Рішення № 101450052, 19.11.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2021
Номер справи
540/5445/21
Номер документу
101450052
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/5445/21

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бездрабка О.І.,

при секретарі - Альошиній І.В.,

за участю:

представника позивача - Мозгового А.В.,

представника відповідача - Познякової О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Грін Тім Трейдинг" до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Грін Тім Трейдинг" (далі - позивач) звернулося з позовною заявою до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (далі - відповідач), в якій просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 16.04.2021 р. № 00031770722.

Позовні вимоги мотивує тим, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення сформовано на підставі акту перевірки від 26.03.2021 р. № 931/21-22-07-08/37249019. Відповідачем перевірку підприємства проведено у період з 15.03.2021 р. по 19.03.2021 р., а підставою для проведення перевірки вказано пп.78.1.1 п.78.1 ст.78 ПК України. Вважає, що з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України "Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок" від 03.02.2021 р. № 89 законодавчо перевірка позивача на підставі пп.78.1.1 п.78.1 ст.78 ПК України неможлива. Відтак перевірка не відповідає нормам Податкового кодексу України, а її наслідки не повинні мати юридичної сили як такі, що виникли внаслідок незаконних дій.

Ухвалою від 24.09.2021 р. відкрито загальне провадження в адміністративній справі, призначено підготовче засідання на 22.10.2021 р. о 10:00 год., відповідачу надано строк для подання відзиву на позовну заяву.

12.10.2021 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, за змістом якого заперечує проти позовних вимог, просить відмовити в їх задоволенні. Вказує, що Головним управлінням ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі проведена документальна позапланова виїзна перевірка відповідача з питань дотримання вимог валютного законодавства по зовнішньоекономічному контракту від 01.08.2018 р. №08-2018/UA-GB, укладеному з GREEN TEAM (UKR) LIMITED (UNITED KINGDOM) за період з 01.08.2018 р. по 19.03.2021 р., за результатами якої складено акт від 26.03.2021 р. № 931/21-22-07-08/37431644. Перевіркою встановлено порушення відповідачем ч.2 ст.13 Закону України "Про валюту і валютні операції" від 21.06.2018 р. №2473-VIIІ, п.21 розділу II Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 02.01.2019 р. № 5, у зв`язку з чим сформовано податкове повідомлення-рішення від 16.04.2021 р. № 00031770722 про застосування пені за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності в сумі 1000480 грн. Зазначає, що оскільки платником податків не надано в повному обсязі інформацію (пояснень) стосовно фактів, вказаних у запитах контролюючого органу, то наявні підстави для призначення перевірки, визначені пп.78.1.1 п.78.1 ст.78 ПК України. На переконання відповідача, позапланова виїзна документальна перевірка ТОВ "Грін Тім Трейдинг" призначена у відповідності до вимог Податкового кодексу України. Крім того, положеннями постанови Кабінету Міністрів України "Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок" від 03.02.2021 р. № 89 передбачено проведення щодо юридичних осіб документальних позапланових перевірок платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями, що цілком відповідає підставам проведення контролюючим органом позапланової документальної перевірки, визначеним пп.78.1.1 п.78.1 ст.78 ПК України.

Ухвалою від 22.10.2021 р. за клопотанням представника позивача відкладено підготовче засідання на 01.11.2021 р. на 10:00 год.

Ухвалою від 01.11.2021 р. закрито підготовче провадження, призначено розгляд справи по суті на 19.11.2021 р. на 11:00 год.

19.11.2021 р. від позивача надійшли додаткові пояснення, відповідно до яких наполягає на задоволенні позовних вимог.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити з підстав, вказаних у позовній заяві та додаткових поясненнях.

Представник відповідача заперечувала проти позовних вимог та просила відмовити в їх задоволенні з підстав, вказаних у відзиві на позовну заяву.

Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову виходячи з наступного.

Судом встановлено, що листами від 06.03.2020 р. № 3776/7/99-00-05-07-02-07, від 21.05.2020 р. № 7815/7/99-00-05-07-02-07 Державна податкова служба України направила на адресу ГУ ДПС у Херсонській області витяг з інформації, отриманої від Національного банку України про виявлені факти ненадходження в установлені Національним банком України граничні строки розрахунків грошових коштів чи товарів, станом на 01.02.2020 р., на 01.03.2020 р., на 01.04.2020 р.

