
Справа № 560/5589/21
РІШЕННЯ
іменем України
29 листопада 2021 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АЗС Патріот" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування розпорядження,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "АЗС Патріот" звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління ДПС у Хмельницькій області №132-р від 29 квітня 2021 року, яким анульовано ліцензію товариству з обмеженою відповідальністю "АЗС Патріот" на право роздрібної торгівлі пальним за реєстраційним номером 22180314202100005 від 26 січня 2021 року.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що вказане розпорядження прийняте Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області з порушенням встановленого законом порядку. Зазначає, що підстави для прийняття органом ліцензування рішення про анулювання ліцензії повністю або частково передбачені частиною 12 статті 16 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» та частиною 50 статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального». Однак, будь-які факти, які надавали б право Головному управлінню ДПС у Хмельницькій області приймати рішення про анулювання ліцензії товариству з обмеженою відповідальністю «АЗС Патріот» на право роздрібної торгівлі пальним за реєстраційним номером 22180314202100005 від 26 січня 2021 року відсутні. Зазначає також, що відповідно до повідомлення Головного управління ДПС у Хмельницькій області правовими підставами для прийняття оскаржуваного рішення про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним № 22180314202100005 від 26 січня 2021 року, стали положення абз. 9 та абз. 10 ч. 50 ст. 15 Закону № 481/95-ВР, а саме: отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ЛІЦЕНЗІЇ, не видавались/не погоджувались такими органами; встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії. Разом з тим, для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою подав всі документи, визначені частиною 38 статті 15 Закону України № 481/95-ВР. На підставі цих документів Головне управління ДПС у Хмельницькій області видано позивачу ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним № 22180314202100005 від 26 січня 2021 року. Відповідачем не зазначено, що будь-який із документів, копії яких подані позивачем Головному управлінню ДПС у Хмельницькій області разом із заявою на отримання ліцензії, не видавався/не погоджувався таким органом, а також не зазначена інформація про те, які саме недостовірні дані зазначені у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії. Вважає протиправним розпорядження від 29 квітня 2021 року, яким анульовано ліцензію товариству з обмеженою відповідальністю «АЗС Патріот» на право роздрібної торгівлі пальним № 22180314202100005 від 26 січня 2021 року. Просить позов задовольнити.
Ухвалою від 13.05.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 25.05.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд витребував у Головного управління ДПС у Хмельницькій області належним чином завірену копію розпорядження №132-р від 29 квітня 2021 року, яким товариству з обмеженою відповідальністю "АЗС Патріот" анульовано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним за реєстраційним номером 22180314202100005 від 26 січня 2021 року, та всі документи, на підставі яких прийняте вказане розпорядження.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що у відповідності до статті 15 Закону №481 відповідальність за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою, несе заявник. Відповідно до статті 15 Закону №481 на підставі поданих копій документів, позивачу видана ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним № 22180314202100005 терміном дії з 27.01.2021 до 27.01.2026 року. Серед поданих документів була копія «Декларації про готовність до експлуатації об`єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з незначними наслідками (CCI)» від 08.10.2019 №ХМ 1411192811875. Згідно з пунктом 3 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 461 (далі - Порядок №461) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (CCI), та об`єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації відповідним органом державного архітектурно- будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об`єкта до експлуатації. Зазначає, що 19.04.2020 року ГУ ДПС у Хмельницькій області отримало інформацію щодо подання недостовірних відомостей при отримані ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним від Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області (лист від 16.04.2021 № 72/8/202/372) та Управління ДАБІ у Хмельницькій області (лист від 02.04.2021 № 1022- 1.15Y303-21). У листі №1022- 1.15\303-21 від 02.04.2021 Управління ДАБІ у Хмельницькій області повідомило, що за вказаною в запиті інформацією наявний об`єкт завершеного будівництва та надало копію «Декларації про готовність до експлуатації об`єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з незначними наслідками (CCI)» від 08.10.2019 №ХМ 1411192811875. В подальшому, під час ознайомлення з отриманими документами встановлено факт недостовірності інформації поданої ТОВ «АЗС «Патріот». Зокрема, в «Декларації про готовність до експлуатації об`єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з незначними наслідками (CCI)» від 08.10.2019 №ХМ 1411192811875, яка надана листом Управління ДАБІ у Хмельницькій області від 02.04.2021 № 1022-1.15\303-21 відсутні відомості, що стосуються паливно-заправного пункту (п.14 та п.16 Декларації). А заявником подано копії декларації з відомостями про такий пункт. Вказує також, що статтею 15 Закону № 481 передбачено, що однією із підстав анулювання ліцензії є: отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувалися такими органами; встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії. Тому, ГУ ДПС у Хмельницькій області прийнято розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним від 29.04.2021 № 132-р ТОВ «АЗС Патріот» № 22180314202100005 терміном дії з 27.01.2021 до 27.01.2026 року місце торгівлі: Хмельницька область, Хмельницький р-н, с. Лісові Гринівці, вул. Центральна, 1/1, підставами якого слугували: отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувалися такими органами; встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог ТОВ «АЗС Патріот» до ГУ ДПС у Хмельницькій області.
