
243/4761/20
Провадження № 1-кп/243/260/2021
В И Р О К
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 листопада 2021 року Слов`янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
Головуючого судді Мірошниченко Л.Є.
За участю
Секретаря судового засідання Мірошниченко В.В.,
Прокурора Домбровського А.М.,
Граневської О.В.,
Пшенічного А.В.,
Борисової Є.Д.
Кузнєкової К.В.
Представника потерпілого Тищенко О.С.
Обвинувачуваного ОСОБА_1 ,
Захисника адвоката Комлева С.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду № 7 м. Слов`янська Донецької області кримінальне провадження внесене до ЄРДР № 52018000000000675 від 06 липня 2018 року у відношенні:
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що народився у с. Ярова Краснолиманского району Донецької області, громадянина України, з вищою освітою, одруженого, раніше не засудженого, працює начальником відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області, мешкає за адресою АДРЕСА_1
обвинувачуваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_3 скоїв кримінальні правопорушення при наступних обставинах.
Судом встановлено, що Розпорядженням Слов`янського міського голови від 27.09.2016 року № 238, виданим у відповідності до ст. 10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», ОСОБА_3 з 28.09.2016 року призначено на посаду начальника відділу освіти Слов`янської міської ради, який є юридичною особою код ЄДРПОУ 02142922, юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, будинок 2.
Положенням про відділ освіти Слов`янської міської ради, яке є додатком до рішення виконавчого комітету Слов`янської міської ради від 09.11.2016 року № 10-XVII-7, закріплено загальні положення, основні завдання, функції, права відділу освіти, органи управління тощо, зокрема, серед іншого визначено, що:
п. 1.2. Відділ освіти у своїй діяльності керується Конституцією України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, наказами та іншими нормативно – правовим документами Міністерства освіти і науки України, розпорядженнями обласної державної адміністрації, наказами департаменту освіти і науки обласної державної адміністрації, рішеннями міської ради, міського виконавчого комітету та розпорядженнями міського голови, а також Положенням про відділ освіти Слов`янської міської ради;
п. 1.3. Відділ освіти фінансується за рахунок коштів місцевого бюджету;
п. 1.4. Відділ освіти є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням. Відділ освіти є головним розпорядником бюджетних коштів з фінансування витрат на утримання закладів та установ освіти;
-п. 3.1.2. Визначення потреби у навчальних закладах усіх типів та подання пропозиції до виконавчого комітету міської ради щодо удосконалення їх мережі відповідно до соціально – економічних і культурно – освітніх потреб за наявності матеріально – технічної, науково – методичної бази, педагогічних кадрів тощо;
- п. 3.4.2. Внесення пропозицій щодо обсягів бюджетного фінансування навчальних закладів та установ освіти, які перебувають у комунальній власності, аналіз їх використання;
-п. 3.5.2. Організація підготовки навчальних закладів до нового навчального року, зокрема до роботи в осінньо – зимовий період, проведення поточного та капітального ремонту приміщень;
-п. 5.1. Відділ освіти очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади міським головою у встановленому законодавством порядку. Особа, що призначається на посаду начальника, повинна мати вищу освіту відповідного професійного спрямування за освітньо – кваліфікаційним рівнем магістра, спеціаліста. Стаж роботи за фахом на службі в органах місцевого самоврядування або державній службі на керівних посадах не менше 3 років або при необхідності (виходячи із виконання виконавчим органом основних завдань та функцій) стаж роботи за фахом на керівних посадах в інших сферах управління не менше 5 років;
-п. 5.3. Начальник відділу освіти, представляє інтереси міста в галузі освіти у відносинах з юридичними та фізичними особами;
-п. 5.3.1 Здійснює керівництво діяльністю відділу, забезпечує виконання покладених на відділ завдань, визначає посадові обов`язки і ступінь відповідальності заступників начальника та працівників відділу;
-п. 5.3.2. Планує роботу відділу і аналізує стан її виконання;
-п. 5.3.3. Видає в межах компетенції відділу накази, організовує і контролює їх виконання;
-п. 5.3.4. Призначає на посаду та звільняє з посади працівників відділу, керівників комунальних навчальних закладів і установ освіти відповідно до діючого законодавства;
-п. 5.3.6. Заохочує та накладає дисциплінарні стягнення на працівників відділу, керівників навчальних закладів та установ освіти та їх заступників;
-п. 5.3.7. Подає на затвердження міського голови проект кошторису доходів і видатків, вносить пропозиції щодо граничної чисельності та фонду оплати праці працівників відділу;
-п. 5.3.8. Розпоряджається коштами, які виділяються на утримання відділу освіти, навчальних закладів та установ освіти;
-п. 5.3.10. Розглядає клопотання та вносить пропозиції про нагородження кращих працівників освіти державними нагородами, в тому числі і президентськими відзнаками;
-п. 5.3.11. Відкриває рахунки в банках України, має право першого підпису.
Таким чином, ОСОБА_3 , будучи посадовою особою місцевого самоврядування, перебуваючи на посаді начальника відділу освіти Слов`янської міської ради з 28.09.2016 року по теперішній час, постійно обіймав посаду у вказаний період часу, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, мав відповідно до ст. 18 КК України та примітки до ст. 364 КК України, статус та повноваження службової особи.
Пунктом 6 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України закріплено принцип ефективності та результативності, який передбачає, що при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.
Відповідно до ст. 26 Бюджетного кодексу України, контроль за дотриманням бюджетного законодавства спрямований на забезпечення ефективного і результативного управління бюджетними коштами та здійснюється на всіх стадіях бюджетного процесу його учасниками відповідно до цього Кодексу та іншого законодавства, а також забезпечує:
1) оцінку управління бюджетними коштами (включаючи проведення державного фінансового аудиту);
2) правильність ведення бухгалтерського обліку та достовірність фінансової і бюджетної звітності;
3) досягнення економії бюджетних коштів, їх цільового використання, ефективності і результативності в діяльності розпорядників бюджетних коштів шляхом прийняття обґрунтованих управлінських рішень;
4) проведення аналізу та оцінки стану фінансової і господарської діяльності розпорядників бюджетних коштів;
5) запобігання порушенням бюджетного законодавства та забезпечення інтересів держави у процесі управління об`єктами державної власності;
6) обґрунтованість планування надходжень і витрат бюджету.
Пунктом 2а статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження з встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, послуги з постачання гарячої води, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
До цього ж, відповідно до пункту 2б статті 28 Закону № 280/97-ВР до відома виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження щодо здійснення відповідно до закону контролю з дотриманням цін і тарифів.
Відповідно до Закону України «Про теплопостачання» від 02.06.2005 р. № 2633-IV (далі – Закон № 2633-IV), який регулює відносини, пов`язані з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії визначено, що:
-«теплова енергія – товарна продукція, що виробляється на об`єктах сфери теплопостачання для опалення, підігріву питної води, інших господарських і технологічних потреб споживачів, призначена для купівлі-продажу» (абз. 32 ст. 1);
-«постачання теплової енергії (теплопостачання) - господарська діяльність, пов`язана з наданням теплової енергії (теплоносія) споживачам за допомогою технічних засобів транспортування та розподілом теплової енергії на підставі договору» (абз. 14 ст. 1);
-«тариф (ціна) на теплову енергію - грошовий вираз витрат на виробництво, транспортування, постачання одиниці теплової енергії (1 Гкал) з урахуванням рентабельності виробництва, інвестиційної та інших складових, що визначаються згідно із методиками, розробленими національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг» (абз. 18 ст. 1);
-«суб`єкти відносин у сфері теплопостачання - фізичні та юридичні особи незалежно від організаційно-правових форм та форми власності, які здійснюють виробництво, транспортування, постачання теплової енергії, теплосервісні організації, споживачі, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування» (абз. 31 ст. 1).
Відповідно до абз. 3 ст. 20 Закону № 2633-IV, тарифи на виробництво теплової енергії, у тому числі на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії, на транспортування та постачання теплової енергії встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та органами місцевого самоврядування у межах повноважень, визначених законодавством.
Згідно абз. 4 ст. 20 Закону № 2633-IV, тарифи на теплову енергію для суб`єктів господарювання, що здійснюють її виробництво на установках з використанням альтернативних джерел енергії, включаючи теплоелектроцентралі, теплоелектростанції та когенераційні установки, для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, а також для потреб населення встановлюються на рівні 90 відсотків діючого для суб`єкта господарювання тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб відповідної категорії споживачів. У разі відсутності для суб`єкта господарювання встановленого тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, а також для потреб населення тарифи на теплову енергію встановлюються на рівні 90 відсотків середньозваженого тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб відповідної категорії споживачів.
Згідно абз. 6 ст. 20 Закону № 2633-IV, розрахунок середньозважених тарифів на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб населення, установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, здійснюється за адміністративно-територіальними одиницями (Автономною Республікою Крим, областями, містами Києвом чи Севастополем) центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Середньозважений тариф на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету (грн/Гкал (без ПДВ)), який затверджено Головою Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України, для Донецької області складає:
-на 4 квартал 2017 – 1201,71 грн.;
-на 1 квартал 2018 – 1225,38 грн.;
-на 2 квартал 2018 – 1336,30 грн.;
-на 4 квартал 2018 – 1252,31 грн.
Відповідно до Закону України «Про альтернативні види палива» від 14.01.2000 р. № 1391-XIV (далі – Закон № 1391-XIV), який визначає правові, соціальні, економічні, екологічні та організаційні засади виробництва (видобутку) і використання альтернативних видів палива визначено, що:
-«альтернативні види палива - тверде, рідке та газове паливо, яке є альтернативою відповідним традиційним видам палива і яке виробляється (видобувається) з нетрадиційних джерел та видів енергетичної сировини» (абз. 2 ст. 1);
-«нетрадиційні джерела та види енергетичної сировини - сировина рослинного походження, відходи, тверді горючі речовини, інші природні і штучні джерела та види енергетичної сировини, у тому числі нафтові, газові, газоконденсатні і нафтогазоконденсатні вичерпані, непромислового значення та техногенні родовища, важкі сорти нафти, природні бітуми, газонасичені води, газогідрати тощо, виробництво (видобуток) і переробка яких потребує застосування новітніх технологій і які не використовуються для виробництва (видобутку) традиційних видів палива» (абз. 4 ст. 1);
-«біологічні види палива (біопаливо) - тверде, рідке та газове паливо, виготовлене з біологічно відновлювальної сировини (біомаси), яке може використовуватися як паливо або компонент інших видів палива» (абз. 7 ст. 1);
-«біомаса - невикопна біологічно відновлювана речовина органічного походження, здатна до біологічного розкладу, у вигляді продуктів, відходів та залишків лісового та сільського господарства (рослинництва і тваринництва), рибного господарства і технологічно пов`язаних з ними галузей промисловості, а також складова промислових або побутових відходів, здатна до біологічного розкладу» (абз. 9 ст. 1).
Абзацем 2 ст. 51 Закону № 1391-XIV визначено, що продукція та відходи сільського господарства (рослинництва і тваринництва), лісового господарства та технологічно пов`язаних з ним галузей промисловості, а також гранули, брикети, деревне вугілля та вуглиста речовина, вироблені з цієї продукції та відходів, що використовуються як паливо відноситься до альтернативних видів твердого палива.
В судовому засіданні встановлено, що Протоколом тендерного комітету Відділу освіти Слов`янської міської ради № 277 від 05.09.2017 року затверджено річний план закупівель на 2017 рік в кількості:
Лот № 1 – теплова енергія; постачання теплової енергії – 1772,0 Гкал;
Лот № 2 – теплова енергія; постачання теплової енергії – 988,0 Гкал;
Лот № 3 – теплова енергія; постачання теплової енергії – 1330,0 Гкал.
На підставі Протоколу тендерного комітету Відділу освіти Слов`янської міської ради № 277 від 05.09.2017 року розміщено інформацію про публічні закупівлі через електронну систему закупівель (номер процедури закупівлі в електронній системі закупівель – UA-2017-09-05-001819-с).
Протоколом засідання тендерного комітету Відділу освіти Слов`янської міської ради № 315 від 17.10.2017 року ухвалили: «…Визначити переможця з закупівлі: за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія; постачання теплової енергії):
Лот № 1 – теплова енергія; постачання теплової енергії – 1772,0 Гкал. – Товариство з обмеженою відповідальністю «Краматорська енергетична компанія» - 3 632 600,00 грн. без ПДВ;
Лот № 2 – теплова енергія; постачання теплової енергії – 988,0 Гкал. – Товариство з обмеженою відповідальністю «Слов`янські теплові мережі» 1 827 800,00 грн. без ПДВ;
Лот № 3 – теплова енергія; постачання теплової енергії – 1330,0 Гкал. – Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрславтерм» 2 580 200 грн. без ПДВ».
У подальшому, 30.10.2017 року ОСОБА_3 будучи службовою особою, обіймаючи посаду начальника відділу освіти Слов`янської міської ради, а також якого було призначено головою тендерного комітету, перебуваючи у службовому кабінеті Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області за адресою: Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, будинок, 2, у період часу з 08 години до 17 години, більш точний час в ході судового розслідування встановити не виявилося можливим, неналежним чином виконуючи обов`язки через несумлінне ставлення до них, будучи службовою особою, розпорядником бюджетних коштів, будучи зобов`язаним згідно ст. 7, 26 Бюджетного кодексу України ефективно використовувати бюджетні кошти та організовувати внутрішній контроль для забезпечення дотримання законності та ефективності використання бюджетних коштів, маючи реальну можливість виконати свої обов`язки належним чином, безвідповідально поставившись до обов`язків, передбачених ст. 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» щодо недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави, проігнорувавши положення абз. 4 ст. 20 Закон № 2633-IV уклав Договір про закупівлю теплової енергії за державні кошти № 325 від 30.10.2017 року (далі – Договір № 325) з ТОВ «Краматорська енергетична компанія», в особі директора ОСОБА_4 , згідно умов якого:
- п. 1.1, предметом даного Договору є закупівля за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія; постачання теплової енергії) Лот № 1 – теплова енергія; постачання теплової енергії – 1772 Гкал.;
- п. 3.1, ціна цього Договору становить 3 632 600,00 грн. (три мільйони шістсот тридцять дві тисячі шістсот грн. 00 коп.), без ПДВ;
- п. 3.2, тариф на теплову енергію на час укладання цього Договору становить за 1 Гкал для потреб бюджетних установ – 2 050,00 грн (дві тисячі п`ятдесят грн. 00 коп.), без ПДВ;
- п. 6.1.1. Своєчасно та в повному обсязі сплачувати вартість споживчої теплової енергії згідно умов та порядку, які передбачені цим Договором;
- п. 10.1 Договір набирає чинності з дня його підписання та діє до 31.12.2017 р.оку, але будь – якому разі до повного виконання зобов`язань Сторін за договором.
Додатковою угодою № 1 від 30.10.2017 року до Договору № 325 передбачені наступні зміни:
«зменшити ціну договору на 106 320 грн (сто тисяч триста двадцять грн. 00 коп.) та викласти п. 3.1 та п. 3.2 договору № 325 від 30.10.2017 р. у наступній редакції:
«3.1. Ціна цього Договору становить 3 526 280,00 грн (три мільйони п`ятсот двадцять шість тисяч двісті вісімдесят грн. 00 коп.), без ПДВ.
Ціна цього Договору можу бути зменшена за взаємною згодою Сторін.
3.2. Тарифи на теплову енергію на час укладання цього Договору становлять за 1 Гкал:
- для потреб бюджетних установ – 1 990,00 грн (одна тисяча дев`ятсот дев`яносто грн. 00 коп.), без ПДВ».
5. Дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання і є невід`ємною частиною договору № 325 від 30.10.2017».
Додаткову угоду № 2 від 30.10.2017 року до Договору № 325 від 30.10.2017 року скріплено печатками та підписано з боку ТОВ «Краматорська енергетична компанія» в особі ОСОБА_4 та з боку Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області в особі ОСОБА_3 .
Додатковою угодою № 2 від 28.12.2017 року до Договору № 325 передбачені наступні зміни: «продовжити строк дії договору та доповнити п.10.1 договору змістом «дію цього Договору продовжено до 28.02.2018 року»;
3. Дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання і є невід`ємною частиною договору № 325 від 30.10.2017».
Додаткову угоду № 2 від 28.12.2017 року до Договору № 325 від 30.10.2017 року скріплено печатками та підписано з боку ТОВ «Краматорська енергетична компанія» в особі директора ОСОБА_4 та з боку Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області в особі ОСОБА_3 .
На виконання умов Договору № 325 за період з листопада 2017 року по лютий 2018 року Відділом освіти Слов`янської міської ради Донецької області було перераховано грошові кошти ТОВ «Краматорська енергетична компанія» на загальну суму – 4 225 636,70 грн., у тому числі: п/д №1172 від 08.11.2017 на суму – 278 560,20 грн.; п/д №1173 від 08.11.2017 на суму – 779 323,80 грн.; п/д №1204 від 06.12.2017 на суму – 92 005,66 грн.; п/д №1201 від 06.12.2017 на суму – 320 811,88 грн.; п/д №1235 від 22.12.2017 на суму – 1 482 424,63 грн.; п/д №1233 від 22.12.2017 на суму - 568 238,53 грн.; п/д №390 від 12.02.2018 на суму – 256 610,50 грн.; п/д №1035 від 26.02.2018 на суму – 447 661,50 грн.
Продовжуючи неналежно виконувати свої службові обов`язки, 30.10.2017 року ОСОБА_3 будучи службовою особою, обіймаючи посаду начальника відділу освіти Слов`янської міської ради, а також якого було призначено головою тендерного комітету, перебуваючи у службовому кабінеті Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області за адресою: Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, будинок, 2, у період часу з 08 години до 17 години, більш точний час в ході судового розслідування встановити не виявилося можливим, неналежним чином виконуючи обов`язки через несумлінне ставлення до них, будучи службовою особою, розпорядником бюджетних коштів, будучи зобов`язаним згідно ст. 7, 26 Бюджетного кодексу України ефективно використовувати бюджетні кошти та організовувати внутрішній контроль для забезпечення дотримання законності та ефективності використання бюджетних коштів, маючи реальну можливість виконати свої обов`язки належним чином, безвідповідально поставившись до обов`язків, передбачених ст. 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» щодо недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави, проігнорувавши положення абз. 4 ст. 20 Закон № 2633-IV уклав Договір про закупівлю теплової енергії за державні кошти № 326 від 30.10.2017 року (далі – Договір № 326) з ТОВ «Слов`янські теплові мережі», в особі директора ОСОБА_5 , згідно умов якого:
- п. 1.1, предметом даного Договору є закупівля за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія; постачання теплової енергії) Лот № 2 – теплова енергія; постачання теплової енергії – 988.0 Гкал.;
- п. 3.1, ціна цього Договору становить 1 827 800,00 грн. (один мільйон вісімсот двадцять сім тисяч вісімсот грн. 00 коп.), без ПДВ;
- п. 3.2, тариф на теплову енергію на час укладання цього Договору становить за 1 Гкал для потреб бюджетних установ – 1 850,00 грн (одна тисяча вісімсот п`ятдесят грн. 00 коп.), без ПДВ;
- п. 6.1.1. Своєчасно та в повному обсязі сплачувати вартість споживчої теплової енергії згідно умов та порядку, які передбачені цим Договором;
- п. 10.1 Договір набирає чинності з дня його підписання та діє до 31.12.2017 року, але будь – якому разі до повного виконання зобов`язань Сторін за договором.
Додатковою угодою № 1 від 30.10.2017 року до Договору № 326 передбачені наступні зміни:
«зменшити ціну договору на 49 400,00 грн. (сорок дев`ять тисяч чотириста грн. 00 коп.) та викласти п. 3.1 та п. 3.2 договору № 326 від 30.10.2017 року у наступній редакції:
«3.1. Ціна цього Договору становить 1 778 400,00 грн (один мільйон сімсот сімдесят вісім тисяч чотириста грн. 00 коп.), без ПДВ.
Ціна цього Договору можу бути зменшена за взаємною згодою Сторін.
3.2. Тарифи на теплову енергію на час укладання цього Договору становлять за 1 Гкал:
- для потреб бюджетних установ – 1 800,00 грн (одна тисяча вісімсот грн. 00 коп.), без ПДВ».
5. Дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання і є невід`ємною частиною договору № 326 від 30.10.2017».
Додаткову угоду № 1 від 30.10.2017 року до Договору № 326 від 30.10.2017 року скріплено печатками та підписано з боку ТОВ «Слов`янські теплові мережі», в особі директора ОСОБА_5 та з боку Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області в особі ОСОБА_3 .
Додатковою угодою № 2 від 28.12.2017 року до Договору № 326 передбачені наступні зміни:
«продовжити строк дії договору та доповнити п.10.1 договору змістом «дію цього Договору продовжено до 28.02.2018 року»;
3. Дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання і є невід`ємною частиною договору № 326 від 30.10.2017».
Додаткову угоду № 2 від 28.12.2017 року до Договору № 326 від 30.10.2017 року скріплено печатками та підписано з боку ТОВ «Слов`янські теплові мережі», в особі директора ОСОБА_5 та з боку Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області в особі ОСОБА_3 .
На виконання умов Договору № 326 за період з листопада 2017 року по лютий 2018 року Відділом освіти Слов`янської міської ради Донецької області було перераховано грошові кошти ТОВ «Слов`янські теплові мережі» на загальну суму – 2 134 080,00 грн., у тому числі: п/д №1174 від 08.11.2017 на суму – 533 520,00 грн.; п/д №1202 від 06.12.2017 на суму – 347 115,60 грн.; п/д №1236 від 22.12.2017 на суму – 897 764,40 грн., № 912 от 12.02.2018 року на суму 355 680, 00 грн. Продовжуючи неналежно виконуючи свої службові обов`язки, 30.10.2017 року ОСОБА_3 будучи службовою особою, обіймаючи посаду начальника відділу освіти Слов`янської міської ради, а також якого було призначено головою тендерного комітету, перебуваючи у службовому кабінеті Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області за адресою: Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, будинок, 2, у період часу з 08 години до 17 години, більш точний час в ході судового розслідування встановити не виявилося можливим, неналежним чином виконуючи обов`язки через несумлінне ставлення до них, будучи службовою особою, розпорядником бюджетних коштів, будучи зобов`язаним згідно ст. 7, 26 Бюджетного кодексу України ефективно використовувати бюджетні кошти та організовувати внутрішній контроль для забезпечення дотримання законності та ефективності використання бюджетних коштів, маючи реальну можливість виконати свої обов`язки належним чином, безвідповідально поставившись до обов`язків, передбачених ст. 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» щодо недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави, проігнорувавши положення абз. 4 ст. 20 Закон № 2633-IV уклав Договір про закупівлю теплової енергії за державні кошти № 327 від 30.10.2017 року (далі – Договір № 327) з ТОВ «Укрславтерм», в особі директора ОСОБА_6 , згідно умов якого:
- п. 1.1, предметом даного Договору є закупівля за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія; постачання теплової енергії) Лот № 3 – теплова енергія; постачання теплової енергії – 1 330,0 Гкал.;
- п. 3.1, ціна цього Договору становить 2 580 200,00 грн. (два мільйони п`ятсот вісімдесят тисяч двісті грн. 00 коп.), без ПДВ;
- п. 3.2, тариф на теплову енергію на час укладання цього Договору становить за 1 Гкал для потреб бюджетних установ – 1940,00 грн (одна тисяча дев`ятсот сорок грн. 00 коп.), без ПДВ;
- п. 6.1.1. Своєчасно та в повному обсязі сплачувати вартість споживчої теплової енергії згідно умов та порядку, які передбачені цим Договором;
- п. 10.1 Договір набирає чинності з дня його підписання та діє до 31.12.2017 р., але будь – якому разі до повного виконання зобов`язань Сторін за договором.
Додатковою угодою № 1 від 30.10.2017 року до Договору № 327 передбачені наступні зміни:
«зменшити ціну договору на 159 600,00 грн. (сто п`ятдесят дев`ять тисяч шістсот грн. 00 коп.) та викласти п. 3.1 та п. 3.2 договору № 327 від 30.10.2017 року у наступній редакції:
«3.1. Ціна цього Договору становить 2 420 600,00 грн. (два мільйони чотириста двадцять тисяч шістсот грн. 00 коп.), без ПДВ.
Ціна цього Договору можу бути зменшена за взаємною згодою Сторін.
3.2. Тарифи на теплову енергію на час укладання цього Договору становлять за 1 Гкал:
- для потреб бюджетних установ – 1 820,00 грн. (одна тисяча вісімсот двадцять грн. 00 коп.), без ПДВ».
5. Дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання і є невід`ємною частиною договору № 327 від 30.10.2017».
Додаткову угоду № 1 від 30.10.2017 року до Договору № 327 від 30.10.2017 року скріплено печатками та підписано з боку ТОВ «Укрславтерм», в особі директора ОСОБА_6 та з боку Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області в особі ОСОБА_3 .
Додатковою угодою № 2 від 28.12.2017 року до Договору № 327 передбачені наступні зміни:
«1. Згідно п. 1.3 в додатку 1 від 30.10.2017 р. до договору № 327 від 30.10.2017р. змінити обсяг постачання теплової енергії 1330,0 Гкал на обсяг постачання теплової енергії 1191,062 Гкал.
Змінити п. 3.1, зменшивши ціну Договору на суму 252 867,16 грн. (двісті п`ятдесят дві тисячі вісімсот шістдесят сім грн. шістнадцять коп.), та викласти його у такій редакції:
3.1.Ціна цього Договору становить 2 167 732,84 грн. (два мільйони сто шістдесят сім тисяч сімсот тридцять дві грн. вісімдесят чотири коп.), без ПДВ.
Ціна цього договору може бути зменшена за взаємною згодою Сторін.
5. Ця додаткова угода діє з моменту набрання нею чинності та є невід`ємною частиною Договору № 327 від 30.10.2017 р.
Додаткову угоду № 2 від 28.12.2017 року до Договору № 327 від 30.10.2017 року скріплено печатками та підписано з боку ТОВ «Укрславтерм», в особі директора ОСОБА_6 та з боку Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області в особі ОСОБА_3 .
Додатковою угодою № 3 від 28.12.2017 року до Договору № 327 від 30.10.2017 року передбачені наступні зміни:
«продовжити строк дії договору та доповнити п. 10.1 договору змістом «дію цього Договору продовжити до 28.02.2018 року».
2. Всі інші умови договору №327 від 30.10.2017 року залишити без змін.
3.Дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання і є невід`ємною частиною договору № 327 від 30.10.2017 р.».
Додаткову угоду № 3 від 28.12.2017 року до Договору № 327 від 30.10.2017 року скріплено печатками та підписано з боку ТОВ «Укрславтерм» в особі директора ОСОБА_6 та з боку Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області в особі ОСОБА_3 . На виконання умов Договору № 327 за період з листопада 2017 по лютий 2018 року Відділом освіти Слов`янської міської ради Донецької області було перераховано грошові кошти ТОВ «Укрславтерм» на загальну суму – 2 601 278,84 грн., у тому числі: п/д №1175 від 08.11.2017 на суму – 363 636,00 грн.; п/д №1177 від 08.11.2017 на суму – 289 926,00 грн.; п/д №1176 від 08.11.2017 на суму – 72 618,00 грн.; п/д №1203 від 06.12.2017 на суму – 130 443,04 грн.; п/д №1205 від 06.12.2017 на суму – 121 523,22 грн.; п/д №1200 від 06.12.2017 на суму – 119 563,08 грн.; п/д №1232 від 22.12.2017 на суму – 563 178,98 грн.; п/д №1234 від 22.12.2017 на суму – 38 998,96 грн.; п/д №1237 від 26.12.2017 на суму – 467 845, 56 грн.; п/д №391 від 12.02.2018 на суму – 183 638,00 грн.; п/д №918 від 12.02.2018 на суму – 48 412,00 грн.; п/д №392 від 12.02.2018 на суму – 175 466,20 грн.; п/д №1623 від 27.02.2018 на суму – 26 029,80 грн.
Окрім того, судовим розслідуванням встановлено, що Протоколом тендерного комітету Відділу освіти Слов`янської міської ради № 438 від 22.12.2017 року затверджено річний план закупівель на 2018 рік в кількості:
-Лот № 1 – теплова енергія – 1931,0 Гкал;
-Лот № 2 – теплова енергія – 1221,0 Гкал;
-Лот № 3 – теплова енергія – 1587,0 Гкал.
На підставі Протоколу тендерного комітету Відділу освіти Слов`янської міської ради № 438 від 22.12.2017 року розміщено інформацію про публічні закупівлі через електронну систему закупівель (номер процедури закупівлі в електронній системі закупівель – UA-2017-12-22-002034-b).
Протоколом засідання тендерного комітету Відділу освіти Слов`янської міської ради № 42 від 30.01.2018 року ухвалили: «…Визначити переможця з закупівлі: за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія):
-Лот № 1 – теплова енергія – 1 931,0 Гкал. – Товариство з обмеженою відповідальністю «Краматорська енергетична компанія» - 3 784 760,00 грн. без ПДВ;
-Лот № 2 – теплова енергія– 1 221,0 Гкал. – Товариство з обмеженою відповідальністю «Слов`янські теплові мережі» - 2 319 900,00 грн. без ПДВ;
-Лот № 3 – теплова енергія – 1 587,0 Гкал. – Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрславтерм» - 3 078 780 грн. без ПДВ».
Продовжуючи виконувати свої службові обов`язки, 16.02.2018 року ОСОБА_3 будучи службовою особою, обіймаючи посаду начальника відділу освіти Слов`янської міської ради, а також якого було призначено головою тендерного комітету, перебуваючи у службовому кабінеті Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області за адресою: Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, будинок, 2, у період часу з 08 години до 17 години, більш точний час в ході судового розслідування встановити не виявилося можливим, неналежним чином виконуючи обов`язки через несумлінне ставлення до них, будучи службовою особою, розпорядником бюджетних коштів, будучи зобов`язаним згідно ст. 7, 26 Бюджетного кодексу України ефективно використовувати бюджетні кошти та організовувати внутрішній контроль для забезпечення дотримання законності та ефективності використання бюджетних коштів, маючи реальну можливість виконати свої обов`язки належним чином, безвідповідально поставившись до обов`язків, передбачених ст. 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» щодо недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави, проігнорувавши положення абз. 4 ст. 20 Закон № 2633-IV уклав Договір про закупівлю теплової енергії за державні кошти № 24 від 16.02.2018 року (далі – Договір № 24) з ТОВ «Краматорська енергетична компанія», в особі директора ОСОБА_4 , згідно умов якого:
- п. 1.1, предметом даного Договору є закупівля за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія; постачання теплової енергії) Лот № 1 – теплова енергія – 1 931 Гкал.;
- п. 3.1, ціна цього Договору становить 3 784 760,00 грн. (три мільйони сімсот вісімдесят чотири тисячі сімсот шістдесят грн. 00 коп.), без ПДВ;
- п. 3.2, тариф на теплову енергію на час укладання цього Договору становить за 1 Гкал для потреб бюджетних установ – 1 960,00 грн (одна тисяча дев`ятсот шістдесят грн. 00 коп.), без ПДВ;
- п. 6.1.1. Своєчасно та в повному обсязі сплачувати вартість споживчої теплової енергії згідно умов та порядку, які передбачені цим Договором;
- п. 10.1 Договір набирає чинності з дня його підписання та діє до 30.04.2018 року, але будь – якому разі до повного виконання зобов`язань Сторін за договором.
Додатковою угодою № 1 від 27.04.2018 року до Договору № 24 передбачені наступні зміни:
«змінити обсяг постачання теплової енергії з 1931 Гкал на обсяг постачання теплової енергії 1619,123 Гкал та зменшити ціну договору на 611 278,92 грн. та викласти п. 3.1. договору № 24 від 16.02.2018 р. у наступній редакції:
«3.1. Ціна цього Договору становить 3 173 481,08 грн. без ПДВ. Ціна цього договору може бути зменшена за взаємною згодою Сторін».
2. Всі інші умови договору № 24 від 16.02.2018 року залишити без змін.
3. Дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання і є невід`ємною частиною договору № 24 від 16.02.2018 року
Додаткову угоду № 1 від 27.04.2018 року до Договору № 24 від 16.02.2018 року скріплено печатками та підписано з боку ТОВ «Краматорська енергетична компанія» в особі директора ОСОБА_4 та з боку Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області в особі ОСОБА_3 .
На виконання умов Договору № 24 за період з березня 2018 року по квітень 2018 року Відділом освіти Слов`янської міської ради Донецької області було перераховано грошові кошти ТОВ «Краматорська енергетична компанія» на загальну суму – 3 173 481,08 грн., у тому числі: п/д №1356 від 15.03.2018 на суму – 1 238 690,60 грн.; п/д №1766 від 15.03.2018 на суму – 367 278,52 грн.; п/д №2721 від 06.04.2018 на суму – 1 062 643,40 грн.; п/д №2073 від 06.04.2018 на суму – 357 909,72 грн.; п/д №2309 від 23.04.2018 на суму – 33 065,20 грн.; п/д №2982 від 23.04.2018 на суму - 113 893,64 грн.
Продовжуючи неналежно виконувати свої службові обов`язки, 16.02.2018 року ОСОБА_3 будучи службовою особою, обіймаючи посаду начальника відділу освіти Слов`янської міської ради, а також якого було призначено головою тендерного комітету, перебуваючи у службовому кабінеті Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області за адресою: Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, будинок, 2, у період часу з 08 години до 17 години, більш точний час в ході судового розслідування встановити не виявилося можливим, неналежним чином виконуючи обов`язки через несумлінне ставлення до них, будучи службовою особою, розпорядником бюджетних коштів, будучи зобов`язаним згідно ст. 7, 26 Бюджетного кодексу України ефективно використовувати бюджетні кошти та організовувати внутрішній контроль для забезпечення дотримання законності та ефективності використання бюджетних коштів, маючи реальну можливість виконати свої обов`язки належним чином, безвідповідально поставившись до обов`язків, передбачених ст. 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» щодо недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави, проігнорувавши положення абз. 4 ст. 20 Закон № 2633-IV уклав Договір про закупівлю теплової енергії за державні кошти № 25 від 16.02.2018 року (далі – Договір № 25) з ТОВ «Слов`янські теплові мережі», в особі директора ОСОБА_5 , згідно умов якого:
- п. 1.1, предметом даного Договору є закупівля за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія) Лот № 2 – теплова енергія– 1221.0 Гкал.;
- п. 3.1, ціна цього Договору становить 2 319 900,00 грн. (два мільйони триста дев`ятнадцять тисяч дев`ятсот грн. 00 коп.), без ПДВ;
- п. 3.2, тариф на теплову енергію на час укладання цього Договору становить за 1 Гкал для потреб бюджетних установ – 1900,00 грн (одна тисяча дев`ятсот грн. 00 коп.), без ПДВ;
- п. 6.1.1. Своєчасно та в повному обсязі сплачувати вартість споживчої теплової енергії згідно умов та порядку, які передбачені цим Договором;
- п. 10.1 Договір набирає чинності з дня його підписання та діє до 30.04.2018 р., але будь – якому разі до повного виконання зобов`язань Сторін за договором.
Додатковою угодою № 1 від 27.04.2018 року до Договору № 25 передбачені наступні зміни:
«зменшити ціну договору на 0,30 грн. та викласти п. 3.1. договору № 25 від 16.02.2018р. у наступній редакції:
«3.1. Ціна цього Договору становить 2 319 899,70 грн. без ПДВ. Ціна цього договору може бути зменшена за взаємною згодою Сторін».
2.Всі інші умови договору №25 від 16.02.2018 року залишити без змін.
3.Дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання і є невід`ємною частиною договору№25 від 16.02.2018р.
На виконання умов Договору № 25 за період з березня 2018 року по квітень 2018 року Відділом освіти Слов`янської міської ради Донецької області було перераховано грошові кошти ТОВ «Слов`янські теплові мережі» на загальну суму – 2 319 899,70 грн., у тому числі: п/д №2 від 06.03.2018 на суму – 1 276 212,60 грн.; п/д №3 від 02.04.2018 на суму – 973 193,30 грн.; п/д №4 від 16.04.2018 на суму – 70 493,80 грн.
Продовжуючи неналежно виконувати свої службові обов`язки, 16.02.2018 року ОСОБА_3 будучи службовою особою, обіймаючи посаду начальника відділу освіти Слов`янської міської ради, а також якого було призначено головою тендерного комітету, перебуваючи у службовому кабінеті Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області за адресою: Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, будинок, 2, у період часу з 08 години до 17 години, більш точний час в ході судового розслідування встановити не виявилося можливим, неналежним чином виконуючи обов`язки через несумлінне ставлення до них, будучи службовою особою, розпорядником бюджетних коштів, будучи зобов`язаним згідно ст. 7, 26 Бюджетного кодексу України ефективно використовувати бюджетні кошти та організовувати внутрішній контроль для забезпечення дотримання законності та ефективності використання бюджетних коштів, маючи реальну можливість виконати свої обов`язки належним чином, безвідповідально поставившись до обов`язків, передбачених ст. 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» щодо недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави, проігнорувавши положення абз. 4 ст. 20 Закон № 2633-IV уклав Договір про закупівлю теплової енергії за державні кошти № 26 від 16.02.2018 року (далі – Договір № 26) з ТОВ «Укрславтерм», в особі директора ОСОБА_6 , згідно умов якого:
- п. 1.1, предметом даного Договору є закупівля за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія) Лот № 3 – теплова енергія – 1587.0 Гкал.;
-п. 3.1, ціна цього Договору становить 3 078 780,00 грн. (три мільйони сімдесят вісім тисяч сімсот вісімдесят грн. 00 коп.), без ПДВ;
-п. 3.2, тариф на теплову енергію на час укладання цього Договору становить за 1 Гкал для потреб бюджетних установ – 1940,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот сорок грн. 00 коп.), без ПДВ;
-п. 6.1.1. Своєчасно та в повному обсязі сплачувати вартість споживчої теплової енергії згідно умов та порядку, які передбачені цим Договором;
-п. 10.1 Договір набирає чинності з дня його підписання та діє до 30.04.2018 р., але будь – якому разі до повного виконання зобов`язань Сторін за договором.
Додатковою угодою № 1 від 23.02.2018 року до Договору № 26 передбачені наступні зміни:
«зменшити ціну договору на 71 415,00 грн. та викласти п. 3.1. договору № 26 від 16.02.2018р. у наступній редакції:
«3.1. Ціна цього Договору становить 3 007 365,00 грн. без ПДВ. Ціна цього договору може бути зменшена за взаємною згодою Сторін».
2.Всі інші умови договору № 26 від 16.02.2018 року залишити без змін.
3.Дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання і є невід`ємною частиною договору № 26 від 16.02.2018 р.
Додатковою угодою № 2 від 27.04.2018 року до Договору № 26 передбачені наступні зміни:
«зменшити обсяг постачання теплової енергії з 1587 Гкал на обсяг постачання теплової енергії 1 371,934 Гкал та зменшити ціну договору на 407 522,07 грн та викласти п. 3.1. договору № 26 від 16.02.2018 р. у наступній редакції:
«3.1. Ціна цього Договору становить 2 599 812,93 грн. без ПДВ. Ціна цього договору може бути зменшена за взаємною згодою Сторін».
2. Всі інші умови договору № 26 від 16.02.2018 р. залишити без змін. Дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання і є невід`ємною частиною договору № 26 від 16.02.2018 р.
На виконання умов Договору № 26 за період з березня 2018 року по квітень 2018 року Відділом освіти Слов`янської міської ради Донецької області було перераховано грошові кошти ТОВ «Укрславтерм» на загальну суму – 2 599 812,93 грн., у тому числі: п/д №6 від 06.03.2018 на суму – 469 718,34 грн.; п/д №5 від 06.03.2018 на суму – 517 265,84 грн.; п/д №7 від 06.03.2018 на суму – 346 788,26 грн.; п/д №9 від 02.04.2018 на суму – 498 914,36 грн.; п/д №10 від 02.04.2018 на суму – 448 101,18 грн.; п/д №8 від 02.04.2018 на суму – 177 713,10 грн.; п/д №11 від 16.04.2018 на суму – 16 793,49 грн.; п/д №12 від 16.04.2018 на суму – 70 954,29 грн.; п/д №13 від 16.04.2018 на суму – 53 564,07 грн.
Окрім того, судовим розслідуванням встановлено, що Протоколом тендерного комітету Відділу освіти Слов`янської міської ради № 213 від 12.09.2018 року затверджено річний план закупівель на 2018 рік (теплова енергія) в кількості 2 267,0 Гкал (на жовтень - грудень 2018) :
На підставі Протоколу тендерного комітету Відділу освіти Слов`янської міської ради № 213 від 12.09.2018 року розміщено інформацію про публічні закупівлі через електронну систему закупівель (номер процедури закупівлі в електронній системі закупівель – UA-2018-09-12-002095-с).
Протоколом засідання тендерного комітету Відділу освіти Слов`янської міської ради № 251 від 04.10.2018 ухвалили: «…Визначити переможця з закупівлі: за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія) Товариство з обмеженою відповідальністю «Краматорська енергетична компанія» - 4 239 290,00 грн. без ПДВ.
Продовжуючи неналежно виконувати свої службові обов`язки, 16.10.2018 року ОСОБА_3 будучи службовою особою, обіймаючи посаду начальника відділу освіти Слов`янської міської ради, а також якого було призначено головою тендерного комітету, перебуваючи у службовому кабінеті Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області за адресою: Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, будинок, 2, у період часу з 08 години до 17 години, більш точний час в ході судового розслідування встановити не виявилося можливим, неналежним чином виконуючи обов`язки через несумлінне ставлення до них, будучи службовою особою, розпорядником бюджетних коштів, будучи зобов`язаним згідно ст. 7, 26 Бюджетного кодексу України ефективно використовувати бюджетні кошти та організовувати внутрішній контроль для забезпечення дотримання законності та ефективності використання бюджетних коштів, маючи реальну можливість виконати свої обов`язки належним чином, безвідповідально поставившись до обов`язків, передбачених ст. 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» щодо недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави, проігнорувавши положення абз. 4 ст. 20 Закон № 2633-IV уклав Договір про закупівлю теплової енергії за державні кошти № 418 від 16.10.2018 року (далі – Договір № 418) з ТОВ «Краматорська енергетична компанія», в особі директора ОСОБА_4 , згідно умов якого:
п. 1.1, предметом даного Договору є закупівля за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія; постачання теплової енергії).
п. 3.1, ціна цього Договору становить 4 239 290,00 грн. (чотири мільйони двісті тридцять дев`ять тисячі двісті дев`яносто грн. 00 коп.), без ПДВ;
п. 3.2, тариф на теплову енергію на час укладання цього Договору становить за 1 Гкал для потреб бюджетних установ – 1 870,00 грн (одна тисяча вісімсот сімдесят грн. 00 коп.), без ПДВ;
п. 6.1.1. Своєчасно та в повному обсязі сплачувати вартість споживчої теплової енергії згідно умов та порядку, які передбачені цим Договором;
п. 10.1 Договір набирає чинності з дня його підписання та діє до 31.12.2018 року, але будь – якому разі до повного виконання зобов`язань Сторін за договором.
На виконання умов Договору № 418 за період з жовтня 2018 року по грудень 2018 року Відділом освіти Слов`янської міської ради Донецької області було перераховано грошові кошти ТОВ «Краматорська енергетична компанія» на загальну суму – 4 239 290, 00 грн., у тому числі: п/д №7791 від 25.10.2018 на суму – 1 131 990,29 грн.; п/д №8264 від 25.10.2018 на суму – 139 796,71 грн.; п/д №9277 від 04.12.2018 на суму – 442 066,13 грн.; п/д №8652 від 04.12.2018 на суму – 161 487,59 грн.; п/д №9810 від 20.12.2018 на суму – 164 704,74 грн.; п/д №9722 від 20.12.2018 на суму – 2 199 244, 54 грн.
Висновком комісійної судової економічної експертизи № 4888 від 20.03.2020 року документально підтверджено необґрунтоване перерахування відділом освіти Слов`янської міської ради грошових коштів в сумі 8 469 427,90 гривень на рахунки наступних підприємств, а саме:
ТОВ «Краматорська енергетична компанія» - 4 672 649,46 грн.;
ТОВ «Слов`янські теплові мережі» - 1 724 956, 81 грн.;
ТОВ «Укрславтерм» - 2 071 821,63 грн.
Таким чином, внаслідок неналежного виконання службових обов`язків ОСОБА_3 через несумлінне ставлення до них, відділом освіти Слов`янської міської ради було здійснене необґрунтоване перерахування у 2017 – 2018 роках на рахунки постачальників теплової енергії на загальну суму 8 469 427,90 грн. а саме: ТОВ «Краматорська енергетична компанія» - 4 672 649,46 грн.; ТОВ «Слов`янські теплові мережі» - 1 724 956, 81 грн.; ТОВ «Укрславтерм» - 2 071 821,63 грн., що спричинило тяжкі наслідки у вигляді заподіяння матеріальної шкоди на вказану суму юридичній особі – Слов`янській міській раді в особі відділу освіти Слов`янської міської ради, що більше ніж у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Між неналежним виконанням своїх службових обов`язків ОСОБА_3 та настанням тяжких наслідків у вигляді спричинення матеріальних збитків Слов`янській міській раді в особі відділу освіти Слов`янської міської ради в сумі 8 469 427,90 грн. є прямий причинно-наслідковий зв`язок.
Зазначені вище обставини вчинення кримінального правопорушення ОСОБА_3 підтверджуються наступними безпосередньо дослідженими судом доказами.
В судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_3 показав, що провину свою не визнає у повному обсязі.
Пояснив, що події та обставини обвинувачення стосовно проведення тендерів та підписання ним договорів на постачання ним теплової енергії в період часу з 30.10.2017 року по 16.10.2018 року він не оспорює.
Він з вересня 2016 року працює на посаді начальника відділу освіти Слов`янської міської ради. У 2017 та 2018 році відбувалися тендери по закупівлі теплової енергії за результатами яких визначені переможці. Він, як начальник відділу освіти Слов`янської міської ради, відповідно до своїх повноважень підписав договори з переможцями відкритих торгів. Розрахунки за спожиту теплову енергію були зроблені відповідно до умов договорів.
Перед початком торгів щоб сформувати очікувані вартість предмета закупівлі були зроблені запити постачальникам теплової енергії по Донецькій області та Україні та отримані відповіді про вартість теплової енергії. В залежності від отриманих відповідей економісти Слов`янської міської ради розробили очікувану вартість теплової енергії.
За результатами проведення тендерів по найкращій пропозиції з урахуванням усіх документів було визначено переможця тендеру.
У 2017 році восени, коли оголошували тендери на закупівлю теплової енергії не було Закону України, який би передбачав середньозважений тариф в конкретній області, тому вважає що вартість у договорах на постачання теплової енергії відповідала нормам закону.
В 2018 році законом України було передбачено право постачальника затверджувати свій тариф на території міста або селища.
Восени 2018 року надійшов лист від постачальника теплової енергії (звернення) на ім`я голови Слов`янської міської ради. Рішенням виконкому було затверджено тариф, запропонований постачаником теплової енергії і надалі за цим рішенням виконкому був встановлений тариф на теплову енергію.
Вважає, що його дії по укладанню договорів відповідали закону, оскільки це його обов`язок підписувати договори, оскільки він зобов`язаний не допустити зриву або припинення роботи закладів освіти, куди входить і теплопостачання, і харчування і підвіз дітей до навчального закладу. Він не міг не підписати ці договори, оскільки зірвав би опалювальний період. Цивільний позов не визнав.
Не зважаючи на невизнання обвинуваченим своєї вини, його провина підтверджується дослідженими в судовому засіданні зібраними доказами.
Представники потерпілого Тищенко О.С., що діє на підставі довіреності від 17.08.2020 року (а.с.107 том 1) суду показав, що по суті справі у нього пояснення відсутні. Він ознайомлювався з матеріалами, погоджується з висновками експертизи, позов прокурора підтримує у повному обсязі. З покаранням, запропонованим прокурором погоджується.
Свідок ОСОБА_7 суду показав, що він працює інженером-енергетиком відділу освіти Слов`янської міської ради з 02.02.2015 року. До проведення публічних торгів він відношення не має; участь в укладанні, розробці договорів на поставку теплової енергії він не приймає, договори не перевіряє.
Йому відомо, що навчальні заклади у м. Слов`янську, яких 46 об`єктів опалюються пелетами і котли для такого виду палива пристосовані. Існують два підприємства, що забезпечують ці об`єкти теплом. В його обов`язки входить лише складання листа за наказом його керівника на фірму-поставника теплової енергії з проханням почати опалювальний сезон. Один раз він був в 5-6 котельних і бачив, що на них відсутні таблички з показниками марки та міцності котла і всі вони були пристосовані для опалення пелетами.
Свідок ОСОБА_8 суду показала, що вона є заступником завідуючого господарством дитячого садочку «Квітонька», що відноситься до відділу освіти Слов`янської міської ради. Котельна, яка забезпечує їх заклад теплом побудована у 2013 році. Вона кожного дня контролювала показники поставки тепла та передавала в господарську групу відділу освіти Слов`янської міської ради. Опалення здійснювалося за допомогою пелетів, до газу котельна не підключена.
Свідок ОСОБА_9 суду показала, що вона працює завідуючою КЗДНЗ № 11 «Струмочок» м. Слов`янська. Котельна, що здійснює опалення цього закладу знаходиться на території КЗДНЗ, та опалюється пелетами, інший від опалення відсутній.
Свідок ОСОБА_10 суду показала, що вона є заступником директора по господарській діяльності ЗОШ № 5 м. Слов`янська. На 2017-2018 рік на території школи була котельна, що опалювалася пелетами. Кожен ранок вона заходила до котельної та знімала показники використаної теплової енергії. Іншого джерела опалення, ніж пелети на котельній не було.
Свідок ОСОБА_11 суду показала, що вона працює завідуючою господарством КЗДНЗ № 28. Котельна, що опалює їх заклад розташована на вул. Конева, 1 м. Слов`янська та використовує опалення – пелети. Вона щодня в котельній реєструвала показники використання теплопостачання їх закладом.
Свідок ОСОБА_12 суду показав, що він працює завідуючим сектором енергетичного менеджменту та енергоефективності Управління економічного та інвестиційного розвитку Слов`янської міської ради відділу інвестицій енергоефективності та зовнішніх відносин з 01.06.2018 року. В його обов`язки входив моніторинг споживання теплової енергії об`єктами бюджетної сфери м. Слов`янська. В 2017 році була запроваджена автоматична система споживання енергоресурсів. Він розробляв аналіз, в результаті якого було виявлено можливе завищення цін на поставку теплової енергії учбовим та дошкільним закладам. Він зайшов на сайт «Прозоро» та співставив ціни, після чого у лютому 2018 року склав службову записку на ім`я міського голови м. Слов`янська та за підписом його безпосереднього керівника ОСОБА_13 , якому він також довів про можливу невідповідність тарифів на теплову енергію учбовим закладам, що опалюються пелетами. Припущення завищення тарифів ґрунтувалися невідповідністю тарифів ст. 20 Закону України «Про теплопостачання», а саме, що тариф на теплову енергію для суб`єктів господарювання, що здійснюють її виробництво на установках з використанням альтернативних джерел енергії, що фінансується з державного або місцевого бюджету на рівні 90 % середньозваженого тарифу на теплову енергію вироблену з природного газу; агентство держенергоефективність щоквартально до 25 числа кожного місяця розраховує і публікує ці показники. Проаналізувавши тарифи, зазначені на договорах на теплову енергію зі середньозваженим тарифом по Донецькій області, а також відсутність затвердженого тарифу, ним було розраховано завищення тарифу на загальну суму більше ніж 5 мільйонів грн.
Наявність затверджених тарифів суб`єктами, що надають теплову енергію, які здійснюють її виробництво на установках з використанням альтернативних джерел енергії він не враховував.
Після складання доповідної записки на ім`я керівництва, інших дій він не вчиняв.
Додав, що в 2018 році виконавчий комітет Слов`янської міської ради затвердив тарифи до двох суб`єктів господарювання, що виробляють теплову енергію та установках з використанням альтернативних джерел енергії: ТОВ «Краматорська енергетична компанія та ТОВ «УкрСлавТерм».
Свідок ОСОБА_14 суду показала, вона працює заступником начальника відділу освіти Слов`янської міської ради з фінансово економічних питань. В 2017-2018 році вона входила до тендерного комітету – була заступником голови тендерного комітету, головою був ОСОБА_15 , крім того, до складу тендерного комітету входило приблизно ще 5 осіб. Тендерна документація розроблялась економістами з урахуванням усіх показників, про що складався відповідний документ – службова записка, і тендерна комісія його розглядає. Тендерні пропозиції розглядають члени тендерного комітету.
Приміщення котельних установ освіти перебувають на балансі Слов`янської міської ради. Обладнання на цих котельнях – власність постачальників. Основною умовою при формування тендерної документації - це встановлення постачальником власного обладнання.
Тендерний комітет не формує тарифи на теплопостачання.
Тарифи на теплову енергію, що виробляється з використанням нетрадиційних або альтернативних джерел має становити 90 % від середньої по області на тепло з газу. Однак за даними умовами закупівля не відбулась у зв`язку з відсутністю постачальників. Після цього було встановлено очікувану вартість на підставі розрахунків економістів за умовами постачання минулого року.
У 2017 році та 2018 році виконавчий комітет Слов`янської міської ради затвердив тарифи для двох постачальників теплової енергії на альтернативне джерело енергії ТОВ «Краматорська енергетична компанія та ТОВ «УкрСлавТерм».
Їй відомо, що Держенергоефективність України встановлювала середньозважений тариф приблизно на рівні 1200 грн. за Гкал, але такої пропозиції не було жодного разу. У 2017-2018 роках тендерний комітет ні одному учаснику не відмовив в участі у тендері.
Свідок ОСОБА_16 суду показав, що він працює у Східному міжрегіональному управлінні держслужби України з питань праці. У 2020 року до управління від слідчого відділу поліції надійшла заява з проханням надати спеціаліста від управління відділу по будівництву та котлонагляду для участі в слідчих діях і він був направлений як такий спеціаліст. Він разом зі слідчим об`їжджали котельні, де він бачив вмонтовані твердопаливні котли, також оглядали бункери, звідки подається паливо, де були залишки гранул. Оглядали орієнтовно 9 об`єктів – дитячі садки та школи м. Слов`янська, тобто власність відділу освіти. На час огляду частина котлів була відключена вже від теплопостачання та демонтована. При огляді вони фіксували наявність котлів, табличок на них, що є паспортними даними. Він як спеціаліст повинен був надати характеристику котлам і він зафіксував, що всі оглянуті котли були твердопаливними. Від лінії газопостачання були відімкнені.
Свідок ОСОБА_17 суду показала, що вона працює завгоспом дитячого садку № 11 м. Слов`янськ. В її обов`язки входить контроль за обсягом опаленні їх установи. Вона щодня фіксувала покази опалення та використання тепла в котельній на котлах. Опалення котлів було пелетне.
Свідок ОСОБА_18 суду показала, що вона працює завгоспом ЗОШ № 6 м. Слов`янська. У 2017-2018 роках в її обов`язки входив контроль за обсягом опаленні, шляхом щоденної фіксації на лічильниках на опалювальних котлах. Котли були пелетні до газу та централізованого опаленні не підключені.
Свідок ОСОБА_19 суду показала, що вона працює заступником директора з господарської частини ЗОШ № 4 м. Слов`янська. Дала пояснення, аналогічні показам свідка ОСОБА_17 , ОСОБА_18 .
Свідок ОСОБА_20 суду показала, що вона працює завгоспом ЗОШ № 18 м. Слов`янська. Дала пояснення, аналогічні показам свідка ОСОБА_17 , ОСОБА_18 .
Свідок ОСОБА_21 суду показала, що вона працює заступником директора з господарської діяльності ЗОШ № 15 м. Слов`янська. Дала пояснення, аналогічні показам свідка ОСОБА_17 , ОСОБА_18 .
Свідок ОСОБА_22 суду показала, що вона працює НВК № 1 м. Слов`янська завгоспом. Дала пояснення, аналогічні показам свідка ОСОБА_17 , ОСОБА_18 .
Свідок ОСОБА_23 суду показала, що вона працює завгоспом КЗДНЗ № 26 м. Слов`янська. В 2017-2018 році в її обов`язки входила щоденна перевірка теплового режиму будівлі та фіксація показника приладу обліку споживання енергії. Опалення в котельних було пелетне, до газу підключена котельна не було, іншого палива, ніж пелети, на котельній не використовувалося.
Свідок ОСОБА_24 суду показала, що вона працює заступником директора з господарчої роботи ЗОШ № 12 м. Слов`янська. Дала пояснення аналогічні поясненням свідка ОСОБА_23 .
Свідок ОСОБА_25 суду показав, що він є директором ЗОШ № 9 м. Слов`янська. У 2017-2018 роках у нього змінилося декілька заступників по господарству в обов`язки яких входило ведення журналу обліку лічильника на предмет фіксації використаної теплової та електричної енергії. У котельні, яка опалювала ЗОШ було пелетне опалення, до іншого виду палива котельна не була підключена.
Свідок ОСОБА_26 суду показала, що вона на 2017-2018 рік працювала заступником директора з господарства ЗОШ № 8 м. Слов`янська. Дала пояснення аналогічні поясненням свідка ОСОБА_23 , ОСОБА_27 .
Свідок ОСОБА_28 суду показала, що вона на 2017-2018 рік працювала зазгоспом дитячого закладу № 28 м. Слов`янська. Дала пояснення аналогічні поясненням свідка ОСОБА_23 , ОСОБА_27 .