У зв`язку з отриманою податковою інформацією про виявлені факти порушень законодавчо встановлених строків розрахунків за експортними операціями по контракту від 01.08.2018 р. № 08-2018/UA-GB, ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі звернулось до ТОВ "Грін Тім Трейдинг" із запитами "Про надання інформації та її документального підтвердження" від 13.03.2020 р. № 3250/10/21-22-05-02-13, від 26.06.2020 р. № 8155/10/21-22-05-02-12.

Відповідно до листа від 08.07.2020 р. № 16 ТОВ "Грін Тім Трейдинг" направило на адресу ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі копії документів, а саме: контракт від 01.08.2018 р. № 08-2018/UA-GB, договір поруки від 02.12.2019 р. № 071019DNP, договір про часткове відступлення права вимоги від 01.08.2019 р. № 08-2018/UA-GB, заяви про зарахування зустрічних однорідних вимог від 05.08.2019 р.; ОСВ 312 за період 01.08.2018 р. - 07.07.2020 р.; ОСВ 362 за період 01.08.2018 р. - 07.07.2020 р.; ГТД в частині часткового відступлення права вимоги.

У період з 15.03.2021 р. по 19.03.2021 р. на підставі направлення від 12.03.2021 р. № 325/21-22-07-08 Завгородньою І.В. - головним державним ревізором-інспектором відділу перевірок фінансових операцій управління податкового аудиту Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 р. № 89 "Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок", відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, наказу Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі від 12.03.2021 р. № 229-ж1, проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ "Грін Тім Трейдинг" з питань дотримання вимог валютного законодавства по зовнішньоекономічному контракту від 01.08.2018 р. № 08-2018/UA-GB, укладеному з GREEN TEAM (UKR) LIMITED (UNITED KINGDOM) за період з 01.08.2018 р. по 19.03.2021 р., відповідно до затвердженого плану (переліку питань) документальної перевірки, за результатами якої складено акт від 26.03.2021 р. № 931/21-22-07-08/37431644.

Перевіркою встановлено порушення ТОВ "Грін Тім Трейдинг": пункту 2 частини 13 Закону України від 21 червня 2018 року № 2473-VІІІ "Про валюту валютні операції", з урахуванням пункту 21 розділу II Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління НБУ від 02 січня 2019 року № 5 та підпункту 1 пункту 12 розділу ІІІ Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженої Постановою Правління Національного банку України від 02 січня 2019 року № 7, у частині порушення законодавчо встановленого строку розрахунків, встановленого Національним банком України (365 календарних днів), по експортному контракту від 01.08.2018 р. № 08-2018/UA-GE укладеного з нерезидентом GREEN TEAM (UKR) LIMITED (UNITED KINGDOM), у сумі 164,16 фунтів стерлінгів на 153 дні; у сумі 5677,91 фунтів стерлінгів на 153 дні; у сумі 8733,00 фунтів стерлінгів на 150 днів; у сумі 8864,64 фунтів стерлінгів на 148 днів; у сумі 8721,01 фунтів стерлінгів на 147 днів; у сумі 1839,28 фунтів стерлінгів на 146 днів; у сумі 7054,16 фунтів стерлінгів на 172 дні; у сумі 8864,64 фунтів стерлінгів на 172 дні; у сумі 8494,42 фунтів стерлінгів на 172 дні; у сумі 8733 фунтів стерлінгів на 169 днів.

На підставі акту перевірки від 26.03.2021 р. № 931/21-22-07-08/37431644 контролюючим органом сформовано податкове повідомлення-рішення від 16.04.2021 р. № 00031770722 про нарахування пені за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД в розмірі 1000480 грн., яке вручено позивачу 19.04.2021 р.

Вважаючи вказане податкове повідомлення рішення протиправним, 28.04.2021 р. ТОВ "Грін Тім Трейдинг" звернулось до Державної податкової служби України зі скаргою.

Відповідно до рішення Державної податкової служби України від 30.08.2021 р. № 19692/6/99-00-06-01-02-06 податкове повідомлення-рішення від 16.04.2021 р. № 00031770722 залишено без змін, а скаргу ТОВ "Грін Тім Трейдинг" - без задоволення.

Вважаючи, що податкове повідомлення-рішення винесено за результатами перевірки, яку проведено протиправно, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.