У відзиві відповідач також просить замінити сторону по справі №560/5589/21 з Головного управління ДПС у Хмельницькій області (Код ЄДРПОУ: 43142957) на Головне управління ДПС у Хмельницькій області (Код ЄДРПОУ ВП: 44070171).
Вирішуючи зазначене клопотання, суд враховує таке.
Кабінет Міністрів України у пункті 1 постанови від 30 вересня 2020 року № 893 "Про деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" вирішив ліквідувати як юридичних осіб публічного права територіальні органи Державної податкової служби, в тому числі Головне управління ДПС у Хмельницької області згідно додатку до постанови №893,
Наказом Державної податкової служби України від 30 вересня 2020 року № 529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», відповідно до статті 21-1 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" та Положення про Державну податкову службу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року № 227, утворено як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України Головне управління ДПС у Хмельницькій області.
Наказом Державної податкової служби України від 24 грудня 2020 року № 755 «Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій» з 01 січня 2021 року розпочато здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно із наказом ДПС від 30 вересня 2020 року № 529. повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 постанови КМУ № 893. Таким чином, Державна податкова служба України в особі відокремленого підрозділу Головного управління ДПС у Хмельницькій області є правонаступником усіх прав та обов`язків Головного управління ДПС у Хмельницькій області, що ліквідується.
Відповідно до статті 52 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
З урахуванням викладеного, суд вважає на необхідне клопотання задовольнити. Замінити відповідача у справі - Головне управління ДПС у Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 43142957, м. Хмельницький, вул. Пилипчука, 17) на його правонаступника - Головне управління ДПС у Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 4407017, м. Хмельницький, вул. Пилипчука, 17).
Ухвалами від 16.08.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд витребував у Управління ДАБІ у Хмельницькій області для огляду оригінал Декларації про готовність до експлуатації об`єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з незначними наслідками (СС1) від 08.10.2019 року ХМ 1411192811875, у відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - для огляду реєстраційну справу щодо об`єкта нерухомого майна за реєстраційним номером 1954402568250 та у товариства з обмеженою відповідальністю "АЗС Патріот" - належним чином завірені копії технічного паспорта від 2018 року на об`єкт нерухомого майна, що знаходиться за адресою вул. Центральна, буд.1/1, с.Лісові Гринівці, Хмельницького рн. Хмельницької обл.
На виконання ухвал Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.08.2021 №560/5589/21 Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області 30.08.2021 надіслало до суду для огляду оригінал Декларації про готовність до експлуатації об`єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з незначними наслідками (CCI) від 08.10.2019 №ХМ141192811875, а Управління з питань реєстрації речових прав та їх обтяжень Хмельницької міської ради – належним чином завірену копію реєстраційної справи на об`єкт нерухомого майна - приміщення для технічного обслуговування та ремонту сільськогосподарських машин та транспортних засобів за адресою вул. Центральна, буд.1/1, с.Лісові Гринівці, Хмельницького рн. Хмельницької обл.
23.10.2021 року товариство з обмеженою відповідальністю "АЗС Патріот" надіслало до суду додаткові пояснення у яких зазначило, що 02.10.2019 року ТОВ «Нафтагруп-Транс» подало до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області уточнюючу декларацію зазначення відомості про площу основи паливно-заправного пункту літ. Д - 29,6 кв.м. та будівельного об`єму наливно- заправного пункту літ. Д - 88,5 м.куб. Крім того, вказує, що на підставі рішення державного реєстратора індексний номер 49540221 від 06 листопада 2019 року в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно здійснено державну реєстрацію об`єкта нерухомого майна — приміщення для технічного обслуговування та ремонту сільськогосподарських машин та транспортних засобів, складовою частиною якого є резервуар з накриттям (літ. «Д»). Відповідно до рішення державного реєстратора індексний номер 52954230 від 03 липня 2020 року внесені зміни до опису складової частини приміщення для технічного обслуговування та ремонту сільськогосподарських машин та транспортних засобів та зазначене найменування складової частини - паливно-мастильний пункт (літ. «Д»). Зазначає також, що Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області проведено перевірку, якою встановлено відповідність даних, зазначених у поданій ТОВ «Нафтогруп-Транс» декларації фактичному стану будівництва по вулиці Центральній, буд. 1/1 в селі Лісові Гринівці Хмельницького району Хмельницької області й проведено реєстрацію вказаної декларації у єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, за № ХМ141192811875 від 08 жовтня 2019 року. Вважає, що висновок відповідача про те, що подана позивачем декларація про готовність до експлуатації об`єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з незначними наслідками (CCI), зареєстрована Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області за № ХМ141192811875 від 08 жовтня 2019 року, містить недостовірні дані не відповідає фактичним обставинам справи, що виключає можливість для анулювання ліценції на підставі абз. 10 ч. 50 ст. 15 Закону України «України № 481/95-ВР. До пояснень ТОВ «Нафтагруп-Транс» додало копію заяви від 02.202019 до Управління ДАБІ у Хмельницькій області ухвалу суду не виконало.
Ухвалою від 25.10.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд витребував в Управління ДАБІ у Хмельницькій області для огляду оригінали декларації про готовність до експлуатації об`єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з незначними наслідками (CC1), поданої товариством з обмеженою відповідальністю «Нафтагруп-Транс» 26 вересня 2019 року, заяви товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтагруп-Транс» від 02 жовтня 2019 року, та доданої до неї декларації про готовність до експлуатації об`єкта з внесеними змінами. Зазначену ухвалу від 25.10.2021 Управління ДАБІ у Хмельницькій області не отримало.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 01.11.2021 Державна архітектурно-будівельна інспекція України перебуває в стані припинення.
Ухвалою від 28.10.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд витребував у Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтагруп - Транс" для огляду оригінали декларації про готовність до експлуатації об`єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з незначними наслідками (CC1), поданої товариством з обмеженою відповідальністю «Нафтагруп-Транс» 26 вересня 2019 року, заяви товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтагруп-Транс» від 02 жовтня 2019 року, та доданої до неї декларації про готовність до експлуатації об`єкта з внесеними змінами.
На виконання зазначеної ухвали 09.11.2021 ТзОВ «Нафтагруп-Транс» надіслало до суду заяву від 04.11.2021 №04-11/21-01, у якій зазначило, що оригінали поданих 26.09.19 та від 2.10.19р. ТзОВ «Нафтагруп- Транс» декларацій зберігаються в Управлінні ДАБІ у Хмельницькій області. Крім того, вказало, що на виконання ухвали Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.10.21р надає суду для огляду оригінал заяви про внесення змін до декларації з відміткою Управління ДАБІ у Хмельницькій області про її отримання.
Разом з тим, оригінал заяви про внесення змін до декларації з відміткою Управління ДАБІ у Хмельницькій до суду не надійшов. Зазначене підтверджується Актом від 09 листопада 2021 р. № 666 по адміністративній справі 560/5589/21, складеним працівниками суду відповідно до Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, оригінал якого міститься в матеріалах справи.
Про відсутність оригіналу заяви, вказаного у додатку до лист ТзОВ «Нафтагруп-Транс» повідомлене судом листом від 11.11.2021 вих-560/5589/21/73788/21.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв`язку та сукупності, суд встановив таке.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "АЗС Патріот" перебуває на обліку як платник податків у ГУ ДПС у Хмельницькій області.
19.01.2021 позивач подав до ГУ ДПС у Хмельницькій області заяву про видачу ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою вул. Центральна, буд.1/1, с.Лісові Гринівці, Хмельницького р-н. Хмельницької обл, до якої додав копії:
декларації про готовність до експлуатації об`єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з незначними наслідками (CCI) від 08 жовтня 2019 р;
технічного паспорта на паливно-заправний пункт;
договору оренди землі від 15 червня 2018 року;
акту прийому-передачі об`єкта оренди від 01 липня 2018 року;
витягу з державного земельного кадастру про земельну ділянку від 23 жовтня 2019 № НВ-6812621432020;
витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 03 липня 2020 року № 214942268;
витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 07 жовтня 2019 року № 183809380;
договору суборенди від 24 листопада 2020 року;
акту прийому-передачі частини земельної ділянки від 24 листопада 2020 року;
витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 26 листопада 2020 року № 234303544;
дозволу № 176.20.68 від 10 грудня 2020 року;
дозволу № 177.20.68 від 10 грудня 2020 року;
повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язанні з оподаткуванням або через які провадиться діяльність форма 20-ОПП від 14 грудня 2020 року;
квитанції від 23 грудня 2020 року;
реєстраційного посвідчення № 14255 від 24 грудня 2020 року та
платіжне доручення про оплату ліцензії № 17 від 14 грудня 2020 року.
На підставі зазначених документів відповідач видав позивачу ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним за № 22180314202100005 від 26 січня 2021 року, строк дії якої з 27 січня 2021 року до 27 квітня 2026 року.
Розпорядженням від 29.04.2021 №132-р відповідач анулював зазначену ліцензію.
Вважаючи розпорядження від 29.04.2021 №132-р протиправним, позивач звернувся до суду з позовом про його скасування.
Досліджуючи спірні правовідносини, суд враховує таке.
Правовідносини щодо ліцензування роздрібної торгівлі пальним врегульовані Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19 грудня 1995 року481/95-BP (далі – Закон N 481/95-BP).
Частиною двадцятою статті 15 Закону N 481/95-BP передбачено, що роздрібна торгівля пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання терміном на п`ять років (частина тридцять перша статті 15 Закону N 481/95-BP).
За змістом абзацу тридцять дев`ятого статті 15 Закону N 481/95-BP для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:
документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;
акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;
дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Відповідальність за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою, несе заявник.
Підстави для анулювання ліцензії визначені частиною п`ятдесятою статті 15 Закону N 481/95-BP. Цією нормою передбачено, що ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження, зокрема, на підставі:
заяви суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво);
рішення про скасування державної реєстрації суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво);
несплати чергового платежу за ліцензію протягом 30 календарних днів від моменту призупинення ліцензії;
рішення суду про встановлення факту торгівлі суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку;
отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися / не погоджувалися такими органами;
встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.
Ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) письмового розпорядження про її анулювання.
Суд встановив, що підставою для анулювання позивачу ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним розпорядженням №132-р від 29 квітня 2021 року слугувало встановлення відповідачем факту подання позивачем для отримання ліцензії недостовірних даних щодо готовності до експлуатації паливно-заправного пункту у місці торгівлі пальним за адресою вул. Центральна, буд.1/1, с.Лісові Гринівці, Хмельницького р-нe Хмельницької обл.
Джерелами зазначеної інформації слугували листи Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області від 16.04.2021 № 72/8/202/372 та Управління ДАБІ у Хмельницькій області від 02.04.2021 № 1022- 1.15Y303-21, додатком якого є копія Декларації про готовність до експлуатації об`єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з незначними наслідками (CCI)» від 08.10.2019 №ХМ 1411192811875, відповідно до якої у графах 14 і 16 цієї Декларації відсутні відомості про паливно-заправний пункт.
Ухвалу суду від 28.10.2021 щодо надання для огляду оригіналів декларації про готовність до експлуатації об`єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з незначними наслідками (CCI), поданої ТзОВ «Нафтагруп-Транс» 26.09.2019, заяви ТзОВ «Нафтагруп-Транс» від 02.10.2019 про внесення змін до декларації від 26.09.2019 та доданої до неї декларації про готовність до експлуатації об`єкта з внесеними змінами, ТзОВ «Нафтагруп-Транс» не виконало.