Свідок ОСОБА_29 суду показала, що вона на 2017-2018 рік працювпла завгоспом ДНЗ № 54 «Золота рибка» м. Слов`янська. Дала пояснення аналогічні поясненням свідка ОСОБА_23 , ОСОБА_27 .
Свідок ОСОБА_30 суду показав, що він на 2017-2018 роках працював завгоспом ЗСО № 14 м. Слов`янська. Дав пояснення аналогічні поясненням свідка ОСОБА_23 , ОСОБА_27 .
Свідок ОСОБА_31 суду показала, що вона на 2017-2018 роках працювала заступником директора з адміністративно-господарської діяльності ЗОШ № 16 м. Слов`янська. Кожний ранок вона в котельній з лічильників знімала покази витраченої теплової енергії та контролювала тепловий режим будівлі ЗОШ № 16. Опалення у котельній проводилося пелетами.
Свідок ОСОБА_32 суду показала, що вона працює економістом планово-економічного відділу відділу освіти Слов`янського міської ради.
Планування теплопостачання у 2018 році на 2019 рік відбувалося наступним чином: рахунки на теплопостачання потрапляли до планового відділу, економісти, в тому числі і вона, зводили їх у таблиці та з`ясовували кількість необхідної теплової енергії на рік та передавали цю інформацію заступнику начальника відділу освіти по фінансовим питанням з метою укладання договорів. Ціну на теплову енергію вона не вираховувала. Стосовно перевірки фінансово-господарської діяльності відділу освіти з 2013 по 2019 рік в частині формуванні ціни на паливо – їй не відомо, оскільки в цей період часу вона тричі перебувала у декретних відпустках та приступила до роботи лише у 2018 році.
Свідок ОСОБА_33 суду показала, що вона працює головним спеціалістом відділу освіти Слов`янської міської ради; з ОСОБА_3 знайома, неприязнених стосунків немає.
У 2017-2018 роках вона була секретарем тендерного комітету Слов`янської міської ради, куди входило декілька осіб, в тому числі і ОСОБА_15 , як голова тендерного комітету. В її обов`язки входило оформлювати протоколи тендерного комітету, слідкувати за проведенням закупівель в системі «Прозоро» та інше.
Перед початком проведення торгів, економісти планово-економічного відділу бухгалтерії Слов`янської міської ради надавали розрахунок потреби в кількісних та цінових показниках для забезпечення тепловою енергією заклади освіти. Після цього, збирався комітет, визначав процедуру закупівлі виходячи із загальної суми закупівлі. Тендерну документацію затверджували шляхом голосування членами тендерного комітету.
Вибір переможців у тендері визначався тендерним комітетом з учасників, враховуючи найменшу ціну. Після затвердження тендерної документації керівник відділу освіти – ОСОБА_3 укладав договір на поставку теплової енергії.
У разі, якщо учасник тендеру вказує ціну вище, ніж середньоочікувана, то тендер відміняється автоматично системою «Прозоро». Під час проведення тендерів ціни були нижчі ніж встановлені державою як середньоочікувані.
Додала, що у об`єктів опалення – учбових закладах іншого виду опаленні, ніж альтернативний (пелети) відсутній.
Крім пояснень допитаних представника потерпілого, свідків, обвинуваченого, провина ОСОБА_3 підтверджується дослідженими письмовими доказами.
Згідно витягу з ЄРДР з кримінального провадження № 52018000000000675 від 06.07.2018 року вбачається, що Ухвалою Солом`янського районного суду м. Києва від 21.05.2018 року зобов`язано уповноважену особу НАБУ внести відомості до ЄРДР про те, що службові особи Слов`янської міської ради Донецької області, зловживаючи службовим становищем, шляхом укладання договорів на постачання пари та гарячої води до дитячих садків м. Слов`янська за завищеними цінами, вчинили розтрату чужого майна, а саме надмірне витрачання бюджетних коштів, сума яких не встановлена (а.с. 142 том 1).
Рішенням Слов`янської міської ради від 9.11.2016 року № 10-ХVII-7 затверджене Положення про відділ освіти Слов`янської міської ради, у якому закріплені загальні положення, основні завдання, функції, права відділу освіти, органи управління тощо, зокрема, серед іншого визначено наступними пунктами:
1.2. Відділ освіти у своїй діяльності керується Конституцією України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, наказами та іншими нормативно – правовим документами Міністерства освіти і науки України, розпорядженнями обласної державної адміністрації, наказами департаменту освіти і науки обласної державної адміністрації, рішеннями міської ради, міського виконавчого комітету та розпорядженнями міського голови, а також Положенням про відділ освіти Слов`янської міської ради;
1.3. Відділ освіти фінансується за рахунок коштів місцевого бюджету;
1.4. Відділ освіти є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням. Відділ освіти є головним розпорядником бюджетних коштів з фінансування витрат на утримання закладів та установ освіти;
3.1.2. Визначення потреби у навчальних закладах усіх типів та подання пропозиції до виконавчого комітету міської ради щодо удосконалення їх мережі відповідно до соціально – економічних і культурно – освітніх потреб за наявності матеріально – технічної, науково – методичної бази, педагогічних кадрів тощо;
3.4.2. Внесення пропозицій щодо обсягів бюджетного фінансування навчальних закладів та установ освіти, які перебувають у комунальній власності, аналіз їх використання;
3.5.2. Організація підготовки навчальних закладів до нового навчального року, зокрема до роботи в осінньо – зимовий період, проведення поточного та капітального ремонту приміщень;
5.1. Відділ освіти очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади міським головою у встановленому законодавством порядку. Особа, що призначається на посаду начальника, повинна мати вищу освіту відповідного професійного спрямування за освітньо – кваліфікаційним рівнем магістра, спеціаліста. Стаж роботи за фахом на службі в органах місцевого самоврядування або державній службі на керівних посадах не менше 3 років або при необхідності (виходячи із виконання виконавчим органом основних завдань та функцій) стаж роботи за фахом на керівних посадах в інших сферах управління не менше 5 років;
5.3. Начальник відділу освіти, представляє інтереси міста в галузі освіти у відносинах з юридичними та фізичними особами;
5.3.1 Здійснює керівництво діяльністю відділу, забезпечує виконання покладених на відділ завдань, визначає посадові обов`язки і ступінь відповідальності заступників начальника та працівників відділу;
5.3.2. Планує роботу відділу і аналізує стан її виконання;
5.3.3. Видає в межах компетенції відділу накази, організовує і контролює їх виконання;
5.3.4. Призначає на посаду та звільняє з посади працівників відділу, керівників комунальних навчальних закладів і установ освіти відповідно до діючого законодавства;
5.3.6. Заохочує та накладає дисциплінарні стягнення на працівників відділу, керівників навчальних закладів та установ освіти та їх заступників;
5.3.7. Подає на затвердження міського голови проект кошторису доходів і видатків, вносить пропозиції щодо граничної чисельності та фонду оплати праці працівників відділу;
5.3.8. Розпоряджається коштами, які виділяються на утримання відділу освіти, навчальних закладів та установ освіти;
5.3.10. Розглядає клопотання та вносить пропозиції про нагородження кращих працівників освіти державними нагородами, в тому числі і президентськими відзнаками;
5.3.11. Відкриває рахунки в банках України, має право першого підпису (а.с. 215-222 том 3).
Розпорядженням міського голови № 238 від 27.09.2016 року «Про переведення ОСОБА_3 », обвинуваченого призначено за переведенням на посаду начальника відділу освіти Слов`янської міської ради з 28.09.2016 року та присвоєно 11 ранг посадової особи місцевого самоврядування, що відноситься до 5 категорії посад (а.с. 224 том 3).
Посадовою інструкцією начальника відділу освіти Слов`янської міської ради, затвердженої В.о. міського голови секретаря Слов`янської міської ради ОСОБА_34 27.07.2015 року встановлений статус начальника відділу як посадової особи органу місцевого самоврядування, який має відповідні повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих документів та консультативно-дорадчих функцій, передбачені його права та обов`язки (а.с. 200 – 201 том 1).
Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_3 , будучи посадовою особою місцевого самоврядування, перебуваючи на посаді начальника відділу освіти Слов`янської міської ради з 28.09.2016 року по теперішній час, постійно обіймав посаду у вказаний період часу, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, мав відповідно до ст. 18 КК України та примітки до ст. 364 КК України, статус та повноваження службової особи.
Протоколами № 117 від 13.03.2017 року, № 268 від 11.07.2017 року, № 306 від 10.10.2017 року, № 388 від 12.11.2017 року, № 54 від 22.02.2018 року № 135 від 05.07.2018 року визначені функції кожного члена тендерного комітету (а.с. 202-207 том 1).
Положенням про тендерний комітет Відділу освіти Слов`янської міської ради визначений правовий статус, загальні організаційні та процедурні засади діяльності тендерного комітету, права, обов`язки та відповідальність голови та членів тендерного комітету (а.с. 208 том 1).
Протоколом № 315 засідання тендерного комітету Відділу освіти Слов`янської міської ради від 17.10.2017 року «Про визначення переможця та намір укласти договір з закупівлі…» ухвалили: «…Визначити переможця з закупівлі: за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія; постачання теплової енергії):
Лот № 1 – теплова енергія; постачання теплової енергії – 1772,0 Гкал. – Товариство з обмеженою відповідальністю «Краматорська енергетична компанія» - 3 632 600,00 грн. без ПДВ;
Лот № 2 – теплова енергія; постачання теплової енергії – 988,0 Гкал. – Товариство з обмеженою відповідальністю «Слов`янські теплові мережі» 1 827 800,00 грн. без ПДВ;
Лот № 3 – теплова енергія; постачання теплової енергії – 1330,0 Гкал. – Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрславтерм» 2 580 200 грн. без ПДВ» (а.с. 210-121 том 1).
Протоколом № 42 засідання тендерного комітету Відділу освіти Слов`янської міської ради від 30.01.2018 року «Про визначення переможця та намір укласти договір з закупівлі…» ухвалили: «…Визначити переможця з закупівлі: за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія):
-Лот № 1 – теплова енергія – 1931,0 Гкал. – ТОВ «Краматорська енергетична компанія» - 3 784 760,00 грн. без ПДВ;
-Лот № 2 – теплова енергія– 1221,0 Гкал. – ТОВ «Слов`янські теплові мережі» - 2 319 900,00 грн. без ПДВ;
-Лот № 3 – теплова енергія – 1587,0 Гкал. – ТОВ«Укрславтерм» - 3 078 780 грн. без ПДВ» (а.с. 213-215 том 1).
-Протоколом № 251 засідання тендерного комітету Відділу освіти Слов`янської міської ради від 04.10.2018 року «Про визначення переможця та намір укласти договір з закупівлі…» ухвалили: «…Визначити переможця з закупівлі: за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія) Товариство з обмеженою відповідальністю «Краматорська енергетична компанія» - 4 239 290,00 грн. без ПДВ (а.с. 216-217 том 1).
-З акту від 07 серпня 2019 року № 04.05.03-783/05 ревізії фінансово-господарської діяльності Відділу освіти Слов`янської міської ради за період з 01.02.2013 року по 30.04.2019 року (а.с.1-158 том 2), проведеної відповідно до п. 2.2.1.2 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби за ІІ квартал 2019 року та на підставі направлень №№ 281-284 від 23.04.2019 року, виданих начальником управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області, під час якої проведена перевірка питань звернень Громадської організації «ТОМ 14» (лист від 31.01.2018 року № 18/059, скерований листом Харківського територіального управління НАБУ від 12.02.2018 року № 14-220/5977 та від 15.03.2018 року № 18/150, скерований листом Харківського територіального управління НАБУ від 27.03.2018 року № 14-192/12784, щодо можливих порушень при закупівлі послуг з теплопостачання у 2019 році вбачається, що через не дотримання теплопостачальними організаціями вимог ч. 4, ч. 11 ст. 20 Закону України “Про теплопостачання” від 02.06.2005 року №2633-IV щодо не подання до Слов`янської міської ради розрахунків тарифів на теплову енергію для їх подальшого затвердження, та щодо не визначення тарифів на теплову енергію на рівні 90 відсотків середньозваженого тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, при наявності незатверджених Слов`янською міською радою тарифів, Відділом освіти у 2017-2018 роках здійснені витрати коштів місцевого бюджету по КЕКВ 2271 “ Оплата теплопостачання” на оплату теплової енергії за ціною, яка є вищою від визначеної у відповідності до вимог ч. 4 ст. 20 Закону України “Про теплопостачання” від 02.06.2005 року №2633-IV, у розмірі 8 469 427, 9 грн (з них 2017 рік – 3 069 838, 17 грн, 2018 рік – 5 399 589, 73 грн) у тому числі:
-за КТКВК МБ 1011010 “Дошкільна освіта” у 2017 році – 1 436 548, 49 грн., КПКВК МБ 0611010 “Надання дошкільної освіти” у 2018 році – 1024 207, 21 грн.;
-за КТКВК МБ 1011020 “Надання загальної середньої освіти загальноосвітніми навчальними закладами (в т.ч. школою-дитячим садком, інтернатом при школі) спеціалізованими школами, ліцеями, гімназіями, колегіумами” у 2017 році – 1 277 329, 63 грн., за КПКВК МБ 0611020 “Надання загальної середньої освіти загальноосвітніми навчальними закладами (в т.ч. школою-дитячим садком, інтернатом при школі) спеціалізованими школами, ліцеями, гімназіями, колегіумами)” у 2018 році – 3 905 890, 23 грн;
-за КТКВК МБ 1011040 “Надання загальної середньої освіти загальноосвітніми школами-інтернатами, загальноосвітніми санаторними школами-інтернатами” у 2017 році – 355 970, 05 грн., за КПКВК МБ 0611040 “ Надання загальної середньої освти загальноосвітніми школами-інтернатами, загальноосвітніми санаторними школами-інтернатами” у 2018 році – 469 492,29 гривень. (а.с. 115-116 том 2).
-Висновки зазначеного акту не оскаржувалися (а.с. 160 том 2).
-З договору № 325 від 30.10.2017 року, укладеного між Відділом Освіти Слов`янської міської ради в особі начальника Відділу освіти ОСОБА_3 з ТОВ «Краматорська енергетична компанія», в особі директора ОСОБА_4 , вбачається, п. 1.1 предметом договору є закупівля за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія; постачання теплової енергії) Лот № 1 – теплова енергія; постачання теплової енергії – 1772 Гкал.;
-Пунктом 3.1 визначена ціна цього Договору становить 3 632 600,00 грн. (три мільйони шістсот тридцять дві тисячі шістсот грн. 00 коп.), без ПДВ; а пунктом 3.2 визначений тариф на теплову енергію на час укладання цього Договору становить за 1 Гкал для потреб бюджетних установ – 2 050,00 грн (дві тисячі п`ятдесят грн. 00 коп.), без ПДВ;
-Пунктом 10.1 встановлена чинності договору: з дня його підписання до 31.12.2017 року, але будь – якому разі до повного виконання зобов`язань Сторін за договором (а.с. 164-171 том 2).
-Додатковою угодою № 1 від 30.10.2017 року до Договору № 325 передбачені наступні зміни:
-«зменшити ціну договору на 106 320 грн (сто тисяч триста двадцять грн. 00 коп.) та викласти п. 3.1 та п. 3.2 договору № 325 від 30.10.2017 р. у наступній редакції:
-«3.1. Ціна цього Договору становить 3 526 280,00 грн (три мільйони п`ятсот двадцять шість тисяч двісті вісімдесят грн. 00 коп.), без ПДВ.
-Ціна цього Договору можу бути зменшена за взаємною згодою Сторін.
-3.2. Тарифи на теплову енергію на час укладання цього Договору становлять за 1 Гкал:
- для потреб бюджетних установ – 1 990,00 грн (одна тисяча дев`ятсот дев`яносто грн. 00 коп.), без ПДВ».
-5. Дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання і є невід`ємною частиною договору № 325 від 30.10.2017» (а.с. 172-174 том 2).
-Додатковою угодою № 2 від 28.12.2017 року до Договору № 325 передбачені наступні зміни:
-«продовжити строк дії договору та доповнити п.10.1 договору змістом «дію цього Договору продовжено до 28.02.2018 року»;
-3. Дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання і є невід`ємною частиною договору № 325 від 30.10.2017» (а.с. 177 том 2).
-Додаткові угоди № № 1 від 30.10.2017 року та 2 від 28.12.2017 року до Договору № 325 від 30.10.2017 року скріплено печатками та підписано з боку ТОВ «Краматорська енергетична компанія» в особі директора ОСОБА_4 та з боку Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області в особі ОСОБА_3
-На виконання умов Договору № 325 за період з листопада 2017 року по лютий 2018 року Відділом освіти Слов`янської міської ради Донецької області було перераховано грошові кошти ТОВ «Краматорська енергетична компанія» на загальну суму – 4 225 636,70 грн., у тому числі:
-п/д №1172 від 08.11.2017 на суму – 278 560,20 грн. (а.с. 181 том 2, 206 том 3);
-п/д №1173 від 08.11.2017 на суму – 779 323,80 грн. (а.с. 182 том 2, 207 том 3);
-п/д №1204 від 06.12.2017 на суму – 92 005,66 грн. (а.с. 184-185 том 2, 208 том 3);
-п/д №1201 від 06.12.2017 на суму – 320 811,88 грн. (а.с. 186-87 том 2, 209 том 3);
-п/д №1235 від 22.12.2017 на суму – 1 482 424,63 грн. (а.с. 188-189 том 2, 210 том 3);
-п/д №1233 від 22.12.2017 на суму - 568 238,53 грн. (а.с. 190-191 том 2, 211 том 3);
-п/д №390 від 12.02.2018 на суму – 256 610,50 грн.(а.с. 192-193 том 2, 212 том 3);
-п/д №1035 від 26.02.2018 на суму – 447 661,50 грн.(а.с. 194-195 том 2, 213 том 3).
-З Договіру про закупівлю теплової енергії за державні № 326 від 30.10.2017 року укладеного між відділом Освіти Слов`янської міської ради в особі ОСОБА_3 з ТОВ «Слов`янські теплові мережі», в особі директора ОСОБА_5 , вбачається, що пунктом 1.1 визначено предмет договору, а саме закупівля за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія; постачання теплової енергії) Лот № 2 – теплова енергія; постачання теплової енергії – 988.0 Гкал. Пунктом 3.1 встановлена ціна цього Договору – 1 827 800,00 грн. (один мільйон вісімсот двадцять сім тисяч вісімсот грн. 00 коп.), без ПДВ. Пунктом 3.2 встановлений тариф на теплову енергію на час укладання цього Договору за 1 Гкал для потреб бюджетних установ – 1 850,00 грн (одна тисяча вісімсот п`ятдесят грн. 00 коп.), без ПДВ. Пунктом 10.1 встановлено, що Договір набирає чинності з дня його підписання та діє до 31.12.2017 р., але будь – якому разі до повного виконання зобов`язань Сторін за договором (а.с. 196-202 том 2).
-Додатковою угодою № 1 від 30.10.2017 року до Договору № 326 передбачені наступні зміни:
-«зменшити ціну договору на 49 400,00 грн. (сорок дев`ять тисяч чотириста грн. 00 коп.) та викласти п. 3.1 та п. 3.2 договору № 36 від 30.10.2017 р. у наступній редакції:
-«3.1. Ціна цього Договору становить 1 778 400,00 грн (один мільйон сімсот сімдесят вісім тисяч чотириста грн. 00 коп.), без ПДВ. Ціна цього Договору можу бути зменшена за взаємною згодою Сторін.