Згідно пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право, зокрема, проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до пп.73.3 ст.73 ПК України контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб`єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу і повинен містити:

1) підстави для надіслання запиту відповідно до цього пункту, із зазначенням інформації, яка це підтверджує;

2) перелік інформації, яка запитується, та перелік документів, які пропонується надати;

3) печатку контролюючого органу.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб`єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;

2) для визначення відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки" під час здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до статті 39 цього Кодексу та/або для визначення рівня звичайних цін у випадках, визначених цим Кодексом;

3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків;

4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків:

податкової накладної покупцю або про допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування;

акцизної накладної покупцю або про порушення порядку заповнення та/або порядку реєстрації акцизної накладної;

5) у разі проведення зустрічної звірки;

51) виявлено недостовірність даних, що містяться у звіті про підзвітні рахунки, поданому фінансовим агентом;

52) отримано повідомлення від компетентного органу іноземної держави, з якою Україною укладено міжнародний договір, що містить положення про обмін інформацією для податкових цілей, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або укладених на їх підставі міжвідомчих договорів, про виявлення таким органом помилок, неповних або недостовірних даних, наданих фінансовим агентом щодо підзвітного рахунка особи, яка є резидентом відповідної іноземної держави, або про невиконання фінансовим агентом зобов`язань, передбачених таким міжнародним договором;

6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.

Запит вважається належним чином врученим, якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Платники податків та інші суб`єкти інформаційних відносин зобов`язані подавати інформацію, визначену в запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження (крім проведення зустрічної звірки) протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом).

У разі якщо запит складено з порушенням вимог, визначених абзацами першим - п`ятим цього пункту, платник податків звільняється від обов`язку надавати відповідь на такий запит.

Інформація на запит контролюючого органу надається Національним банком України, іншими банками безоплатно у порядку і обсягах, встановлених Законом України "про банки і банківську діяльність".

Підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України визначено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Відповідно до пп.78.1.1 п.78.1 ст.78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов`язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.

Згідно п.78.4 ст.78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків (крім перевірок, передбачених підпунктом 78.1.22 пункту 78.1 цієї статті) надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Пунктом 78.5 статті 78 ПК України передбачено, що допуск посадових осіб контролюючих органі до проведення документальної позапланової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.

Відповідно до п.81.1 ст.81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;

копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;

службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред`явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред`явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п`ятому цього пункту, не дозволяється.

При пред`явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.

Правові засади здійснення валютних операцій, валютного регулювання та валютного нагляду, права та обов`язки суб`єктів валютних операцій і уповноважених установ та встановлює відповідальність за порушення ними валютного законодавства врегульовано Законом України "Про валюту і валютні операції" від 21.06.2018 р. № 2473-VIII (далі - Закон № 2473-VIII).

Частинами 1, 4 статті 11 Закону № 2473-VIII передбачено, що валютний нагляд в Україні здійснюється органами валютного нагляду та агентами валютного нагляду.

Органами валютного нагляду відповідно до цього Закону є Національний банк України та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Органи валютного нагляду в межах своєї компетенції здійснюють нагляд за дотриманням резидентами та нерезидентами валютного законодавства.

Підпунктом 19-1.1.4 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України встановлено, що на контролюючі органи покладено функцію зі здійснення контролю за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті.

Отже, документальна позапланова виїзна перевірка платника податків проводиться за наявності визначених законом підстав для її проведення та виключно на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, а право на проведення такої перевірки надається лише за умови повідомлення платника податку про таку перевірку та вручення копії наказу про проведення перевірки у спосіб, визначений законом, до її початку.

При цьому, однією із підстав призначення позапланової документальної перевірки є отримання контролюючим органом від Національного банку України, як органу валютного нагляду, інформації про порушення платником податків валютного законодавства, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов`язковий письмовий запит контролюючого органу протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.

Як вбачається з матеріалів справи, ДПС України листами від 06.03.2020 р. за № 3776/7/99-00-05-07-02-07 та від 21.05.2020 р. за № 7815/7/99-00-05-07-02-07 направлено ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі витяги з інформації, отриманої від Національного банку України згідно листів від 18.02.2020 р. № 25-0006/30/ДСК та від 23.03.2020 р. № 25-0006/94/ДСК, про виявлені факти порушення ТОВ "Грін Тім Трейдинг" встановленого строку розрахунків за експортними операціями по зовнішньоекономічному контракту від 01.08.2018 р. № 08-2018/UA-GB.

ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі було направлено позивачу запити від 13.03.202- р. за № 3250/10/21-22-05-02-13 та від 26.06.2020 р. за № 8155/10/21-22-05-02-12 "Про надання інформації та її документального підтвердження" про виявлені факти порушення законодавчо встановлених строків розрахунків за експортними операціями по контракту від 01.08.2018 р. № 08-2018/UA-GB та запропоновано ТОВ "Грін Тім Трейдинг" протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання запитів надати інформацію та її документальне підтвердження щодо стану розрахунків та наявності чи відсутності дебіторської заборгованості по вищевказаному контракту.

На запит від 13.03.3020 р. № 3250/10/21-22-05-02-13 позивач відповіді не надав, а на запит від 26.06.2020 р. № 8155/10/21-22-05-02-12, як зазначає відповідач, інформацію надано не в повному обсязі.

У зв`язку з чим, в.о. начальника ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 р. № 89 "Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок, на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.78.1.1 п.78.1 ст.78 ПК України 11.03.2021 р. винесено наказ № 229-ж1 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Грін Тім Трейдинг" (код 37431644), а 12.03.2021 р. - направлення на перевірку № 325/21-22-07-08 з 15.03.2021 р. тривалістю 5 робочих днів, мета перевірки: дотримання вимог валютного законодавства.

Наказ від 11.03.2021 р. № 229-ж1 та направлення від 12.03.2021 р. № 325/21-22-07-08 на перевірку отримано головним бухгалтером 15.03.2021 р., тобто до початку проведення перевірки. Дані факти не заперечуються позивачем.

З викладеного слідує, що позапланова документальна виїзна перевірка ТОВ "Грін Тім Трейдинг" призначена за наявності визначених законом підстав та з дотриманням передбаченої законом процедури.

Щодо посилань позивача на протиправність прийняття рішення про проведення перевірки в період дії мораторію встановленого відповідно до пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX ПК України, суд зазначає наступне.

Законом України від 30.03.2020 р. № 540-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" внесені зміни до Податкового кодексу України: підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України доповнено пунктом 52-2.

Пунктом 52-2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (із наступними змінами та в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), визначено установлення мораторію на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), крім:

- документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків;

- документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктами 78.1.7 та 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу;

- фактичних перевірок в частині порушення вимог законодавства в частині:

- обліку, ліцензування, виробництва, зберігання, транспортування та обігу пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;

- цільового використання пального та спирту етилового платниками податків;

- обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;

- здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, з підстав, визначених підпунктами 80.2.2, 80.2.3 та 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 цього Кодексу.

Інформація про перенесення документальних планових перевірок, які відповідно до плану-графіку проведення планових документальних перевірок мали розпочатися у період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), та на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" не були розпочаті, включається до оновленого плану-графіку, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, протягом 10 календарних днів з дня завершення дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).

Документальні та фактичні перевірки, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершеними, тимчасово зупиняються на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19). Таке зупинення перериває термін проведення перевірки та не потребує прийняття будь-яких додаткових рішень контролюючим органом.

На період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу.

Камеральна перевірка податкової декларації (крім податкової декларації з податку на додану вартість) за звітні (податкові) періоди березень - травень 2020 року, або уточнюючих розрахунків (крім уточнюючих розрахунків з податку на додану вартість), що були подані платниками податків протягом березня - травня 2020 року, може бути проведена лише протягом 60 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.

Дію карантину введено постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 р. № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2". Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 р. № 104 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України" продовжено дію карантину до 30.04.2021 р.

Відповідно до пункту 4 розділу II Закону України від 17.09.2020 р. № 909-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2020 рік" на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, надано право Кабінету Міністрів України скорочувати строк дії обмежень, заборон, пільг та гарантій, встановлених відповідними законами України, прийнятими з метою запобігання виникненню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, крім випадків, коли зазначене може призвести до обмеження конституційних прав чи свобод особи.

На підставі вимог пункту 4 розділу II Закону України від 17.09.2020 № 909-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2020 рік" уряд прийняв Постанову від 03.02.2021 року № 89.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 р. № 89 "Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірки" (набрала чинності 09.02.2021р.) було скорочено строк дії обмежень, встановлених пунктом 52-2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок, дозволивши проведення, зокрема, документальних позапланових перевірок платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями.

Враховуючи вищевикладене, відповідач мав право на призначення та проведення документальної позапланової виїзної перевірки позивача, оскільки вона стосувалась саме порушення платником податків валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями.

