Рішення № 101442877, 22.11.2021, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
22.11.2021
Номер справи
686/23828/17
Номер документу
101442877
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 686/23828/17

Провадження № 2-а/686/15/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2021 року Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:

головуючого - судді Бондарчука В.В.,

секретаря Слободян Л.В.,

з участю представника позивача Голдзіцької О.К.,

розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління архітектури та містобудування Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради про зобов`язання вчинити дії,

встановив:

1. Стислий виклад позиції позивача.

30 листопада 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до відповідача із позовом про зобов`язання вчинення дій, посилаючись на те, що йому на підставі державного акту на право приватної власності на земельну ділянку від 31 березня 1997 року належить земельна ділянка площею 0,08 га. по АДРЕСА_1 . 11 липня 2003 року Хмельницьким міським управлінням земельних ресурсів позивача було повідомлено про необхідність звернення до Хмельницької міської ради про зміну номер земельної ділянки у зв`язку із коригуванням генерального плану забудови по АДРЕСА_5 .

Відповідно до довідки Управління архітектури та містобудування від 04 квітня 2006 року земельній ділянці позивача було присвоєно адресу АДРЕСА_2 . Однак спеціалістами ХРФ ДП «ЦДЗК» було встановлено, що за вказаною адресою земельна ділянка відсутня. В червні 2017 року ОСОБА_1 , через Центр адміністративних послуг подав заяву про присвоєння нової адреси, однак Управлінням архітектури та містобудування листом від 08 липня 2017 року за №1211/03-01014 йому було відмовлено.

Позивач вважає, що відмова є протиправною, оскільки згідно п.1.6 «Положення про єдиний порядок присвоєння та реєстрації адрес об`єктів нерухомості міста Хмельницького» адреси об`єктів нерухомості, присвоєні до набрання чинності цим положенням зберігаються та можуть бути змінені для приведення у відповідність до цього Порядку за зверненням власника.

З огляду на викладене, позивач просить взнати протиправними дії відповідача щодо відмови у розгляді його заяви про присвоєння поштової адреси та зобов`язати Управління архітектури та міст орудування Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів змінити поштову адресу земельної ділянки.

Представник відповідача подав до суду заяву про розгляд справи без його участі.

Суд, заслухавши пояснення учасників справи та дослідивши наявні у ній докази, прийшов до висновку, що підстави для задоволення поданого позову відсутні з огляду на наступне.

Як встановлено в судовому засіданні 31 березня 1997 року ОСОБА_1 було видано державний акт на право приватної власності на земельну ділянку серії ХМ №010660 на підставі рішення виконкому Хмельницької міської ради №1314 від 26 грудня 1996 року, щодо земельної ділянки площею 0,08 га, по АДРЕСА_1 для обслуговування житлового будинку.

11 липня 2003 року листом №228/01-21 Хмельницьке міське управління земельних ресурсів Хмельницького обласного головного управління земельних ресурсів повідомило ОСОБА_1 про корегування генерального плану забудови по АДРЕСА_5 , у зв`язку із чим змінилась нумерація будників, а тому рекомендувало звернутися до міської архітектури для зміни номера земельної ділянки.

Управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Хмельницької міської ради 4 квітня 2006 року видало ОСОБА_1 довідку за №1/12-450 про те, що його земельна ділянка дійсно знаходиться за адресою АДРЕСА_2 .

Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області направило ОСОБА_1 лист №С-557/0-733/6-15, в якому вказало на те, що за розглядом його звернення до Хмельницької обласної державної адміністрації було встановлено, що встановлення меж земельних ділянок в натурі та закріплення їх межовими знаками здійснюється на підставі розроблено та затвердженої технічної документації із землеустрою. Для присвоєння кадастрового номеру необхідно надати належним чином розроблену технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Однак при виїзді спеціалістів Хмельницької регіональної філії ДП «ЦДЗК» на місцевість, було встановлено, що фактично на місцевості земельна ділянка за адресою АДРЕСА_2 відсутня.

20 січня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до начальника управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради із заявою про розгляд питання щодо можливості зміни адреси земельної ділянки, що розташована по АДРЕСА_1 у зв`язку із корегуванням генерального плану та відсутністю такої нумерації на даний час, до заяви було додано копію паспорта, копію державного акту на право приватної власності на землю.

