
Справа № 560/14206/21
РІШЕННЯ
іменем України
29 листопада 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук А.М. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області в якому просить:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо не включення в заробітну плату для обчислення пенсії державного службовця за віком ОСОБА_1 заробітної плати зазначеної в довідці №620-Ф від 11.06.2021;
- рішення №968120136866 від 17.09.2021 Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області визнати протиправним та скасувати;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок, нарахування й виплачувати для ОСОБА_1 з 11.03.2021 пенсію державного службовця за віком відповідно ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідці №620-ф від 11.06.2021 виданої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з урахуванням виплачених сум.
В обґрунтування позову зазначає, що їй протиправно при розрахунку (перерахунку) пенсії не було включено заробітну плату, що зазначена в довідці від 11.06.2021 №620-ф.
На адресу суду від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 не передбачено проведення перерахунків раніше призначених пенсій. Зазначає, що відмова головного управління у перерахунку пенсії позивачу не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку позивач отримував до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих прав та/або позбавленням її права на соціальний захист. Враховуючи викладене, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області документів витребуваних ухвалою від 27.10.2021 до суду не надходило.
Представником Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надіслано до суду відзив на позовну заяву, в якому просить в задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Ухвалою від 27.10.2021 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Суд встановив, що з 09.03.2011 ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 № 3723-ХІІ.
11.03.2021 позивач звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ з врахуванням довідки про заробітну плату від 03.03.2021 № 251-Ф виданої головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 15.03.2021 № 968120136866 позивачу відмовлено у переведенні на пенсію за віком згідно Закону України від 10.12.2015 № 889-VІІІ “Про державну службу”, про що повідомлено листом головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 2200-0302-8/22413 від 26.04.2021.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.06.2021 по справі №560/5459/21 у задоволені позову ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії відмовлено.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07.09.2021 рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03 червня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії скасовано. Прийнято нову постанову, якою позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 15.03.2021 щодо відмови у переведені ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ. Зобов`язано головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести ОСОБА_1 з 11.03.2021 року на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, у розмірі 60% від суми заробітку, зазначеного в довідці виданої головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 03.03.2021 року №251-Ф з урахуванням виплачених сум.
На виконання постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07.09.2021 у справі № 560/5459/21, головним управлінням переведено ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року з 11.03.2021, із врахуванням довідки №251-Ф від 03.03.2021, виданої головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, та із врахуванням проведених виплат.
11 червня 2021 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на заяву позивача від 31.05.2021 направлено довідку за №620- Ф від 11.06.2021 про інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально — побутових питань, премії).
17 вересня 2021 року позивач звернувся до Головного УПФ України в Хмельницькій області з заявою про перерахунок пенсії за віком державному службовцю з врахуванням довідки за №620- Ф від 11.06.2021.
Рішенням №968120136866 від 17.09.2021 Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області позивачу відмовлено в перерахунку пенсії за віком як державному службовцю з врахуванням «інших виплат».
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Предметом позову є відмова відповідача у перерахунку пенсії на підставі доданих позивачем документів про складові заробітної плати, на суму яких нараховано страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - неменше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
У статті 2 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що до структури заробітної плати входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно положень частини 2 статті 33 Закону №3723-XII заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Також відповідно до частини 6 статті 95 Кодексу законів про працю заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до частини першої статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-ХІІ, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV, визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відповідно до ст. 99 Закону України "Про пенсійне забезпечення", перерахунок пенсій, призначених за раніше діючим законодавством, провадиться із середньомісячного заробітку за останніх 24 або будь-які 60 місяців перед призначенням пенсії, або перед введенням в дію цього Закону, або з заробітку, з якого було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, із застосуванням статей 64-67 цього Закону.
Суд звертає увагу, що складові заробітної плати, відображені в довідці Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 03.03.2021 №251-Ф і в якій не зазначені складові заробітної плати, вказані в довідці Головного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №620-Ф від 11.06.2021, були враховані при призначенні пенсії, що вбачається з наявних в матеріалах справи доказів, а також рішення суду від 07.09.2021 по справі №560/5459/21.
Посилання відповідача у відзиві на Постанову КМ України від 31.05.2000 № 865 в редакції з 24.04.2014 суд вважає недоречним, оскільки вказана постанова втратила чинність 23.09.2016.
Щодо твердження відповідача, що Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 не передбачено проведення перерахунків раніше призначених пенсій, то суд звертає увагу, що згідно ст. 90 вказаного Закону пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", яким передбачений перерахунок пенсії.
За вказаних обставин спірне рішення від 17.09.2021 №968120136866 про відмову у перерахунку пенсії є протиправним і таким, що підлягає скасуванню.
Водночас, у частині позовних вимог про визнання протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області викладену в листі від 21.09.2021 щодо не включення в заробітну плату для обчислення пенсії державного службовця за віком ОСОБА_1 заробітної плати зазначеної в довідці №620-Ф від 11.06.2021, слід відмовити, оскільки вказана відмова не є рішенням суб`єкта владних повноважень у розумінні пункту 19 частини першої статті 4 КАС України.
Порушення прав та інтересів позивача виникло внаслідок прийняття рішення від 17.09.2021 №968120136866 про відмову у перерахунку пенсії. Лист від 21.09.2021 носить інформативний характер, яким позивач був повідомлений про розгляд його заяви, прийняте рішення та його мотиви. Позивач помилково вважає, що таке повідомлення є відмовою (рішенням).
Враховуючи те, що із заявою про перерахунок пенсії, до якої була додана довідка Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №620-Ф від 11.06.2021, позивач звернувся до відповідача 17.09.2021, тому, відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", перерахунок пенсії належить здійснити з 01.10.2021, а не з 11.03.2021.
Стосовно клопотання позивача про звернення до негайного виконання рішення суду, суд зазначає, що згідно з пункту 1 частини 1 статті 371 КАС України, негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць. Оскільки предметом спору в даній справі не було присудження виплати пенсії, клопотання позивача не підлягає задоволенню.
Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії задоволити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 17.09.2021 №968120136866 щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2021 за віком відповідно ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідці №620-ф від 11.06.2021 виданої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з урахуванням виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (площа Народна, 4,Ужгород,Закарпатська область,88008 , код ЄДРПОУ - 20453063)
Головуючий суддя А.М. Ковальчук