Стосовно правомірності винесення відповідачем податкового повідомлення-рішення від 16.04.2021 р. № 00031770722 суд зазначає наступне.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України "Про валюту і валютні операції" від 21.06.2018 р. № 2473-VIII (далі - Закон № 2473-VIIІ), Положенням про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженим постановою Правління НБУ від 02.01.2019 р. № 5 (далі - Положення) та Інструкцією про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженою постановою Правління НБУ від 02.01.2019 о. № 7 (далі - Інструкція).

Статтею 13 Закону № 2473-VIIІ установлено, що Національний банк України має право встановлювати граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів. У разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з експорту товарів грошові кошти підлягають зарахуванню на рахунки резидентів у банках України у строки, зазначені в договорах, але не пізніше строку та в обсязі, встановлених Національним банком України. Строк виплати заборгованості обчислюється з дня митного оформлення продукції, що експортується, а в разі експорту робіт, послуг, прав інтелектуальної власності та (або) інших немайнових прав - з дня оформлення у письмовій формі (у паперовому або електронному вигляді) акта, рахунка (інвойсу) або іншого документа, що засвідчує їх надання.

Відповідно до п.21 Положення граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 365 календарних днів.

Відповідно до пп.1 п.7 Інструкції банк розпочинає відлік установлених Національним банком граничних строків розрахунків з дати оформлення МД типу ЕК-10 "Експорт", ЕК-11 "Реекспорт" на продукцію, що експортується (якщо продукція згідно із законодавством України підлягає митному оформленню), або підписання акту або іншого документа, що засвідчує поставку нерезиденту товару відповідно до умов експортного договору (якщо товар згідно із законодавством України не підлягає митному оформленню), - за операціями з експорту товарів.

Банк для здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів самостійно визначає систему заходів (уключаючи фіксацію цих операцій з дотриманням принципів актуальності, достовірності та інформативності) (пункт 8 Інструкції).

Згідно пп.2 п.9 Інструкції банк завершує здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків у разі експорту товару - після зарахування на поточний рахунок резидента в банку грошових коштів, що надійшли від нерезидента за товар (уключаючи кошти, переказані резидентом із власного рахунку, відкритого за кордоном, якщо розрахунки за експорт товару здійснювалися через рахунок резидента, відкритий за кордоном, та резидентом подано документи іноземного банку, які підтверджують зарахування коштів від нерезидента за товар), або від банку (резидента або нерезидента) за документарним акредитивом, відкритим на користь резидента за операцією з експорту товару, або в порядку, визначеному пунктом 16-2 розділу IV цієї Інструкції.

Відповідно до ч.5 ст.13 Закону № 2473-VIIІ порушення резидентами строку розрахунків, встановленого згідно із цією статтею, тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).

З аналізу даних правових норм слідує, що граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 365 календарних днів. Порушення резидентом строків розрахунків тягне за собою нарахування пені за кожен день прострочення у розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів.

Суд зазначає, що перевіркою встановлено порушення ТОВ "Грій Тім Трейдинг" ч.2 ст.13 Закону України "Про валюту і валютні операції" від 21.06.2018 р. № 2473-VIIl, пункту 21 розділу II Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 02.01.2019 р. № 5, в результаті чого по контракту від 01.08.2018 р. № 08-2018/UA-GB, укладеному з GREEN TEAM (UKR) LIMITED (UNITED KINGDOM):

- валютна виручка у сумі 164,16 фунтів стерлінгів зарахована на поточний валютний рахунок підприємства з порушенням законодавчо встановленого строку розрахунків (365 днів), граничний строк зарахування виручки на валютний рахунок підприємства за експортною операцією - 31.08.2019 р., фактична дата зарахування виручки на поточний валютний рахунок підприємства - 31.01.2020 р.;

- валютна виручка у сумі 5677,91 фунтів стерлінгів зарахована на поточний валютний рахунок підприємства з порушенням законодавчо встановленого строку розрахунків (365 днів): граничний строк зарахування виручки на валютний рахунок підприємства за експортною операцією - 31.08.2019 р., фактична дата зарахування виручки на поточний валютний рахунок підприємства - 31.01.2020 р.;

- валютна виручка у сумі 8733,00 фунтів стерлінгів зарахована на поточний валютний рахунок підприємства з порушенням законодавчо встановленого строку розрахунків (365 днів): граничний строк зарахування виручки на валютний рахунок підприємства за експортною операцією - 03.09.2019 р., фактична дата зарахування виручки на поточний валютний рахунок підприємства - 31.01.2020 р.;

