Рішення № 101478497, 30.11.2021, Дубенський міськрайонний суд Рівненської області

Дата ухвалення
30.11.2021
Номер справи
559/2817/21
Номер документу
101478497
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 559/2817/21

Провадження № 2-а/559/60/2021

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2021 року м. Дубно

Дубенський міськрайонний суд Рівненської області в складі головуючої судді Жуковської О.Ю., з участю секретаря судового засідання Остапчук О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного адміністративного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Державного агентства лісових ресурсів України Державне підприємство «Дубенське лісове господарство» про визнання незаконною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -

в с т а н о в и в :

І. Стислий виклад позиції позивача.

Позивач просить суд визнати протиправними дії інженера охорони і захисту лісу ОСОБА_2 щодо складання протоколу від 04 листопада 2021 року про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 та визнати незаконною та скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення №2 від 04 листопада 2021 року відповідно до ст. 65 КУпАП у вигляді штрафу у сумі 1020 грн. та закрити справу про адміністративне правопорушення.

В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що йому інкриміновано правопорушення, відповідальність, за яке передбачена ст.65 КУпАП, у результаті якого заподіяно шкоду лісовому господарству на суму 7176,02 грн, що розраховано відповідно до постанови КМУ №665 від 23 липня 2008 року керуючись ст. 65 КУпАП та ст. 33, 35, 241, 283, 284 КУпАП.

Вважає, що предметом правопорушення ст.65 КУпАП є сироростучі (живі) дерева і чагарники, які знаходяться на пні та перебувають у лісовому фонді Держави, а не вітровальні дерева. І можна здійснити рубку тільки стоячого дерева (на пні), але не валежника, який вже лежить, повалений вітром або шкідниками і який зрубати, або припинити йому ріст вже не можна.

Відповідно до змісту протоколу про адміністративне правопорушення та постанови про накладення адміністративного стягнення позивачем здійснено порізку крони вітровального дерева (копії фото додаються), тому, на його думку, в його діях відсутній склад правопорушення ст.65 КУпАП.

Вважає, що дії інженера охорони і захисту лісу ОСОБА_2 щодо винесення постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу є незаконними, оскільки відсутній склад адміністративного правопорушення.

ІІ. Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі

Позивач в судове засідання не з`явився, подав заяву, згідно якої справу просить слухати за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с.58). Подав письмову відповідь, згідно якої пояснив, що не згідний з розміром нарахованих збитків, зміст постанови КМУ №665 від 23.07.2008 та додатку за якою розрахована шкода на суму 7176,02 грн його не повідомлено та не зазначено в додатку до протоколу. За незаконну порубку сухостійних дерев розмір шкоди обчислюється за таксою, зменшеною у 2 рази. Вітровальне дерево і спиляні гілки він не привласнив та не рубав дерево і не пошкодив до ступення припинення росту. Просив вибачення перед лісгоспом за завдані клопоти, не хотів завдати шкоди лісу чи порушити санітарні норми, а навпаки під кроною вітровального дерева були два молоді дерева, які він підняв. Є інвалідом ІІІ групи, отримує пенсію по інвалідності, у зв`язку з епідемією коронавірусу більше року не займається підприємницькою діяльністю (торгівля на базарі), пішов до лісу за сухим гіллям (збирав вітки дуба) для власних потреб, у зв`язку з важким матеріальним становищем (а.с.59-62).