-3.2. Тарифи на теплову енергію на час укладання цього Договору становлять за 1 Гкал: для потреб бюджетних установ – 1 800,00 грн (одна тисяча вісімсот грн. 00 коп.), без ПДВ».
-5. Дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання і є невід`ємною частиною договору № 326 від 30.10.2017» (а.с. 205 том 2).
-Додатковою угодою № 2 від 28.12.2017 року до Договору № 326 передбачені наступні зміни:
-«продовжити строк дії договору та доповнити п.10.1 договору змістом «дію цього Договору продовжено до 28.02.2018 року»;
-3. Дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання і є невід`ємною частиною договору № 326 від 30.10.2017» (а.с. 206 том 2).
-Додаткову угоду № 1 від 30.10.2017 року № 2 від 28.12.2017 року до Договору № 326 від 30.10.2017 року скріплено печатками та підписано з боку ТОВ «Слов`янські теплові мережі», в особі директора ОСОБА_5 та з боку Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області в особі ОСОБА_3
-На виконання умов Договору № 326 за період з листопада 2017 по лютий 2018 року Відділом освіти Слов`янської міської ради Донецької області було перераховано грошові кошти ТОВ «Слов`янські теплові мережі» на загальну суму – 2 134 080,00 грн., у тому числі:
-п/д №1174 від 08.11.2017 на суму – 533 520,00 грн. (а.с. 214-215 том 2, 191 том 3);
-п/д №1202 від 06.12.2017 на суму – 347 115,60 грн. (а.с. 212-213 том 2, 192 том 3);
-п/д №1236 від 22.12.2017 на суму – 897 764,40 грн. (а.с. 210-211 том 2, 193 том 3);
-п/д № 917 від 12.02.2018 на суму 355 680 грн.
-З Договіру про закупівлю теплової енергії за державні кошти № 327 від 30.10.2017 року укладеного між Відділом освіти Слов`янської міської ради в особі ОСОБА_3 з ТОВ «Укрславтерм», в особі директора ОСОБА_6 , вбачається, що пунктом 1.1 предметом договору визначено закупівля за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія; постачання теплової енергії) Лот № 3 – теплова енергія; постачання теплової енергії – 1330,0 Гкал. Пунктом 3.1 встановлена ціна цього Договору становить 2 580 200,00 грн. (два мільйони п`ятсот вісімдесят тисяч двісті грн. 00 коп.), без ПДВ. Пунктом 3.2 – тариф на теплову енергію на час укладання цього Договору становить за 1 Гкал для потреб бюджетних установ – 1940,00 грн (одна тисяча дев`ятсот сорок грн. 00 коп.), без ПДВ. Пунктом 10.1визначено, що Договір набирає чинності з дня його підписання та діє до 31.12.2017 р., але будь – якому разі до повного виконання зобов`язань Сторін за договором (а.с. 216-222 том 2).
-Додатковою угодою № 1 від 30.10.2017 року до Договору № 327 передбачені наступні зміни:
-«зменшити ціну договору на 159 600,00 грн. (сто п`ятдесят дев`ять тисяч шістсот грн. 00 коп.) та викласти п. 3.1 та п. 3.2 договору № 327 від 30.10.2017 р. у наступній редакції:
-«3.1. Ціна цього Договору становить 2 420 600,00 грн. (два мільйони чотириста двадцять тисяч шістсот грн. 00 коп.), без ПДВ. Ціна цього Договору можу бути зменшена за взаємною згодою Сторін.
-3.2. Тарифи на теплову енергію на час укладання цього Договору становлять за 1 Гкал: для потреб бюджетних установ – 1 820,00 грн. (одна тисяча вісімсот двадцять грн. 00 коп.), без ПДВ».
-5. Дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання і є невід`ємною частиною договору № 327 від 30.10.2017» (а.с. 225 том 2).
-Додатковою угодою № 2 від 28.12.2017 року до Договору № 327 передбачені наступні зміни:
-«1. Згідно п. 1.3 в додатку 1 від 30.10.2017 р. до договору № 327 від 30.10.2017р. змінити обсяг постачання теплової енергії 1330,0 Гкал на обсяг постачання теплової енергії 1191,062 Гкал.
Змінити п. 3.1, зменшивши ціну Договору на суму 252 867,16 грн. (двісті п`ятдесят дві тисячі вісімсот шістдесят сім грн. шістнадцять коп.), та викласти його у такій редакції:
3.1.Ціна цього Договору становить 2 167 732,84 грн. (два мільйони сто шістдесят сім тисяч сімсот тридцять дві грн. вісімдесят чотири коп.), без ПДВ. Ціна цього договору може бути зменшена за взаємною згодою Сторін.
5. Ця додаткова угода діє з моменту набрання нею чинності та є невід`ємною частиною Договору № 327 від 30.10.2017 р» (а.с. 226-227 том 2).
Додатковою угодою №3 від 28.12.2017 року до Договору №327 від 30.10.2017року передбачені наступні зміни:
«продовжити строк дії договору та доповнити п. 10.1 договору змістом «дію цього Договору продовжити до 28.02.2018 року»
2. Всі інші умови договору №327 від 30.10.2017 р. залишити без змін.
3. Дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання і є невід`ємною частиною договору №327 від 30.10.2017р.» (а.с. 228 том 2).
Додаткові угоди № 1 від 30.10.2017 року, № 2 від 28.12.2017 рок, № 3 від 28.12.2017 року до Договору № 327 від 30.10.2017 року скріплено печатками та підписано з боку ТОВ «Укрславтерм», в особі директора ОСОБА_6 та з боку Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області в особі ОСОБА_3 .
На виконання умов Договору № 327 за період з листопада 2017 по лютий 2018 року Відділом освіти Слов`янської міської ради Донецької області було перераховано грошові кошти ТОВ «Укрславтерм» на загальну суму – 2 601 278,84 грн., у тому числі:
?п/д № 1175 від 08.11.2017 на суму – 363 636,00 грн. (а.с. 230-231 том 2, а.с. 175 том 3);
?п/д №1177 від 08.11.2017 на суму – 289 926,00 грн. (а.с. 232-233 том 2, а.с. 176 том 3);
?п/д №1176 від 08.11.2017 на суму – 72 618,00 грн. (а.с. 234-235 том 2, а.с. 177 том 3);
?п/д №1203 від 06.12.2017 на суму – 130 443,04 грн. (а.с. 236-237 том 2, а.с. 178 том 3);
?п/д №1205 від 06.12.2017 на суму – 121 523,22 грн. (а.с. 238-239 том 2, а.с. 179 том 3);
?п/д №1200 від 06.12.2017 на суму – 119 563,08 грн. (а.с. 240-241 том 2, а.с. 180 том 3);
?п/д №1232 від 22.12.2017 на суму – 563 178,98 грн. (а.с. 242-243 том 2, а.с. 181 том 3);
?п/д №1234 від 22.12.2017 на суму – 38 998,96 грн. (а.с. 244-245 том 2, а.с. 182 том 3);
?п/д №1237 від 26.12.2017 на суму – 467 845,56 грн. (а.с. 245-246 том 2, а.с. 183 том 3)
?п/д №391 від 12.02.2018 на суму – 183 638,00 грн. (а.с. 248-249 том 2, а.с. 184 том 3);
?п/д №918 від 12.02.2018 на суму – 48 412,00 грн. (а.с. 1-1-а, 185 том 3);
?п/д №392 від 12.02.2018 на суму – 175 466,20 грн. (а.с. 2-3, 186 том 3);
?п/д №1623 від 27.02.2018 на суму – 26 029,80 грн. (а.с. 4-5, 187 том 3).
З Договіру про закупівлю теплової енергії за державні № 24 від 16.02.2018 року укладеного між Відділом освіти Слов`янської міської ради в особі ОСОБА_3 з ТОВ «Краматорська енергетична компанія», в особі директора ОСОБА_4 , згідно Пунта 1.1 умов предметом даного Договору є закупівля за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія; постачання теплової енергії) Лот № 1 – теплова енергія – 1931 Гкал. Пунктом п. 3.1, встановлена ціна цього Договору – 3 784 760,00 грн. (три мільйони сімсот вісімдесят чотири тисячі сімсот шістдесят грн. 00 коп.), без ПДВ; та Пунктом 3.2, тариф на теплову енергію на час укладання цього Договору становить за 1 Гкал для потреб бюджетних установ – 1 960,00 грн (одна тисяча дев`ятсот шістдесят грн. 00 коп.), без ПДВ. Пунтом 6.1.1. передбачена оплата: своєчасно та в повному обсязі сплачувати вартість споживчої теплової енергії згідно умов та порядку, які передбачені цим Договором; Пунтом 10.1 визначена чинність: Договір набирає чинності з дня його підписання та діє до 30.04.2018 р., але будь – якому разі до повного виконання зобов`язань Сторін за договором (а.с. 28-35 том 3).
Додатковою угодою № 1 від 27.04.2018 року до Договору № 24 передбачені наступні зміни:
«змінити обсяг постачання теплової енергії з 1931 Гкал на обсяг постачання теплової енергії 1619,123 Гкал та зменшити ціну договору на 611 278,92 грн. та викласти п. 3.1. договору № 24 від 16.02.2018 р. у наступній редакції:
«3.1. Ціна цього Договору становить 3 173 481,08 грн. без ПДВ. Ціна цього договору може бути зменшена за взаємною згодою Сторін».
2. Всі інші умови договору №24 від 16.02.2018р. залишити без змін.
3. Дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання і є невід`ємною частиною договору № 24 від 16.02.2018 р.
Додаткову угоду № 1 від 27.04.2018 року до Договору № 24 від 16.02.2018 року скріплено печатками та підписано з боку ТОВ «Краматорська енергетична компанія» в особі директора ОСОБА_4 та з боку Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області в особі ОСОБА_3 (а.с. 38-39 том 3).
На виконання умов Договору № 24 за період з березня 2018 по квітень 2018 року Відділом освіти Слов`янської міської ради Донецької області було перераховано грошові кошти ТОВ «Краматорська енергетична компанія» на загальну суму – 3 173 481,08 грн., у тому числі:
?п/д №1356 від 15.03.2018 на суму – 1 238 690,60 грн. (а.с. 47-48, 194 том 3);
?п/д №1766 від 15.03.2018 на суму – 367 278,52 грн. (а.с. 49-50, 195 том 3);
?п/д №2721 від 06.04.2018 на суму – 1 062 643,40 грн. (а.с. 42-43, 196 том 3);
?п/д №2073 від 06.04.2018 на суму – 357 909,72 грн. (а.с. 45-46, 197 том 3);
?п/д №2309 від 23.04.2018 на суму – 33 065,20 грн. (а.с. 43-44, 198 том 3);
?п/д №2982 від 23.04.2018 на суму - 113 893,64 грн. (а.с. 40-41, 199 том 3).
З Договіру про закупівлю теплової енергії за державні № 25 від 16.02.2018 року укладеного між Відділом освіти Слов`янської міської ради в особі ОСОБА_3 з ТОВ «Слов`янські теплові мережі», в особі директора ОСОБА_5 , вбачається, що пунтом 1.1 визначено, що предметом даного Договору є закупівля за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія) Лот № 2 – теплова енергія – 1221,0 Гкал; пунктом 3.1 встановлена ціна цього Договору – 2 319 900,00 грн. (два мільйони триста дев`ятнадцять тисяч дев`ятсот грн. 00 коп.), без ПДВ; пунктом 3.2, тариф на теплову енергію на час укладання цього Договору становить за 1 Гкал для потреб бюджетних установ – 1 900,00 грн (одна тисяча дев`ятсот грн. 00 коп.), без ПДВ; пунктом п. 6.1.1. визначена оплата: Своєчасно та в повному обсязі сплачувати вартість споживчої теплової енергії згідно умов та порядку, які передбачені цим Договором; пунктом 10.1 визнана чинність: Договір набирає чинності з дня його підписання та діє до 30.04.2018 р., але будь – якому разі до повного виконання зобов`язань Сторін за договором (а.с. 51-57 том 3).
Додатковою угодою № 1 від 27.04.2018 року до Договору № 25 передбачені наступні зміни:
«зменшити ціну договору на 0,30 грн. та викласти п. 3.1. договору № 25 від 16.02.2018р. у наступній редакції:
«3.1. Ціна цього Договору становить 2 319 899,70 грн. без ПДВ. Ціна цього договору може бути зменшена за взаємною згодою Сторін».
2.Всі інші умови договору №25 від 16.02.2018р. залишити без змін.
3.Дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання і є невід`ємною частиною договору№25 від 16.02.2018 року (а.с. 60-61 том 3).
На виконання умов Договору № 25 за період з березня 2018 по квітень 2018 року Відділом освіти Слов`янської міської ради Донецької області було перераховано грошові кошти ТОВ «Слов`янські теплові мережі» на загальну суму – 2 319 899,70 грн., у тому числі:
?п/д №2 від 06.03.2018 на суму – 1 276 212,60 грн. (а.с. 66-67, 188 том 3);
?п/д №3 від 02.04.2018 на суму – 973 193,30 грн. (а.с. 64-65, 189 том 3);
?п/д №4 від 16.04.2018 на суму – 70 493,80 грн. (а.с. 62-63, 190 том 3).
З Договору про закупівлю теплової енергії за державні № 26 від 16.02.2018 року укладеного між Відділом освіти Слов`янської міської ради в особі ОСОБА_3 з ТОВ «Укрславтерм», в особі директора ОСОБА_6 , вбачається, що Пунтом 1.1 визначено предмет договору – є закупівля за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія) Лот № 3 – теплова енергія – 1587.0 Гкал. Пунктом п. 3.1 встановлена ціна цього Договору – 3 078 780,00 грн. (три мільйони сімдесят вісім тисяч сімсот вісімдесят грн. 00 коп.), без ПДВ; пунктом 3.2, тариф на теплову енергію на час укладання цього Договору становить за 1 Гкал для потреб бюджетних установ – 1 940,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот сорок грн. 00 коп.), без ПДВ; Пунктом 6.1.1. визначена оплата: Своєчасно та в повному обсязі сплачувати вартість споживчої теплової енергії згідно умов та порядку, які передбачені цим Договором. Пунктом 10.1 встановлена чинність: Договір набирає чинності з дня його підписання та діє до 30.04.2018 р., але будь – якому разі до повного виконання зобов`язань Сторін за договором (а.с. 68-74 том 3).
Додатковою угодою № 1 від 23.02.2018 року до Договору № 26 передбачені наступні зміни:
«зменшити ціну договору на 71 415,00 грн. та викласти п. 3.1. договору № 26 від 16.02.2018р. у наступній редакції:
«3.1. Ціна цього Договору становить 3 007 365,00 грн. без ПДВ. Ціна цього договору може бути зменшена за взаємною згодою Сторін
3.2. Тарифи на теплову енергію на час укладання цього договору становлять за 1 Гкал для потреб бюджетних установ 1 895, 00 грн. без ПДВ».
4. Всі інші умови договору № 26 від 16.02.2018р. залишити без змін.
5. Дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання і є невід`ємною частиною договору № 26 від 16.02.2018 року (а.с. 72 том 3).
Додатковою угодою № 2 від 27.04.2018 року до Договору № 26 від 16.02.2018 року передбачені наступні зміни:
«змінити обсяг постачання теплової енергії з 1587 Гкал на обсяг постачання теплової енергії 1371,934 Гкал та зменшити ціну договору на 407 522,07 грн та викласти п. 3.1. договору № 26 від 16.02.2018 р. у наступній редакції:
«3.1. Ціна цього Договору становить 2 599 812,93 грн. без ПДВ. Ціна цього договору може бути зменшена за взаємною згодою Сторін».
2.Всі інші умови договору № 26 від 16.02.2018 р. залишити без змін. Дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання і є невід`ємною частиною договору № 26 від 16.02.2018 року (а.с. 78-79 том 3).
На виконання умов Договору № 26 за період з березня 2018 року по квітень 2018 року Відділом освіти Слов`янської міської ради Донецької області було перераховано грошові кошти ТОВ «Укрславтерм» на загальну суму – 2 599 812,93 грн., у тому числі:
?п/д №6 від 06.03.2018 на суму – 469 718,34 грн. (а.с. 94-95, 152 том 3);
?п/д №5 від 06.03.2018 на суму – 517 265,84 грн. (а.с. 96-97, 153 том 3);
?п/д №7 від 06.03.2018 на суму – 346 788,26 грн. (а.с. 92-93, 154 том 3);
?п/д №9 від 02.04.2018 на суму – 498 914,36 грн. (а.с. 90-91, 155 том 3);
?п/д №10 від 02.04.2018 на суму – 448 101,18 грн. (а.с. 82-83, 156 том 3);
?п/д №8 від 02.04.2018 на суму – 177 713,10 грн. (а.с. 86-87, 157 том 3);
?п/д №11 від 16.04.2018 на суму – 16 793,49 грн. (а.с. 84-85, 158 том 3);
?п/д №12 від 16.04.2018 на суму – 70 954,29 грн. (а.с. 88-89, 159 том 3);
?п/д №13 від 16.04.2018 на суму – 53 564,07 грн (а.с. 80-81 том 3).
З Договіру про закупівлю теплової енергії за державні кошти № 418 від 16.10.2018 року, укладеного між Відділом освіти Слов`янської міської ради в особі ОСОБА_3 з ТОВ «Краматорська енергетична компанія», в особі директора ОСОБА_4 вбачається, що Пунтом 1.1 визначено, що предметом даного Договору є закупівля за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія; постачання теплової енергії). Пунктом 3.1 встановлена ціна цього Договору – 4 239 290,00 грн. (чотири мільйони двісті тридцять дев`ять тисячі двісті дев`яносто грн. 00 коп.), без ПДВ; Пунктом 3.2 – тариф на теплову енергію на час укладання цього Договору становить за 1 Гкал для потреб бюджетних установ – 1 870,00 грн (одна тисяча вісімсот сімдесят грн. 00 коп.), без ПДВ. Пунктом 6.1.1. встановлено порядок оплати: Своєчасно та в повному обсязі сплачувати вартість споживчої теплової енергії згідно умов та порядку, які передбачені цим Договором. Пунктом 10.1 визначена чинність: Договір набирає чинності з дня його підписання та діє до 31.12.2018 р., але будь – якому разі до повного виконання зобов`язань Сторін за договором (а.с. 6-16 том 3).
На виконання умов Договору № 418 за період з жовтня 2018 року по грудень 2018 року Відділом освіти Слов`янської міської ради Донецької області було перераховано грошові кошти ТОВ «Краматорська енергетична компанія» на загальну суму – 4 239 481,08 грн., у тому числі:
?п/д №7791 від 25.10.2018 на суму – 1 131 990,29 грн. (а.с. 20-21, 200 том 3);
?п/д №8264 від 25.10.2018 на суму – 139 796,71 грн. (а.с. 22-23, 201 том 3);
?п/д №9277 від 04.12.2018 на суму – 442 066,13 грн. (а.с. 24-25, 202 том 3);
?п/д №8652 від 04.12.2018 на суму – 161 487,59 грн. (а.с. 18-19, 203 том 3;
?п/д №9810 від 20.12.2018 на суму – 164 704,74 грн. (а.с. 16-17, 204 том 3);
?п/д №9722 від 20.12.2018 на суму – 2 199 244, 54 грн (а.с. 26-27, 205 том 3).
З висновку експерта № 4888 від 20.03.2020 року Донецького НДІСЕ, виконаного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 20.09.2019 року (а.с. 162-163 том 2) за результатами проведення комісійної судово-економічної експертизи по матеріалам кримінального провадження № 52018000000000675 вбачається, що експертами встановлено, що за період з листопада 2017 року по грудень 2018 року Відділом освіти Слов`янської міської ради перераховано грошових коштів за постановлену теплову енергію теплопостачальними організаціями у загальній сумі 21 258 652, 56 грн., а саме:
?11 638 407, 78 грн. ТОВ «Краматорська енергетична компанія»;
? 4 453 979, 70 грн. ТОВ «Слов`янські теплові мережі»;
? 5 166 265, 08 грн. ТОВ «Укрславтерм».
Як зазначено в акті ревізії № 04.05.03-783/05 від 07.08.2019 року: «… За умови відсутності затверджених тарифів на теплову енергію у зазначеному періоді для ТОВ «Промбіосервіс», ТОВ «Слов`янські теплові мережі»; ТОВ «Краматорська енергетична компанія»; ТОВ «Укрславтерм», розмір тарифів визначається на рівні 90% середньозваженого тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, як це перебачено ч. 4 ст. 20 Закону України «Про теплопостачання» від 02.06.2005 № 2633-IV…»
«Порядком розрахунку середньозважених тарифів на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб населення, установ та організацій, що фінансується з державного та місцевого бюджету, її транспортування та постачання», затвердженого постановою КМУ від 06.09.2017 року (далі – Порядок від 06.09.2017 № 679) зазначено: «…Середньозважені тарифи на теплову енергію вироблену з використанням природного газу, її транспортування та постачання розраховується Держенергоефективності окремо для потреб населення, а також для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету…»
На дослідження надані матеріали кримінального провадження, в тому числі копії Середньозважених тарифів на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб населення, установ та організацій, що фінансується з державного чи місцевого бюджету, її транспортування та постачання», затверджені Головою Держенергоефективності С. Савчук (далі Середньозважені тарифи) Встановлена норма середньозваженого тарифу для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету становить для Донецької області, згідно Середньозважених тарифів становить:
?1201, 71 грн/Гкал від 25.09.2017 року;
?1225,38 грн./Гкал від 22.12.2017 року;
?1336, 30 грн/Гкал від 26.03.2018 року;
?1252, 31 грн/Гкал від 25.06.2018 року;
?1252, 31 грн/ГКал від 25.09.2018 року;
?1241,97 грн/Гкал від 26.12.2018 року.
Також на дослідження наданий додаток 95 до Акту ревізії № 04.05.03-783/05 від 07.08.2019 року: «Результати порівняльного аналізу розміру тарифів на теплопостачання у відповідності до ст. 20 Закону України «Про теплопостачання» з використанням середньозваженого тарифу. Згідно цього Додатку № 95 загальна сума відхилення розміру фактично застосованих тарифів на теплову енергію від розміру тарифів, які визначаються на рівні 90 % від середньозваженого тарифу на теплову енергію вироблену з використанням природного газу для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету (відповідно до вимог ч. 4 ст. 20 Закону України «Про теплопостачання») склала 8 469 427, 90 грн, в тому числі по постачальним організаціям:
?4 672 649, 46 грн. ТОВ «Краматорська енергетична компанія»;
? 1 724 956, 81 грн. ТОВ «Слов`янські теплові мережі»;
? 2 071 821, 63 грн. ТОВ «Укрславтерм».
З урахуванням вищенаведеного, експертами документально підтверджуються висновки Акту ревізії № 04.05.03-783/05 від 07.08.2019 року, складеного за результатами ревізії, проведеної управлінням Східного офісу Державної аудиторської служби України в Донецькій області, в частині неправомірного прийняття тарифу на постачання посадовими особами відділу освіти Слов`янської міської ради в межах проведених тендерів з процедур закупівлі «Пара, гаряча вода та пов`язана продукція», внаслідок чого було необґрунтовано сплачено коштів у загальній сумі 8 469 427, 90 грн.
Слід зазначити, що експертами встановлено, що необґрунтовано сплачено коштів у загальній сумі 8 737 029, 41 грн., що на 267 601, 51 грн. більше ніж вказано в Додатку до Акту ревізії № 04.05.03-783/05 від 07.08.2019 року, оскільки за результатами дослідження визначено, що Відділом освіти Слов`янської міської ради перераховано грошових коштів на більшу кількість Гкал ніж вказано в Додатку № 95до Акту ревізії № 04.05.03-783/05 від 07.08.2019 року, а саме на 302 344 Гкал.
Таким чином експертами надано висновок, що дослідженням наданих документів, в межах компетенції судового експерта економіста, в рамках поставленого питання, висновки Акту ревізії № 04.05.03-783/05 від 07.08.2019 року, складеного за результатами ревізії, проведеної управління Східного офісу Державної Аудиторської служби України в Донецькій області, в частині неправомірного прийняття тарифу на постачання посадовими особами відділу освіти Слов`янської міської ради в межах проведених тендерів з процедур закупівлі «Пара, гаряча вода та пов`язана продукція», внаслідок чого було необґрунтовано складено коштів, документально підтверджуються у загальній сумі 8 469 427, 90 грн. (а.с. 99-137 том 3).
Державним Агентством енергоефективності та енергозбереження України надані середньозважені тарифи, розраховані Агентством, починаючи з ІІІ кварталу 2017 року по І квартал 2019 року, в порядку, передбаченому постановою КМУ № 679 від 06.09.2017 року (а.с. 138-145 том 3), що підтверджують правильність висновків та розрахунків експертизи, а саме:
?1201, 71 грн/Гкал від 25.09.2017 року (а.с. 145 том 3);
?1225,38 грн./Гкал від 22.12.2017 року (а.с. 144 том 3);
?1336, 30 грн/Гкал від 26.03.2018 року (а.с. 143 том 3);
?1252, 31 грн/Гкал від 25.06.2018 року (а.с. 142 том 3);
?1252, 31 грн/ГКал від 25.092018 року (а.с. 141 том 3);
?1241,97 грн/Гкал від 26.12.2018 року (а.с. 140 том 3).
З протоколу огляду від 07.05.2020 року та фототаблиці до нього, проведеного на підставі заяви завідуючої КЗДНЗ № 28 «Ластівка» про добровільну згоду на огляд (а.с. 26 том 4), вбачається, що об`єктом огляду є приміщення модульної котельної на території ДНЗС «Ластівка» по вул. Конєва,1 м. Слов`янська, де встановлені два твердопаливних котли, які працюють на твердому паливі (гранули та вугілля). На момент огляду котли не працювали. У приміщенні для зберігання палива знаходяться поліетиленові мішки, в яких зберігаються пелети (гранули паливні) (а.с. 27 том 4).
З паспортів котлів № 1 та № 2 та робочих проектів котельних та теплових мереж по вул. Конева м. Слов`янська вбачається, що котли є твердопаливними водонагрівними котлами з розпалювальним паливом: гранула паливна та вугілля фракція (а.с. 30-45 том 4).
З протоколу огляду від 07.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 04.05.2020 року (а.с. 49-50 том 4) слідує, що об`єктом огляду є нежитлова споруда модульна котельна Слов`янської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 6 Слов`янської міської ради за адресою вул. Гагаріна, 3 м. Слов`янськ, що є майном комунальної власності територіальної громади м. Слов`янськ і знаходиться на балансі відділу освіти Слов`янської міської ради, де встановлені два твердопаливних котла із заводськими номерами, які на момент огляду не працюють, відключені від теплопостачання. У загрузочному бункері виявлене тверде паливо у вигляді гранул (а.с. 51-53 том 4).
З протоколу огляду від 11.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 29.04.2020 року (а.с. 54-55 том 4) слідує, що об`єктом огляду є нежитлова споруда модульна котельна Слов`янської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 4 Слов`янської міської ради за адресою вул. Д. Галицького, 17 м. Слов`янська, що є майном комунальної власності територіальної громади м. Слов`янськ і знаходиться на балансі відділу освіти Слов`янської міської ради, де встановлені два твердопаливних котла із заводськими номерами, які на момент огляду не працюють, відключені від теплопостачання. У загрузочному бункері виявлене тверде паливо у вигляді гранул (а.с. 56-58 том 4).
З протоколу огляду від 11.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 07.05.2020 року (а.с. 59-60 том 4) вбачається, що об`єктом огляду є нежитлова споруда модульна котельня філіалу Слов`янської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 4 Слов`янської міської ради за адресою вул. О. Тихого, 2 м. Слов`янська, що є майном комунальної власності територіальної громади м. Слов`янськ і знаходиться на балансі відділу освіти Слов`янської міської ради, де встановлені два твердопаливних котла із заводськими номерами, які на момент огляду не працюють, відключені від теплопостачання. У загрузочному бункері виявлене тверде паливо у вигляді гранул (а.с. 61-63 том 4).
З протоколу огляду від 13.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 07.05.2020 року (а.с. 64-65 том 4) слідує, що об`єктом огляду є нежитлова споруда модульна котельня Слов`янської ЗОШ-інтернату І-ІІІ ступенів № 1 Слов`янської міської ради за адресою вул. Г. Батюка, 20 м. Слов`янська, що є майном комунальної власності територіальної громади м. Слов`янськ і знаходиться на балансі відділу освіти Слов`янської міської ради, де встановлені два твердопаливних котла із заводськими номерами, які на момент огляду не працюють, відключені від теплопостачання. У металевому бункері та на підлозі виявлені залишки твердого палива - пелетів (а.с. 66-68 том 4).
З протоколу огляду від 13.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 07.05.2020 року (а.с. 69-70 том 4) слідує, що об`єктом огляду є нежитлова споруда модульна котельня Слов`янської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 12 Слов`янської міської ради за адресою бульвар Пушкіна, 4 м. Слов`янська, що є майном комунальної власності територіальної громади м. Слов`янськ і знаходиться на балансі відділу освіти Слов`янської міської ради, де встановлені два твердопаливних котла із заводськими номерами, які на момент огляду не працюють, відключені від теплопостачання. У бункері для твердого палива знаходяться пелети; поряд на підлозі складені поліетиленові мішки із твердим паливом - пелетами (а.с. 71-73 том 4).
З протоколу огляду від 13.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 07.05.2020 року (а.с. 74-65 том 4) слідує, що об`єктом огляду є нежитлова споруда модульна котельня Слов`янської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 15 Слов`янської міської ради за адресою вул. Торгова, 8 м. Слов`янська, що є майном комунальної власності територіальної громади м. Слов`янськ і знаходиться на балансі відділу освіти Слов`янської міської ради, де встановлені два твердопаливних котла із заводськими номерами, які на момент огляду не працюють, відключені від теплопостачання. У бункері для твердого палива знаходяться пелети; поряд на підлозі складені поліетиленові мішки із твердим паливом - пелетами (а.с. 76-78 том 4).
З протоколу огляду від 13.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 08.05.2020 року (а.с. 79-80 том 4) слідує, що об`єктом огляду є нежитлова споруда модульна котельня КЗ «Дошкільний навчальний заклад (яслі-садок) комбінованого типу № 54 «Золота рибка» Слов`янської міської ради за адресою вул. Г. Батюка, 23 м. Слов`янська, що є майном комунальної власності територіальної громади м. Слов`янськ і знаходиться на балансі відділу освіти Слов`янської міської ради, де встановлені два твердопаливних котла із заводськими номерами, які на момент огляду не працюють, відключені від теплопостачання. У металевому бункері та на підлозі виявлені залишки твердого палива - пелетів (а.с. 81-83 том 4).
З протоколу огляду від 13.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 08.05.2020 року (а.с. 84-85 том 4) слідує, що об`єктом огляду є нежитлова споруда модульна котельня Слов`янської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 5 Слов`янської міської ради за адресою вул. Я. Мудрого, 4 м. Слов`янська, що є майном комунальної власності територіальної громади м. Слов`янськ і знаходиться на балансі відділу освіти Слов`янської міської ради, де встановлені два твердопаливних котла із заводськими номерами, які на момент огляду не працюють, відключені від теплопостачання. У металевому бункері для твердого палива виявлені залишки твердого палива - пелетів (а.с. 86-88 том 4).
З протоколу огляду від 13.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 12.05.2020 року (а.с. 89-90 том 4) слідує, що об`єктом огляду є нежитлова споруда модульна котельня КЗ «Дошкільний навчальний заклад (яслі-садок) комбінованого типу № 4 «Квітонька» Слов`янської міської ради за адресою вул. Новосодівська, 23 м. Слов`янська, що є майном комунальної власності територіальної громади м. Слов`янськ і знаходиться на балансі відділу освіти Слов`янської міської ради, де встановлені два твердопаливних котла із заводськими номерами, які на момент огляду не працюють, відключені від теплопостачання. У бункері для твердого палива знаходяться пелети; поряд на підлозі складені поліетиленові мішки із твердим паливом - пелетами (а.с. 91-93 том 4).
З протоколу огляду від 18.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 08.05.2020 року (а.с. 94-95 том 4) слідує, що об`єктом огляду є нежитлова споруда модульна котельня Слов`янської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 8 Слов`янської міської ради за адресою вул. Торська, 55 м. Слов`янська, що є майном комунальної власності територіальної громади м. Слов`янськ і знаходиться на балансі відділу освіти Слов`янської міської ради, де встановлені два твердопаливних котла із заводськими номерами, які на момент огляду не працюють, відключені від теплопостачання. У бункері для твердого палива виявлені залишки твердого палива - пелетів (а.с. 96-100 том 4).
З протоколу огляду від 18.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 08.05.2020 року (а.с. 101-102 том 4) слідує, що об`єктом огляду є нежитлова споруда модульна котельня Слов`янської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 9 Слов`янської міської ради за адресою вул. Кутузова, 5 м. Слов`янська, що є майном комунальної власності територіальної громади м. Слов`янськ і знаходиться на балансі відділу освіти Слов`янської міської ради, де встановлені два твердопаливних котла із заводськими номерами, які на момент огляду не працюють, відключені від теплопостачання. У металевому бункері для твердого палива знаходяться пелети; поряд на підлозі складені поліетиленові мішки із твердим паливом - пелетами (а.с. 103-107 том 4).
З протоколу огляду від 18.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 08.05.2020 року (а.с. 108-109 том 4) слідує, що об`єктом огляду є нежитлова споруда модульна котельня КЗ «Слов`янський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітній навчальний заклад І-ІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад № 1» Слов`янської міської ради за адресою вул. Лисичанська, 105 м. Слов`янська, що є майном комунальної власності територіальної громади м. Слов`янськ і знаходиться на балансі відділу освіти Слов`янської міської ради, де встановлені два твердопаливних котла із заводськими номерами, які на момент огляду не працюють, відключені від теплопостачання. У металевому бункері для твердого палива знаходяться залишки твердого палива – пелетів (а.с. 110-114 том 4).
З протоколу огляду від 18.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 12.05.2020 року (а.с. 115-116 том 4) слідує, що об`єктом огляду є нежитлова споруда модульна котельня КЗ «Дошкільний навчальний заклад (ясли-садок) комбінованого типу № 11 «Струмок» Слов`янської міської ради за адресою вул. Толбухіна, 1 м. Слов`янська, що є майном комунальної власності територіальної громади м. Слов`янськ і знаходиться на балансі відділу освіти Слов`янської міської ради, де встановлені два твердопаливних котла із заводськими номерами, які на момент огляду не працюють, відключені від теплопостачання. У металевому бункері для твердого палива знаходяться залишки твердого палива – пелетів (а.с. 117-120 том 4).
З протоколу огляду від 18.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 12.05.2020 року (а.с. 121-122 том 4) слідує, що об`єктом огляду є нежитлова споруда модульна котельня Слов`янської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 16 Слов`янської міської ради за адресою вул. 8-го Березня, 1 м. Слов`янська, що є майном комунальної власності територіальної громади м. Слов`янськ і знаходиться на балансі відділу освіти Слов`янської міської ради, де встановлені два твердопаливних котла із заводськими номерами, які на момент огляду не працюють, відключені від теплопостачання. Поряд на підлозі виявлені залишки твердого палива – пелети; у металевому бункері для твердого палива знаходяться залишки твердого палива – пелетів (а.с. 123-126 том 4).
З протоколу огляду від 18.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 12.05.2020 року (а.с. 127-128 том 4) слідує, що об`єктом огляду є нежитлова споруда модульна котельня КЗ «Дошкільний навчальний заклад (ясли-садок) комбінованого типу № 66 «Журавлик» Слов`янської міської ради за адресою вул. Анатолія Комара, 18 м. Слов`янська, що є майном комунальної власності територіальної громади м. Слов`янськ і знаходиться на балансі відділу освіти Слов`янської міської ради, де встановлені два твердопаливних котла із заводськими номерами, які на момент огляду не працюють, відключені від теплопостачання. Поряд на підлозі складені поліетиленові мішки із твердим паливом - пелетами (а.с. 130-133 том 4).
З протоколу огляду від 18.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 12.05.2020 року (а.с. 134-135 том 4) слідує, що об`єктом огляду є нежитлова споруда модульна котельня Слов`янської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 18 Слов`янської міської ради за адресою вул. Підгірна, 242 м. Слов`янська, що є майном комунальної власності територіальної громади м. Слов`янськ і знаходиться на балансі відділу освіти Слов`янської міської ради, де встановлені два твердопаливних котла із заводськими номерами, які на момент огляду не працюють, відключені від теплопостачання. У металевому бункері для твердого палива знаходяться залишки твердого палива – пелетів (а.с. 136-139 том 4).
З протоколу огляду від 18.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 14.05.2020 року (а.с. 140-141 том 4) слідує, що об`єктом огляду є нежитлова споруда модульна котельня КЗ «Дошкільний навчальний заклад (ясли-садок) № 26 «Буратіно» Слов`янської міської ради за адресою вул. Я, Мудрого, 45 м. Слов`янська, що є майном комунальної власності територіальної громади м. Слов`янськ і знаходиться на балансі відділу освіти Слов`янської міської ради, де встановлені два твердопаливних котла із заводськими номерами, які на момент огляду не працюють, відключені від теплопостачання. У металевому бункері для твердого палива знаходяться залишки твердого палива – пелетів (а.с. 142-145 том 4).
З протоколу огляду від 18.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 14.05.2020 року (а.с. 146-147 том 4) слідує, що об`єктом огляду є нежитлова споруда модульна котельня Святогірської ЗОШ І-ІІІ ступенів Слов`янської міської ради за адресою вул. Шкільній, 57 м. Святогірська, що є майном комунальної власності територіальної громади м. Слов`янська твердопаливних котла з відповідним маркуванням, які на момент огляду не працюють, відключені від теплопостачання. У металевому бункері для твердого палива знаходяться залишки твердого палива – пелетів (а.с. 148-151 том 4).