- валютна виручка у сумі 8864,64 фунтів стерлінгів зарахована на поточний валютний рахунок підприємства з порушенням законодавчо встановленого строку розрахунків (365 днів): граничний строк зарахування виручки на валютний рахунок підприємства за експортною операцією - 05.09.2019 р., фактична дата зарахування виручки на поточний валютний рахунок підприємства - 31.01.2020 р.;

- валютна виручка у сумі 8721,01 фунтів стерлінгів зарахована на поточний валютний рахунок підприємства з порушенням законодавчо встановленого строку розрахунків (365 днів): граничний строк зарахування виручки на валютний рахунок підприємства за експортною операцією - 06.09.2019 р., фактична дата зарахування виручки на поточний валютний рахунок підприємства - 31.01.2020 р.;

- валютна виручка у сумі 1839,28 фунтів стерлінгів зарахована на поточний валютний рахунок підприємства з порушенням законодавчо встановленого строку розрахунків (365 днів): граничний строк зарахування виручки на валютний рахунок підприємства за експортною операцією - 07.09.2019 р., фактична дата зарахування виручки на поточний валютний рахунок підприємства - 31.01.2020 р.;

- валютна виручка у сумі 7054,16 фунтів стерлінгів зарахована на поточний валютний рахунок підприємства з порушенням законодавчо встановленого строку розрахунків (365 днів): граничний строк зарахування виручки на валютний рахунок підприємства за експортною операцією - 07.09.2019 р., фактична дата зарахування виручки на поточний валютний рахунок підприємства - 26.02.2020 р.;

- валютна виручка у сумі 8864,64 фунтів стерлінгів зарахована на поточний валютний рахунок підприємства з порушенням законодавчо встановленого строку розрахунків (365 днів): граничний строк зарахування виручки на валютний рахунок підприємства за експортною операцією - 07.09.2019 р., фактична дата зарахування виручки на поточний валютний рахунок підприємства - 26.02.2020 р.;

- валютна виручка у сумі 8494,42 фунтів стерлінгів зарахована на поточний валютний рахунок підприємства з порушенням законодавчо встановленого строку розрахунків (365 днів): граничний строк зарахування виручки на валютний рахунок підприємства за експортною операцією - 07.09.2019 р., фактична дата зарахування виручки на поточний валютний рахунок підприємства - 26.02.2020 р.;

- валютна виручка у сумі 8733,00 фунтів стерлінгів зарахована на поточний валютний рахунок підприємства з порушенням законодавчо встановленого строку розрахунків (365 днів): граничний строк зарахування виручки на валютний рахунок підприємства за експортною операцією - 10.09.2019 р., фактична дата зарахування виручки на поточний валютний рахунок підприємства - 26.02.2020 р.

Позивач не заперечує факти порушення строків розрахунку, однак вказує на неправильне нарахування пені. На думку позивача, розрахунок пені повинен розраховуватися за курсом НБУ, встановленим на день виникнення заборгованості - дати митного оформлення, а не на день, що настає за днем граничного строку зарахування валюти, як це здійснив відповідач.

Суд вважає такі доводи безпідставними, так як вони суперечать ч.2 ст.13 Закону № 2473-VIIl, в якій чітко визначено, що порушення резидентом строку розрахунків тягне нарахування пені за кожен день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку, встановленим на день виникнення заборгованості.

Тобто, для обчислення пені враховується курс Національного банку України на день виникнення заборгованості, а не на день митного оформлення товарів.

За таких обставин відповідачем правомірно нараховано ТОВ "Грін Тім Трейдинг" пеню у розмірі 1000480 грн. згідно податкового повідомлення-рішення від 16.04.2021 р. № 00031770722.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідач належними та допустимими доказами довів правомірність податкового повідомлення-рішення від 16.04.2021 р. № 00031770722, а тому позовні вимоги ТОВ "Грін Тім Трейдинг" не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд -

вирішив:

Відмовити в задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Грін Тім Трейдинг" (74800, Херсонська область, м.Каховка, Чаплинське шосе, буд.7, код ЄДРПОУ 37431644) до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (73026, м.Херсон, просп.Ушакова, буд.75, код ЄДРПОУ ВП 43995495) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 16.04.2021 р. № 00031770722.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 29 листопада 2021 р.

Суддя О.І. Бездрабко

кат. 111010000