17 лютого 2017 року Управлінням архітектури та містобудування Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів було направлено повідомлення, що адресоване ОСОБА_1 , в якому зазначено, що земельної ділянки по АДРЕСА_6 не існує, нумерація по парній стороні АДРЕСА_5, закінчується номером НОМЕР_2. Оскільки рішенням Хмельницького міськрайонного суду від 29 березня 2012 року у справі 2/2218/1482/12 в задоволенні позову ОСОБА_1 до Хмельницької міської ради, Хмельницької регіональної філії ДП «Центр Державного земельного кадастру», ОСОБА_2 про зобов`язання виділити земель ну ділянку в натурі, визнання права власності на земельну ділянку, визнання недійсним рішення Хмельницької міської ради та державного акту було відмовлено, у зв`язку із чим змінити адресу (розглянути можливість зміни адреси) земельної ділянки на даний час неможливо.

2 липня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до начальника управління архітектури та містобудування із заявою про підтвердження адреси земельної ділянки по АДРЕСА_1 , до якої долучив довідку з Держгеокадастру, копію державного акту на право приватної власності на землю.

7 липня 2017 року Управлінням архітектури та містобудування Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів було направлено лист №1211/03-01-14 яким повідомлено ОСОБА_1 про те, що земельної ділянки по АДРЕСА_1 не існує, підтвердження адреси земельної ділянки не можливе.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до ч. 4 ст. 116 ЗК України, передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.

Ст.22 Земельного кодексу від 18 грудня 1990 року (в редакції чинній на час набуття права власності ОСОБА_1 права власності на земельну ділянку) визначено, що право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право. Приступати до використання земельної ділянки, в тому числі на умовах оренди, до встановлення меж цієї ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує право власності або право користування землею, забороняється.

Рішенням Хмельницького міськрайонного суду від 29 березня 2012 року у справі №2/2218/1482/12 в задоволенні позову ОСОБА_1 до Хмельницької міської ради, Хмельницької регіональної філії ДП «Центр Державного земельного кадастру», Управління земельних ресурсів Хмельницької міської ради, ОСОБА_2 , про зобов`язання виділити земельну ділянку в натурі, визнання права власності на земельну ділянку, визнання недійсним рішення Хмельницької міської ради та державного акту на землю було відмовлено у зв`язку із необґрунтованістю вимог.

Ухвалою Апеляційного суду Хмельницької області від 11 червня 2012 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 було відхилено.

Згідно ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Так із вищезазначеного рішення суду першої інстанції вбачається, що 18 грудня 2006 року ОСОБА_1 звертався до директора департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради Швеця В.Ф. із питанням про виділення йому земельної ділянки замість неіснуючої по АДРЕСА_1 , якої ніколи і не існувало, по причині завершення нумерації ділянок по вулиці на НОМЕР_2 , у зв`язку із чим було запропоновано надати вільну земельну ділянку сину ОСОБА_1 , оскільки позивач використав своє право на безоплатне отримання землі, у зв`язку із чим ОСОБА_3 , сину позивача було надано у власність земельну ділянку по АДРЕСА_3 площею 0,10 га.

Рішенням Хмельницької міської ради від 15.06.2011 №20 затверджено Положення про єдиний порядок присвоєння та реєстрації адрес об`єктам нерухомості міста Хмельницького (далі - Положення №20), за змістом пунктів 1.1-1.4, 1.6, 2.1, 2.3, 2.4, 2.7, 3.21, 3.22, 3.23, 3.25, 3.26 якого, це Положення розроблене відповідно до Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про благоустрій населених пунктів» і Статуту територіальної громади міста Хмельницького.

Відповідно до п.1.2 Положення про єдиний порядок присвоєння та реєстрації адрес об`єктів нерухомості міста Хмельницького та Положення про адресний реєстр об`єктів нерухомості міста Хмельницького, це положення визначає умови і порядок присвоєння та реєстрації адрес об`єктам нерухомості міста Хмельницького.