У надісланій на ухвалу суду від 28.10.2021 заяві Товариство з обмеженою відповідальністю "Нафтагруп - Транс" повідомило, що оригінал Декларації про готовність до експлуатації об`єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з незначними наслідками (CCI), на об`єкт «Будівництво приміщень для технічного обслуговування та ремонту сільськогосподарських машин та транспортних засобів», розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 6825083600:03:007:1603, поданої ним 02.02.2019, зберігається в Управлінні ДАБІ у Хмельницькій області.
Дослідивши наданий Управлінням ДАБІ у Хмельницькій області оригінал Декларації про готовність до експлуатації об`єкта, що за класом наслідків (відповідальності), належить до об`єктів з незначними наслідками (CCI), на об`єкт «Будівництво приміщень для технічного обслуговування та ремонту сільськогосподарських машин та транспортних засобів», розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 6825083600:03:007:1603 на території Лісогринівецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, зареєстрованої Управлінням ДАБІ у Хмельницькій області 08.10.2019, та її копію, додану позивачем до заяви від 19.01.2021 про видачу ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, поданої до ГУ ДПС у Хмельницькій області, суд встановив таке.
У графі 14 оригіналу декларації «Інформація про проведену технічну інвентаризацію об`єкта» зазначені такі основні показники об`єкта: Загальна площа приміщень літ. А - 1008,2 кв.м. Загальна площа приміщень літ. Б - 171,4 кв.м. Площа забудови будівлі літ. А - 916,9 кв.м. Площа забудови будівлі літ. Б - 178,6 кв.м. Будівельний об`єм будівлі літ. А - 7465,55 м.куб. Будівельний об`єм будівлі літ. Б - 994,48 м.куб. Кількість працюючих - 9 чол. Поверховість - 1 поверх; у графі 16 « Об`єкт має такі основні показники: потужність, продуктивність, виробнича площа, протяжність, місткість, обсяг, пропускна спроможність, кількість робочих місць тощо (заповнюється щодо всіх об`єктів в одиницях виміру з урахуванням цільової продукції або основних видів послуг) зазначені такі основні показники: Площа забудови 1105,7 кв м. Поверховість 1 поверх. Гранична висота 6 м. Загальна площа 1153,52 кв.м. В т.ч Площа забудови будівлі літ. А - 979,52 кв.м. Площа забудови будівлі літ. Б - 174,5 кв.м. Будівельний об`єм будівлі літ. А - 7465,55 м.куб. будівельний об`єм будівлі літ. Б - 994,48 м.куб.
Разом з тим, в копії Декларації про готовність до експлуатації об`єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з незначними наслідками (CCI), на об`єкт «Будівництво приміщень для технічного обслуговування та ремонту сільськогосподарських машин та транспортних засобів», розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 6825083600:03:007:1603 на території Лісогринівецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, доданій позивачем до заяви від 19.01.2021 про видачу ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, поданої до ГУ ДПС у Хмельницькій області, у графі 14 основними показниками об`єкта є: Загальна площа приміщень літ. А - 1008,2 кв.м Загальна площа приміщень літ. Б 171,4 кв.м. Площа забудови будівлі літ. А - 912,9 кв.м. Площа забудови будівлі літ. Б - 174,6 кв.м. Будівельний об`єм будівлі літ. А - 7465,55 м.куб. Будівельний об`єм будівлі літ. Б 994,48 м.куб. Кількість працюючих -- 9 чол Поверховість - 1 поверх. Площа основи паливно-заправного пункту літ. Д 29,6 кв.м. Будівельний об`єм паливно-заправного пункту літ. Д 88,5 кв.м., а у графі 16 цієї копії основними показниками є: Загальна площа приміщень літ. А - 1008,2 кв.м Загальна площа приміщень літ. Б 171,4 кв.м. Площа забудови будівлі літ. А - 912,9 кв.м. Площа забудови будівлі літ. Б - 174,6 кв.м. Будівельний об`єм будівлі літ. А - 7465,55 м.куб. Будівельний об`єм будівлі літ. Б 994,48 м.куб. Кількість працюючих - 9 . Поверховість - 1 поверх. Площа основи паливно-заправного пункту літ. Д 29,6 кв.м. Будівельний об`єм паливно-заправного пункту літ. Д 88,5 кв.м.
