Рішення № 101483193, 26.11.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.11.2021
Номер справи
120/6272/21-а
Номер документу
101483193
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

26 листопада 2021 р. Справа № 120/6272/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1 до: Другого Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області про: визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Другого Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує на протиправні дії відповідача щодо не нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 21 вересня 2017 року, враховуючи базовий місяць - січень 2008.

З метою захисту своїх прав та інтересів позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Ухвалою від 22.06.2021 відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, відповідно до положень ст. 262 КАС України. Даною ухвалою також надано відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.

08.07.2021 на адресу суду від представника відповідача надійшло клопотання про заміну неналежного відповідача.

Ухвалою від 11.08.2021 надано позивачу - ОСОБА_1 3-денний строк, з дня вручення (отримання) копії ухвали, для висловлення (письмово) своїх доводів, міркувань або заперечень щодо поданого клопотання про заміну неналежного відповідача.

25.08.2021 на адресу суду від представника позивача надійшла заява про залучення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області, в якості співвідповідача.

Ухвалою від 28.08.2021 у задоволенні клопотання про заміну відповідача відмовлено. Цією ж ухвалою заяву представника позивача про залучення співвідповідача задоволено. Залучено до участі у справі співвідповідача - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області (код ЄДРПОУ - 38635397, 21021, Вінницька область, м. Вінниця, 600 - річчя, буд. 11). Встановлено співвідповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву в порядку, визначеному ст. 162 КАС України.

Позивачу надано строк до 06.09.2021 для направлення на адресу співвідповідача змісту позовної заяви з додатками, докази чому подати Вінницькому окружному адміністративному суду.

14.09.2021 від Другого Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області надійшов відзив на позовну заяву. Зазначено, що наказом ГУ ДСНС України у Вінницькій області від 21.09.2017 №292 Позивача звільнено зі служби цивільного захисту. Звернуто увагу суду, що правовий статус Позивача, як особи начальницького складу служби цивільного захисту, визначений Кодексом цивільного захисту України (далі Кодекс ЦЗ), Законом України «Про затвердження Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту», Положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.06.2013 № 593 (далі - Постанова № 593).

З огляду на викладене, посилання Позивача на норми Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 30.12.1991 № 2011-ХП та відповідні роз`яснення Міністерства оборони України, є безпідставними.

На думку відповідача 1, є помилковими і такими, що не відповідають нормам матеріального права доводи Позивача про необхідність врахування для виплати спірної індексації базового місяця з моменту підвищення посадового окладу 01.01.2008.

Для нарахування індексації Позивачу у період з 01.01.2008 до 01.12.2015, враховувалося підвищення грошового забезпечення за рахунок зростання його постійних складових, що узгоджується із роз`ясненням, наданим Міністерством праці та соціальної політики України від 30.12.2009 р. № 228/10/136-09.

Так, зі змісту роз`яснення Мінсоцполітики від 30.12.2009 р. № 228/10/136-09 встановлено, що відповідно до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (зі змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 17.05.2006 № 690 від 11.07.2007 № 913 та від 12.03.2008 № 170), індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема оплата праці, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.

До того ж, відповідно до Постанови № 1294, яка набрала чинності 01.01.2008, визначався базовий місяць індексації за новим складовими грошового забезпечення, зокрема посадові оклади, оклади за військові (спеціальні) звання, щомісячні надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії).

В період 2012-2017 року позивач проходив службу в підрозділах двох різних юридичних осіб - Управління Держтехногенбезпеки у Вінницькій області та Головного управління ДСНС України у Вінницькій області.

Указом Президента України від 24 грудня 2012 року № 726/2012 «Про деякі заходи з оптимізації центральних органів виконавчої влади», утворено Державну службу України з надзвичайних ситуацій, реорганізувавши Міністерство надзвичайних ситуацій України та Державну інспекцію техногенної безпеки України.

Зокрема, Територіальне управління МНС у Вінницькій області та Управління Держтехногенбезпеки у Вінницькій області реорганізовано в новоутворене Управління ДСНС України у Вінницькій області.

Таким чином, Позивач був звільнений із займаної посади начальника служби наглядово - профілактичного обслуговування Тростянецького району при Управлінні Держтехногенбезпеки у Вінницькій області та направлений для подальшого проходження служби до ДСНС України.

В подальшому наказами новоствореної юридичної особи - Управління ДСНС України у Вінницькій області, особовий склад, котрий був зарахований в кадри ДСНС, призначався на запропоновані посади у підрозділи Управління ДСНС України у Вінницькій області, зокрема, наказом від 01.06.2013 №38 о/с Позивач призначений на посаду інспектора 30 державної пожежно-рятувальної частини (м. Ладижин) 2 державного пожежно-рятувального загону Управління ДСНС України у Вінницькій області.

На думку відповідача, покликаючись на лист Міністерства соціальної політики України від 14.06.2016 № 263/10/136-16, «У випадку, якщо працівника прийнято на новостворену посаду, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації має здійснюватись з наступного після створення посади місяця».

Ураховуючи, що абз 3 пункту 10-1 Порядку № 1078 (у редакції Постанови від 17.07.2003) було передбачено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця прийняття працівника на роботу, базовим місяцем при проведенні подальшої індексації грошового забезпечення Позивача був «червень 2013 року».

В подальшому, наказом Головного управління ДСНС України у Вінницькій області від 07.09.2015 №312 о/с Позивача призначено на вищу посаду (з вищим посадовим окладом та відповідно вищим розміром грошового забезпечення) - заступника начальника 31 державної пожежно-рятувальної частини (смт Тиврів Тиврівського району) 2 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Вінницькій області. Це стало підставою для встановлення іншого базового місяця для проведення подальшої індексації грошового забезпечення Позивача - вересень 2015 року.

Наведені дії ДПРЗ-2 відповідають положенням пункту 5 Порядку №1078, в редакції станом на вересень 2015 року.

Враховуючи викладене, вимоги Позивача провести перерахунок та виплату за період з 01.01.2016 по 21.09.2017 індексації грошового забезпечення, з визначенням місяця, в якому відбулося підвищення посадових окладів військовослужбовців, січень 2008 року, не підлягають задоволенню.

16.09.2021 на адресу суду від ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області подано відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначено, що Позивач, при проходженні служби був особою, статус якої визначено та регулюється відповідно до положень Кодексу ЦЗ та інших спеціальних нормативно-правових актів в сфері цивільного захисту.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», наказом МВС України від 23.04.2015 № 475, затверджена Інструкція про виплату грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Інструкція № 475), діюча в період визначений Позивачем (01.01.2016 по 21.09.2017).

Згідно пункту 4 Інструкції № 475, грошове забезпечення виплачується особам рядового і начальницького складу, які займають посади осіб рядового і начальницького складу, передбачені штатами, зокрема в територіальних органах, державних пожежно-рятувальних підрозділах (частинах).

Грошове забезпечення виплачується в межах асигнувань, визначених у кошторисі органу управління (підрозділу) на грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу (п. 7 Інструкції № 475).

Грошове забезпечення виплачується особам рядового і начальницького складу за місцем їх постійної служби (п. 10 Інструкції № 475).

Оскільки, в період з 01.01.2016 по 21.09.2017 (по день звільнення) Позивач проходив службу та перебував на фінансовому забезпеченні у юридичній особі - ДПРЗ-2 (код ЄДРПОУ 38328892), позовні вимоги до ГУ ДСНС (код ЄДРПОУ 38635397) є безпідставними.

29.09.2021 на адресу суду надійшла відповідь на відзив, у якій представник позивача спростовує доводи відповідачів та наводить мотиви їх відхилення.

Враховуючи, що інших заяв і документів не надходило, а визначений строк для їх подання закінчився, клопотань щодо продовження процесуального строку не надходило, відтак суд розглядає справу в письмовому провадженні за наявними в ній доказами.

Дослідивши подані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, суд встановив наступне.

Наказом начальника Головного управління ДСНС України в Вінницькій області №292 по особовому складу від 21 вересня 2017 року позивача - майора служби цивільного захисту, звільнено зі служби цивільного захисту .

