
Справа № 459/1957/21
Провадження № 2/459/781/2021
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 листопада 2021 року Червоноградський міський суд Львівської області
в складі: головуючого – судді Дем`яновської Ю.Д. ,
з участю секретаря судового засідання Яковенко І.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Червонограді за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до КП «Червоноградтеплокомуненерго» про усунення порушень пільгових прав споживача комунальних послуг,-
В С Т А Н О В И В :
29.06.2021 року позивач звернувся до суду з позовом до КП «Червоноградтеплокомуненерго», яким просить зобов`язати відповідача провести перерахунок нарахувань за поставлене тепло у квартиру АДРЕСА_1 за період з 01.01.2016 року по 30.04.2019 року, з урахуванням 100 відсоткової знижки на оплату за користування комунальними послугами без обмеження норм споживання; зобов`язати відповідача виключити заборгованість за оплату за поставлене тепло, яка існує на день вирішення справи по суті. В обґрунтування позовних вимог вказав, що на підставі ч.1 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має 100-відсоткову знижку на оплату за користування комунальними послугами, в тому числі - з теплопостачання та гарячого водопостачання, яка йому фактично надається за адресою: АДРЕСА_2 . Рішенням Червоноградського міського суду Львівської області від 07.10.2020 року було визнано його права як пільговика та зобов`язано КП «Червоноградтеплокомуненерго» здійснити перерахунок вартості наданих послуг із централізованого опалення (теплопостачання) у квартирі АДРЕСА_1 за період з 01.01.2016 року по 30.04.2019 року з врахуванням опалювальної площі в розмірах 35,3 м.кв. Однак, попри це відповідач незаконно нараховує йому плату за надані послуги з централізованого опалення без врахування такої знижки.
30.06.2021 року провадження у даній справі відкрито за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче провадження у справі на 27.08.2021 року, яке через першу неявку у судове засідання відкладено на 27.09.2021 року.
27.09.2021 року відповідачем було подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Вказав, що житловий будинок за адресою: АДРЕСА_3 обладнано тепловим лічильником. Будинковий засіб обліку теплової енергії (лічильника тепла) фіксує реальний обсяг теплової енергії, використаної за певний час будинком. Відповідно до підпункту 8 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373, яка була чинна на момент існування спірних правовідносин) (далі - Постанова) було встановлено соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату послуги з теплопостачання, тобто на ту послугу, яку у спірний період надавав Відповідач. Постановою Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 р. № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» (Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ №842 від 28.10.2015р.) встановлено соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами, щодо оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії: для централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) у разі використання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) абонентами, житлові будинки яких обладнані будинковими та/або квартирними приладами обліку, - 0,0548 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період;». Залежно від особливостей регіонів та типу будівель соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами визначаються з урахуванням коригуючих коефіцієнтів. Згідно з Додатком 2 до Постанови коригуючий коефіцієнт для Львівської області для будівель на 5 і вище поверхів складає - 0,41. Відповідно соціальний норматив у місті Червоноград для абонентів, які використовують теплову енергію для централізованого опалення, житлові будинки яких обладнані будинковими приладами обліку та мають 5 і більше поверхів складає:0,0548 х 0,41=0,022468 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період. Пільга надається населенню у межах соціальних норм споживання. Постановою КМУ №51 від 06.02.2017 року були внесені зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 р. № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунальног: обслуговування», а саме:установити такі соціальні нормативи користування житлово-комунальним: послугами, щодо оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії: для централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) у разі використання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачанні абонентами, житлові будинки яких обладнані будинковими та/або квартирним приладами обліку, - 0,0431 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць опалювальний період. Відповідно з травня 2017 року соціальний норматив у місті Червоноград для абонентів, які використовують теплову енергію для централізованого опалення: житлові будинки яких обладнані будинковими приладами обліку та мають 5 більше поверхів складає: 0,0431 х 0,41=0,017671 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць опалювальний період. В подальшому даний норматив був знижений з “0,0431” на “0,0383”. Тому на день розгляду даної справи судом соціальний норматив у місті Червоноград для абонентів, які використовують теплову енергію для централізованого опалення: житлові будинки яких обладнані будинковими приладами обліку та мають 5 більше поверхів складає: 0,0383 х 0,41=0,015703 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць опалювальний період. Тобто, на опалення 1 кв.м. опалювальної площі є норма використаної Гкал, на яку поширюється пільга. Тому, помісячні нарахування проводяться з урахуванням пільги інваліда ВВВ, яка становить 100%. При розрахунку пільги береться до уваги соціальна норма відповідно до постанови КМУ №842 від 28.10.2015 р. "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 р. № 409" та постанови КМУ №51 від 06.02.2017 р. "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 р. № 409", якими було зменшено на 20% коефіцієнт розрахунку соціальних норм з 0,0548 до 0,0431, що призвело до зменшення самих соціальних норм для пільг і субсидій. На різницю між тарифом і соціальною нормою пільга не надається. По квартирі Позивача вартість соціальної норми розраховується на 35,3 кв.м. Нарахування на вказану величину відшкодовується державою, все, що перевищує вказану величину оплачується споживачем.