Таким чином, в оригіналі Декларації про готовність до експлуатації об`єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з незначними наслідками (CCI)» від 08.10.2019 №ХМ 1411192811875 відсутні відомості, що паливно-заправного пункту (графи 14 та 16 Декларації). При цьому, відсутність у оригіналі декларації відомостей про паливно-заправний пункт, як одиного з основних показників об`єкта будівництва, готового до експлуатації (приміщень для технічного обслуговування та ремонту сільськогосподарських машин та транспортних засобів), є не єдиною відмінністю копії Декларації про готовність до експлуатації об`єкта, поданої позивачем разом із заявою про видачу ліцензії, від оригіналу Декларації про готовність до експлуатації об`єкта, зареєстрованої 08.10.2019 №ХМ 1411192811875. Зокрема, такий основний показник об`єкта (графа 16 Декларації), як гранична висота, зазначений у копії Декларації (14,7 м), не відповідає оригіналу Декларації (6 м).
Відповідно до пункту З Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №461 від 13 квітня 2011 року (в редакції, чинній на момент реєстрації спірної декларації) (далі — Порядок № 461) прийняття в експлуатацію об`єктів, що належать до І-ІІІ категорії складності, та об`єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органами державного архітектурно-будівельного контролю поданої замовником декларації про готовність об`єкта до експлуатації.
Документи для прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів подаються за вибором замовника до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю: 1) в електронній формі через електронний кабінет або іншу державну інформаційну систему, інтегровану з електронним кабінетом, користувачами якої є замовник та відповідний орган державного архітектурно-будівельного контролю; 2) у паперовій формі або поштовим відправленням з описом вкладення через центри надання адміністративних послуг (пункт 3-1 Порядку № 461).
Згідно з пунктом 11 Порядку № 461 датою прийняття в експлуатацію об`єкта є дата реєстрації декларації або видачі сертифіката.
За змістом пункту 15 Порядку № 461 реєстрація декларації або видача сертифіката здійснюється шляхом внесення даних до реєстру з дотриманням вимог Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" та "Про адміністративні послуги".
Декларацію про готовність до експлуатації об`єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з незначними наслідками (CCI), на об`єкт «Будівництво приміщень для технічного обслуговування та ремонту сільськогосподарських машин та транспортних засобів», розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 6825083600:03:007:1603 на території Лісогринівецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, у якій відсутні відомості щодо паливно-заправного пункту (графи 14 та 16 Декларації), як один з основних показників об`єкта будівництва, готового до експлуатації, позивач подав до Управління ДАБІ у Хмельницькій області у паперовій формі. Зазначена декларація зареєстрована 08.10.2019 за №ХМ 1411192811875 у Єдиному державному електронної системи у сфері будівництва.
Пунктом 12 Порядку № 461 передбачено, що експлуатація об`єктів, не прийнятих (якщо таке прийняття передбачене законодавством) в експлуатацію, забороняється.
Таким чином, з 08.10.2021 - дати реєстрації Декларації про готовність до експлуатації об`єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з незначними наслідками (CCI), на об`єкт «Будівництво приміщень для технічного обслуговування та ремонту сільськогосподарських машин та транспортних засобів» зазначений об`єкт будівництва вважається прийнятим в експлуатацію. При цьому, у зв`язку з відсутністю в оригіналі цієї Декларації, а також, у Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва, відомостей щодо готовності до експлуатації паливно-заправного пункту (графи 14 та 16 Декларації) його експлуатація, як об`єкту не прийнятого в експлуатацію, забороняється.
16.07.2021, під час судового розгляду справи, на підтвердження достовірності відомостей, зазначених ним у доданих до заяви про видачу ліцензії документах позивача надав копію Декларації про готовність до експлуатації об`єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з незначними наслідками (CCI) № ХМ141192811875 від 08 жовтня 2019 року, з відомостями щодо паливно-заправного пункту у місці торгівлі пальним за адресою вул. Центральна, буд.1/1, с.Лісові Гринівці, Хмельницького р-ну Хмельницької обл. Зазначена копія посвідчена Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області шляхом проставляння на кожній сторінці штампу реєстрації вхідної кореспонденції з зазначенням дати – 21.06.2021.
За змістом частини 2 статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з пунктом 3.12 Національного стандарту України ДСТУ 2732:2004 "Діловодство й архівна справа. Терміни та визначення понять", затвердженого наказом від 28 травня 2004 року N 97 Держспоживстандарту України (далі - ДСТУ 2732:2004), юридична сила (службового документа) - властивість службового документа, надана чинним законодавством, яка є підставою для вирішення правових питань, здійснювати правове регулювання і (або) управлінські функції.
Підпунктом 4.1.7 пункту 4.1 ДСТУ 2732:2004 визначено, що підпис службового документа - реквізит службового документа, який свідчить про відповідальність особи за його зміст та є єдиним чи одним з реквізитів, що надають документові юридичної сили.
Враховуючи зазначені приписи ДСТУ 4163-2003 та 2732:2004, наявність підпису особи, яка засвідчує копію документа є основною умовою дійсності такої копії.
Крім того, порядок засвідчення копій документів у державних органах регулюють Правила організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, ОМС, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2015 № 1000/5 (далі - Правила № 1000/5) та Типова інструкція з діловодства в міністерствах, інших центральних та місцевих органах виконавчої влади», затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2018 № 55 (далі - Типова інструкція № 55).
Пунктами 70 - 72 Типової інструкції № 55 встановлено, що установа може засвідчувати копії лише тих документів, що створюються в ній, крім випадків створення паперових копій електронних документів, що надійшли до установи через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади, а також у випадках, передбачених цим пунктом. Відмітка «Копія» проставляється у верхньому правому кутку першої сторінки паперового документа. Напис про засвідчення паперової копії документа у паперовій формі складається зі слів «Згідно з оригіналом», найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, власного імені та прізвища, дати засвідчення копії та проставляється нижче реквізиту документа «Підпис». Напис про засвідчення паперової копії скріплюється печаткою із зазначенням на ній найменування відповідної установи (без зображення герба) або печаткою структурного підрозділу (служби діловодства, служби кадрів, бухгалтерії тощо) установи. Копія документа повинна відповідати оригіналу.
За визначенням пункту 2 глави «Загальні положення» Правил № 1000/5 копія документа — документ, що містить точне знакове відтворення змісту чи документної інформації іншого документа і в окремих випадках — деяких його зовнішніх ознак.
Копія Декларації про готовність до експлуатації об`єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з незначними наслідками (CCI) № ХМ141192811875 від 08 жовтня 2019 року, надана позивачем до суду 16.07.2021, не відповідає вимогам Правил № 1000/5 та Типової інструкції № 55, оскільки не містить відміток «Копія» та «Згідно з оригіналом», дати і найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, власного імені та прізвища. Крім того, зазначена копія Декларації не відповідає її оригіналу, отриманому від Управління ДАБІ у Хмельницькій області, копія якого завірена судом та долучена до матеріалів справи.
Відповідно до частини 1 статті 74 КАС України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом.
З урахуванням викладеного, суд не бере до уваги копію Декларації про готовність до експлуатації об`єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з незначними наслідками (CCI) № ХМ141192811875 від 08 жовтня 2019 року, з відомостями щодо паливно-заправного пункту у місці торгівлі пальним, надану позивачем до суду 16.07.2021.
Тому, суд вважає обгрунтованими висновки відповідача щодо подання позивачем для отримання ліцензії недостовірних даних про готовність до експлуатації паливно-заправного пункту у місці торгівлі пальним за адресою вул. Центральна, буд.1/1, с.Лісові Гринівці, Хмельницького р-нe Хмельницької обл.
За визначенням частини п`ятдесятої статті 15 Закону N 481/95-BP підставою для анулювання ліцензії на право торгівлі пальним є, зокрема, встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.
