
Справа № 569/18297/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2021 року м.Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області в складі:
головуючого судді Гордійчук І.О.
секретар судового засідання Семенюк Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до капітана поліції Управління Патрульної поліції в Рівненській області Новосад Зоряни Андріївни та Депратаменту патрульної поліції про скасування постанови серія ЕАО №4690789 від 27.08.2021 р. про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання дій капітана поліції УПП в Рівненській області Новосад З.А., щодо складання постанови серія ЕАО №4690789 від 27.08.2021 року про адміністративне правопорушення та накладення на позивача адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 850 грн. за правопорушення ч.6 ст.121 КУпАП, протиправним. Просить суд визнати постанову серія ЕАО №4690789 від 27.08.2021 року про адміністративне правопорушення протиправною та скасувати її, а провадження у справі закрити, за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
В обґрунтування позову зазначає, що оскаржувана постанова є незаконною та необгрунтованою. Зазначає, що під час руху не міг знати про можливу несправність. Адміністративного правопорушення не вчиняв, перед початком руху переконався у правильності роботи усіх світлових приладів. Відсутність освітлення номерного знаку не є перешкодою для подальшого руху автомобіля і не загрожує безпеці дорожнього руху.
Позивач зазначає, що працівником поліції йому не було надано жодних матеріалів фото чи відео зйомки вчиненого правопорушення або інших доказів, якими суб`єкт владних повноважень обґрунтовує правомірність прийнятого ним рішенням.
Від відповідача, представника Департаменту патрульної поліції до суду надійшов відзив на позов від 06.10.2021 року. Проти задоволення позову заперечує з наступних підстав. Представник відповідача зазначає, що поліцейський виявив порушення, на яке належним чином відреагував, результатом чого стало винесення постанови у справі про адміністративні правопорушення. В постанові ЕАО №4690789 від 27.08.2021 р. містяться відомості про проведення відеофіксації. Позивачем не доведено, та не підтверджено, належними і допустимими доказами позовні вимоги.
Ухвалою суду від 07.09.2021 року відкрито провадження по даній справі.
Позивач в судове засідання не з`явився, про час, місце та дату судового засідання був повідомлений належним чином.
Представник Департаменту патрульної поліції та капітан поліції Управління Патрульної поліції в Рівненській області Новосад З.А. у судове засідання не з`явилися, про час, місце та дату судового засідання були повідомлені належним чином.
Оскільки ч.1 ст.286 КАС України встановлено стислі строки розгляду адміністративної справи з приводу рішень суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності, а згідно ч.3 ст.268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи, судом визнано за можливе провести розгляд справи за відсутності позивача та відповідачів, на підставі наявних в матеріалах справи доказів, зміст та обсяг яких достатній для вирішення спору по суті.
У відповідності до ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, докази, оглянувши матеріали фіксації правопорушення, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Відповідно до постанови у справі про адміністративне правопорушення серії ЕАО №4690789 від 27.08.2021 року, 27.08.2021 р., о 01 год. 44 хв. ОСОБА_1 рухаючись по вул.Млинівська 34, керуючи транспортним засобом Dacia logan, д.н.з. НОМЕР_1 , із неосвітленим номерним знаком, в темну пору доби, чим порушив вимоги п.2.9.в ПДР України. На підставі ч.6 ст.121 КУпАП позивача притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено штраф в розмірі 850 грн.
Згідно п. п. «в» п. 2.9 Правил дорожнього руху водієві забороняється керувати транспортним засобом, не зареєстрованим в уповноваженому органі МВС, або таким, що не пройшов відомчу реєстрацію в разі, якщо законом встановлена обов`язковість її проведення, а також без номерного знака або з номерним знаком, що неосвітлений (у темну пору доби або в умовах недостатньої видимості) чи перевернутий.
У відповідності до ч. 6 ст. 121 КУпАП керування водієм транспортним засобом, не зареєстрованим або не перереєстрованим в установленому порядку, його експлуатація без номерного знака або з номерним знаком, що не належить цьому засобу чи не відповідає вимогам стандартів, або з номерним знаком, закріпленим у не встановленому для цього місці, закритим іншими предметами, у тому числі з нанесенням покриття або застосуванням матеріалів, що перешкоджають чи ускладнюють його ідентифікацію, чи забрудненим, що не дозволяє чітко визначити символи номерного знака з відстані двадцяти метрів, перевернутим чи неосвітленим, тягне за собою накладення штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Факт порушення водієм Правил дорожнього руху України фіксується відповідно до норм Кодексу України про адміністративні правопорушення та повинен бути достатньо обґрунтованим належними та допустимими доказами, які б усували будь - які сумніви щодо наявності такого порушення.