Ухвалою від 27.09.2021 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 12.11.2021 року.
У судове засідання сторони не з`явилися, подали заяви про розгляд справи у їх відсутності.
Дослідивши зібрані у справі докази, надавши оцінку доказам в їх сукупності, дослідивши письмові заяви сторін по суті справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову з наступних підстав.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідач надавав послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води до квартири АДРЕСА_1 , власником якої є позивач ОСОБА_1 .
Відповідно до копії посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 13.12.2016 року року, ОСОБА_1 є інвалідом 3 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни інвалідів війни, посвідчення дійсне до грудня 2020 року.
Рішенням Червоноградського міського суду Львівської області від 07.10.2020 року зобов`язано КП «Червоноградтеплокомуненерго» здійснити перерахунок вартості наданих послуг із централізованого опалення (теплопостачання) у квартирі АДРЕСА_1 за період з 01.01.2016 року по 30.04.2019 року з врахуванням опалювальної площі в розмірах 35,3 м.кв. При цьому, предметом розгляду у вказаній справі являвся виключно розмір опалювальної площі квартири позивача та зобов`язання провести перерахунок нарахованої плати в зв`язку зі зміною площі, як розрахункової величини.
Із копій відповідей КП «Червоноградтеплокомуненерго» від січня 2021 року, 11.05.2021 року № 902, 11.05.2021 року № 904 вбачається, що абоненту ОСОБА_1 , що проживає за адресою: АДРЕСА_4 був здійснений перерахунок вартості наданих послуг із централізованого опалення за період з 01.01.2016 року по 30.04.2019 року з врахуванням опалювальної площі в розмірі 35,3 м.кв. згідно рішення Червоноградського міського суду Львівської області від 07.10.2020 року, перерахунок здійснений на площу 0,8 м.кв. в сумі 109 грн. у грудні 2020 року.
Таким чином, даний спір стосується правомірності застосування відповідачем соціальної норми, визначеної постановою КМУ № 409 від 06 серпня 2014 року при нарахуванні плати за послуги з централізованого опалення в період з 01.01.2016 року по 30.04.2019 року з урахуванням пільги відповідача в розмірі 100% знижки на оплату.
Згідно із п. 5 ч. 1 ст. 13 Закону України від 22 жовтня 1993 року «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам надається пільга 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
П. 12 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води та водовідведення, затверджених постановою КМУ №630 від 21.07.2005 р. «У разі встановлення будинкових засобів обліку теплової енергії споживач оплачує послуги згідно з їх показаннями пропорційно опалювальній площі (об`єму) квартири (будинку садибного типу)».
Житловий будинок за адресою: АДРЕСА_3 обладнано тепловим лічильником. Будинковий засіб обліку теплової енергії (лічильника тепла) фіксує реальний обсяг теплової енергії, використаної за певний час будинком.
Згідно з п.7 ч.1 ст. 4 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» до повноважень Кабінету Міністрів України належить встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій та пільг. Відповідно до підпункту 8 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373, яка була чинна на момент існування спірних правовідносин) (далі - Постанова) було встановлено соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату послуги з теплопостачання , тобто на ту послугу, яку у спірний період надавав Відповідач.