Згідно п.1.4 Положення про єдиний порядок присвоєння та реєстрації адрес об`єктів нерухомості міста Хмельницького та Положення про адресний реєстр об`єктів нерухомості міста Хмельницького, адреса - структурований опис по встановленій формі сукупності реквізитів місцеположення земельної ділянки, об`єктів нерухомості (будівель, будов та споруд), що однозначно визначає даний об`єкт.

Пунктом 2.6 вказаного Положення про єдиний порядок присвоєння та реєстрації адрес об`єктів нерухомості міста Хмельницького (надалі Положення 1) визначено, що присвоєння адрес виконується управлінням архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів і затверджується наказом по цьому управлінню.

Положення визначає умови і порядок присвоєння та реєстрації адрес об`єктам нерухомості міста Хмельницького (далі - Порядок присвоєння адрес).

Порядок присвоєння адрес є обов`язковим для виконання усіма виконавчими органами міської ради, що присвоюють та реєструють адреси на території міста Хмельницького, а також для підприємств (організацій, установ) незалежно від форми власності та підпорядкування, що використовують інформацію про адресну прив`язку об`єктів нерухомості на території міста Хмельницького.

Адреси об`єктів нерухомості, присвоєні до набрання чинності цим Положенням, зберігаються та можуть бути змінені для приведення у відповідність до цього Порядку за зверненням власника об`єкта нерухомості.

Усі об`єкти нерухомості на території міста Хмельницького повинні мати унікальні, не повторювані в межах міста адреси.

Адреса містить наступні реквізити: найменування вулиці, номер об`єкта нерухомості (будівлі, будинку, споруди).

Присвоєння адрес об`єктам нерухомості на території міста Хмельницького або їх перенумерація проводиться у випадках: надання окремої вільної земельної ділянки під будівництво; поділу земельної ділянки на окремі земельні ділянки відповідно до законодавства; здачі в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта (у разі необхідності); поділу майнових комплексів на самостійні об`єкти нерухомого майна; впорядкування нумерації у зв`язку з перейменуванням вулиць; впорядкування нумерації з метою усунення виявлених повторюваних адрес; з метою оформлення договору купівлі-продажу недобудованим об`єктам (у разі необхідності); виявлення об`єктів нерухомості, що не мають адрес.

Відповідно до п.3.22 Розділу І Порядку присвоєння адрес - адреса земельної ділянки, на якій відсутні об`єкти нерухомості, визначається при її передачі у власність (наданні в користування) в порядку, передбаченому цим Положенням.

Згідно п.3.23 Порядку присвоєння адрес зміна адрес здійснюється відповідно до порядку присвоєння адреси визначеного даним Положенням.

п.3.25 Порядку присвоєння адрес визначено, що Управління архітектури та містобудування перед присвоєнням адреси попередньо обстежує місце розташування даного об`єкта нерухомості та проводить перевірку на відсутність існування ідентичної адреси або існування зарезервованої адреси для відповідного об`єкта нерухомості.

Резервування адреси проводиться відповідно до Положення про адресний реєстр об`єктів нерухомості міста Хмельницького (Додаток 2).

П.3.26 Порядку присвоєння адрес визначено, що існуючі та присвоєні адреси об?єктів нерухомості підлягають обов`язковому внесенню до адресного реєстру об`єктів нерухомості міста Хмельницького.

Дійсною вважається лише та адреса об`єкту нерухомості, яка внесена до адресного реєстру об`єктів нерухомості міста Хмельницького.

П.1.2 Положення про адресний реєстр (надалі Положення) визначено, що довідка з Адресного реєстру - документ, який свідчить про внесення запису до Адресного реєстру і містить певні відомості про об`єкт нерухомості.

Розділом 2 Положення передбачено, що резервування адрес здійснюється Адміністратором на строк до двох років за замовленням власника (балансоутримувача, забудовника) об`єкта нерухомості або уповноваженої ним особи у випадках: п.п. 2.1.3 визначення можливості надання або зміни адрес у разі невідповідності наявних адрес правилам їх надання - на підставі документів, що відповідно до законодавства України посвідчують майнові права на об`єкт, інших документів, передбачених законодавством України; п.п.2.1.4. визначення можливості надання або зміни адрес з інших причин - на підставі документів, передбачених законодавством України.

