
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
24 листопада 2021 р. Справа № 520/17565/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Старосєльцевої О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Турко А.В.,
представника позивача - Чех М.О.,
представника відповідача - Шевченко А.А.,
розглянувши у порядку загального позовного провадження у підготовчому судовому засіданні клопотання Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, про залишення позовної заяви без розгляду по справі за позовом Державного підприємства "Підприємство Державної кримінально - виконавчої служби України (№12)" до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, (з урахуванням уточнених позовних вимог) про: 1) скасування податкового повідомлення-рішення від 14 травня 2021 року №00/7218/1817, -
встановив:
Ухвалою суду від 11.10.2021р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі у порядку загального позовного провадження.
Представником Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, заявлено клопотання про залишення позовної заяви без розгляду з підстав порушення позивачем місячного строку звернення до суду.
У судовому засіданні представник відповідача підтримав подане клопотання про залишення позовної заяви без розгляду (з урахуванням уточнених позовних вимог) та просив суд його задовольнити.
Представник позивача в своїх запереченнях проти залишення позовної заяви без розгляду посилався на те, що строк звернення до суду ним не порушено, так як позивач подав позовну заяву поштовим відправленням в межах строку оскарження податкового повідомлення-рішення.
Розглядаючи подане клопотання, суд дійшов наступного висновку.
Так, частинами 1 та 2 ст. 122 КАС України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 4 ст. 122 КАС передбачено, що якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов`язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень. Якщо рішення за результатами розгляду скарги позивача на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень не було прийнято та (або) вручено суб`єктом владних повноважень позивачу у строки, встановлені законом, то для звернення до адміністративного суду встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня звернення позивача до суб`єкта владних повноважень із відповідною скаргою на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень.
При цьому, ч.3 ст. 122 КАС встановлено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Спеціальним нормативно-правовим актом, який встановлює окремі правила та положення для регулювання відносин оподаткування та захисту прав учасників податкових відносин, в тому числі захисту порушеного права в судовому порядку, є Податковий кодекс України.
Статтею 56 ПК України визначено порядок оскарження рішень контролюючих органів. Так, відповідно до пункту 56.1 статті 56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку. Пунктом 56.18 статті 56 ПК України визначено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню. Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.
Статтею 102 Податкового кодексу України встановлено строк давності - 1095 днів для нарахування грошових зобов`язань платнику податків.
Отже, пунктом 56.18 статті 56 ПК України встановлено спеціальний строк у податкових правовідносинах, протягом якого за загальним правилом платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу. Водночас пунктом 56.19 статті 56 ПК України, за умови використання платником податків досудового порядку вирішення спору, яким вважається адміністративне оскарження відповідного рішення контролюючого органу, встановлено скорочений строк звернення до суду.
Так, відповідно до пункту 56.19 статті 56 ПК України в разі, коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов`язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.
В постанові Верховного Суду від 26 листопада 2020 року по справі №500/2486/19 зроблені висновки: "Верховний Суд у складі судової палати у цій справі відступає від висновку про застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в постанові Верховного Суду від 3 квітня 2020 року у справі №2540/2576/18, у частині того, що строк для звернення платника податків із позовом до адміністративного суду, у тому числі після використання процедури адміністративного оскарження, становить 1095 днів з дня отримання платником податків рішення, що оскаржено, і вважає за необхідне сформулювати такий правовий висновок.
Норма пункту 56.18 статті 56 ПК України не визначає процесуального строку звернення до суду і, відповідно, не є спеціальною щодо норми пункту 56.19 статті 56 ПК України. Водночас норма пункту 56.19 статті 56 ПК України є спеціальною щодо норми частини четвертої статті 122 КАС України, має перевагу в застосуванні у податкових спорах і регулює визначену її предметом групу правовідносин - оскарження в судовому порядку податкових повідомлень-рішень та інших рішень контролюючих органів про нарахування грошових зобов`язань за умови попереднього використання позивачем досудового порядку вирішення спору (застосування процедури адміністративного оскарження - абзац третій пункту 56.18 статті 56 ПК України). Вона встановлює строк для їх оскарження протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.
Для забезпечення узгодженості судової практики з висновком, викладеним у цій постанові, Верховний Суд зазначає, що під час вирішення тотожних спорів повинні враховуватися наведені висновки щодо застосування норм права незалежно від того, чи перераховані всі постанови Верховного Суду, в яких викладено правову позицію, від якої відступила судова палата у цій справі.".
Так, за матеріалами позовної заяви вбачається, що позивачем податкове повідомлення-рішення від 14 травня 2021 року №00/7218/1817 було оскаржено до ДПС України, за наслідками чого отримано рішення ДПС України про результати розгляду скарги від 06.08.2021р. №18197/6/99-00-06-0301-06, яке отримано позивачем 10.08.2021р., що не заперечується відповідачем та підтверджується вхідним штампом підприємства на вказаному рішенні.
До суду з даною позовною заявою щодо фактичного оскарження податкового повідомлення-рішення від 14 травня 2021 року №00/7218/1817 позивач звернувся згідно вхідного штампу суду - 14.09.2021р., проте, надіславши позовну заяву поштовим відправленням саме 11.09.2021р. (що підтверджується поштовою квитанцією Укрпошти), тобто в місячний строк після отримання рішення ДПС України про результати розгляду скарги від 06.08.2021р. №18197/6/99-00-06-0301-06.
Враховуючи вищевикладене, строк звернення до суду з даною позовною заявою позивачем не порушено, у зв`язку з чим подане клопотання не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 6-9, 52, 262, 241-243, 248, 256, 295 КАС України, суд -
ухвалив:
Клопотання Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, про залишення позовної заяви без розгляду - залишити без задоволення.
Роз`яснити, що ухвала набирає законної сили з моменту підписання; не підлягає оскарженню.
Судове рішення у повному обсязі виготовлено 29.11.2021 року у порядку ч. 3 ст. 243 КАС України.
Суддя О.В. Старосєльцева