Постановою Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 р. № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» (Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ №842 від 28.10.2015р.) встановлено такі соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами, щодо оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії:
для централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) у разі використання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) абонентами, житлові будинки яких обладнані будинковими та/або квартирними приладами обліку, - 0,0548 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період;»
Залежно від особливостей регіонів та типу будівель соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами визначаються з урахуванням коригуючих коефіцієнтів. Згідно з Додатком 2 до Постанови коригуючий коефіцієнт для Львівської області для будівель на 5 і вище поверхів складає - 0,41.
Відповідно соціальний норматив у місті Червоноград для абонентів, які використовують теплову енергію для централізованого опалення, житлові будинки яких обладнані будинковими приладами обліку та мають 5 і більше поверхів складає:
0,0548 х 0,41=0,022468 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період.
Пільга надається населенню у межах соціальних норм споживання.
Постановою КМУ №51 від 06.02.2017 року були внесені зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 р. № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунальног: обслуговування», встановлено такі соціальні нормативи користування житлово-комунальним: послугами, щодо оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії:
для централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) у разі використання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачанні абонентами, житлові будинки яких обладнані будинковими та/або квартирним приладами обліку, - 0,0431 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць опалювальний період.
Відповідно з травня 2017 року соціальний норматив у місті Червоноград для абонентів, які використовують теплову енергію для централізованого опалення: житлові будинки яких обладнані будинковими приладами обліку та мають 5 більше поверхів складає:
0,0431 х 0,41=0,017671 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць опалювальний період, який в подальшому був знижений з “0,0431” на “0,0383”.
Тому на день розгляду даної справи судом соціальний норматив у місті Червоноград для абонентів, які використовують теплову енергію для централізованого опалення: житлові будинки яких обладнані будинковими приладами обліку та мають 5 більше поверхів складає:
0,0383 х 0,41=0,015703 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць опалювальний період.
Таким чином, на опалення 1 кв.м. опалювальної площі є норма використаної Гкал, на яку поширюється пільга.
Відтак, помісячні нарахування проводяться з урахуванням пільги інваліда ВВВ, яка становить 100%. При розрахунку пільги береться до уваги соціальна норма відповідно до постанови КМУ №842 від 28.10.2015 р. "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 р. № 409" та постанови КМУ №51 від 06.02.2017 р. "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 р. № 409", якими було зменшено на 20% коефіцієнт розрахунку соціальних норм з 0,0548 до 0,0431, що призвело до зменшення самих соціальних норм для пільг і субсидій.
Рішенням Конституційного Суду України № 3-р/2020 від 27.02.2020 року окреме положення пункту 26 розділу VI „Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, а відтак втратило свою чинність з 27.02.2020року.
Відтак, наявність Рішення Конституційного Суду України № 1-247/2018 3393/18 від 27 лютого 2020 року не змінює правового регулювання спірних правовідносин, які виникли між КП «Червоноградтеплокомуненерго» та позивачем у період з 01.01.2016 р. по 30.04.2019 р.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено належними та допустимими доказами факту неправильного застосування відповідачем норм чинного законодавства при нарахуванні йому плати за теплопостачання на пільгових умовах, тому вимоги про зобов`язання провести перерахунок оплати за надані послуги з централізованого опалення за адресою: АДРЕСА_4 за період з 01.01.2016 року по 30.04.2019 року та списання нарахованого боргу за зазначеною адресою станом на день вирішення справи по суті не підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо судових витрат, суд виходить з наступного.
В силу приписів ст.ч.ч.1,2 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються особи з інвалідністю внаслідок Другої світової війни та сім`ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи.
Стаття 4 Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.
Пунктом 23 ч.1 ст.13 цього ж Закону особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам надаються пільги зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства.
З огляду на положення п. 8 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», статей 4, 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», позивач звільнений від сплати судового збору.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, тому судові витрати в розмірі 908,00 грн. необхідно віднести на рахунок держави.
Керуючись ст.ст. 2, 12,13, 81, 141, 259, 263-265, 273, 352, 354 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
У задоволенні позову ОСОБА_1 до КП «Червоноградтеплокомуненерго» про усунення порушень пільгових прав споживача комунальних послуг – відмовити.
Судовий збір в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп. віднести за рахунок держави.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 ).
Відповідач: КП «Червоноградтеплокомуненерго» (80100 Львівська область м.Червоноград вул.Бічна Промислова,29, ЄДРПОУ 23966248).
Повний текст рішення складено 22.11.2021 року.
Суддя: Ю. Д. Дем`яновська