Рішення № 101484454, 27.07.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.07.2021
Номер справи
160/8320/21
Номер документу
101484454
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2021 року Справа № 160/8320/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Озерянської С.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в письмовому провадженні у м. Дніпрі адміністративну справу за позовом Приватного виробничо-комерційного підприємства «ПРОМТЕХСНАБ» до Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

25 травня 2021 року Приватне виробничо-комерційне підприємство «ПРОМТЕХСНАБ» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 24.07.2020 року № 0010440510, яким до нього застосовано штрафні санкції у розмірі 250 000 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що висновки відповідача, викладені в акті перевірки, які слугували підставою прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення є помилковими, що є підставою для визнання протиправним та скасування спірного рішення.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 травня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідачем подано відзив на позов в якому зазначено, що під час прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 24.07.2020 року №0010440510 відповідач діяв у межах повноважень, у порядку та в спосіб встановлений Конституцією та законами України, а відтак відсутні підстави для скасування цього рішення та задоволення позовних вимог.

14 липня 2021 року на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій наведено мотиви та підстави незгоди з доводами і запереченнями контролюючого органу та висловленого ним проханням відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

На підставі наказу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 03.07.2020 року №1526-п «Про проведення фактичної перевірки НВКП «ПРОМТЕХСНАБ» (ЄДРПОУ 30093109)» і направлень на перевірку від 03.07.2020 року № 1946 та №1946 посадовими особами відповідача проведено фактичну перевірку АЗС, розташовану за адресою: Дніпропетровська область, м. Покров, вул. Партизанська, буд. 1/7, що належить позивачу, з питань дотримання законодавства у сфері обігу підакцизних товарів.

Копію наказу та направлень на перевірку 06.07.2020 року було вручено керуючому АЗС «Square» ОСОБА_1 , про що свідчить його підпис.

Перед початком перевірки посадовими (службовими) особами податкового органу було здійснено контрольну розрахункову операцію та придбано скрапленого газу 4,62 літри по ціні 10,60 грн. за літр на загальну суму 49,90 грн., що підтверджується фіскальним чеком № 8682 від 06.07.2020 року, виданим ПВКП «ПРОМТЕХСНАБ», копія якого міститься в матеріалах справи.

За результатом проведеної перевірки перевіряючими складено акт від 06.07.2020 № 00128 (зареєстровано в ГУ ДПС у Дніпропетровській області 07.07.2020 реєстраційний № 0075/04/36/05/РРО/П811758) у висновках якого зазначено, що фактичною перевіркою встановлено факти реалізації підприємством в період з 01.07.2019 до 10.09.2019 рр., пального без ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.

Відповідно до відомостей, що містяться в контрольних стрічках, які створені в електронній формі реєстратора розрахункових операцій (РРО) тип ND – 747, заводський № НД0600050, фіскальний № 3000707500, котрий використовується ПВКП «ПРОМТЕХСНАБ», останнім 01.07.2019 року здійснено реалізацію пального марки «Бензин А-95 євро» в кількості 24,47 літрів за ціною 29,30 грн. на загальну суму 599,77 грн., що підтверджується фіскальним чеком № 2818; пального марки «Бензин А-92 євро» в кількості 7,6 літрів за ціною 28,30 грн. на загальну суму 199,80 грн., за відсутності діючої ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним. Вказану ліцензію підприємство отримало лише 12.09.2019 року, чим порушено вимоги статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».

На підставі висновків вищезазначеного акта перевірки, Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області винесено податкове повідомлення рішення «форми С» від 24.07.2020 року № 0010440510, яким за порушення позивачем статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» та на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, а також статті 17 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» до ПВКП «ПРОМТЕХСНАБ» застосовано штрафні санкції на суму 250 000,00 грн.

Позивач вважаючи прийняте відповідачем, за результатами проведеної фактичної діяльності платника податків, податкове повідомлення-рішення «форми С» від 24.07.2020 року № 0010440510 протиправними, 20.08.2020 року звернувся до Державної податкової служби України зі скаргою на дане рішення.

Державна податкова служба України рішенням № 9013/6/99-00-03-01-06 від 21.04.2021 року залишила без змін оспорюване податкове повідомлення-рішення від 24.07.2020 року № 0010440510, а скаргу – без задоволення.

Позивач вважаючи податкове повідомлення-рішення від 24.07.2020 року № 0010440510 протиправним звернувся суду з позовом для захисту своїх прав та законних інтересів.

Надаючи оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України.

Статтею 75 Податкового кодексу України передбачено види перевірок.

Так, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Статтею 80 Податкового кодексу України визначено порядок проведення фактичної перевірки.

Відповідно пунктів 80.1- 80.2 статті 80 Податкового кодексу України, фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи). Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України визначаються Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального (далі - Закон № 481, в редакції на момент виникнення спірних правовідносин).

Статтею 1 вищеозначеного Закону, серед іншого, надано визначення наступним поняттям:

ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку;

роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної станції/газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів.

За приписами статті 15 Закону № 481, роздрібна торгівля пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю. Річна плата за ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним становить 2000 гривень на кожне місце роздрібної торгівлі пальним. Плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним справляється щорічно і зараховується до місцевих бюджетів згідно із законодавством. Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання терміном на п`ять років. Ліцензія видається за заявою суб`єкта господарювання, до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію. У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб`єкт господарювання має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального). Суб`єкти господарювання отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним. У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в органах державної фіскальної служби. У додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним суб`єктом господарювання зазначається адреса місця торгівлі і вказуються перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі.

Відповідальність за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою, несе заявник.

У разі якщо зазначені документи видані (оформлені) іншій особі, ніж заявник, такий заявник додатково подає документи, що підтверджують його право на використання відповідного об`єкта.

Після видачі/призупинення/анулювання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, вносить відповідні відомості до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше наступного робочого дня з дня видачі/призупинення/анулювання відповідної ліцензії.

Ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається заявнику не пізніше 10 календарних днів (щодо пального - не пізніше 20 календарних днів) з дня одержання зазначених у цьому Законі документів. У рішенні про відмову у видачі ліцензії повинна бути вказана підстава для відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.

Як встановлено судом, не заперечується сторонами та підтверджується матеріалами справи Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області 12.09.2019 року видано Приватному виробничо-комерційному підприємству «ПРОМТЕХСНАБ» (ЄДРПОУ 30093109) ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним реєстраційний номер; 04090314201900512, терміном дії з 12.09.2019 до 12.09.2024 рр., із зазначенням адреси місця торгівлі: Дніпропетровська область, м. Покров, вул. Партизанська, буд. 1/7, АЗС.

Положеннями статті 17 Закону № 481 передбачено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством. До суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів, зокрема, у разі роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії - 250000 гривень.

З матеріалів справи вбачається, що оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням «форми С» від 24.07.2020 року № 0010440510 відповідача позивачу нараховано штраф у розмірі 250 000,00 грн. за здійснення роздрібної торгівлі паливом без ліцензії.

При цьому, ПВКП «ПРОМТЕХСНАБ», обґрунтовуючи свої вимоги, посилалося виключно на протиправність проведеної відповідачем фактичної перевірки, зокрема, висновків, що містяться в акті, складеному посадовими особами податкового органу за результатами цієї перевірки та процедурних порушень, допущених ним під час її проведення.

В свою чергу, як вбачається з матеріалів справи позивачем 01.07.2019 було здійснено реалізацію через паливно-роздавальну колонку за адресою: Дніпропетровська область, м. Покров, вул. Партизанська, буд. 1/7, АЗС пального марки «Бензин А-95 євро» в кількості 24,47 літрів за ціною 29,30 грн. на загальну суму 599,77 грн. та пального марки «Бензин А-92 євро» в кількості 7,6 літрів за ціною 28,30 грн. на загальну суму 199,80 грн., що підтверджується товарним чеком № 2813 від 01.07.2019 року.

Відповідно до вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», зміст інформації зазначеної у фіскальному чеку (копія чеку РРО) під час проведення кожної розрахункової операції на реєстраторі розрахункових операцій автоматично направляються на сервер податкової служби України в розділ «Податковий блок «Інформація» «фіскальні чеки».

Згідно з підпунктом 72.1.14 пункту 72.1 статті 72 ПК України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла від платників податків та податкових агентів, серед яких, інформація про застосування РРО.

Пунктом 10 Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997 № 1442 із змінами і доповненнями, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, розрахунки за продані нафтопродукти здійснюються готівко та/або у безготівковій формі (із застосування платіжних карток, талонів, відомостей на відпуск нафтопродуктів тощо) в установленому законодавством порядку. Разом з нафтопродуктами споживачеві в обов`язковому порядку видається розрахунковий документ за установленою формою на повну суму проведеної операції, який підтверджує факт купівлі товару.

Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій (РРО) містить окремий розділ «Спеціалізовані електронні контрольно-касові апарати для автозаправних станцій (АЗС).

У наданому податковим органом витязі з інформаційних баз Державної податкової служби України, зокрема, контрольних стрічок, які створені в електронній формі до реєстратора розрахункових операцій ND-747, заводський № НД0600050, фіскальний № 3000707500, що використовується ПВКП «ПРОМТЕХСНАБ» міститься перелік фіскальних чеків із зазначенням номеру чеку, коду проданого товару, розшифровки назви товару за кодом, ціни, кількості товару та сума операції.

Таким чином, факти реалізації позивачем 01.07.2019 року пального на АЗС за адресою: Дніпропетровська область, м. Покров, вул. Партизанська, буд. 1/7 без відповідної ліцензії встановлені судом та підтверджуються належними, допустимими і достовірними доказами, що містяться в матеріалах справи.

Водночас, в ході розгляду справи ПВКП «ПРОМТЕХСНАБ» жодних доказів на підтвердження факту наявності у нього, станом на 01.07.2019 року, ліцензії на право роздрібної торгівлі паливом за адресою: Дніпропетровська область, м. Покров, вул. Партизанська, буд. 1/7, АЗС, не надано.

При цьому, судом з Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, розміщеного на офіційному сайті Державної податкової служби України (https://tax.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/reestri/383525.html) оновленого станом на 28.07.2021 встановлено, що позивачу лише 12.09.2019 року видано ліцензію на роздрібну торгівлю пальним за адресою: Дніпропетровська область, м. Покров, вул. Партизанська, буд. 1/7, АЗС з терміном дії до 12.09.2024 року.

З огляду на те, що факт роздрібної торгівлі пальним за відсутності ліцензії, підтверджений в ході судового розгляду справи належними, допустимими і достовірними доказами, які містяться в матеріалах справи, то позовні вимоги позивача про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задоволенню не підлягають.

Що стосується доводів ПВКП «ПРОМТЕХСНАБ» про різний зазначений час початку перевірки в направленнях та акті перевірки, то вони не заслуговують на увагу та спростовуються наявними у справі доказами. Так, перед початком проведення фактичної перевірки перевіряючими вручено керуючому АЗС «Square» Мякотіним С.Г., як уповноваженому представнику підприємства копію наказу та повідомлень на перевірку під підпис, після чого їх було допущено до проведення перевірки без жодних зауважень з його сторони або відмови в такому допуску з підстав, передбачених підпунктом 80.2 статті 80 і пункту 81.1 статті 81 ПК України.

Одночасно, судом враховується, що згідно з пунктом 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як передбачено частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, проаналізувавши положення чинного законодавства України та матеріали справи, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовної заяви.

Керуючись статтями 139, 242-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви Приватного виробничо-комерційного підприємства «ПРОМТЕХСНАБ» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 24.07.2020 року №0010440510 - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.І. Озерянська