П.2.7 розділу 2 Положення передбачено, що за результатами визначення відповідності адреси Адміністратором оформлюється довідка встановленого зразка (додаток 2 до цього Положення).

П.2.9 Положення визначено, що для внесення відомостей до Адресного реєстру Реєстратор отримує необхідну інформацію від виконавчих органів міської ради, підприємств, установ та організацій усіх форм власності.

Згідно п.2.10 Положення надання виконавчими органами міської ради, комунальними підприємствами, установами та організаціями інформації на запити Реєстратора здійснюється у строк не більше трьох робочих днів.

Відповідно до п.2.11 Положення внесення відомостей до Адресного реєстру Реєстратором проводиться після обстеження об`єктів та геонімів управлінням архітектури, містобудування та прийняття відповідного наказу про присвоєння або зміни адреси об`єкту нерухомості.

П.2.12 Положення передбачено, що внесення відомостей до Адресного реєстру здійснюється протягом трьох робочих днів після надання управлінням архітектури та містобудування повідомлення встановленого зразка (додаток 4 до цього Положення).

Таким чином за результатом розгляду заяви у випадку підтвердження адреси видається довідка, а у випадку зміни адреси видається наказ,

Дійсною вважається лише та адреса об`єкта нерухомості, яка внесена до адресного реєстру об`єктів нерухомості міста Хмельницького.

Спірні правовідносини, окрім названих вище джерел права, урегульовані й Законом України від 06.09.2012 №5203-VI «Про адміністративні послуги» (далі - Закон №5203-VI в редакції періоду спірних правовідносин).

Частиною третьою статті 3 Закону №5203-VI визначено, що до адміністративних послуг також прирівнюється надання органом виконавчої влади, іншим державним органом, органом влади Автономної Республіки Крим, органом місцевого самоврядування, їх посадовими особами, державним реєстратором, суб`єктом державної реєстрації витягів та виписок із реєстрів, довідок, копій, дублікатів документів та інші передбачені законом дії, у результаті яких суб`єкту звернення, а також об`єкту, що перебуває в його власності, володінні чи користуванні, надається або підтверджується певний юридичний статус та/або факт.

Основні вимоги до регулювання надання адміністративних послуг встановлені статтею 5 Закону №5203-VI, пункт 6 частини першої якої передбачає, що виключно законами, які регулюють суспільні відносини щодо надання адміністративних послуг, встановлюються перелік підстав для відмови у наданні адміністративної послуги.

За змістом частин першої, четвертої статті 8 Закону №5203-VI суб`єктом надання адміністративних послуг на кожну адміністративну послугу, яку він надає відповідно до закону, затверджуються інформаційна і технологічна картки, а у разі якщо суб`єктом надання є посадова особа, - органом, якому вона підпорядковується.

Інформаційна картка адміністративної послуги розміщується суб`єктом надання адміністративних послуг на його офіційному веб-сайті та у місці здійснення прийому суб`єктів звернень.

Порядок надання адміністративних послуг визначено у статті 9 Закону №5203-VI, частинами першою, п`ятою - восьмою якої передбачено, що адміністративні послуги надаються суб`єктами надання адміністративних послуг безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг.

Перелік та вимоги до документів, необхідних для отримання адміністративної послуги, визначаються законом.

Забороняється вимагати від суб`єкта звернення документи або інформацію для надання адміністративної послуги, не передбачені законом.

Суб`єкт надання адміністративної послуги не може вимагати від суб`єкта звернення документи або інформацію, що перебувають у володінні суб`єкта надання адміністративних послуг або у володінні державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ або організацій, що належать до сфери їх управління.

Для отримання адміністративної послуги суб`єкт звернення у випадках, передбачених законом, подає документи (якщо відомості, що містяться в них, не внесені до відповідних інформаційних баз в обсязі, достатньому для надання адміністративної послуги).

Суб`єкт надання адміністративної послуги отримує відповідні документи або інформацію без участі суб`єкта звернення на підставі поданих відомостей у заяві, у тому числі шляхом доступу до інформаційних систем або баз даних інших суб`єктів надання адміністративних послуг, підприємств, установ або організацій, що належать до сфери їх управління, або через систему електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів.

Зокрема, відповідно до затверджених на виконання вимог Закону №5203-VI інформаційних карток адміністративних послуг, результатом надання адміністративної послуги «присвоєння (можливість присвоєння) адреси об`єктам нерухомості» є наказ по управлінню архітектури та містобудування, відповідь заявнику про присвоєння (можливість присвоєння) адреси об`єктам нерухомості.

Натомість, результатом надання послуги «підтвердження адреси об`єкту нерухомості» є отримання суб`єктом звернення довідки про підтвердження адреси об`єкту нерухомості.

Позивач в позові просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у розгляді його заяви про присвоєння поштової адреси та зобов`язати Департамент архітектури, містобудування та земельних ресурсів змінити поштову адресу земельної ділянки.

Однак враховуючи лист Управління адміністративних послуг Хмельницької міської ради від 21 травня 2021 року №91/11-17, на заяву ОСОБА_1 щодо підтвердження адреси, реєстраційний номер звернення №С-01-31-28401-17, у зв`язку із фактичною відсутністю земельної ділянки по АДРЕСА_1 у підтвердженні адреси земельної ділянки було відмовлено повідомленням №1211/03-01014 про неможливість підтвердження адреси.

Щодо зміни адреси, то на звернення ОСОБА_1 до управління адміністративних послуг №С-01-31-2321-17 ним було отримано відмову у цьому оформлену за №290/03-01014 від 17 лютого 2017 року.

Таким чином, усі заяви ОСОБА_1 були розглянуті у відповідності до Закону №5203-VI, Положення про єдиний порядок присвоєння та реєстрації адрес об`єктам нерухомості міста Хмельницького та Положення про адресний реєстр об`єктів нерухомості міста Хмельницького та у зв`язку із відсутністю земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 , оскільки з викопіювання з генерального плану вбачається, що парна нумерація ділянок по АДРЕСА_5, завершується НОМЕР_2 .

З огляду на викладене суд відхиляє доводи позивача щодо наявності підстав для зміни поштової адреси земельній ділянці, розташованої по АДРЕСА_1 , яка належить йому на підставі державного акта на право приватної власності на землю, виданого Хмельницькою міською радою 31.03.1997, оскільки вищевказаним підтверджується, що земельна ділянка за цією адресою, на яку було видано позивачу державний акт не існує, а так як органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів і суб`єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення, то задоволення заяви ОСОБА_1 є неможливим.

Управління архітектури департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради відмовляючи позивачу у задоволенні заяви про підтвердження поштової адреси земельній ділянці, яка належить йому на підставі державного акта на право приватної власності на землю, виданого Хмельницькою міською радою 31.03.1997 діяло на підставі, а також у можливості зміні адреси земельної ділянки діяла в межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством України, а отже заявлені позовні вимоги є необгрунтованими.

Частиною 2 ст.77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Судові витрати по справі становлять 640 грн, які слід покласти на позивача.

Керуючись ст.ст.72-76, 139, 241, 246 КАС, ст.ст.3,5,8,9 Закону України «Про адміністративні послуги», ст.ст.10, 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Положенням про єдиний порядок присвоєння та реєстрації адрес об`єктам нерухомості міста Хмельницького та Положення про адресний реєстр об`єктів нерухомості міста Хмельницького, затверджених рішенням Хмельницької міської ради від 15.06.2011 №20, уд, -

ухвалив:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління архітектури та містобудування Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів та земельних ресурсів Хмельницької міської ради про визнання дій протиправними, щодо відмови у розгляді заяви про присвоєння поштової адреси та зміни поштової адреси земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1 , що належить на праві власності ОСОБА_1 на підставі державного акту на право приватної власності на землю, виданого Хмельницькою міською радою 31 березня 1997 року зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності ХМ №010660 відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його виготовлення до Сьомого апеляційного адміністративного суду.

Позивач ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Відповідач Управління архітектури та містобудування Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради, місцезнаходження вул.Подільська, 10/1 м. Хмельницький, код ЄДРПОУ 26381710.

Повний текст рішення виготовлений 22.11.2021 року.

Суддя: