
Справа 206/3553/21
Провадження 2/206/1194/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2021 року Самарський районний суд міста Дніпропетровська у складі:
головуючого судді Кушнірчука Р.О.,
при секретареві Ільїній І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпро в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів за призначеною державною допомогою на дітей одиноким матерям,
за участю:
представника позивача - Іванової Т.В. ,
ВСТАНОВИВ:
12 серпня 2021 року представник позивача звернувся до суду з вказаним позовом, який обґрунтував тим, що ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у місті Дніпрі ради із заявою № 1219 від 13 липня 2018 року, в подальшому із заявою № 49 від 08 січня 2019 року, заявою № 351 від 10 липня 2019 року про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям. ОСОБА_1 надала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. В поданих деклараціях від 13 липня 2018 року, 08 січня 2019 року, 10 липня 2019 року, в розділі «Відомості про дохід сім`ї» ОСОБА_1 зазначила, що доходів не має. ОСОБА_1 була призначена державна допомога на дітей одиноким матерям на період з 01 липня 2018 року по 31 грудня 2018 року в розмірі 1944 гривні щомісячно; на період з 01 січня 2019 року по 30 червня 2019 року в розмірі 2027 гривень щомісячно; на період з 01 липня 2019 року по 31 грудня 2019 року в розмірі 2118 гривень щомісячно. Згідно інформації з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела та суми отриманих доходів фізичних осіб було встановлено, що ОСОБА_1 отримала дохід у вигляді заробітної плати в І кварталі в сумі 22653,03 гривень, в ІІ кварталі в сумі 22834,20 гривень, в ІІ кварталі 21135,49 та 95 гривень, в ІV кварталі 10566,74 та 210,89 гривень. ОСОБА_1 надала недостовірні дані про доходи та майновий стан сім`ї, що вплинуло на розрахунок та призначення державної допомоги, внаслідок чого їй були надміру виплачені кошти державної допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01 липня 2018 року по 30 червня 2019 року в сумі 23909 гривень. На теперішній час ОСОБА_1 надміру виплачені їй кошти державної допомоги на дітей одиноким матерям на рахунок управління не повернула, а тому представник позивача просить стягнути з останньої на користь позивача надміру виплачені кошти державної допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 23909 гривень.
Ухвалою суду від 03 вересня 2021 року відкрито провадження по даній справі та призначено до розгляду в судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження.
Представник позивача Іванова Т.В. в судовому засіданні підтримала позовну заяву, просила задовольнити позов з наведених у ньому підстав.
ОСОБА_1 в судовому засіданні підтвердила обставини викладені у позовній заяві, пояснивши, що дійсно працювала та отримувала дохід за період часу з липня 2018 року по червень 2019 року.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача та відповідача, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 13 липня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у місті Дніпрі ради із заявою № 1219 про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям (а. с. 5-6).
ОСОБА_1 подала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги за період з 01 січня 2018 року по 01 липня 2018 року, згідно якої остання грошових коштів, окрім як у виді державної допомоги на дітей одиноким матерям, за вказаний період часу, не отримувала (а. с. 7-8).
Рішенням управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у місті Дніпрі ради від 19 липня 2018 року ОСОБА_1 призначено щомісячну допомогу одиноким матерям на період з 01 липня 2018 року по 31 грудня 2018 року у сумі 1944 гривень (а. с. 9).
08 січня 2019 року ОСОБА_1 звернулась до управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у місті Дніпрі ради із заявою № 49 про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям (а. с. 11-12).
ОСОБА_1 подала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги за період з 01 липня 2018 року по 31 грудня 2018 року, згідно якої остання доходів за вказаний період не отримувала (а. с. 13-14).
Рішенням управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у місті Дніпрі ради від 17 січня 2019 року ОСОБА_1 призначено щомісячну допомогу одиноким матерям на період з 01 січня 2019 року по 30 червня 2019 року у сумі 2027 гривень (а. с. 15).
Згідно відповіді на запит № 847 від 01 жовтня 2019 року, за відомостями з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела та суми отриманих доходів фізичних осіб, ОСОБА_1 за період з січня по грудень 2018 року отримувала доходи (а. с. 17).
07 жовтня 2019 року Лівобережним управлінням соціального захисту населенням Дніпровської міської ради складено повідомлення № 2588, яким внесено зміни до повідомлення № 4182 від 19 липня 2018 року, відповідно до якого ОСОБА_1 відмовлено у наданні державної допомоги сім`ям з дітьми, оскільки остання не має права на таку допомогу (а. с.19).
07 жовтня 2019 року Лівобережним управлінням соціального захисту населенням Дніпровської міської ради складено повідомлення № 2587, яким внесено зміни до повідомлення № 298 від 17 січня 2019 року, відповідно до якого ОСОБА_1 відмовлено у наданні державної допомоги сім`ям з дітьми, оскільки остання не має права на таку допомогу (а. с. 20).
Відповідно до довідки про розрахунок переплати по допомозі одиноким матерям відносно ОСОБА_1 за період з 01 липня 2018 року по 30 червня 2019 року, загальний розмір переплати за вказаний період складає 23909 гривень (а. с. 21).
Відповідно до абз. 1 ст. 5 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року (далі - Закон), допомога, зокрема, на дітей одиноким матерям, призначається і виплачується органами соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).
Згідно з абз. 1 п. 34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27 грудня 2001 року, в редакції від 06 лютого 2018 року, (далі - Порядок), допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Відповідно до абз. 2 п. 34 Порядку, середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Відповідно до абз. 1, 2 п. 49 Порядку, особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Згідно з абз. 9 п. 49 Порядку (в редакції від 20 липня 2021 року), у разі неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються в судовому порядку.
Відповідно до ст. 22 Закону, одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Згідно з ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Таким чином, позивачем доведено, що ОСОБА_1 дійсно отримала державну допомогу на дітей одиноким матерям за період з 01 липня 2018 року по 30 червня 2019 року в сумі 23909 гривень без достатніх правових підстав, що є надміру виплаченою сумою державної допомоги внаслідок зловживання з боку ОСОБА_1 , оскільки остання подала документи в яких приховала обставини, що впливають на виплату державної допомоги, що в свою чергу також визнала в судовому засіданні. ОСОБА_1 дотепер виплачені їй кошти державної допомоги на дітей одиноким матерям не повернула, а тому, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Також, згідно вимог ст. 141 ЦПК України з відповідача підлягають стягненню судові витрати по сплаті судового збору.
Керуючись ст. ст. 2, 5, 10-13, 89, 141, 259, 263-265, 268, 280 Цивільного процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
Позов Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ), на користь Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (49051, м. Дніпро, пр. Петра Калнишевського, 55, ЄДРПОУ - 42788389) надміру виплачені кошти державної допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 23909,00 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ), на користь держави судовий збір у сумі 2270,00 гривень.
Апеляційна скарга на рішення суду відповідно до пункту 15.5 Перехідних положень ЦПК України подається до Дніпровського апеляційного суду через Самарський районний суд м. Дніпропетровська протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 30 листопада 2021 року.
Головуючий суддя: Р.О. Кушнірчук