З протоколу тимчасового доступу до речей та документів від 19.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 14.05.2020 року (а.с. 152-153 том 4) вбачається, що під час слідчої дії директор ТОВ «Слов`янські теплові мережі» надав документи, які було вилучено:
?акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 2 по договору № 25 від 16.02.2018 року на 1 арк.;
?акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 3 від 02.04.2018 року по договору № 25 від 16.02.2018 року на 1 арк.;
?акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 4 від 16.04.2018 року до договору № 25 від 16.02.2018 року на 1 арк.;
?акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 29 від 30.10.2017 року по договору № 326 від 30.10.2017 року на 1 арк.;
?акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 30 від 04.12.2017 року по договору № 326 від 30.10.2017 року на 1 арк.;
?акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 31 від 20.12.2017 року до договору № 326 від 30.10.2017 року на 1 арк;
?акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 1 від 06..02.2018 року до договору № 326 від 30.10.2017 року на 1 арк.;
?платіжні доручення за № № 1174, 1202, 1236, 917, 1295, 2720, 2983 на 7 арк.;
?видаткові накладні за № № 260318, 190318, 160318-1, РН № 12-03, 090118, 030118, 120118, 160118, 190118, 300318, 150218-150118, 180118, 220118, 031017, 061017, 271017-1, 311017-1, 151117-1, 151117, 011117-1, 031117-1, 061117-1, 71117-1, 10117-1, 131117-1 на 42 арк.;
?копія сертифікату якості на зразок паливних гранул з лушпиння соняшника на 1 арк. (а.с.156 том 4),
що підтверджують факт надання послуг ТОВ «Слов`янські теплові мережі» Відділу освіти Слов`янської міської ради у вигляді постачання теплової енергії; придбання ТОВ «Слов`янські теплові мережі» твердого палива з 10.2017 року по 03.2018 року та Сертифікат якості на зразок паливних гранул з лушпиння соняшника від 24.04.2017 року (а.с. 154-215 том 4).
З протоколу тимчасового доступу до речей та документів від 20.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 14.05.2020 року (а.с. 216-217 том 4) вбачається, що під час слідчої дії директор ТОВ «Краматорська енергетична компанія» надав документи, які було вилучено, а саме:
?акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 2 до договору № 325 від 30.10.2017 року на 1 арк.;
?акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 1 до договору № 325 від 30.10.2017 року на 1 арк.;
?акт здачі-приймання робіт (надання послуг) №1 від 30.11.2017 року до договору № 325 від 30.10.2017 року на 1 арк.;
?акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 2 від 30.10.2017 року до договору № 325 від 30.10.2017 року на 1 арк.;
?акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 3 від 04.11.2017 року до договору № 325 від 30.10.2017 року на 1 арк.;
?акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 4 від 04.12.2017 року до договору № 325 від 30.10.2017 року на 1 арк.;
?акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 4 від 04.12.2017 року до договору № 325 від 30.10.2017 року на 1 арк.;
?акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 5 від 20.12.2017 року до договору № 325 від 30.10.2017 року на 1 арк.;
?акт здачі-приймання робіт (надання послуг) від 20.12.2017 року до договору № 325 від 30.10.2017 року на 1 арк.;
?акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 12 від 31.10.2018 року до договору № 418 від 16.10.2018 року на 1 арк.;
?акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 11 від 31.10.2018 року до договору № 418 від 16.10.2018 року на 1 арк.;
?акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 14 від 13.12.2018 року до договору № 418 від 16.10.2018 року на 1 арк.;
?акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 18 від 03.12.2017 року до договору № 418 від 16.10.2018 року на 1 арк.;
?акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 16 від 19.12.2018 року до договору № 418 від 16.10.2018 року на 1 арк.;
?акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 15 від 19.12.2018 року до договору № 418 від 16.10.2018 року на 1 арк.;
?акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 3 до договору № 24 від 16.02.2018 року на 1 арк.;
?акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 4 до договору № 24 від 16.02.2018 року на 1 арк.;
?акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 5 від 02.04.2018 року до договору № 24 від 16.02.2018 року на 1 арк.;
?акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 6 від 02.04.2018 року до договору № 24 від 16.02.2018 року на 1 арк.;
?акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 8 від 16.04.2018 року до договору 24 від 16.02.2018 року на 1 арк.;
?акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 7 від 16.04.2018 року до договору № 24 від 16.02.2018 року на 1 арк.;
?платіжні доручення за №№ 9722, 9810, 9277, 8652, 8264, 7791, 2309, 2982, 2073, 2721, 1766, 1356, 1037, 390, 1173, 1172, 1204, 1201, 1235, 1233 на 19 арк.;
? копія сертифікату якості на зразок паливних гранул з лушпиння соняшника на 1 арк; видаткові накладні №№ 09117-1, 161117-1, 10/12, 10/13, 131117-1, 101117-1, 071117-1, 021117-1, 301017-1, 231017-1, 201017-1, 131017-1, 161017-1, 191017-1, 231017-1,261017-1, 301017-1, 0311117-1, 1/26, 1/21, 2/21, 11/01-2, 11/01-1, 11/01-3, 11/01-4, 31/12-1, 31/12-2, 150118-1, 120118-1, 100118-1, 090118-1, 110118-1, 190118-1, 220118-1, 160118-1, 190218-1, 160218-1, 220218-1, 2700218-1, 060318, 050318-1, 020318-1, 120318-2, 70318, 060318-1, 120318, 190318, 230318-1, 210318, 260318, 280318, 10/30-1, 11/02-1, 11/02-2, 11/05-1, 11/05-2, 11/06-1, 110218, 110218-1, 110218-2, 171017-1, 261017-1, 311017-1, 08117-1, 071117-1 на 66 арк.;
?Договір № 418 про закупівлю теплової енергії за державні кошти, додатки, додаткова угода № 1, додаткова угода № 2, додаткова угода № 3, додаткова угода № 4;
?Договір № 24 про закупівлю теплової енергії за державні кошти, додатки, додаткова угода № 1;
?Договір № 325 про закупівлю теплової енергії за державні кошти, додатки, додаткова угода № 1, додаткова угода № 2, додаткова угода № 3, додаткова угода № 4. (а.с. 222-223 том 4), що підтверджують факт надання послуг ТОВ «Краматорська енергетична компанія» Відділу освіти Слов`янської міської ради у вигляді постачання теплової енергії за період: грудень-листопад 2017 року, з січня по квітень, жовтень-грудень 2018 року; факт перерахунку коштів відділом освіти за надання послуг ТОВ «Краматорська енергетична компанія»; придбання ТОВ ТОВ «Краматорська енергетична компанія» твердого палива з 10.2017 року по 12.2018 року та Сертифікат якості на зразок паливних гранул з лушпиння соняшника від 24.04.2017 року (а.с. 218-250 том 4 – а.с. 80 том 5).
Рішенням Виконавчого комітету Слов`янської міської ради № 1290 від 19.12.2018 року про затвердження для ТОВ «Краматорська енергетична компанія» тарифу на теплову енергію, що виробляється з використанням альтернативних джерел енергії, затверджено тариф у розмірі 1 990 грн. за 1 Гкал (а.с. 83 том 5).
Рішенням Виконавчого комітету Слов`янської міської ради № 1289 від 19.12.2018 року про затвердження для ТОВ «Укрславтерм» тарифу на теплову енергію, що виробляється з використанням альтернативних джерел енергії, затверджено тариф у розмірі 1 127 грн. за 1 Гкал (а.с. 84 том 5).
Вирішуючи питання стосовно доводів ОСОБА_3 відносно того, що тендери були проведені та договори на постачання теплової енергії, які включені до обсягу обвинувачення, були підписані до набрання чинності та внесення змін до ст. 20 Закону України «Про теплопостачання» яка викладена в обвинуваченні, а саме:
"Тарифи на теплову енергію для суб`єктів господарювання, що здійснюють її виробництво на установках з використанням альтернативних джерел енергії, включаючи теплоелектроцентралі, теплоелектростанції та когенераційні установки, для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, а також для потреб населення встановлюються на рівні 90 відсотків діючого для суб`єкта господарювання тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб відповідної категорії споживачів. У разі відсутності для суб`єкта господарювання встановленого тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, а також для потреб населення тарифи на теплову енергію встановлюються на рівні 90 відсотків середньозваженого тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб відповідної категорії споживачів», -
суд виходить з наступного.
Так відповідно до встановленого в судовому засіданні, тендери про публічні закупівлі почали оголошуватися тендерним комітетом з 05.09.2017 року, а саме:
На підставі протоколу тендерного комітету Відділу освіти Слов`янської міської ради № 277 від 05.09.2017 розміщено інформацію про публічні закупівлі через електронну систему закупівель (номер процедури закупівлі в електронній системі закупівель – UA-2017-09-05-001819-с). Протоколом засідання тендерного комітету Відділу освіти Слов`янської міської ради № 315 від 17.10.2017 ухвалили: «…Визначити переможця з закупівлі: за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія; постачання теплової енергії)..».
На підставі протоколу тендерного комітету Відділу освіти Слов`янської міської ради № 438 від 22.12.2017 року розміщено інформацію про публічні закупівлі через електронну систему закупівель (номер процедури закупівлі в електронній системі закупівель – UA-2017-12-22-002034-b). Протоколом засідання тендерного комітету Відділу освіти Слов`янської міської ради № 42 від 30.01.2018 ухвалили: «…Визначити переможця з закупівлі: за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія)…»
?На підставі Протоколу тендерного комітету Відділу освіти Слов`янської міської ради № 213 від 12.09.2018 року розміщено інформацію про публічні закупівлі через електронну систему закупівель (номер процедури закупівлі в електронній системі закупівель – UA-2018-09-12-002095-с). Протоколом засідання тендерного комітету Відділу освіти Слов`янської міської ради № 251 від 04.10.2018 ухвалили: «…Визначити переможця з закупівлі: за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія)…»
Разом з тим, 21.03.2017 року Верховною Радою України прийнятий Закон України № 1959 – VIII «Про внесення змін до Закону України «Про теплопостачання» щодо стимулювання виробництва теплової енергії з альтернативних джерел енергії», яким внесені зміни до закону, в тому числі і ст. 20 викладена саме в редакції, визначеної в обвинувальному акті та встановлена в суді.
Зазначений закон був опублікований у газеті «Голос України» № 69 від 14.04.2017 року та набув чинності 15.04.2017 року, тобто на час проведення тендерів, тобто розміщення інформації про публічні закупівлі через електронну систему закупівель, визначення переможця та підписання обвинуваченим договорів з теплопостачальниками: 30.10.2017 року договори № 325 та додаткові угоди до цього договору; № 326 та додаткові угоди до цього договору, № 327 та додаткові угоди до цього договору; 16.02.2018 року договори № 24 та додаткові угоди до цього договору, № 25 та додаткові угоди до цього договору, № 26 та додаткові угоди до цього договору; 16.10.2018 року договір № 418 – стаття 20 Закону України «Про теплопостачання» була саме у редакції, викладений в обвинувальному акті, тому посилання захисту в частині того, що обвинувачений діяв відповідно до Закону, без урахування змін до 20 Закону України «Про теплопостачання», оскільки вона не набула ще чинності – є хибним.
Вирішуючи питання стосовно посилання сторони захисту на Постанову Верховного суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду від 23.06.2020 року справа № 159/3738/16-к (провадження № 51-9229км18) в частині зразка до даної справи та застосування вказаної постанови до обвинувачення ОСОБА_3 , суд виходить з наступного.
Частиною 6 ст. 368 КПК України передбачено, що обираючи і застосовуючи норму закону України про кримінальну відповідальність до суспільно небезпечних діянь при ухваленні вироку, суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Разом з тим, суд вважає, що врахування висновків Верховного Суду можливо при подібності правовідносин, які слід встановлювати одночасно за трьома критеріями: суб`єктним, об`єктним і, так би мовити, змістовним.
Разом з тим, в постанові Верховного Суду від 23.06.2020 року справа № 159/3738/16-к , яку навів захисник Комлев С.В. – кардинально інші обставини і не можуть бути застосовані до даних суспільно-небезпечних діянь.
В Постанові Верховний суд у складі Першої судової палати Касаційного кримінального суду від 23.06.2020 року № 159/3738/16-к висловив свою правову позицію, що за рішення, прийняті державними органами й органами місцевого самоврядування та їх посадовими особами за поданням, заявою тощо в цьому випадку представника юридичної особи, обвинувачений не може нести кримінальну відповідальність і це не може ставитись йому в провину, оскільки без отримання ліцензії та погодження підприємство було б позбавлене можливості надавати послуги з теплопостачання та отримувати за це відповідні державні кошти, контроль за витратами яких відповідно до ст. 111 БК України покладено на місцеві фінансові органи. Крім того, ККС ВС зауважив, що особі не може ставитися в провину службова недбалість у випадку, коли підготовлені товариством документи перевіряли і затверджували державні органи. Адже в самому обвинуваченні орган досудового розслідування вказував про неправомірне ухвалення міськрадою рішення про погодження запропонованого тарифу постачання теплової енергії без перевірки правильності та обґрунтованості його розрахунку. Тобто міськрада як розпорядник державних коштів не перевірила розрахунок вартості теплової енергії, поданої ТОВ.
Разом з тим, при розгляді даної справи встановлено, що: Рішенням Виконавчого комітету Слов`янської міської ради № 1290 від 19.12.2018 року про затвердження для ТОВ «Краматорська енергетична компанія» тарифу на теплову енергію, що виробляється з використанням альтернативних джерел енергії, затверджено тариф у розмірі 1 990 грн. за 1 Гкал (а.с. 83 том 5); Рішенням Виконавчого комітету Слов`янської міської ради № 1289 від 19.12.2018 року про затвердження для ТОВ «УркСлавТерм» тарифу на теплову енергію, що виробляється з використанням альтернативних джерел енергії, затверджено тариф у розмірі 1 127 грн. за 1 Гкал (а.с. 84 том 5).
Однак, договори про закупівлю теплової енергії обвинуваченим були підписані у період 30.10.2017 року по 16.10.2018 рік тобто до винесення рішень Виконавчим комітетом Слов`янської міської ради № 1290 від 19.12.2018 року та № 1289 від 19.12.2018 року про затвердження тарифів на теплову енергію, тому доводи захисту не заслуговують на увагу.
Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність подібності обставин та тотожності суспільно небезпечних діянь за даним кримінальним провадженням та за провадженням, по якому була винесена Постанова Верховного Суду від 23.06.2020 року справа № 159/3738/16-к, тому суд не враховує Правову позицію Верховного Суду при прийнятті рішення за даним кримінальним провадженням.
Суд також вважає помилковим посилання сторони захисту на порушення процесуального законодавства при винесені прокурором п`ятого відділу управління процесуального керівництва з дотримання державного обвинувачення та представництва в суді Спеціальної антикорупційної прокуратури Генеральної прокуратури України радника юстиції Висоцької Н.В. Постанови про визначення підслідності у кримінальному провадженні № 52018000000000675 від 06.07.2018 року за слідчими ГУ НП України в Донецькій області.
Як вбачається із зазначеної Постанови НАБУ здійснювало досудове розслідування у даному кримінальному провадженні за Ухвалою слідчого судді Солом`янського районного суду м. Києва зп ч. 2 ст. 191 КК України.
Разом з тим, частиною 5 ст. 216 КПК України визначено перелік кримінальних проваджень та суб`єктів, що їх вчинили, досудове слідство щодо яких мають право проводити детективи НАБУ, а саме: статтями 191, 206-2, 209, 210, 211, 354 (стосовно працівників юридичних осіб публічного права), 364, 366-2, 366-3, 368, 368-5, 369, 369-2, 410 Кримінального кодексу України, якщо наявна хоча б одна з умов, визначених даною нормою. Під час досудового розслідування було встановлено, що кримінальне провадження № 52018000000000675 від 06.07.2018 року здійснювалося стосовно працівників відділу освіти Слов`янської міської ради, які не є суб`єктами, вказаними у п. 1 ч. 5 ст. 216 КПК України, шкода на час винесення Постанови, тобто на 23 липня 2018 року не була визначена, тому до підслідності дедективів НАБУ не належала.
Частиною 1 ст. 216 КПК України передбачено, що слідчі органи національної поліції здійснюють досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених законом України про кримінальну відповідальність, крім тих, що віднесені до підслідності інших органів досудового розслідування.
Таким чином, прокурором п`ятого відділу управління процесуального керівництва з дотримання державного обвинувачення та представництва в суді Спеціальної антикорупційної прокуратури Генеральної прокуратури України радника юстиції Висоцькою Н.В. обґрунтовано були визначені підслідність і процесуальне керівництво та зазначено, що проведення досудового слідства по даній справі належить до компетенції слідчих Національної поліції України, а процесуальне керівництво до повноважень прокурорів відповідної регіональної прокуратури.
Суд не погоджується з доводами захисника стосовно невідповідності комісійної судово-економічної експертизи № 4888 від 20.03.2020 року нормам діючого законодавства з підстав: невідповідності питань Науково-методичним рекомендаціям з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень від 08.10.1998 року; умовно-категоричності висновку; відсутності в експертизі вказівки на розмір шкоди.
Так, відповідно до Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень від 08.10.1995 року № 53/3, що зареєстрована в Міністерстві юстиції України 03.11.1998 року за № 705/3145, основним завданням економічної експертизи, в тому числі документів бухгалтерського, податкового обліку і звітності є:
?визначення документальної обґрунтованості розміру нестачі або надлишків товарно-матеріальних цінностей і грошових коштів, періоду і місця їх утворення;
?визначення документальної обґрунтованості оформлення операцій з одержання, зберігання, виготовлення, реалізації товарно-матеріальних цінностей, у тому числі грошових, основних засобів, надання послуг;
?визначення документальної обґрунтованості відображення в обліку грошових коштів, цінних паперів;
?визначення документальної обґрунтованості відображення в обліку операцій з нарахування та виплати заробітної плати, інших виплат;
?установлення відповідності чинному законодавству відображення в податковому обліку доходів та витрат за фінансово-господарськими операціями, що підлягають оподаткуванню податком на прибуток;
?визначення відповідності чинному законодавству відображення в податковому обліку податкових зобов`язань та податкового кредиту з податку на додану вартість.
З висновку судово-економічної експертизи вбачається, що експертам на вирішення було поставлене запитання, що безперечно входило до компетенції та спеціальних знань експертів (а.с. 101 том 3). Разом з тим, питання розміру шкоди, про яке зазначає захисник, не могло бути поставлене, оскільки таке питання виходить за межі спеціальних знань експертів та стосуються з`ясування питань права.
Доводи сторони захисту стосовно того, що висновок № 4888 від 20.03.2020 року носить умовно-категоричного характер не можуть бути прийняті судом, оскільки дослідивши висновок експертів суд приходить до висновку про його достовірність та категоричність, будь-якої ймовірності або умовності в оцінці документів та фактів при складанні висновку суд не вбачає.
Стосовно доводів захисту відносно самостійного уточнення питання, що було поставлене на експертизу, суд виходить з наступного.
Процесуальна компетенція експертів регламентується ст. ст. 12, 13 Закону України «Про судову експертизу» та ст. 69 КПК України. Суттєвою особливістю процесуальної компетенції є обов`язок володіння особою, яка залучається в якості експерта, спеціальними знаннями.
Процесуальна компетенція визначає межі прав експерта під час проведення досліджень, встановлення тої чи іншої обставини, що входить до предмету доказування у кримінальному провадження, і даванні висновку. Права і обов`язки експерта, що закріплені в процесуальних документах, віднесені до загально правових. До них відносяться: процесуальна самостійність експерта, право давати висновок в межах своєї компетенції з питань, хоча і не зазначених у документі про залучення експерта, але таких, що мають відношення до предмету експертного дослідження та інше. Враховуючи викладене, законодавець наділив судового експерта широкими правами, у тому числі і правом на експертну ініціативу, і обґрунтоване редагування запитань, без зміни його суті — це не лише право експерта, а і його професійний обов`язок.
Таким чином, проаналізувавши Ухвалу слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду про призначення експертизи та висновок експерта № 4888від 20.03.2020 року, суд приходить до висновку, що суть запитання, на яке експерти надавали відповідь не була ними змінена під час проведення експертизи, тому доводи захисту в частині недопустимості висновку експертизи з причини самостійності зміни питань – є помилковим.
Отже, дослідивши в судовому засіданні висновок експерта № 4888 від 20.03.2020 року (а.с. 99-139 том 3) за результатами проведення комісійної судової економічної експертизи за матеріалами даного кримінального провадження, суд приймає його як доказ, оскільки експертиза проводилась на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду Донецької області Сидоренко І.О. від 20.09.2020 року; висновки зроблені комісією експертів за експертною спеціальністю 11.1 «Дослідження документів бухгалтерського, податкового обліку та звітності», 11.2 «Дослідження документів про економічну діяльність підприємств і організації», 11.3 «Дослідження документів фінансово-кредитних операцій», що мають достатній стаж роботи, експерти попереджені по кримінальній відповідальності за дачу завідомо неправдивого висновку; дослідження та висновок є повними, науково обґрунтованими, з додатками у вигляді таблиць, достатньо зрозумілими, не містять суперечностей з іншими даними справи, предметом дослідження експертизи були документи, одержані у процесуальний спосіб без порушення кримінально-процесуального законодавства, тобто є належним та допустимим доказом в розумінні ст. 85-86 КПК України.
Посилання захисника на відсутність у експертів (при проведенні експертизи) та в матеріалах кримінального провадження Акту від 07 серпня 2019 року № 04.05.03-783/05 ревізії фінансово-господарської діяльності Відділу освіти Слов`янської міської ради за період з 01.02.2013 по 30.04.2019 року та Середньозважених тарифів на теплову енергію з використанням природного газу для потреб населення, установ і організації, що фінансуються з державного та місцевого бюджету за період з третього кварталу 2017 року по 1 квартал 2019 року не відповідає дійсності, оскільки вказані захисником документи були надані експертам для дослідження, про що зазначено у висновку, а також містяться у матеріалах кримінального провадження, а саме: Акт від 07.08.2019 року – на а.с.1-158 том 2, середньозважені тарифи, розраховані Агентством, починаючи з ІІІ кварталу 2017 року по І квартал 2019 року – на а.с. 140-145 том 3.
Таким чином, суд приходить до переконання, що експерти провели експертизу і зробили висновки на підставі процесуального документу, відповідно до КПК, що діяв на час призначення та проведення експертизи, в межах своїх повноважень, відповідно до їх спеціальності, тому експертиза є допустимим доказом, оскільки виконана з дотриманням норм КПК та Закону України «Про судову експертизу».
Суд також критично ставиться до доводів обвинуваченого, відповідно до яких він зазначає, що діяв відповідно до своїх повноважень і у спосіб, передбачений законом, а також про те, що вартість на теплову енергію при укладанні ним договорів з 30.10.2017 року по 16.10.2018 рік відповідала діючому законодавству, у зв`язку з наступним.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Положенням про відділ освіти Слов`янської міської ради, яке є додатком до рішення виконавчого комітету Слов`янської міської ради від 09.11.2016 року № 10-XVII-7, закріплено загальні положення, основні завдання, функції, права відділу освіти, органи управління тощо, які були викладені вище.
Таким чином, в силу займаної посади ОСОБА_3 наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, тобто згідно з ч. 3 ст. 18 та п. 1 примітки до ст. 364 КК України є службовою особою, з чим погоджується суд, оскільки вказані відомості підтверджені доказами, дослідженими в судовому засіданні та підтверджують повноваження обвинуваченого.
Відповідальність за ст. 367 КК України, настає лише у випадку, якщо дії, невиконання чи неналежне виконання яких спричинило передбачені в зазначеній статті наслідки, входили у коло службових обов`язків конкретної службової особи, іншими словами, якщо обов`язок діяти відповідним чином юридично був включений (законом, указом, постановою, наказом, інструкцією тощо) до кола службових повноважень такої особи.
Так, Агенством Держенергоефективності України оприлюднює середньозважені тарифи на теплову енергію, вироблену з використанням газу, для потреб населення, установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету. Розрахунки здійснюються на виконання статті 20 Закону України «Про теплопостачання» та відповідно до Порядку розрахунку середньозважених тарифів на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб населення, установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, її транспортування та постачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.09.2017 № 679.
Державним Агентством енергоефективності та енергозбереження України розраховані середньозважені тарифи, починаючи з ІІІ кварталу 2017 року по І квартал 2019 року, в порядку, передбаченому постановою КМУ № 679 від 06.09.2017 року (а.с. 138-145 том 3), а саме:
?1201, 71 грн/Гкал від 25.09.2017 року (а.с. 145 том 3);
?1225,38 грн./Гкал від 22.12.2017 року (а.с. 144 том 3);
?1336, 30 грн/Гкал від 26.03.2018 року (а.с. 143 том 3);
?1252, 31 грн/Гкал від 25.06.2018 року (а.с. 142 том 3);
?1252, 31 грн/ГКал від 25.092018 року (а.с. 141 том 3);
?1241,97 грн/Гкал від 26.12.2018 року (а.с. 140 том 3).
Таким чином, на момент підписання договорів обвинуваченим у період 30.10.2017 року по 16.10.2018 рік (30.10.2017 року договір № 325 та додаткові угоди до цього договору; № 326 та додаткові угоди до цього договору, № 327 та додаткові угоди до цього договору; 16.02.2018 року договори № 24 та додаткові угоди до цього договору, № 25 та додаткові угоди до цього договору, № 26 та додаткові угоди до цього договору; 16.10.2018 року договір № 418), Державним Агентством енергоефективності та енергозбереження України були розраховані і затверджені середньозважені тарифів на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб населення, установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, її транспортування та постачання.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», враховуючи, що ОСОБА_3 , будучи службовою особою, обіймаючи посаду начальника відділу освіти Слов`янської міської ради, зобов`язаний був недопустити дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави, також повинен був діяти відповідно до ст. 19 Конституції України - лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Разом з тим, будучи службовою особою, розпорядником бюджетних коштів та зобов`язаний згідно зі ст. 7 та 26 Бюджетного Кодексу ефективно використовувати бюджетні кошти та організовувати внутрішній контроль для забезпечення дотримання законності та ефективності використання бюджетних коштів, маючи реальну можливість виконати свої обов`язки, безвідповідально та несумлінно поставився до них та проігнорував норми вищезазначених Законів України та положення абзацу 4 ст. 20 Закону України «Про теплопостачання», уклав договори про закупівлю теплової енергії за державні кошти:
?№ 325 від 30.10.2017 року з ТОВ «Краматорська енергетична компанія», додаткову угоду № 1 від 30.10.2017 року до договору № 325, додаткову угоду № 2 від 30.10.2017 року до договору № 325;
?№ 326 від 30.10.2017 року з ТОВ «Слов`янські теплові мережі», додаткову угоду № 1 від 30.10.2017 року до договору № 326 та додаткову угоду № 2 від 28.12.2017 року до договору № 326 від 30.10.2017 року;
?№ 327 від 30.10.2017 року з ТОВ «Укрславтерм», додаткову угоду № 1 від 30.10.2017 року до договору № 327, додаткову угоду № 2 від 28.12.2017 року до договору № 327 від 30.10.2017 року, додаткову угоду № 3 від 28.12.2017 року до договору № 327 від 30.10.2017 року
?№ 24 від 16.02.2018 року з ТОВ «Краматорська енергетична компанія», додаткову угоду № 1 від 27.04.2018 року до договору № 24;
?№ 25 від 16.02.2018 року з ТОВ «Слов`янські теплові мережі», додаткову угоду № 1 від 27.04.2018 року до договору № 25;
?№ 26 від 16.02.2018 року з ТОВ «Укрславтерм», додаткову угоду № 1 від 23.02.2018 року;
?№ 418 від 16.10.2018 року з ТОВ «Краматорська енергетична компанія»,
У зв`язку з чим відділом освіти Слов`янської міської ради було здійснено необґрунтоване перерахування у 2017-2018 роках грошових коштів на рахунки постачальників теплової енергії на загальну суму 8 469 427,90 грн. а саме: ТОВ «Краматорська енергетична компанія» - 4 672 649,46 грн.; ТОВ «Слов`янські теплові мережі» - 1 724 956, 81 грн.; ТОВ «Укрславтерм» - 2 071 821,63 грн., що спричинило тяжкі наслідки у вигляді заподіяння матеріальної шкоди на вказану суму юридичній особі – Слов`янській міській раді в особі відділу освіти Слов`янської міської ради, що більше ніж у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Суд вважає встановленим, що між неналежним виконанням своїх службових обов`язків ОСОБА_3 та настанням тяжких наслідків у вигляді спричинення матеріальних збитків Слов`янській міській раді в особі відділу освіти Слов`янської міської ради в сумі 8 469 427,90 грн. є прямий причинно-наслідковий зв`язок.
Незважаючи на невизнання своєї вини обвинуваченим, про винуватість останнього у скоєнні даного кримінального правопорушення, свідчать докази, що ретельно перевірені та оцінені з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, достатності кожен окремо та у взаємозв`язку для ухвалення даного процесуального рішення, які суд враховує та бере до уваги.
Таким чином, суд приходить до висновку, що досліджені в судовому засіданні докази, які суд визнав належними та допустимими, є логічні, послідовні, не містять протиріч, є переконливі. Жоден із них не спростований, містить інформацію щодо предмету доказування, схожих неоспорюваних чітких і узгоджених між собою презумпцій факту.
Судом не встановлено таких обставин, які ставили б під сумнів показання допитаних в судовому засіданні представника потерпілого та свідків, так само не надано суду доказів, що їх спростовують. Репутація цих осіб не дискредитована, довіра до їх показань не підірвана, мотивів можливої нечесності як приводу для обмовляння обвинуваченого захистом не доведено.
В судовому засіданні обвинувачений, його захисники скористалися правом допитати цих осіб, що відповідає вимогам п.1, підп. «d» п. 3 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, із забезпеченням їм можливості надати аргументи на спростування їх показань, однак жодних об`єктивних даних для того, щоб ставити їх під сумнів, суд не встановив.
Показання представника потерпілого та свідків повністю узгоджуються зі змістом інших доказів, які суд визнав належними та допустимими.
За таких обставин, суд приймає до уваги при ухваленні вироку показання представника потерпілого, вищезазначених свідків, досліджені письмові документи як докази винуватості обвинуваченого.
При їх оцінці суд дійшов до висновку про доведеність винуватості обвинуваченого у вчиненні інкримінованого йому злочину, що відповідає стандартам доказування «поза розумним сумнівом», який знайшов своє втілення як в положеннях ч. 3 та ч. 4 ст.17 КПК України, так і в практиці Європейського суду з прав людини, зокрема, у рішенні у справі «Коробов проти України».
Дослідивши всі обставини кримінального провадження, керуючись законом, оцінюючи кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного рішення, суд дійшов до переконання, що події кримінального правопорушення мали місце, провину обвинуваченого повністю доведено, а вчинене обвинуваченим ОСОБА_3 вірно кваліфіковано:
?за ч. 2 ст. 367 КК України, а саме вчинення службової недбалості, а саме неналежне виконання службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом правам та інтересам юридичної особи.
При призначенні покарання ОСОБА_3 відповідно до положень статті 65 КК України, суд приймає до уваги конкретні обставини справи, тяжкості вчиненого ним кримінального правопорушення, які віднесено законодавцем до нетяжкого злочину, розмір шкоди, сукупність усіх обставин, що його характеризують, думку представника потерпілого, який погодився з думкою прокурора стосовно міри покарання; дані, які характеризують особу обвинуваченого: який раніше не судимий (а.с. 229 том 3), на диспансерному обліку у лікарів психіатрів та наркологів не перебуває (а.с. 234, 236 том 3), має місці соціальні зв`язки, постійне місце проживання, роботи, за якими характеризується позитивно (а.с. 232-233, 235 том 3).
Суд враховує досудову доповідь про обвинуваченого ОСОБА_3 у кримінальному провадженні, з висновку якого вбачається низька ймовірність вчинення повторного правопорушення та низький ризик небезпеки для суспільства, у зв`язку з чим Слов`янський МРВ Філії ДУ «Центр пробації» в Донецькій області вважає, що виправлення обвинуваченого без позбавлення або обмеження волі на певний строк можливе та не ставить висової небезпеки для суспільства (у тому числі для окремих осіб) (а.с. 113-119 том 1).
Обставин, які обтяжує покарання ОСОБА_3 , відповідно до ст. 67 КК України – не встановлено.
Обставин, що пом`якшує покарання ОСОБА_3 , відповідно до ст. 66 КК України – не встановлено.
З урахуванням тяжкості скоєного кримінального правопорушення, вищевикладених відомостей про особу обвинуваченого, відсутність обставин, що пом`якшують та обтяжують покарання, відсутність дієвих заходів щодо відшкодування шкоди, суд приходить до висновку про призначення покарання у вигляді позбавлення волі в межах санкції інкримінованої статті Особливої частини Кримінального Кодексу.
Разом з тим, приймаючи до уваги, що ОСОБА_3 раніше не судимий, позитивно характеризується за місцем роботи та мешкання, має родину, одружений, на утриманні у обвинуваченого перебуває неповнолітня донька ОСОБА_35 , 2006 року народження, суд вважає за можливе не призначати йому покарання визначене санкцією ч. 2 ст. 367 КК України у виді штрафу,
На переконання суду, призначення обвинуваченому такого покарання буде справедливим, співмірним і достатнім для його виправлення, кари та запобігання вчинення нових правопорушень як самим обвинуваченим, так і іншими особами, а також буде відповідати таким принципам Європейської конвенції з захисту прав людини і основоположних свобод як пропорційність обмеження прав людини, легітимна мета та невідворотність покарання. Так, у розумінні ЄСПЛ, покарання повинне встановити новий додатковий обов`язок для особи, який випливає з факту вчинення кримінального правопорушення. Автономна концепція поняття «покарання» у практиці ЄСПЛ передбачає, що покарання переслідує подвійну мету покарання і стримування від вчинення нових правопорушень, а застосування принципу пропорційності дає можливість встановити орієнтири для держави у виборі адекватних засобів реагування на конкретні кримінально-карані діяння.
Початок строку відбування покарання ОСОБА_3 , обчислювати з моменту фактичного затримання.
Ухвалою слідчого судді від 03 квітня 2020 року відносно ОСОБА_3 застосований запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання строком на 2 місяці до 01.06.2020 року (а.с. 15-20 том 4). Після зазначеної дати запобіжний захід не обирався.
Вирішуючи питання стосовно цивільного позову (а.с. 49-72 том 1) суд виходить з наступного.
Згідно з роз`ясненнями, що містяться в п. 9 Постанови Пленуму Верховного Суду «Про практику застосування судами України законодавства про відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної злочином, і стягнення безпідставно нажитого майна» при вирішенні питання про відшкодування матеріальної шкоди, суд має керуватися відповідними нормами цивільного законодавства, які регулюють майнову відповідальність за шкоду, заподіяну фізичним та юридичним особам.
У відповідності до ч. 1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Частиною 3 ст. 128 КПК України передбачено, що цивільний позов в інтересах держави пред`являється прокурором.
Судом встановлено, що прокурором пред`явлено цивільний позов в інтересах держави в особі Слов`янської міської ради Донецької області про відшкодування шкоди, а саме стягнення з обвинуваченого ОСОБА_3 – 8 469 427 грн 90 коп., що підтверджується матеріалами провадження.
Ухвалою Слов`янського міськрайонного суду від 25.11.2021 року замінено сторону в цивільному позові прокурора зі Слов`янської міської ради на Слов`янську міську Військово-цивільну адміністрацію.
Оскільки в судовому засіданні встановлена вина обвинуваченого, доведений розмір шкоди, між діями ОСОБА_3 та наслідками є прямий причинний зв`язок, то позов підлягає задоволенню, і з обвинуваченого ОСОБА_3 необхідно стягнути на користь Слов`янської міської ВЦА спричинену шкоду у розмірі – 8 469 427 грн 90 коп.,
Ухвалою слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 03 квітня 2020 року, з метою відшкодування шкоди, накладено арешт на майно, яке на праві власності належить ОСОБА_3 , а саме:
?квартиру, що розташована за адресою АДРЕСА_1 (частка1/1) (а.с. 233-а том 3),
?земельну ділянку з кадастровим номером 1412900000:04:000:2348, площею 2 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1943011114129 (частка власності 1/1) (а.с. 237-239 том 3),
?транспортний засіб Chevrolet Aveo, реєстраційний номер НОМЕР_1 , кузов номер НОМЕР_2 (а.с. 225 том 3), шляхом заборони на відчудження (а.с. 1-6 том 4).
Відповідно до ч. 4 ст. 174 КПК України, суд одночасно з ухваленням судового рішення, яким закінчується судовий розгляд, вирішує питання про скасування арешту майна. Суд скасовує арешт майна, зокрема, у випадку виправдання обвинуваченого, закриття кримінального провадження судом, якщо майно не підлягає спеціальній конфіскації, непризначення судом покарання у виді конфіскації майна та/або незастосування спеціальної конфіскації, залишення цивільного позову без розгляду або відмови в цивільному позові.
Оскільки Ухвалою слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 03 квітня 2020 року арешт на майно обвинуваченого накладався з метою відшкодування шкоди, суд приходить до висновку, що заходи забезпечення у кримінального провадження у вигляді арешту майна необхідно залишити без зміни.
Процесуальні витрати у розмірі: 26 150 грн. 40 коп. за проведення експертизи № 4888 від 20.03.2020 року Донецьким НДІСЕ Міністерства юстиції (а.с. 98 том 3) відповідно до Закону України «Про судову експертизу» та ст. 124 КПК України, підлягають стягненню з обвинуваченого на користь держави.
Речові докази по справі відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст. 369-370, 374 КПК України, -
З А С У Д И В :
Визнати винним ОСОБА_3 у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України та призначити покарання у вигляді 3 (трьох) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади та місцевого самоврядування, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій терміном на 2 (два) роки.
Початок строку відбування покарання ОСОБА_3 обчислювати з моменту фактичного затримання.
Запобіжний захід, відповідно до видив, передбачених ст. 131 КПК України – не обирався.
Цивільний позов прокурора Слов`янської окружної прокуратури в інтересах держави – Слов`янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 на користь Слов`янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області (ідентифікаційний код юридичної особи 44278614, адреса м. Слов`янськ площа Соборна, 2 Донецької області) – 8 469 427 грн 90 коп.
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 на користь Донецького НДІСЕ (м. Слов`янськ вул. Поштова, 67) судові витрати за проведення експертизи № 4888 від 20.03.2020 року в розмірі 26 150 грн. 40 коп.
Заходи забезпечення у кримінального провадження у вигляді арешту майна, що належить ОСОБА_3 , накладеного Ухвалою слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 03 квітня 2020 року з метою відшкодування шкоди, залишити без зміни.
На вирок суду може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Донецької області через Слов`янський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а засудженим в той же строк з моменту вручення йому копії судового рішення.
Вирок суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги вирок суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинуваченому та прокурору, інші учасники судового провадження мають право отримати копію вироку в суді.
Суддя Слов`янського
міськрайонного суду Л.Є. Мірошниченко