати його щодо причин обмеження виплати його пенсії максимальним розміром, який не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Листом від 02.07.2021 року № 17485-17204/Г-02/8-0600/21 відповідач повідомив позивачу, що оскільки станом на 01.06.2021 року умови його пенсійного забезпечення змінились, підстави для продовження виплати пенсії у розмірі 83% грошового забезпечення, нарахованого на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду у справі № 240/1167/21, відсутні. Крім того, згідно ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668-VI максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремих категорій осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих), зокрема, відповідно до Закону України № 2262 не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Не погоджуючись зі зменшенням основного розміру пенсії та обмеження її розміру, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України № 2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону України № 2262, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Як вже зазначалось, позивачем призначено пенсію з основним її розміром 83% розміру відповідного грошового забезпечення.

У зв`язку зі зменшенням основного розміру пенсії до 70% під час її перерахунку з 01.01.2018 року, позивач вимушений був звернутись до суду з відповідним позовом. Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 19.11.2019 у справі № 240/3793/19, що набрало законної сили 20.12.2019 року, зобов`язано ГУ ПФУ провести перерахунок та виплату пенсії позивачу в розмірі 83% грошового забезпечення з 01.01.2018 року.

У зазначеному рішенні суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно зменшено розмір пенсії позивача з 83% грошового забезпечення до 70% грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Одночасно з цим, оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені до ч. 2 ст. 13 Закону України № 2262 зміни щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 83%, а потім 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 04.02.2019 року по справі № 240/5401/18 (провадження № Пз/9901/58/18), відповідно до п. 30 якого, при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року відповідно до ст. 63 Закону України № 2262 на підставі Постанови № 103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої ст. 13 Закону України № 2262, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Щодо вимоги позивача про здійснення перерахунку пенсії без обмеження максимального розміру пенсії, суд зазначає наступне:

Згідно з ч. 7 ст. 43 Закону України № 2262 (в редакції Закону України від 08.07.2011 року № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01.10.2011 року), максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Разом з тим, Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ч. 7 ст. 43 Закону України № 2262, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.

Отже, ще з 20.12.2016 року ст. 43 Закону України № 2262 не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 року № 1774-VIII, який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 01.01.2017 року, у ч. 7 ст. 43 Закону України № 2262 слова і цифри «у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено словами і цифрами «по 31 грудня 2017 року».

Таким чином, зміни, внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 року №1774-VIII, з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 року дозволяють стверджувати, що у Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відсутня ч. 7 ст. 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими.

Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 16.10.2018 року у справі № 522/16882/17 та від 06.11.2018 року у справі № 522/3093/17.

Отже, до осіб, пенсії яким призначені відповідно до Закону України № 2262, обмеження максимального розміру пенсії не застосовуються.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 19, 77, 139, 241 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7,Житомир,10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області при проведенні перерахунку та виплати розміру раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 року на підставі оновленої довідки Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за №СЗ6993 від 01.12.2020 року у частині зменшення його пенсії з 83% до 70% сум грошового забезпечення (з обов`язковим урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення), та здійснення нарахування і виплати пенсії з обмеженням максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 року на підставі оновленої довідки Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01.12.2021 року за № СЗ6993 про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року у розмірі 83% від відповідних сум грошового забезпечення (з обов`язковим урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення), без обмеження її максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, із урахуванням проведених раніше виплат.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Г.В. Чернова