Отже, встановивши факт подання позивачем для отримання ліцензії недостовірних даних щодо готовності до експлуатації паливно-заправного пункту у місці торгівлі пальним за адресою вул. Центральна, буд.1/1, с.Лісові Гринівці, Хмельницького р-ну Хмельницької обл., відповідач правомірно прийняв розпорядження №132-р від 29 квітня 2021 року про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним № 22180314202100005 від 26 січня 2021 року.
Суд відхиляє, як необгрунтоване посилання позивачем, як на підставу скасування зазначеного розпорядження, на відсутність акту про виявлення недостовірності даних у документах, поданих суб`єктом господарювання разом із заявою про отримання ліцензії, який відповідно до частини 12 статті 16 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 2 березня 2015 року N 222-VIII (далі – Закон N 222-VIII) є підставою для прийняття органом ліцензування рішення про анулювання ліцензії.
За змістом пункту 3 частини 2 Закону N 222-VIII дія цього Закону не поширюється на ліцензування таких видів господарської діяльності: виробництво і торгівля спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами і пальним, зберігання пального, що здійснюється відповідно до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального".
Водночас, положеннями частини п`ятдесятої статті 15 Закону N 481/95-BP, якою передбачений перелік підстав для анулювання ліцензії на право торгівлі пальним, не передбачене складання у випадку встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії, відповідного акту.
Безпідставним також є посилання позивача на витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 03 липня 2020 року № 214942268, який містить відомості про реєстрацію в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно об`єкта нерухомого майна - приміщення для технічного обслуговування та ремонту сільськогосподарських машин та транспортних засобів, складовою частиною якого є паливно-мастильний пункт (літ. «Д»).
У відповідності до пунктів 11 і 15 Порядку № 461 датою прийняття в експлуатацію об`єкта є дата реєстрації декларації або видачі сертифіката, яка здійснюється шляхом внесення даних до реєстру з дотриманням вимог Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" та "Про адміністративні послуги".
За змістом частини 2 статті 74 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Отже, єдиними допустимими доказами прийняття в експлуатацію об`єкта містобудування є зареєстрована в установленому порядку декларація про готовність об`єкта до експлуатації та витяг Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.
Декларація про готовність до експлуатації об`єкта, що за класом наслідків (відповідальності), належить до об`єктів з незначними наслідками (CCI), на об`єкт «Будівництво приміщень для технічного обслуговування та ремонту сільськогосподарських машин та транспортних засобів», розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 6825083600:03:007:1603 на території Лісогринівецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, зареєстрована 08.10.2019 за №ХМ 1411192811875 у Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва, не містить відомостей щодо паливно-заправного пункту (графи 14 та 16 Декларації), як одного з основних показників об`єкта будівництва, готового до експлуатації. Суд також враховує, що у Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва, витяг з якої судом долучений до матеріалів справи, також відсутні відомості про паливно-заправний пункт.
При цьому, під час судового розгляду справи позивачем не надані належні та допустимі докази внесення змін до вказаної Декларації. Доводи позивача щодо надіслання 02.10.2019 року ТОВ «Нафтагруп-Транс» до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області уточнюючої декларації з зазначенням відомостей про площу основи паливно-заправного пункту літ. Д - 29,6 кв.м. та будівельного об`єму наливно- заправного пункту літ. Д - 88,5 м.куб.не підтверджені жодними доказами та спростовуються відомостями, внесеними до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем доведена правомірність розпорядження Головного управління ДПС у Хмельницькій області №132-р від 29 квітня 2021 року, яким анульовано ліцензію товариству з обмеженою відповідальністю "АЗС Патріот" на право роздрібної торгівлі пальним за реєстраційним номером 22180314202100005 від 26 січня 2021 року.
Тому, у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "АЗС Патріот" до суду Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування розпорядження Головного управління ДПС у Хмельницькій області №132-р від 29 квітня 2021 року, яким анульовано ліцензію товариству з обмеженою відповідальністю "АЗС Патріот" на право роздрібної торгівлі пальним за реєстраційним номером 22180314202100005 від 26 січня 2021 року відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "АЗС Патріот" (Лісові Гринівці,Хмельницький район, Хмельницька область,31340 , код ЄДРПОУ - 42820867) Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 43142957) Головуючий суддя О.К. Ковальчук