Рішення № 101488385, 30.11.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2021
Номер справи
240/16993/21
Номер документу
101488385
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2021 року м. Житомир справа № 240/16993/21

категорія 112010203

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Романченка Є.Ю.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неналежного розгляду заяви від 01 липня 2021 року про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно частини першої статті 55 Законк УРСР " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дати звернення.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що набула право на призначення пільгової пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки з квітня 1986 року по даний час проживає та працювала в населених пунктах, а саме в м. Малині та с. Рудня-Вороб"ївська Малинського району, які віднесені до зони посиленого радіоекологічного контролю (4 зона). Подані нею документи, при зверненні до територіального органу Пенсійного фонду України, не викликають сумнівів щодо її проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю та підтверджуєть наявність необхідного страхового стажу понад 15 років. Вважає, що бездіяльність відповідача у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на п`ять років є протиправною.

Ухвалою суду від 09.08.2021 вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи.

Відповідачем до суду надіслано відзив на позов, в якому Головного управління Пенсійного фонду України просить відмовити у задоволенні позовних вимог за безпідставністю і необґрунтованістю. Вказує, що позивачу було надіслано відмову у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи'', яка датована 16.08.2021. Також у відзиві зазначено, що позивачу для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку потрібно мати не менше 23 років страхового стажу на момент досягнення 55 років.

Перевіривши матеріали справи, усебічно й повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов і відзив, об`єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 має посвідчення громадянки, яка постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4), видане Житомирською обласною державною адміністрацією 18 травня 2009 року.

Згідно даних паспорта громадянина України, позивач станом на 01 липня 2021 року (день звернення до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії) мала повних 54 роки.

Відповідно до довідки №724 від 23.06.2020, ОСОБА_1 з 26.04.1986 по 19.04.1988 проживала в м. Малині, яке відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 №106).

Згідно довідки №242 від 23.06.2020, виданою виконавчим комітетом Нововороб"ївською сільською радою Малинського району Житомирської області, позивач з 19.04.1988 по 20.07.1990 та з 01.02.1993 по даний час проживає в с. Рудня- Вороб"ївська Малинського району Житомирської області, яке віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 №106.

Згідно записів трудової книжки ОСОБА_1 , остання з 02.10.1984 по 19.04.1988 працювала на Малинській паперовій фабриці, а з 13.07.1988 по 01.02.1994 на Малинському дослідно-експериментальному заводі в цеху № 2.

01 липня 2021 року позивач звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

На час звернення до суду з даним позовом, позивач відповідь на свою заяву не отримала.

Однак, відповідь на звернення позивача про призначення пенсії, яка датована 16.08.2021 була долучена відповідачем до відзиву на позовну заяву. З вказаної відповіді вбачається, що позивачу, для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, потрібно мати не менше 23 років страхового стажу на момент досягнення 55 років.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача та такою, що порушує право позивача на призначення пенсії на пільгових умовах, звернулася до суду з вказаним позовом за захистом порушених прав.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам судом ураховано наступне.

Спірні правовідносини, що склались між сторонами, врегульовані Конституцією України, Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи'', який визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Пунктом 2 статті 9 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі - Закон № 796-XII) визначено, що особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно з ст.15 Закону № 796-XII підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.

Відповідно до вимог статті 49 Закону № 796-ХІІ, пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до абзацу першого статті 55 Закону № 796-XII передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Пунктом 2 частини першої статті 55 зазначеного Закону встановлено, зокрема, що:

- особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років, мають право на зниження пенсійного віку – 3 роки та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років;

- особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право на зниження пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Позивач має право на зменшення пенсійного віку за підставою проживання та (або) роботи в населених пунктах, які відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю (4 зона).

Станом на 01.01.1993, матеріалами справи підтверджено проживання позивача в зоні посиленого радіоекологічного контролю 8 років та 3 місяці (з 02.10.1984 по 01.01.1993).

Таким чином, позивач має право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 4 роки та 9 місяців (початкова величина зниження пенсійного віку, яка визначена відповідно до Закону № 796-XII 2 роки + 2 роки та 9 місяців за 8 років та 3 місяці років проживання та (або) роботи в зоні посиленого радіоекологічного контролю).

Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі Закон №1058-ІV) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Відповідно до ст.44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному управлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики. Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті, право на пенсію за віком мають жінки 1965 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 54 років 6 місяців - які народилися з 01 жовтня 1965 року по 31 березня 1966 року.

Як зазначалося вище, ОСОБА_1 станом на день звернення до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку, мала повних 54 роки.

З огляду на встановленні судом обставини, суд приходить до висновку про відсутність у позивача права на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дати звернення, тобто з 01.07.2021 року.

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ: 13559341) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.Ю. Романченко