Рішення № 101450130, 29.11.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2021
Номер справи
560/10415/21
Номер документу
101450130
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОТЦК ТА СП
Державний герб України

Справа № 560/10415/21

РІШЕННЯ

іменем України

29 листопада 2021 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання відмови протиправною та стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом від 03.08.2021, в якому просить: 1) визнати протиправною відмову Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у невиплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2013 по 14.12.2020; 2) стягнути з Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на користь ОСОБА_1 нараховану але не виплачену суму індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2014 по 06.03.2021 в розмірі 114087,06 гривень, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п.2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів № 44 від 15.01.2004.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за період проходження військової служби відповідачем протиправно не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення. Згідно Довідки Відповідача про нараховану та виплачену індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2013 року по 06 травня 2021 року за вих. №9/2/5141 від 01.06.2021зазначено, що ОСОБА_1 за період з 01.01.2013 по 06.05.2021 нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення в сумі 14 071 (чотирнадцять тисяч сімдесят одну) гривню 12 копійок. Відповідно до Довідки-розрахунку індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2013 року по 06.05.2021 за вих. №9/2/5142 від 01.06.2021, наданої Відповідачем, ОСОБА_1 було нараховано індексацію в сумі 128 158 (сто двадцять вісім тисяч сто п`ятдесят вісім) гривень 18 копійок. Вважає, що відповідач, самостійно нарахував (визнав заборгованість) але не провів виплату індексації грошового забезпечення на загальну суму 114087,06 гривень (128158.18 - 14071,12) та ухиляється від її виплати.

Відповідно до ухвали від 25.08.2021, суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи.

06.09.2021 до суду поступив відзив на позовну заяву №6/4065 від 06.09.2021, згідно з яким відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що позивач з травня 2014 року набув право на індексацію грошового забезпечення, яка йому виплачена відповідно до діючого законодавства. За період з січня 2016 року по березень 2018 року індексація грошового забезпечення нарахована відповідно до Порядку №1078 та становила 0,00 грн. Сума індексації за квітень 2018 року – листопад 2018 року при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації з квітня 2018 року становила 0,00 грн. З грудня 2018 року по 06 травня 2021 року позивачу нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення.

З`ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

ОСОБА_1 проходив службу у Хмельницькому обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки та був звільнений з військової служби у запас відповідно до наказу військового комісара Хмельницького ОТЦК та СП №91 від 06.05.2021 (арк. спр. 7).

05.05.2021 позивач звернувся до відповідача рапортом, в якому просив надати інформацію, зокрема, щодо нарахування індексації за період з 01.01.2015 по 01.03.2018 (арк. спр. 8).

Листом відповідача від 06.05.2021 № 9/2/4153 повідомлено, що для витати індексації в січні 2016 року - лютому 2018 року фінансового ресурсу в Міністерстві оборони України не було. Фінансування на виплату індексації не здійснювалось (арк. спр. 9).

У відповідь на адвокатський запит від 31.05.2021, Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки надав довідку про нараховане грошове забезпечення за період з 01.01.2013 по 06.05.2021, довідку про нараховану та виплачену індексацію за період з 01.01.2013 по 06.05.2021 та розрахунок індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2013 по 06.05.2021 (арк. спр. 12-15).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 №1282-XII (далі - Закон № 1282-XII), індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно з ст. 2 Закону №1282-XII, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі оплата праці (грошове забезпечення).

Статтею 4 Закону № 1282-XII передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII від 20.12.1991 (далі - Закон №2011-XII), грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначено Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок №1078).

Згідно з абз 4-5 п. 1-1 Порядку №1078, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. N 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Пунктом 4 Порядку №1078 встановлено, зокрема, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Оплата праці, у тому числі працюючим пенсіонерам, грошове забезпечення, розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю, що надається залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

Відповідно до абз. 1-2 п. 5 Порядку № 1078, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Таким чином, місяць, в якому відбулося підвищення оплати праці (суми її постійних складових), є базовим при проведенні індексації.

Пунктом 6 Порядку № 1078 встановлено, що виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету. У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговість його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.

У рішенні Конституційного Суду України від 15 жовтня 2013 року у справі № 9-рп/2013 за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_2 щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 233 КЗпП України зазначено, що індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги. Тому системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а отже підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 19.07.2019 у справі №240/4911/18, від 07.08.2019 у справі № 825/694/17, від 23.10.2019 у справі №825/1832/17.

Суд також зазначає, що реалізація особою права, що пов`язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних, чинних на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12.12.2018 у справі №825/874/17.

При цьому, питання визначення розміру (суми) індексації грошового забезпечення, що має виплачуватись позивачу, належить до компетенції відповідача при нарахуванні таких сум.

Щодо твердження позивача, що відповідач самостійно нарахував (визнав заборгованість) але не провів виплату індексації грошового забезпечення на загальну суму 114087,06 гривень, суд зазначає, що вказана сума зазначена відповідачем у Розрахунку №9/2/5142 від 01.06.2021 (арк. спр. 15), наданому у відповідь на адвокатський запит від 31.05.2021. При цьому, позивач помилково вважає, що ця сума є нарахованою, адже в Довідці №9/2/5141 від 01.06.2021 про нараховану та виплачену індексацію, зазначено лише суму 14071,12 грн, яку позивач отримав, про що вказує в позові. Тому позовні вимоги позивача в частині стягнення з відповідача індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2014 по 06.03.2021 в розмірі 114087,06 гривень, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб не підлягають задоволенню, адже є передчасними та направлені на захист ще не порушеного права, що суперечить статті 5 КАС України, тоді як судовий захист може надаватися лише порушеним правам.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, з урахуванням правових позицій Верховного Суду та встановлених обставин у справі, суд дійшов висновку, що позивач частково довів позовні вимоги, адже відповідач вчинив протиправну бездіяльність щодо позивача та не довів, що діяв у межах закону при не нарахуванні та не виплаті індексації грошового забезпечення в період з 01.01.2013 по 06.05.2021, тому позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2013 по 06.05.2021.

Зобов`язати Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2013 по 06.05.2021 згідно з Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, з врахуванням виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 29 листопада 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул. Героїв Майдану, 64, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 08202826) Головуючий суддя А.І. Петричкович