Рішення № 101448005, 22.11.2021, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.11.2021
Номер справи
500/5604/21
Номер документу
101448005
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №500/5604/21

22 листопада 2021 рокум. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Мартиць О.І.

за участю:

секретаря судового засідання Семеха В.Т.

представника позивача ОСОБА_1 адвоката Істеревича А.З.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, скасування повідомлення

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради, третя особа ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, в якій просить:

- визнати протиправними дії Управління соціальної політики Тернопільської міської ради щодо припинення ОСОБА_1 надання житлової субсидії з 01.05.2021,

- скасувати рішення Управління соціальної політики Тернопільської міської ради, оформлене у вигляді повідомлення про припинення надання субсидії №022951 від 19.07.2021,

- зобов`язати Управління соціальної політики Тернопільської міської ради відновити ОСОБА_1 нарахування та виплату субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з дати припинення виплати - з 01.05.2021.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 отримує субсидію за житлово-комунальні послуги, починаючи з 2006 року.

На даний час у квартирі АДРЕСА_1 зареєстровані та проживають позивач ОСОБА_1 , її мати ОСОБА_3 , дочка ОСОБА_1 - ОСОБА_2 .

19.07.2021 Управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради винесено повідомлення про надання субсидії №022951, згідно якого ОСОБА_1 встановлено відсоток обов`язкової частки сплати 9,06%, не призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 1 травня 2021 року, з таких підстав: за результатами верифікації Мінфіну на депозитному рахунку виявлено кошти на суму 100000,00 грн.

Ні ОСОБА_1 , ні її мати ОСОБА_3 , які зареєстровані та проживають у квартирі АДРЕСА_1 не мають депозитних рахунків. Депозитний рахунок може мати дочка ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , яка зареєстрована та проживає у цій же квартирі, інвалід першої групи, однак перебуває у недовірливих стосунках із позивачем та не надає жодної інформації про свої депозитні рахунки та не оплачує комунальні послуги.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 07.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідно до статей 162-164 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому просить відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 в повному обсязі.

Зазначає, що позивач на підставі поданої заяви та доданих до неї документів отримувала субсидію на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_2 за період з жовтня 2018 по квітень 2019 року включно. В подальшому проводився автоматичний перерахунок призначеної субсидії ОСОБА_1 на період з листопада 2020 по квітень місяць 2021 року включно, щомісячно в сумі 4286,45 грн.

14.06.2021 під час автоматичного перерахунку призначеної субсидії, при опрацюванні рекомендацій Мінфіну для одержувачів житлових субсидій було виявлено депозитний вклад у банку, який належить ОСОБА_2 . Внаслідок цього рішенням відповідача від 19.07.2021 ОСОБА_1 не призначено субсидію на наступний період для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 1 травня 2021 року з таких підстав: за результатами верифікації Мінфіну (на депозитному рахунку (рахунках) кошти на суму понад 100 тис.

У зв`язку з вище наведеним Управління вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії є необґрунтованими і задоволенню не підлягають.

29.09.2021 представником позивача подано відповідь на відзив, в якому вказано, що позивач не може погодитися з рішенням відповідача від 19.06.2021 про не призначення субсидії на наступний період для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01.05.2021, оскільки з мамою ОСОБА_3 не мають жодних депозитних рахунків, а те, що дочка ОСОБА_2 , яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , є інвалідом першої групи та має депозитний вклад у банку в сумі, що перевищує 100 тисяч гривень, який вплинув на призначення субсидії, жодних витрат щодо оплати комунальних послуг не несе, вважає несправедливим по відношенню до інших членів домогосподарства.

Ухвалою суду від 02.11.2021 визначено розгляд справи №500/5604/21 проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Призначено у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради, третя особа ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії судове засідання на 22.11.2021.

В судовому засіданні 22.11.2021 представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених у позові та відповіді на відзив. Просив задовольнити.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши матеріали справи та дослідивши подані сторонами докази, судом встановлено наступні обставини.

ОСОБА_1 проживає і зареєстрована в АДРЕСА_2 . Разом з нею в даній квартирі зареєстровані та проживають: мати ОСОБА_3 та дочка ОСОБА_2 .

18.10.2018 ОСОБА_1 звернулась до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії. Для призначення цього виду соціальної допомоги заявницею подана декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

На підставі заяви позивачки та доданих до неї документів рішенням Управління соціальної політики Тернопільської міської ради від 11.11.2018 було призначено субсидію на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_2 на період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року включно.

В подальшому проводився автоматичний перерахунок призначеної субсидії ОСОБА_1 .

За рішенням Управління соціальної політики Тернопільської міської ради від 20.11.2020 позивач отримувала субсидію на відшкодування витрат на оплату комунальних послуг на період з листопада 2020 по квітень місяць 2021 року включно, щомісячно в сумі 4286,45 грн.

14.06.2021 під час автоматичного перерахунку призначеної субсидії, при опрацюванні рекомендацій Мінфіну для одержувачів житлових субсидій було виявлено депозитний вклад у банку, який належить ОСОБА_2 . Внаслідок цього, рішенням Управління соціальної політики Тернопільської міської ради від 19.07.2021 ОСОБА_1 не призначено субсидію на наступний період для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 1 травня 2021 року з таких підстав: за результатами верифікації Мінфіну (на депозитному рахунку (рахунках) кошти на суму понад 100 тис.

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача та вважаючи порушеними свої права на соціальний захист, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Завданням адміністративного судочинства, відповідно до частини першої статті 2 КАС України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до пункту 5 частини першої статті 1 Закону України від 09.11.2017 №2189-VIII "Про житлово - комунальні послуги" (далі Закон №2189-VIII) житлово - комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

Приписами пункту 7 частини першої статті 4 Закону № 2189-VIII встановлено, що до повноважень Кабінету Міністрів України належать, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.

Положеннями пункту 5 частини другої статті 7 Закону № 2189 визначено, що індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами

Питання щодо надання субсидій врегульовано Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 (далі - Положення №848) із внесеними змінами.

Згідно з пунктом 1 Положення №848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

Пунктом 2 Положення №848 передбачено, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках)

Відповідно до пункту 3 Положення №848 призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Згідно з пунктом 4 Положення №848 житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання):

заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява);

декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);

довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;

договір найму (оренди) житла (у разі наявності). (пункт 13 Положення №848)

Заяви про призначення та надання житлової субсидії за формою згідно з додатком 1 (далі - заява) з необхідними документами приймаються від громадян структурними підрозділами з питань соціального захисту населення. З 1 січня 2021 р. заяви з необхідними документами приймаються від громадян структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних держадміністрацій лише у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний веб-портал електронних послуг).

Заяви з необхідними документами також приймаються уповноваженими посадовими особами виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади (далі - посадові особи виконавчого органу) та посадовими особами центру надання адміністративних послуг, які передають їх протягом трьох робочих днів з дати їх надходження відповідному структурному підрозділу з питань соціального захисту населення.

До 1 липня 2021 р. посадова особа виконавчого органу або центру надання адміністративних послуг, яка приймає заяву з необхідними документами, за наявності технічної можливості реєструє заяву та формує електронну справу (заповнює відповідні електронні форми з використанням інформаційних систем Мінсоцполітики) і не пізніше наступного робочого дня надсилає електронну справу відповідному структурному підрозділу з питань соціального захисту населення засобами електронного зв`язку через інформаційні системи Мінсоцполітики з дотриманням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги", "Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах".

З 1 липня 2021 р. заяви з необхідними документами приймаються посадовими особами виконавчого органу або центру надання адміністративних послуг виключно з формуванням електронної справи.

Заяви з необхідними документами (після формування електронної справи) у паперовому вигляді передаються відповідному структурному підрозділу з питань соціального захисту населення не рідше ніж раз на два тижні.

Інформація про призначені житлові субсидії вноситься структурним підрозділом з питань соціального захисту населення до Єдиного державного реєстру отримувачів житлових субсидій.

Відповідно до підпункту 4 пункту 14 Положення №848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 10 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень.

Постановами Кабінету Міністрів №420 від 14.04.2021, №505 від 19.05.2021 пункт 14 Положення №848 доповнено підпунктом 9 який застосовується з 1 травня 2021 року та яким визначено, що житлова субсидія не призначається будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства на 1 число місяця, з якого призначається житлова субсидія, має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у сумі, що перевищує 100 тис. гривень, про що зазначається в декларації.

14.06.2021 під час автоматичного перерахунку призначеної субсидії при опрацюванні рекомендацій Мінфіну для одержувачів житлових субсидій було виявлено депозитний вклад у банку, який належить ОСОБА_2 .

Отже, за наявності у члена сім`ї особи із складу домогосподарства станом на 01.05.2021 коштів на депозитному рахунку у розмірі більше ніж 100 тис. грн, житлова субсидія не призначається.

Враховуючи вищевикладене рішенням Управління соціальної політики Тернопільської міської ради від 19.07.2021 ОСОБА_1 не призначено субсидію на наступний період для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 1 травня 2021 року з підстави наявності на депозитному рахунку коштів на суму понад 100 тисяч гривень, який належить її дочці ОСОБА_2 і яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_2 .

Враховуючи вимоги підпункту 9 пункту 14 Положення №848, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства на 1 число місяця з якого призначається житлова субсидія, має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти в сумі, що перевищує 100 тис. гривень, про що зазначається в декларації, 14.06.2021 під час автоматичного перерахунку призначеної субсидії, ОСОБА_1 правомірно не призначено субсидію на наступний період з тих підстав, що в члена домогосподарства заявника дочки ОСОБА_2 було виявлено депозитний вклад у банку в сумі, що перевищує 100 тис. гривень.

Суд зазначає, що обставиною, яка підлягає з`ясуванню в межах розгляду даної справи, є встановлення права позивача на призначення субсидії станом на 01.05.2021. Суд звертає увагу, що з огляду на встановлену в ході розгляду даної справи відсутність у позивача такого права, рішення відповідача від 19.07.2021 №022951 є обґрунтованим та підтвердженим доказами, наявними у матеріалах справи, в зв`язку з чим суд доходить висновку про правомірність прийнятого рішення та, як наслідок, про необґрунтованість позовних вимог.

При цьому суд вважає за можливе врахувати позицію Європейського суду з прав людини, яку він висловив у справі "Федорченко та Лозенко проти України" (заява №387/03, 20 вересня 2012 року, п.53), відповідно до якої суд при оцінці доказів керується критерієм доведення "поза розумним сумнівом", тобто, аргументи сторони мають бути достатньо вагомими, чіткими та узгодженими.

Одночасно суд враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану у справі "Серявін та інші проти України" (№4909/04), згідно з якою у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (RuizTorijav. Spain) №303-A, пункт 29).

Окрім того, відповідно до пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Залишаючи без оцінки окремі аргументи учасників справи, суд виходить з того, що такі обставини лише опосередковано стосуються суті і природи спору, а їх оцінка не має вирішального значення для його правильного вирішення.

Закріплений у частині першій статті 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини другої статті 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За змістом частини першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Отже, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд доходить висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, а викладені в позовній заяві вимоги позивача є необґрунтованими, недоведеними та такими, що не підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини першої статті 139 КАС України судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача ОСОБА_2 про визнання дій протиправними щодо припинення надання житлової субсидії з 01.05.2021, скасування рішення Управління соціальної політики Тернопільської міської ради, оформлене у вигляді повідомлення про припинення надання субсидії №022951 від 19.07.2021 та зобов`язання Управління соціальної політики Тернопільської міської ради відновити ОСОБА_1 нарахування та виплату субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з дати припинення - 01.05.2021 відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 29 листопада 2021 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 );

відповідач:

- Управління соціальної політики Тернопільської міської ради (місцезнаходження: вул. Лисенка, 8, м. Тернопіль, 46002, код ЄДРПОУ: 03195636);

третя особа:

- ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) .

Головуючий суддя Мартиць О.І.