
Справа № 560/6877/21
РІШЕННЯ
іменем України
29 листопада 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, викладену в листі від 16.04.2021 за №3071-2477/Ш-03/8-2200/21 у зарахуванні до стажу державної служби періоду роботи в органах державної податкової служби з 30.10.1992 по 01.05.2016, з метою подальшого переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком відповідно до закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ, та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби період роботи з 30.10.1992 по 01.10.2016 в органах державної податкової служби.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію відповідно до закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV. В квітні 2021 року звернувся до відповідача із заявою про переведення його на пенсію відповідно до закону України "Про державну службу". Листом №3071-2477/Ш-03/8-2200/21 від 16.04.2021 року Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило, що позивачу відмовлено у переведенні на пенсію за віком відповідно до закону України "Про державну службу" у зв`язку із відсутністю необхідного стажу державної служби. Відповідач також не зарахував до стажу державної служби період роботи в податковій інспекції з 30.10.1992 року, оскільки присвоєно спеціальне звання «Радник податкової служби II рангу» та відсутня інформація щодо встановлення відповідного рангу державного службовця. Вказав, що згідно з статті 3 Закону №889 його дія не поширюється, зокрема, на осіб рядового і начальницького складу правоохоронних органів та працівників інших органів, яким присвоюються спеціальні звання. Крім того, зазначив, що станом на 1 травня 2016 року позивач не працював на державній службі, стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, що визначає право на пенсію відповідно до Закону №889 немає. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його право на пенсію за віком згідно із законом України "Про державну службу".
У поданому відзиві на позов відповідач зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України та з 04.07.2006 отримував пенсію по інвалідності відповідно до закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-VI, з 01.02.2019 отримує пенсію за віком відповідно до закону №1058-VI. Вказує, що 01.04.2021 позивач звернувся до Головною управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо переведення на пенсію за віком, відповідно до закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII. Листом № 3071-2477/Ш-03/8-2200/21 від 16.04.2021 Головне управління Пенсійного фонду України відмовило ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком згідно з законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII у зв`язку з відсутністю необхідного стажу державної служби на посадах віднесених до відповідних категорій посад державної служби. Вказує, що станом на 01.05.2016 позивач не працював на державній службі. До стажу державної служби для визначення права на пенсію відповідно до Закону №889 не зарахований період роботи в органах державної податкової служби з 30.10.1992 року, оскільки позивачу присвоєне спеціальне звання "Радник податкової служби". Інформація щодо встановлення відповідного рангу державного службовця відсутня. Таким чином, у позивача недостатньо стажу державної служби у зв`язку з чим підстав для переведення на пенсію за віком відповідно до закону України "Про державну службу" немає. Враховуючи викладене, в задоволенні позову просить відмовити.
Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 29.11.2021 року Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у задоволенні клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв`язку та сукупності, суд встановив таке.
Позивачу - ОСОБА_1 з 01.02.2019 призначена пенсія за віком відповідно до закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-IV.
01.04.2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про переведення з пенсії за віком призначеної відповідно до закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком відповідності до закону України "Про державну службу".
Листом 3071-2477/Ш-03/8-2200/21 від 16.04.2021 року відповідач повідомив, що позивачу відмовлено у переведенні на пенсію за віком згідно з законом України "Про державну службу" №889, оскільки відсутній стаж роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби. Станом на 01.05.2016 позивач не працював на державній службі. До стажу державної служби для визначення права на пенсію відповідно до Закону №889 не зараховано періоди роботи в органах державної податкової служби з 30.10.1992 року, оскільки позивачу присвоєно спеціальне звання "Радник податкової служби II рангу". Інформація щодо встановлення відповідного рангу державного службовця відсутня.
Вважаючи відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в переведенні та призначенні пенсії за віком відповідно до закону України "Про державну службу" протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначає закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі Закон № 889-VIII).
Відповідно до пункту 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб зазначених у пункті 10 і 12 цього розділу.
Пунктами 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Таким чином, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Частиною 1 статті 37 Закону №3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Суд встановив, що підставою для відмови позивачу у переведені з пенсії за віком відповідно до закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно з законом України "Про державну службу" слугувала відсутність станом на 01.05.2016 року необхідного стажу державної служби -10 років. До спеціального стажу для визначення права на пенсію за нормами закону України "Про державну службу" не врахований період роботи в органах державної податкової служби з 30.10.1992, оскільки позивачу присвоєно спеціальне звання "Радник податкової служби ІІ рангу", що не дає підстав для віднесення посади до відповідних категорій посад державної служби.
Статтею 46 закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII визначені особливості стажу державної служби, зокрема у частині 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.
Стаж державної служби, відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року №229, за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом №889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII. Тобто, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Для призначення пенсії державного службовця відповідно до Закону №3723, стаж державної служби обраховувався відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283 "Про порядок обчислення стажу державної служби" (далі Порядок №283).
Пунктом 2 Порядку №283 визначено, що до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті державної податкової служби.
Суд встановив, що позивач в період з 01.06.1990 по 01.05.2016 працював в органах державної податкової служби.
Відповідно до трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_1 від 05.08.1980 позивач 02.01.1995 прийняв присягу державного службовця.
Пунктом 342.4 статті 342 Податкового кодексу України (далі - ПК України) передбачено, що посадові особи контролюючих органів є державними службовцями.
Статтею 344 ПК України встановлено, що пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених законом України "Про державну службу".
Тому, період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до закону України "Про державну службу" незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.
Відповідно до статті 343 ПК України посадовим особам органів державної податкової служби присвоюються, зокрема, такі спеціальні звання: радник податкової та митної справи I рангу; радник податкової та митної справи II рангу; радник податкової та митної справи III рангу.
Отже, аналізуючи вищезазначені правові норми, суд вважає, що періоди роботи позивача в органах державної податкової служби з 30.10.1992 року по 01.05.2016 року зараховується до стажу державної служби.
Суд встановив, що на час звернення позивача з заявою про переведення з пенсії за віком відповідно до закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до закону України "Про державну службу" від 29.01.2021 року існували всі умови, визначені статтею 37 Закону №3723-XII, необхідні для призначення йому пенсії за віком відповідно до закону України "Про державну службу", зокрема: позивач досяг пенсійного віку встановленого статтею 26 закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (62 роки), має страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбачений абзацом першим частини першої статті 28 закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стаж державної служби не менш як 20 років на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.
Тому, відповідач безпідставно відмовив позивачу щодо призначення пенсії за віком відповідно до закону України "Про державну службу" з дати звернення з 01.04.2021 року згідно зі статтею 37 Закону №3723-XII.
Враховуючи наведене, позовні вимоги ОСОБА_1 необхідно задовольнити.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, викладену в листі №3071-2477/Ш-03/8-2200/21 від 16.04.2021, щодо переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком згідно з законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до закону України "Про державну службу".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період роботи з 30.10.1992 року по 01.05.2016 року в органах державної податкової служби.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук