
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про виконання судового рішення в адміністративній справі
26 листопада 2021 р. Справа №200/10797/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянув в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області про виконання рішення суду від 26 лютого 2021 року, поданий в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та стягнення заборгованості з пенсії,
встановив:
26 лютого 2021 року суд ухвалив рішення, яким позов ОСОБА_1 задовольнив повністю, а саме:
- визнав протиправною бездіяльність Костянтинівсько-Дружківського ОУ ПФУ, яка полягає у невиплаті ОСОБА_1 пенсії по інвалідності, нарахованої за період з 01 липня 2017 року по 31 серпня 2018 року, в сумі 52 351,28 грн та нарахованої доплати до пенсії за періоди з 01 вересня 2018 року по 31 жовтня 2018 року і з 01 травня 2020 року по 31 травня 2020 року в сумі 14 831,30 грн, всього на загальну суму 67 182,52 грн;
- стягнув з Костянтинівсько-Дружківського ОУ ПФУ на користь ОСОБА_1 пенсію по інвалідності, нараховану за період з 01 липня 2017 року по 31 серпня 2018 року, в сумі 52 351,28 грн та доплату до пенсії, нараховану за періоди з 01 вересня 2018 року по 31 жовтня 2018 року і з 01 травня 2020 року по 31 травня 2020 року в сумі 14 831,30 грн, всього на загальну суму 67 182 (шістдесят сім тисяч сто вісімдесят дві) гривні 58 копійок.
Вирішив питання розподілу судових витрат.
Рішення суду допущено до негайного виконання в частині присудження виплати пенсії в межах суми стягнення стягнення за один місяць.
12 липня 2021 року суд постановив ухвалу, якою допустив процесуальне правонаступництво на стороні відповідача, замінивши Костянтинівсько-Дружківське ОУ ПФУ на його правонаступника – Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі – ГУ ПФУ в області).
12 липня 2021 року суд постановив ухвалу, якою задовольнив заяву представника позивача – адвоката Єфанова І.Д., встановив судовий контроль за виконанням рішення суду та зобов`язав ГУ ПФУ в області подати звіт про виконання рішення суду від 26 лютого 2021 року – у місячний строк з дня отримання копії цієї ухвали.
25 серпня 2021 року суд постановив ухвалу, якою відмовив в прийнятті звіту Костянтинівсько-Дружківського ОУ ПФУ та встановив ГУ ПФУ в області двомісячний строк для подання завіту про виконання рішення суду від 26 лютого 2021 року.
01 листопада 2021 року до суду надійшов звіт ГУ ПФУ в області про виконання судового рішення, в якому зазначило, що всі виконавчі документи, видані за судовими рішеннями про стягнення коштів з державного органу, підлягають виконанню Державною казначейською службою України.
Розглянувши звіт про виконання судового рішення, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для його прийняття, з огляду на таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС) суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно з ч. 2 ст. 382 КАС за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, судовий контроль за виконанням судових рішень здійснюється судом шляхом зобов`язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту про виконання судового рішення, а в разі неподання такого звіту – встановлення нового строку для подання звіту та накладення штрафу.
Суд може вжити заходи реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту, накладення штрафу на особу, відповідальну за виконання рішення суду.
Водночас суд зауважує, що такі заходи судового контролю підлягають застосуванню у разі неподання суб`єктом владних повноважень звіту про виконання рішення суду або якщо наведені у звіти причини невиконання чи неповного виконання судового рішення є неповажними.
Відповідно до ч. 1 ст. 23 Бюджетного кодексу України (далі – БК України) будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Згідно з ч. 2 ст. 23 БК України бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.
З 01 січня 2013 року набув чинності Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (далі – Закон № 4901) та Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 845 (далі – Порядок № 845).
Відповідно до ст. 3 Закону № 4901 виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Згідно з п. 3 Порядку № 845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства.
Відповідно до п. 24 Порядку № 845 стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у п. 6 цього Порядку.
Пп. 2 п. 25 Порядку № 845 передбачено, що у разі наявності у боржника окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду безспірне списання коштів з боржника (виконання рішень суду про стягнення коштів з боржника) здійснюється лише за цією бюджетною програмою. При цьому п. п. 24-34 цього Порядку застосовуються лише щодо зазначеної бюджетної програми.
У звіті зазначено, що 15 вересня 2021 року ГУ ПФУ в області звернулось до управління Державної казначейської служби України у м. Костянтинівці Донецької області з питанням щодо звернення ОСОБА_1 з виконавчим листом про стягнення заборгованості з пенсійних виплат на загальну суму 67 182,52 грн.
24 вересня 2021 року управління Державної казначейської служби України у м. Костянтинівці Донецької області надало відповідь, що до Управління від ОСОБА_1 надійшла заява про прийняття до виконання виконавчого листа, виданого Донецьким окружним адміністративним судом 07 червня 2021 року; заява прийнята Управлінням та сформований пакет документів направлений до Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області для забезпечення виконання рішення суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону № 4901 Державна казначейська служба України здійснює виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду (КПКВ 3504040).
ГУ ПФУ в області не є головним розпорядником бюджетних коштів; як бюджетній установі додаткові кошти для виконання рішення суду йому не виділені. Отже, невиконання пенсійним органом рішення суду є наслідком об`єктивних причин.
Встановлення нового строку для подання звіту не вплине на виконання ГУ ПФУ в області рішення суду, оскільки таке виконання залежить, перш за все, від наявності бюджетного фінансування.
Керуючись ст. ст. 243, 248, 256, 294, 295, 297, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
1. Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області про виконання рішення від 26 лютого 2021 року.
2. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складання її повного тексту.
3. Повний текст ухвали складений і підписаний суддею 26 листопада 2021 року.
Суддя Т.О. Кравченко