Рішення № 101445852, 29.11.2021, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2021
Номер справи
260/5426/21
Номер документу
101445852
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

29 листопада 2021 року м. Ужгород№ 260/5426/21

Закарпатський окружний адміністративний суд в складі головуючого Плеханової З.Б. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Державна служба геології та надр України (вул. Антона Цедіка, буд. 16,м. Київ,Південна Частина Києва, Київ,03057) до Товариство з обмеженою відповідальністю "СПА СПЕЛЕОЦЕНТР СОЛОТВИНО" (вул. Терека, буд. 42,смт. Солотвино,Тячівський район, Закарпатська область,90575) про анулювання спеціального дозволу на користування надрами, -

В С Т А Н О В И В:

Державна служба геології та надр України 18.10.21 року звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариство з обмеженою відповідальністю "СПА СПЕЛЕОЦЕНТР СОЛОТВИНО" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами.

1. Позиції сторін.

Заявлені позовні вимоги обґрунтовує тим, що Відповідачу надано спеціальний дозвіл на користування № 6190 від 15.03.2017 року (надалі - Дозвіл), з метою видобування кам`яної солі, невід`ємною частиною якого була угода про умови користування надрами.

На підставі затвердженого Наказу Державної служби геології та надр України №528 від 20.11.2020 року «Про затвердження Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Держгеонадрами на 2021 рік», Наказом №356 від 12.05.2021 року Департаменту державного геологічного контролю було доручено провести планові перевірки надрокористувачів у червні 2021 року, і зокрема, відповідача на предмет дотримання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

За результатами здійснення планової перевірки було складено Акт від 01.06.2021 №02-04/08/2021-20/п-56 та винесено припис від 01.06.2021 № 299- 21/02, яким виявлено порушення в сфері надрокористування.

Західний міжрегіональний відділ Департаменту державного геологічного контролю вніс Подання від 16.07.2021 №380-21/02 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №6190 від 15.03.2017 у зв`язку з невиконанням в установлений строк припису щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування.

У зв`язку з вищенаведеним Державна служба геології та надр України направила відповідачу повідомлення про надання згоди/незгоди на припинення права користування надрами №12186/01/02-21 від 23.07.2021, який повернувся у зв`язку з відсутністю адресата за вказаною адресою.

На підставі вищевикладеного, позивач вважає, що згідно зі статтею 26 Кодексу України про надра та пункту 21 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2011 №615 (далі Порядок №615) наявні підстави для анулювання ТзОВ «ЗЕНДЕР-Україна» дозволу на користування надрами.

22.10.21 року ухвалою суду було відкрито спрощене провадження., і направлено дану ухвалу за офіційною адресою місцезнаходження відповідача, яка зазначена в ЄДР юридичних та фізичних осіб.

09 листопада 2021 року до суду повернувся конверт із вкладеною до нього ухвалою. з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою"

У відповідності до ч.6 ст. 251 КАСУ днем вручення судового рішення є серед іншого4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.

Отже ухвала про відкриття провадження вручена відповідачу належним чином.

Обставини встановлені судом

ТзОВ "СПА СПЕЛЕОЦЕНТР"» надано спеціальний дозвіл на користування № 6190 від 15.03.2017 року , з метою видобування кам`яної солі, строком на 20 років, невід`ємною частиною якого є угода про умови користування надрами.

Державна служба геології та надр України видала наказ №528 від 20.11.2020 року «Про затвердження Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Держгеонадрами на 2021 рік».

Держгеонадра видала наказ №356 від 12.05.2021 року «Про проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України у черві 2021 року»

Держгеонадра направило повідомлення про проведення планової перевірки від 17.05.2021 №7733/01/07-21 до Відповідача стосовно проведення перевірки у строк з 01 по 14 червня 2021 року, та направлення від 25.05.2021 №8373/01/07-21.

За результатом проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр було складено Акт від 01.06.2021 №02-04/08/2021-20/п-56 , в якому зафіксовано наступні порушення вимог законодавства у сфері надрокористування, а саме:

- Відсутній проект розробки родовища корисних копалин, затверджений та погоджений в установленому порядку.

- Відсутні документи, що посвідчують право користування (власності) земельною ділянкою для потреб, пов`язаних з користуванням надрами. Ділянка Солотвинського родовища не передана для промислового освоєння в порядку, що встановлений КМУ, а саме до складу міжвідомчої комісії для передачі родовища корисних копалин у промислове освоєння, за результатами роботи якої було складено Акт передачі родовища у промислове освоєння від 11.05.2020 р. не включено представників органів державного геологічного контролю і державного гірничого нагляду.

- Не внесено зміни до спеціального дозволу на користування надрами №6190 від 15.03.2017 у разі виявлення під час користування надрами даних про нові властивості, якість або кількість корисних копалин після проведення державної експертизи відповідних геологічних матеріалів, а саме протоколом ДКЗ України від 12.07.2018 №4437 апробовано запаси кам`яної солі ділянки Центральна Солотвинського родовища, які не враховано у СД №6190 від 15.03.2017.

- Не виконується мета спеціального дозволу на користування надрами №6190, а саме з моменту отримання сдецдозволу згідно звітних балансів запасів корисних копалин за 2017-2020 роки та довідки надрокористувача від 01.06.2021 №010621-1 надрокористувач не приступив до виконання мети спеціального дозволу - видобування кам`яної солі.

- Суб`єкт господарської діяльності протягом двох років з початку дії дозволу не розпочав користування надрами - з моменту отримання спецдозволу №6190 згідно звітних балансів запасів корисних копалин за 2017-2020 роки та довідки надрокористувача від 01.06.2021 №010621-1 надрокористувач не приступив до виконання мети спецдозволу - видобування кам`яної солі.

- Не виконується Програма робіт , що є додатком 2 до Угоди про умови користування надрами від 15.03.2017 №6190.

Враховуючи вищевказані порушення не виконуються вимоги Угоди про умови користування надрами від 15.03.2017 №6190, а саме: проводити роботу в термін та в межах, зазначених у програмі робіт; дотримуватись вимог законодавства України, чинних стандартів, правил, норм виконання робіт, пов`язаних з користуванням надрами; дотримуватися вимог та умов, передбачених Дозволом та цією Угодою; після проведення повторної державної експертизи - та оцінки запасів родовищ корисних копалин, внести зміни до Дозволу потягом трьох місяців з моменту затвердження протоколу ДКЗ- на момент проведення перевірки не внесено зміни до спецдозволу на користування надрами №6190 а саме протоколом ДКЗ України №4437 апробовано запаси кам`яної солі ділянки Центральна Солотвинського родовища, які не враховано у СД №6190 від 15.03.2017; надрокористувач зобов`язаний щороку подавати до Держгеонадр інформацію щодо стану виконання Програми робіт за формою згідно з законодавством та надавати відповідні пояснення з питань, що входять до компетенції Держгеонадр - на момент проведення перевірки не подано звіт про виконання програми робіт за 2020 рік.

На підставі акту перевірки від 01.06.2021 №02-04/08/2021-20/п-56, позивачем складено припис від 01.06.2021 р. №299-21/02, яким відповідачу надано строк на усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування зазначених в акті перевірки до 01.07.2021 року Визначено подати у письмовій формі до Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України матеріали, які підтверджують факт виконання порушень.

Західний міжрегіональний відділ Департаменту державного геологічного контролю вніс Подання від 16.07.2021 №380-21/02 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №6190 від 15.03.2017 у зв`язку з невиконанням в установлений строк припису щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування.

У зв`язку з вищенаведеним Державна служба геології та надр України направила відповідачу повідомлення про надання згоди/незгоди на припинення права користування надрами №12186/01/02-21 від 23.07.2021, який повернувся у зв`язку з відсутністю адресата за вказаною адресою.

Мотиви та норми права застосовані судом.

Згідно із статтею 13 частиною 1 Кодексу України про надра, користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Статтею 14 абзацом 3 Кодексу України про надра передбачено, що надра надаються у користування, зокрема, для видобування корисних копалин.

Статтею 19 частиною 1 Кодексу України про надра визначено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.

Відповідно до статті 24 частини 1 пункту 1 Кодексу України про надра, користувачі надр мають право здійснювати на наданій їм ділянці надр геологічне вивчення, комплексну розробку родовищ корисних копалин та інші роботи згідно з умовами спеціального дозволу або угоди про розподіл продукції.

Згідно із статтею 24 частиною 2 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов`язані: використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Статтею 24 частинами 3-4 Кодексу України про надра передбачено, що права та обов`язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою. Користувач надр (інвестор), який отримав спеціальний дозвіл на користування надрами та гірничий відвід або уклав угоду про розподіл продукції, має виключне право здійснювати в його межах користування надрами відповідно до цього спеціального дозволу та угоди про розподіл продукції.

Відповідно до пункту 4 підпунктів 9, 10 Положення про Державну службу геології та надр України, що затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року № 1174, Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедура продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком № 615).

Пункт 22 Порядку № 615 передбачає, що дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі: 1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; 2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов`язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров`ю працівників або населення; 4) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища; 5) наявності підстав, передбачених Законом України "Про санкції"; 6) невиконання умов висновків з оцінки впливу на довкілля та/або висновків державної екологічної експертизи; 7) відсутності висновку з оцінки впливу на довкілля та/або висновку державної екологічної експертизи діяльності з видобування корисних копалин, геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ).

Відповідно до пункту 25 Порядку № 615 про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада Міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження.

Згідно із пунктом 23 Порядку № 615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

За змістом статті 25 частини 1 Кодексу України про надра, права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України.

Статтею 26 Кодексу України про надра визначено, що право користування надрами припиняється в разі: 1) якщо відпала потреба в користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано в користування; 4) користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом 2 років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої в користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, в разі незгоди користувачів - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.

Отже, право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку.

Відтак, спеціальним законом, яким передбачено підстави припинення права користування надрами, є Кодекс України про надра, статтею 26 пунктом 5 якого передбачено однією з підстав - порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.

Також суд звертає увагу на те, що відповідно до статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу, тому умови щодо їх використання, зокрема надрами, є особливо суворими та, як виняток, застосовуються до суб`єкта, який отримав відповідний дозвіл і зобов`язаний забезпечувати безумовне дотримання у своїй діяльності всіх вимог законодавства у сфері надрокористування.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 20 травня 2019 року у справі № 826/11885/16.

Необхідно зазначити й те, що порядок анулювання спеціальних дозволів передбачений статтею 4-1 частиною 7 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" № 2806-IV, згідно із якою дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації; 2) здійснення суб`єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Законом можуть передбачатися інші підстави для анулювання документа дозвільного характеру.

Анулювання документа дозвільного характеру з підстав, не передбачених законом, забороняється.

Аналіз зазначених норм права свідчить про те, що положення статті 26 Кодексу України про надра містить перелік підстав для припинення права користування надрами, в той час як положення частини 7 статті 4-1 Закону України № 2806-IV містить перелік підстав, згідно із яким дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру.

Суд зауважує, що доказів відсутності порушень відповідач суду не надав .

Як вже судом було встановлено, акт, яким було зафіксовано порушення було складно 01 червня 2021 року, припис на усунення порушень законодавства у сфері надрокористування 01 червня 2021 року із даним позовом до суду про анулювання дозволу на користування надрами позивач звернувся 18.10.2021 року, однак протягом зазначеного часу відповідачем не вчинялися будь які дії щодо усунення вказаних у приписі порушень чи намагання здійснити усунення порушень хоча б частково. Крім того, за час розгляду справи судом також відповідачем не було вчинено жодних дій щодо усунення виявлених порушень, відзиву надано не було, що трактується судом як визнання позову відповідачем.

За наведених обставин, суд дійшов висновку про наявність обґрунтованих доказів на підтвердження факту порушення відповідачем вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування надрами, що відповідно до статті 26 Кодексу України про надра є підставою для припинення права користування надрами.

Закарпатський окружний адміністративний суд наголошує на тому, що у відповідності до статті 2 КАС України, її частини 1, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів саме фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, беручи до уваги, що ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили, оцінивши належність, доступність, достовірність кожного доказу окремо, а достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупність, суд дійшов висновку про задоволення позову в повному обсязі.

Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов Державна служба геології та надр України (вул. Антона Цедіка, буд. 16,м. Київ, Південна Частина Києва, Київ,03057, код ЄДРПОУ 37536031) до Товариство з обмеженою відповідальністю "СПА СПЕЛЕОЦЕНТР СОЛОТВИНО" (вул. Терека, буд. 42,смт. Солотвино,Тячівський район, Закарпатська область,90575, код ЄДРПОУ 39451704), про анулювання спеціального дозволу на користування надрами - задовольнити.

2.Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 6190 від 15.03.2017 року, наданого ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «СПА СПЕЛЕОЦЕНТР СОЛОТВИНО» (вул. Терека, буд. 42,смт. Солотвино,Тячівський район, Закарпатська область,90575, код ЄДРПОУ 39451704).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адмінсуду.

СуддяЗ.Б.Плеханова