Відповідач в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи у відсутність представника. Подав відзив, згідно якого заперечував щодо задоволення позову. Мотивує тим, що статтею 65 КУАП передбачено відповідальність за незаконну порубку і пошкодження дерев або чагарників; перевезення, зберігання незаконно зрубаних дерев або чагарників; знищення або пошкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розсадниках і на плантаціях, а також молодняка природного походження і самосіву на площах, призначених під лісовідновлення. Дана норма КУАП не здійснює розмежування виду та стану дерев, які можуть бути об`єктом вчинення правопорушення. Тому, твердження позивача, що предметом правопорушення, передбаченого ст. 65КУАП є лише сироростучі (живі) дерева, є виключно суб`єктивною оцінкою позивача та не відповідає дійсності. Статтею 66 Лісового кодексу України визначено загальне використання лісових ресурсів, а саме, що громадяни мають право в лісах державної та комунальної власності, а також за згодою власника в лісах приватної власності вільно перебувати, безоплатно без видачі спеціального дозволу збирати для власного споживання дикорослі трав`яні рослини, квіти, ягоди, горіхи, гриби тощо, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України. Статтею 84 ЛК визначено заходи щодо поліпшення якісного складу лісів, зокрема з метою поліпшення якісного складу лісів, їх оздоровлення, посилення захисних властивостей власники лісів та постійні лісокористувачі здійснюють лісогосподарські заходи (рубки догляду за лісом, санітарні рубки, лісовідновні рубки в деревостанах, що втрачають захисні, водоохоронні та інші корисні властивості, рубки, пов`язані з реконструкцією малоцінних молодняків і похідних деревостанів тощо). Постановою КМУ від 12.05.2007 № 724 затверджено Правила поліпшення якісного складу лісів. Пунктом 2 Правил поліпшення якісного складу лісів передбачено, що під час проведення рубок формування і оздоровлення лісів застосовуються такі рубки: догляду, санітарні, лісовідновні, переформування, пов`язані з реконструкцією, ландшафтні. Згідно з пунктом 55 Правил поліпшення якісного складу лісів для проведення рубок формування і оздоровлення лісів власником лісів або постійним лісокористувачем видається лісорубний квиток в установленому порядку. Пунктами 19 та 20 Правил поліпшення якісного складу лісів визначено, що санітарні рубки спрямовуються на оздоровлення та посилення біологічної стійкості лісів, запобігання їх захворюванню і пошкодженню. Вимоги до проведення санітарних рубок визначені Санітарними правилами в лісах України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 1995 р. N 555 ( 555-95-п ) (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016 р. N 756). Пунктом 16 Санітарних правил в лісах України, Затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 1995 р. № 555 (в редакції постанови Кабінету Міністрів Українивід 26 жовтня 2016 р. № 756 визначено, що у насадженнях, пошкоджених вітром і внаслідок аварій та стихійного лиха, в першу чергу для рубки призначаються дерева з поваленими чи зламаними стовбурами. Відтак, законодавством чітко передбачено, що повалені внаслідок стихійного лиха дерева (в тому числі вітровальні) призначаються у рубку на підставі спеціального дозволу-лісорубного квитка. Окрім того, пунктом 36 Санітарних правил в лісах України визначено, що підлягають збереженню окремі повалені сухостійні дерева, які слугують середовищем існування та захисту інших об`єктів живої природи, про що робиться відмітка у матеріалах відводу та лісорубному квитку. Враховуючи вищезазначене, очевидним є висновок, що вітровальні дерева призначаються у рубку на підставі спеціального дозволу лісорубного квитка та матеріалів відводу. Відсутність вказаного дозвільного документу є ознакою незаконної порубки.

15.11.2021 ухвалою суду витребувано в відповідача матеріали , які стали підставою винесення постанови про накладення адміністартивного стягнення на позивача, які вчасно надані суду (а.с. 43-49).

ІІІ. Фактичні обставини, встановлені судом.

Вивчивши докази, судом встановлено наступне.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №2 від 04 листопада 2021 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вчинив порушення вимог ст.65 КУпАП, а саме: 04.11.2021 о 16.00 год. незаконно порізав крону вітровального дерева дубу у кв 3 вид 26 ур. «Бірок» Смизького лісництва (а.с.4).

Інспектором охорони і захисту лісу Боняк Ю.М., 04.11.2021 винесено постанову про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за ст.65 КУпАП у виді штрафу в розмірі 1020 грн (а.с.5).

Зі знімків, долучениїх до матеріалів справи, вбачається повалене дерево з кроною при денному освітленні і з відрізаною кроною при сутінках. Час і місце зйомки не зазначено (а.с.6).

Згідно з Актом огляду місця вчинення правопорушення лісового законодавства від 04.11.2021, Смизькому лісництву в результаті правопорушення заподіяно шкоду на суму 7176,02 грн (а.с.23), розрахунок оспорюється в поясненнях позивача.

Згідно пояснень ОСОБА_1 від 04.11.2021, вину визнав та обіцяв подібного не вчиняти (а.с.24).

IV. Норми права, які застосував суд.

Пунктом 1 ч. 2 ст. 105 Лісового кодексу України передбачено, що особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників, несуть відповідальність за порушення лісового законодавства.