Згідно з ч. 1ст. 40 Закону України "Про Національну поліцію", поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель автоматичну фото - і відеотехніку, а також використовувати інформацію, отриману із автоматичної фото - і відеотехніки, що знаходиться в чужому володінні, з метою: попередження, виявлення або фіксування правопорушення, охорони громадської безпеки та власності, забезпечення безпеки осіб; забезпечення дотриманняправил дорожнього руху.Законом України "Про Національну поліцію"та "Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі" (надалі - Інструкція), затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07 листопада 2015 року № 1395, передбачена можливість застосовувати відеофіксацію обставин правопорушення, в тому числі використовувати відеореєстратори.
Інструкція з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затверджена наказом МВС України від 07.11.15 р. № 1 395, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 10.11.15 р. за № 1 408/27 853 (далі -Інструкція № 1395), визначає процедуру оформлення поліцейськими патрульної поліції матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі (п. 1 розд. І Інструкції № 1 395).
Згідно з п. 4 розд. І Інструкції № 1 395, у разі виявлення правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, розгляд якого віднесено до компетенції Нацполіції України, поліцейський виносить постанову у справі про адміністративне правопорушення без складання відповідного протоколу. Постанова виноситься у разі виявлення адміністративного правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, передбаченого, зокрема, ч. 6, ст. 121 КУпАП.
Відтак, посадова особа Національної поліції наділена повноваженнями щодо здійснення контролю за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками, які реалізуються, зокрема, таким чином, що у разі виявлення правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зокрема, порушення, передбаченого ч.6 ст.121 КУпАП, розглядати справи про адміністративне правопорушення та винесення постанови у справі про адміністративне правопорушення, без складення відповідного протоколу про адміністративне правопорушення на місці вчинення адміністративного правопорушення.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові ВС від 08.11.18 р. у справі № 725/2 755/17 (№ К/9 901/5 670/17), від 11.04.18 р. у справі № 592/8 797/16 - а (№ К/9 901/10 822/18) .
Як вбачається із носія цифрової інформації - диска, наданого суду відповідачем юридичною особою, дійсно підтверджено факт вчинення порушення Правил дорожнього руху України позивачем як водієм та те, що оскаржувана постанова щодо нього була винесена за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 121 КУпАП, відповідно до вимог чинного законодавства. Відповідачем встановлено несправність лампочки, що повинна освітлювати номерний знак. Номерний знак не був освітленим.
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Позивач у позовній заяві зазначає, про те, що під час руху не міг знати про можливу несправність, відсутність освітлення номерного знаку не є перешкодою для подальшого руху автомобіля не загрожує безпеці дорожнього руху.
Разом з тим, суд зазначає, що факт керування транспортним засобом, який має неосвітлений державний номерний знак в темну пору доби (в даному випадку о 01 год. 44 хв.) є самостійною підставою для притягнення особи, яка керує джерелом підвищеної небезпеки, до відповідальності.
Наявність чи відсутність у позивача можливості бути обізнаним з технічною несправністю автомобіля під час його руху не має прямого впливу на склад правопорушення.
Крім того, з відеозапису також вбачається, що інспектором належним чином повідомлено позивача про підстави зупинення, суть допущеного порушення, а також про відповідальність передбачену ч. 6 ст. 121 КУпАП за вчинене особою правопорушення.
Позивач також заявляє вимогу про визнання дій капітана поліції УПП в Рівненській області Новосад З.А. протиправними, однак ч.3 ст.286 КАС України передбачено наслідки розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Слід зазначити наступне, у матеріалах справи відсутні докази того, що відповідач при винесені оскаржуваної постанови вийшов за межі наданих йому повноважень або діяв в непередбачений законом спосіб, тому відсутні підстави вважати незаконними його дії при розгляді справи про адміністративне правопорушення та по складанню постанови про притягнення позивача до адміністративної відповідальності.
Згідно п. 1 ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення.
Керуючись статтями 9, 19, 77, 241-246, 255, 286, 295 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до капітана поліції Управління Патрульної поліції в Рівненській області Новосад Зоряни Андріївни та Депратаменту патрульної поліції про скасування постанови серія ЕАО №4690789 від 27.08.2021 р. про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду або через Рівненський міський суд Рівненської області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , іпн НОМЕР_2 .
Відповідач Капітан поліції Управління Патрульної поліції в Рівненській області Новосад Зоряна Андріївна, м.Рівне вул.С.Бандери 14а.
Відповідач Департамент Патрульної поліції, 03048 м.Київ, вул.Ф.Ернста 3.
Суддя І.О.Гордійчук