У період з 01.01.2016 року по вересень 2017 року індексація грошового забезпечення була виплачена позивачу у сумі 2517,97 грн, що підтверджується довідкою щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення, виданої Другим Державним пожежно-рятувальним загоном.

14 квітня 2021 року позивач звернувся до відповідача 1 із заявою, в якій просив перерахувати та виплатити йому індексацію грошового забезпечення. При нарахуванні позивач зазначив, що потрібно було застосовувати базовий місяць - січень 2008 року, оскільки з січня 2008 року не відбувалась зміна основних складових грошового забезпечення військовослужбовців аж до березня 2018 року.

Листом від 25.05.2021 року Другий Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області відмовив у задоволенні заяви Позивача.

Так, у листі зазначено, що відповідно до абз 4 пункту 6 Постанови КМУ №1078 проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Також відповідно до статті 51 Бюджетного кодексу керівники здійснюють видатки на грошове забезпечення лише в межах фонду на такі цілі. Тобто, усі заплановані у кошторисі на 2016-2017 роки на виплату грошового забезпечення були виплачені у повному обсязі.

Крім того повідомлено, що у вересні 2015 Позивача призначено на вищу посаду (з вищим посадовим окладом та відповідно вищим розміром грошового забезпечення) - заступника начальника 31 державної пожежно-рятувальної частини (смт Тиврів Тиврівського району) 2 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Вінницькій області. Це стало підставою для встановлення іншого базового місяця для проведення подальшої індексації грошового забезпечення Позивача - вересень 2015 року.

Такі дії відповідачів позивач вважає протиправними, тому звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 2 Кодексу Цивільного захисту України, аварійно-рятувальне формування - підрозділ аварійно-рятувальної служби, самостійний підрозділ, загін, центр, пожежно-рятувальний підрозділ (частина).

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 101 Кодексу Цивільного захисту України, служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.

Порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається цим Кодексом та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі - Закон № 2017-ІІІ) визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Відповідно до частини 2 статті 19 Закону № 2017-ІІІ, державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Стаття 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-XII) визначає, що соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі.

Відповідно до частини 3 статті 9 Закону № 2011-XII, грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Преамбулою Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-ХІІ (далі - Закон № 1282-ХІІ встановлено, що цей Закон визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

Відповідно до статті 1 Закону № 1282-ХІІ, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 Закону № 1282-ХІІ визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Таким чином, основною метою індексації грошових доходів населення є забезпечення достатнього життєвого рівня населення України за рахунок відшкодування подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно зі статтею 4 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Відповідно до статті 6 Закону № 1282-ХІІ, у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі статтею 19 цього Закону, є обов`язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 затверджено «Порядок проведення індексації грошових доходів населення» (далі - Порядок № 1078), згідно з пунктом 2 якого індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Відповідно до абзацу 2 пункту 4 Порядку № 1078, оплата праці, у тому числі працюючим пенсіонерам, грошове забезпечення, розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю, що надається залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Відповідно до абзацу 7 пункту 4 Порядку № 1078 у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.

Згідно пункту 6 Порядку № 1078 виплата суді індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню: 1) підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів; 2) підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету; 3) об`єднання громадян підвищують розміри оплати праці за рахунок власних коштів; 4) індексація пенсій, страхових виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, інших видів соціальної допомоги провадиться відповідно за рахунок Пенсійного фонду, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування та коштів державного бюджету; 6) індексація стипендій особам, які навчаються, провадиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються і т.д.

У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговість його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.

Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік .

В контексті наведеного, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних нормативно-правових актів проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Аналіз наведених вище нормативно-правових актів, за відсутністю затвердженого особливого порядку індексації грошового забезпечення військовослужбовців, дає підстави для нарахування індексації грошового забезпечення у встановленому Урядом України порядку, а саме Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078.

Висновки про віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення та обов`язковість її нарахування та виплату знайшли своє відображення в постановах Верховного Суду від 3 квітня 2019 року по справі № 638/9697/17 та від 19 липня 2019 року по справі № 240/4911/18.

Отже, відсутність у відповідача фінансових ресурсів для покриття витрат з індексації грошового забезпечення, не може впливати на зміст та обсяг права позивача на отримання такої індексації, оскільки відповідне право гарантується законом, а проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін є безумовним обов`язком відповідача.

Стосовно доводів відповідача, що розмір грошового забезпечення Позивача у період з 01.01.2008 до 01.12.2015, враховувалося підвищення грошового забезпечення за рахунок зростання його постійних складових, судом відхиляються з огляду на те, що законодавець чітко пов`язує саме з підвищенням тарифних ставок (окладів), а не складових грошового забезпечення, право на індексацію.

Правове регулювання виплати індексації визначає умови (якщо величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють повторне виникнення права на отримання індексації.

Аналізуючи зміни посадового окладу у часі слід вказати, що зміна посадового окладу відбулася в березні 2018 року відповідно до постанови Кабміну України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704. До постанови №704 від 30.08.2017 року діяла постанова Кабміну України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 №1294.

Згідно з пунктом 14 Порядку №1078, роз`яснення щодо застосування цього Порядку надає Міністерство соціальної політики України.

Відповідно до роз`яснення Мінсоцполітики від 08.08.2017 року №48/о/66-17 на запит ДФ Міноборони від 18.07.2017 року №248/3/9/1/863 зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на початок обчислення індексації, якщо не підвищується посадовий оклад.

У роз`ясненні Мінсоцполітики від 18.04.2018 року №28/о/66-18 вказано, що у разі зростання грошового забезпечення за рахунок інших його складових, без підвищення посадового окладу, сума індексації не зменшується на розмір підвищення грошового забезпечення.

Зі змісту роз`яснення Мінсоцполітики від 09.02.2015 року №024-106 встановлено, що зміна розміру премії за рахунок фінансових можливостей підприємства не є підставою вважати місяць базовим, при розрахунку індексу для проведення індексації.

З огляду на викладене, підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення, зокрема, посадових окладів особи. Зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на встановлення базового місяця індексації для початку обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації.

Щодо аргументів відповідача, які полягають у тому, що у випадку, якщо працівника прийнято на новостворену посаду, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації має здійснюватись з наступного після створення посади місяця, то суд їх також відхиляє.

Відповідно до 10-1 Порядку №1078, (в редакції постанови КМ № 526 від 13.06.2012), обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця прийняття працівника на роботу.

Згідно з п. 5 Порядку №1078 (в редакції постанови №1013 від 09.12.2015) у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Отже, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації починаючи з грудня 2015 року здійснюється не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок, а від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник.

Відтак, позовні вимоги щодо протиправних дій відповідача 1 стосовно не нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення позивачу є обґрунтованими, та такими що підлягають задоволенню, відповідно вимога зобов`язального характеру нарахувати та виплатити підлягає задоволенню як похідна від основної.

При цьому, вирішуючи спір суд бере до уваги, що оскільки, в період з 01.01.2016 по 21.09.2017 (по день звільнення) Позивач проходив службу та перебував на фінансовому забезпеченні у юридичній особі - ДПРЗ-2 (код ЄДРПОУ 38328892), позовні вимоги до ГУ ДСНС (код ЄДРПОУ 38635397) є безпідставними.

До того ж, у період з 01.01.2016 року по вересень 2017 року індексація грошового забезпечення була виплачена позивачу у сумі 2517,97 грн, що підтверджується довідкою щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення, виданої Другим Державним пожежно-рятувальним загоном, за підписом начальника та головного бухгалтера.

Отже, доводи того, що відповідач 1 не може бути відповідачем у даній справі спростовуються довідкою щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення, а також відомостями з ЄДРПОУ, відповідно до яких відповідач ДПРЗ-2 є окремою юридичною особою, та здійснює виплати своїм працівникам самостійно та окремо від ГУ ДСНС.

Щодо базового місяця, який позивач вважає має бути застосований січень 2008 року при нарахуванні індексації його грошового забезпечення, то суд керується таким.

Так, відповідно до матеріалів справи спірним питанням є базовий місяць січень 2008, який, за переконанням позивача, має бути застосованим при проведені індексації. На противагу цим аргументам відповідачі заперечують, та вказуть, що оскільки у вересні 2015 позивач був переведений на посаду з вищим окладом, то для нарахування індексації має застосовуватись місяць підвищення, а саме вересень 2015.

Згідно з абз. 2 п. 3 Постанови №1013 вказано, що для проведення подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 р. відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078.

Проте, з урахуванням того, що зміна посадового окладу відбулася в березні 2018 року відповідно до Постанови №704, підстави вважати, що як базовий місяць (місяць підвищення) є вересень 2015 року відсутні.

Відповідно до постанови Кабміну України Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб від 07.11.2007 №1294, затверджено нові схеми посадових окладів військовослужбовців.

Згідно з положеннями п. 13 постанови № 1294 вона набрала чинності з 01 січня 2008 року, тобто датою, з якою позивач пов`язує встановлення базового місяця індексації.

Вищевказана постанова діяла до дати набрання чинності постанови Кабміну України Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб від 30.08.2017 №704, якою встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, а саме 01 березня 2018 року.

З аналізу постанови Кабміну Міністрів України №1294 в період її дії з 01.01.2008 по 28.02.2018, слідує незмінність розмірів посадових окладів військовослужбовців.

Відповідно до листа від 03.08.2020 №220/4621 Міністерства соціальної політики України, починаючи з грудня 2015 року, з метою забезпечення єдиних умов нарахування індексації для усіх військовослужбовців, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення має здійснюватися з місяця, наступного за місяцем останнього підвищення посадових окладів військовослужбовців відповідно до рішення Уряду. Тобто, станом на 2015 - 2018 роки таким місяцем при проведенні індексації є січень 2008 року.

Таким чином, суд погоджується із доводами позивача, що базовим місяцем для індексації грошового забезпечення позивача має бути січень 2008 року, тобто місяць у якому відбулось підвищення тарифної ставки (окладу).

Отже, враховуючи те, що відповідачем 1 протиправно не нараховано та не проведено виплату індексацію грошового забезпечення позивачу за період з 01.01.2016 року по 21.09.2017 року з урахуванням січня місяця 2008 року як місяця підвищення посадового окладу, тому належним для відновлення порушених прав та інтересів позивача буде зобов`язання Другого Державного пожежно-рятувального загону здійснити нарахування та виплату.

Щодо співвідповідача, то судом не установлено порушень прав позивача з боку Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області в силу того, що Позивач проходив службу та перебував на фінансовому забезпеченні у юридичній особі - ДПРЗ-2, що не заперечується останнім, а тому підстави для зобов`язання вчинити дії відсутні.

Відповідно до положень ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Виходячи із обставин, встановлених судом у цій справі, а також враховуючи те, що відповідачем ДПРЗ-2 не було доведено правомірності своїх дій у правовідносинах, з приводу яких подано позов, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню. Ураховуючи, що ГУ ДСНС було співвідповідачем у справі, вимоги до якого за позовною заявою не були сформовані, то і підстав відмовляти у вимогах немає.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, сплачений позивачем при зверненні до суду судовий збір в розмірі 908,00 грн, належить стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Другого Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Другого Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з Надзвичайних ситуацій у Вінницькій області, які виразились у не нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 за період з 1 січня 2016 року по 21 вересня 2017 року суми індексації грошового забезпечення, з визначенням місяця, в якому відбулося підвищення посадових окладів військовослужбовців, січень 2008 року.

Зобов`язати Другий Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуцацій у Вінницькій області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 за період з 1 січня 2016 року по 21 вересня 2017 року індексацію грошового забезпечення з визначенням місяця, в якому відбулося підвищення посадових окладів військовослужбовців, січень 2008 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Другого Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуцацій у Вінницькій області сплачений при зверненні до суду судовий збір в розмірі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відомості про учасників справи:

ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 );

Другий Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області (код ЄДРПОУ - 38328892, 21021, Вінницька область, м. Вінниця, 600 - річчя, буд. 11);

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області (код ЄДРПОУ - 38635397, 21021, Вінницька область, м. Вінниця, 600 - річчя, буд. 11).

Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна