
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 листопада 2021 р. Справа№200/12257/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -
ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення № 914130177754 від 20.08.2021 про відмову в перерахунку пенсії в розмірі 90 % та встановленні обмеження максимального її розміру; зобов`язання провести перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області від 31.03.2020 № 18-85-570, виходячи з 90 % від суми місячної заробітної плати з виплатою різниці в пенсії за минулий час, починаючи за 12 місяців до дати звернення за перерахунком пенсії без обмеження її максимального розміру.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що на даний час перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні та отримує пенсію на підставі ст. 50-1 «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ, розмір якої на час призначення становив 90 % від суми місячної заробітної плати на посаді прокурора.
На підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19.03.2021 у справі № 200/1026/20 позивачу перераховано пенсію на підставі ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розміру заробітної плати, зазначеної у довідці Донецької обласної прокуратури від 31.03.2020 № 18-85-570. Разом з тим, під час проведення перерахунку розміру пенсії відповідач зменшив відсоткове значення розміру заробітної плати з 90% до 60% та обмежив розмір пенсії десятьма прожитковими мінімумами доходів громадян.
У серпні 2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив перерахувати пенсію за вислугу років, виходячи з 90 % заробітної плати на підставі довідки від 31.03.2020 № 18-85/570. З листа від 26.08.2021 позивач дізнався про непроведення перерахунку пенсії, виходячи з 90% заробітку та встановлення обмеження максимального розміру пенсії, що також підтвердилося рішенням № 91413017754 від 20.08.2021, що відобразилося в електронному кабінеті позивача.
Таке рішення та дії відповідача позивач вважає протиправними та зазначає, що відсоткове значення розміру заробітної плати для перерахунку пенсії має застосовуватися, виходячи із законодавства, чинного на час призначення пенсії, а обмеження максимального розміру пенсії не може бути застосовано до пенсії позивача,оскліть таке обмеження запроваджено після призначення пенсії позивачу.
Відповідач проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, підстави незгоди із позовом визначив в наданому до суду відзиві. За змістом відзиву під час перерахунку пенсії працівникам прокуратури повинні застосовуватися норми, які діють на час такого перерахунку, зокрема частини 2 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII від 14.10.2014, які визначають порядок обчислення пенсії. Нормами вказаного закону не передбачено обчислення розміру пенсії працівникам прокуратури, виходячи з розрахунку місячної (чинної) заробітної плати, визначеної відповідно до положень цього Закону та, одночасно, застосування відсотків, визначених Законом України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991. Відповідач наголосив на тому, що здійснення перерахунку пенсії працівникам прокуратури, виходячи з розрахунку 90% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати ставить у нерівні умови осіб, яким пенсію призначено відповідно до Закону №1789-ХІІ та осіб, яким пенсія призначена згідно з нормами Закону № 1697-VII.
Також відповідач наголосив, що норма Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08.07.2011 стосується виплати пенсії, призначеної до 01.10.2011, та розмір якої перевищував встановлений цим Законом її максимальний розмір. Виплата таких пенсій здійснюється без підвищень, доплат та інших перерахунків до того моменту, коли встановлений максимальний розмір пенсії відповідатиме розміру відповідної пенсії. Таким чином, вказана норма жодним чином не скасовує обмеження максимального розміру пенсій, призначених до набрання чинності Законом №3668-VI, у тому числі і не скасовує застосування обмеження розміру, а лише визначає, що до моменту, коли розмір пенсії не відповідатиме встановленому максимальному розміру, виплата такої пенсії здійснюється без підвищень, доплат та інших перерахунків.
Відтак, на осіб, яким пенсія перерахована відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону № 3668-VI, та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений даним Законом, поширюються приписи законодавства, чинні на час здійснення такого перерахунку.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 27.09.2021 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , отримує пенсію за вислугу років, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Згідно з протоколом пенсійної справи позивача від 14.03.2011 йому призначено пенсію з 16.03.2011, розмір пенсії визначений на рівні 90% заробітку в розмірі 5 228,24 грн, що на час призначення становило 4705,42 грн,
У березні 2020 року Прокуратурою Донецької області видано позивачу довідку від 31.03.2020 № 18-85-570 про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії. Згідно цієї довідки відповідно до рішення Конституційного суду від 13.12.2019 № 7(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів №657 від 30.08.2017 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України, щодо оплати праці працівників прокуратури» розмір заробітної плати станом на 06.09.2017 за відповідною посадою прокурора Першотравневого району становить 38 259,20 грн.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/1006/21 від 13.12.2021 визнано протиправним та скасовано "Рішення №133 про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру", прийняте Маріупольським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України у Донецькій області та зобов`язано Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України у Донецькій області з 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII на підставі довідки прокуратури Донецької області від 31.03.2020 №18-85-570 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
Згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії № 914130177754 від 20.08.2021 позивачу з 13.12.2019 перераховано пенсію на підставі рішення суду, розмір пенсії під час перерахунку визначений на рівні 60% заробітку. Згідно з протоколом перерахунку пенсії із застосуванням обмеження максимального розміру пенсії позивача з 13.12.2019 становить - 16 380 грн, з 31.08.2020 17 120,00 грн, з 01.12.2020 - 17 690,00 грн, з 30.11.2021 - 18 540,00 грн.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Згідно з пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих визначалося статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (далі - Закон № 1789-ХІІ).
Станом на час призначення позивачеві пенсії порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені у частинах 12 та 17 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ.
Згідно із частинами 1 та 2 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ в редакції чинній до 01.10.2011 передбачали, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років не залежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Частиною 12 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ визначалося, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною 17 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час; може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VІ, обмежено максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених, зокрема, на підставі Закону України "Про прокуратуру" десятьма прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» внесено зміни, відповідно до яких зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.
Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Пенсіонерам, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною,індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії, встановлений цим Законом, виплата пенсії здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.
Згідно з підпунктом 4 пункту 6 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» у зв`язку зі внесенням змін до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» частини другу - дев`ятнадцяту ст. 50-1 визначено вважати відповідно частинами третьою - двадцятою;
Законом України «Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VІІІ (далі - Закон № 76-VІІІ) частину 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ викладено у наступній редакції: Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Законом України від 02.03.2015 № 213-VІІ (далі - Закон № 213-VІІ) знову внесено зміни до ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, а саме в частину 15 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, згідно якої визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Згідно з пунктом 5 Прикінцевих положень Закону № 213-VІІ у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України, зокрема, Закону України «Про прокуратуру».
14.10.2014 прийнято новий Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ (далі - Закон № 1697-VІІ), який набрав чинності з 15.07.2015.
Згідно з пунктом 3 розділу ХІІ Прикінцевих положень Закону № 1697-VІІ попередній Закон України «Про прокуратуру» із змінами частково втратив чинність, окрім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1 Закону.
Частиною 2 статті 86 Закону №1697 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до частини 20 статті 86 Закону №1697 (в редакції, чинній на час набрання ним чинності) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Згідно з частиною двадцятою статті 86 Закону України №1697-VII умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Разом з тим, рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 положення частини двадцятої ст. 86 Закону №1697-VII визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
У вказаному рішенні Конституційним Судом України встановлено такий порядок виконання цього Рішення:
- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції.
ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ
Спір, що виник між сторонами стосується правомірності проведення відповідачем перерахунку пенсії, призначеної на підставі статті 50-1 Закону №1789-ХІІ на рівні 90 відсотків заробітку із врахуванням довідки Прокуратури Донецької області від 31.03.2020 № 18-85-570, право позивача на який встановлено рішенням Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/1006/21.
Щодо того, у якому відсотковому розмірі відносно заробітної плати підлягають перерахунку пенсії суд зазначає наступне.
Оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені після призначення позивачу пенсії зміни до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90, а потім 80 і згодом 60 процентів від суми місячного (чинного) заробітку, а також положення частини другої статті 86 Закону №1697-VII, якими встановлено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії.
Наведена позиція щодо послідовності застосування норм закону, якими визначається відсоток, з якого обчислюється пенсія, збігається з висновками Верховного Суду, викладеними у рішенні від 04.02.2019, яке набрало законної сили 16.10.2019, у зразковій справі №240/5401/18, в якій йдеться про зменшення відсоткового значення грошового забезпечення при перерахунку пенсії військовослужбовців.
Також, у постанові Верховного Суду України у постанові від 06.10.2015 у справі №127/11720/14-а та постанові Верховного Суду від 08.06.2021 у справі № 263/15245/16-а висловлено позицію щодо зміни розміру відсотків пенсії колишнім працівникам прокуратури при її перерахунку. Вказана позиція зводиться до того, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені зміни до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ на момент звернення позивача із заявлю про перерахунок пенсії, щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Отже, під час перерахунку розмір пенсії прокурорів у відсотковому значенні має відповідати відсотку, що застосовувався під час на момент призначення пенсії.
Як зазначалось вище по тексту рішення, на час призначення позивачу пенсії (лютий 2011 року) особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури визначалися відповідною редакцією статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ. Таким чином, відповідач під час перерахунку пенсії позивача мав визначати її розмір, виходячи з розрахунку 90 % від суми місячної заробітної плати, що зазначена у довідці Прокуратури Донецької області від 31.03.2020 № 18-85-570. Визначення відповідачем під час перерахунку пенсії позивачу, виходячи з 60% заробітної плати є протиправним, з огляду на що рішення відповідача про перерахунок пенсії від 20.08.2021 № 914130177754 в частині застосування 60% розміру заробітку під час перерахунку є протиправним та підлягає скасуванню.
Під час вирішення питання про правомірність обмеження пенсії максимальним розміром суд виходить віз наступного.
Під час дії Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ, після призначення позивачу пенсії, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VІ запроваджено обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Аналогічна за змістом норма передбачена й абзацом 6 частини 15 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII.
Водночас, п.2 розділу ІІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом (до 01.10.2011).
Верховний Суд в постанові від 10.09.2021 у справі №580/5238/20 сформулював правову позицію, що вказану норму не можна тлумачити як підставу для скасування обмеження максимального розміру пенсій, призначених до набрання чинності Законом №3668-VI. В даному випадку ця норма не скасовує обмеження розміру пенсії позивача, а лише визначає, що до моменту, коли розмір пенсії не відповідатиме встановленому максимальному розміру, виплата такої пенсії здійснюється без підвищень, доплат та інших перерахунків.
Верховний Суд зазначив, що згідно з абзацом першим пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3668-VI обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
При цьому, абзацом другим пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3668-VI визначено, що пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії перевищує максимальний розмір пенсії, встановлений цим Законом, виплата пенсії здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії відповідатиме максимальному розміру, встановленому цим Законом.
Наведені в пункті 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №3668-VI норми є спеціальними, оскільки дія їх розповсюджується на окрему групу суб`єктів, яка обумовлена певними особливостями (зокрема, осіб, пенсія яким призначена до набрання чинності цим Законом, в яких розмір пенсії перевищує максимальний розмір пенсії, встановлений цим Законом тощо).
Верховний Суд вказав, що положення цього пункту спрямовані на врегулювання питань, які виникають у зв`язку із застосуванням Закону №3668-VI щодо осіб, права яких внаслідок такого застосування могли підлягати звуженню. У зв`язку з цим положення пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3668-VI, а саме - усі його чотири абзаци, застосовуються у системному зв`язку між собою.
Отже, пункт 2 розділу ІІ Закону №3668-VI в контексті перехідних положень не регулює питання обмеження максимальним розміром пенсії осіб, у яких на 01.10.2011 вона не досягала максимального розміру (десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність).
Враховуючи те, що на момент набрання чинності Законом № 3668-VI пенсія позивача не перевищувала законодавчо встановленого максимального розміру, Верховний Суд дійшов висновку, що на неї не поширюються норми пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3668-VI.
Текстуальний аналіз пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №3668-VI дає підстави для висновку, що метою вказаної норми є деталізація умов дії положень статті 2 цього ж Закону лише щодо категорії пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом та перевищує встановлений максимальний розмір пенсії.
Верховний Суд зазначив, що тлумачення пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №3668-VI в контексті розмежування пенсіонерів на дві категорії: 1) яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) була встановлена до 01.10.2011 і розмір якої перевищував максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений Законом №3668-VI; 2) яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) була встановлена до 01.10.2011, але розмір якої не перевищував максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, може призвести до порушення принципів рівності й справедливості, спотворення розуміння сутності обов`язку держави щодо гарантування права застрахованих осіб на пенсію.
Виокремлення осіб другої групи, без застосування до них положень пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3668-VI, може призвести до здійснення їм подальших перерахунків (підвищень, індексацій, тощо) пенсій з можливим перевищенням встановленого статтею 2 даного Закону обмеження максимального розміру пенсії, що ставить у нерівне становище з пенсіонерами першої виділеної вище групи.
Суд зазначив, що з часу набрання чинності вказаним Законом № 3668-VI він поширює свою дію на всю територію України і розповсюджується на всіх осіб, які отримують пенсії за законодавством України (зокрема, призначені (перераховані) відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону №3668-VI).
У підсумку Верховний Суд дійшов висновку, що на осіб, яким пенсія перерахована відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону №3668-VI, та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений даним Законом, поширюються приписи законодавства, чинні на час здійснення такого перерахунку.
З матеріалів справи вбачається, що внаслідок перерахунку пенсії, навіть виходячи з розміру 60 відсотків заробітку, її розмір перевищив максимальний.
Враховуючи те, що таке перевищення стало результатом перерахунку в період дії загальної норми частини першої статті 2 Закону №3668-VI, в даному випадку слід застосовувати положення вказаної статті, яка встановлює обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, суд дійшов висновку про правомірність застосування відповідачем обмеження максимального розміру пенсії та відсутність підстав для їх скасування.
Відповідно до розпорядження про перерахунок пенсії під час перерахунку пенсії відповідач виходив з відсоткового значення пенсії - 60 % від заробітної плати, через перевищення у грошовому виразі максимального розміру пенсію її розмір було обмежено 10 прожитковими мінімумами. В даному випадку дії відповідача щодо застосування відсотку пенсії меншого ніж належить із врахуванням застосування обмеження не призвели до заниження виплати пенсії, з огляду на що підстави для задоволення вимог позивача про виплату різниці від суми виплаченої та належної до виплати після перерахунку пенсії є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Отже, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково.
Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
При зверненні до суду з цим позовом позивачем сплачено судовий збір в сумі 908,00 грн, що підтверджується квитанцією (арк. справи 8).
Таким чином, оскільки адміністративний позов задоволено частково, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 454,00 грн.
З огляду на викладене вище та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 241-243, 245, 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення № 914130177754 від 20.08.2021 про відмову в перерахунку пенсії в розмірі 90 % та встановленні обмеження максимального її розміру; зобов`язання провести перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області від 31.03.2020 № 18-85-570, виходячи з 90 % від суми місячної заробітної плати з виплатою різниці в пенсії за минулий час, починаючи за 12 місяців до дати звернення за перерахунком пенсії без обмеження її максимального розміру, - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 914130177754 від 20.08.2021 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 в частині її визначення, виходячи з 60 відсотків від заробітку.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з 90 відсотків від заробітку.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Відомості про сторін:
ОСОБА_1 (позивач) - адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області (відповідач) - адреса: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, вул. Соборна, буд. 3, ЄДРПОУ 13486010.
Суддя А.С. Михайлик