Відповідно до ч.1 ст.65 КУпАП незаконна порубка і пошкодження дерев або чагарників; перевезення, зберігання незаконно зрубаних дерев або чагарників; знищення або пошкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розсадниках і на плантаціях, а також молодняка природного походження і самосіву на площах, призначених під лісовідновлення, - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від тридцяти до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від ста п`ятдесяти до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Постановою КМУ від 12.05.2007 № 724 затверджено Правила поліпшення якісного складу лісів.

Пунктом 2 Правил поліпшення якісного складу лісів передбачено, що під час проведення рубок формування і оздоровлення лісів застосовуються такі рубки: догляду, санітарні, лісовідновні, переформування, пов`язані з реконструкцією, ландшафтні.

Згідно з пунктом 55 Правил поліпшення якісного складу лісів для проведення рубок формування і оздоровлення лісів власником лісів або постійним лісокористувачем видається лісорубний квиток в установленому порядку.

Виходячи з наведеного, незаконна порубка полягає у рубці дерев та чагарників без спеціального дозволу або з порушенням встановлених правил рубки, що зумовлює припинення його росту або якщо і не припиняє росту, але змінює первісний стан дерев і чагарників на гірший та яка здійснюється лише з умислом.

Таким чином, доводи позивача, якому не видавався лісорубний квиток, про відсутність його вини у вчиненні адміністративного правопорушення за ст.65 КУпАП, не заслуговують на увагу.

Відповідно до ст. 75 КАС України, достовірні є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Ст. 280 КУпАП зазначає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків.

Відповідно до п. п. 1, 3, 8 ч. 2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 9, ч. 1 ст. 77 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст.245 КпАП України завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення.

V. Мотивована оцінка і висновки суду.

З огляду на вищевказане, з врахуванням з`ясованих фактичних обставин по справі та досліджених доказів, суд вважає, що постанова по справі про адміністративне правопорушення не підлягає скасуванню, оскільки склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 65 КУпАП в діях позивача є.

Законодавством чітко передбачено, що для будь-якої дерева, в тому числі повалені внаслідок стихійного лиха, вітровальні, призначаються у рубку на підставі спеціального дозволу-лісорубного квитка. Про наявність такого квитка позивачем не зазначено, копію його до матеріалів справи не долучено, тож відповідач довів суду правомірність своєї позиції, адже відсутність лісорубного квитка свідчить про відсутність відповідного дозволу на рубку дерев. ОСОБА_1 вчинив адміінстративне правопорушення, передбачене ст.65 КУпАП, бо незаконно порізав крону вітровального дерева дубу без спеціального дозволу на вчинення порізки, а тому має понести тягар адміністративної відповідальності за свої дії.

З приводу того, що позивач вже не ФОП, то адміністартивне стягнення на нього накладалось як на громадянина, а не на посадову особу, про що свідчить розмір штрафу - 1050 грн., а не 5100 грн. Щодо незгоди на даний час позивача з розміром завданих збитків внаслідок порубки і що крону він не забрав в результаті, то суд зауважує, що для настання адміністративної відповідальності за ст. 65 КУпАП розмір збитків не має значення, достатньо факту здійснення рубки без передбаченого спеціального дозволу, відсутність якого позивачем і не заперечується. Якщо Дубенський лісгосп бажатиме стягнути розмір завданих збитків з ОСОБА_1 , то це стане предметом доказування в іншій справі цивільної юрисдикції, де кожна сторона зобов`язана буде довести суду свою позицію, а в межах даного провадження не має значення хто забрав дрова і на яку суму їх було порубано.

Таким чином, позов не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 77, 241, 244, 246, 268, 271, 286 КАС України, ст.65 КУпАП, суд -

у х в а л и в :

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Державного агентства лісових ресурсів України Державне підприємство «Дубенське лісове господарство» про визнання незаконною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Дубенський міськрайонний суд Рівненської області, протягом десяти днів з дня проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Державне агентство лісових ресурсів України Державне підприємство «Дубенське лісове господарство», адреса: вул. Берестецька, 35, м. Дубно, Рівненської області, код ЄДРПОУ 00992869, електронна адреса: dubnolis@.ukr.net

Суддя Жуковська О.Ю.