Рішення № 101441919, 25.11.2021, Горностаївський районний суд Херсонської області

Дата ухвалення
25.11.2021
Номер справи
655/360/21
Номер документу
101441919
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

іменем України

25 листопада 2021 року Справа № 655/360/21

Горностаївський районний суд Херсонської області

в складі: судді Посунько Г.А.

секретаря Бортнюк Л.М.

з участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача Замостного О.І.

розглянувши за правилами розгляду окремих категорій термінових адміністративних справ у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Горностаївка Херсонської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Херсонській області про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення,

в с т а н о в и в :

02 липня 2021 року ОСОБА_1 пред`явив позов до інспектора ВП № 1 Каховського РВП ГУНП в Херсонській області Гузакова А.М. про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення.

Позивач ОСОБА_1 посилається в обґрунтування свого позову на те, що постановою інспектора ВП № 1 РВП ГУНП в Херсонській області Гузакова А.М. від 27 червня 2021 року серії ЕАН № 4410739 його було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.6 ст.121 КУпАП та накладено штраф в сумі 850 грн. за те, що 27 червня 2021 року о 23.02 годин на автодорозі "смт.Горностаївка - с.Славне" на території Горностаївської територіальної громади Каховського району Херсонської області він керував автомобілем "Land Rover Freelander", державний номерний знак НОМЕР_1 , з неосвітленим державним номерним знаком в темну пору доби, чим порушив вимоги п.2.9 (в) Правил дорожнього руху. З постановою відповідача він не згоден та вважає її незаконною, оскільки 27 червня 2021 року перед початком руху його автомобіль був справним, але під час руху лампочка підсвічування номерного знаку раптово зіпсувалась та не працювала, через погане дорожнє покриття, погані погодні умови (був дощ) або якісь інші технічні причини. Все це він пояснив відповідачу та повідомив, що по прибуттю до місця призначення ліквідує несправність. При цьому, на автомобілі працювали габаритні та протитуманні прилади освітлення, тому державний номерний знак було видно. Незважаючи на його пояснення, відповідач звинуватив його в порушенні п.2.9 (в) Правил дорожнього руху та виніс відносно нього постанову про накладення адміністративного стягнення за ч.6 ст.121 КУпАП у виді штрафу в сумі 850 грн. На підставі викладеного позивач просить суд скасувати вказану постанову про накладення на нього адміністративного стягнення та закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення.

16 липня 2021 року відкрито провадження у справі за правилами розгляду окремих категорій термінових адміністративних справ та призначено судове засідання, відповідачеві встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву.

15 вересня 2021 року в адміністративній справі замінено первісного відповідача інспектора ВП № 1 Каховського РВП ГУНП в Херсонській області Гузакова А.М. належним відповідачем ГУНП в Херсонській області, новому відповідачеві встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву.

05 жовтня 2021 року від відповідача ГУНП в Херсонській області надійшов відзив на позовну заяву, яким він заперечив проти позову. Свої заперечення відповідач обґрунтовує тим, що 27 червня 2021 року близько 23.05 годин на автодорозі "смт.Горностаївка - с.Славне" на території Горностаївської територіальної громади Каховського району Херсонської області ОСОБА_1 керував автомобілем "Lаnd Rover Freelander", державний номерний знак НОМЕР_1 , з неосвітленим державним номерним знаком в темну пору доби, чим порушив вимоги п.2.9 (в) Правил дорожнього руху. За даним фактом інспектор ВП № 1 Каховського РВП ГУНП в Херсонській області Гузаков А.М. виніс постанову про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за ч.6 ст.121 КУпАП - штрафу в сумі 850 грн. Постанова винесена з дотриманням всіх вимог чинного законодавства. На підставі викладеного просить відмовити в задоволенні позову.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав позов, посилаючись на доводи, викладені в позовній заві. Додатково позивач пояснив, що в темну пору доби він дійсно керував автомобілем, на якому не працювала лампочка підсвічування номерного знаку. Він не знає коли ця лампочка вийшла з ладу, але просить врахувати, що номерний знак освітлювався протитуманними фарами.

В судовому засіданні представник відповідача ГУНП в Херсонській області Замостний О.І. заперечив проти позову, посилаючись на доводи, викладі у відзиві на позовну заяву.

Суд, дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення сторін, встановив наступні обставини та визначив відповідно до них правовідносини.

Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України "Про дорожній рух", встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306.

Згідно п.1.1 Правил дорожнього руху - ці Правила відповідно до Закону України "Про дорожній рух" встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Інші нормативні акти, що стосуються особливостей дорожнього руху (перевезення спеціальних вантажів, експлуатація транспортних засобів окремих видів, рух на закритій території тощо), повинні ґрунтуватися на вимогах цих Правил.

Згідно п.1.3 Правил дорожнього руху - у часники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.

Згідно п.1.9 Правил дорожнього руху - особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.

27 червня 2021 року о 23.02 годин на автодорозі "смт.Горностаївка - с.Славне" на території Горностаївської територіальної громади Каховського району Херсонської області ОСОБА_1 керував автомобілем "Land Rover Freelander", державний номерний знак НОМЕР_1 , з неосвітленим державним номерним знаком в темну пору доби, чим порушив вимоги п.2.9 (в) Правил дорожнього руху.

За даним фактом 27 червня 2021 року інспектор ВП № 1 Каховського РВП ГУНП в Херсонській області Гузаков А.М. виніс постанову серії ЕАН № 4410739, якою притягнув ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.6 ст.121 КУпАП та піддав його адміністративному стягненню у виді штрафу в сумі 850 грн.

Частиною 6 статті 121 КУпАП встановлена відповідальність за керування водієм транспортним засобом, не зареєстрованим або не перереєстрованим в Україні в установленому порядку, його експлуатація без номерного знака або з номерним знаком, що не належить цьому засобу чи не відповідає вимогам стандартів, або з номерним знаком, закріпленим у не встановленому для цього місці, закритим іншими предметами, у тому числі з нанесенням покриття або застосуванням матеріалів, що перешкоджають чи ускладнюють його ідентифікацію, чи забрудненим, що не дозволяє чітко визначити символи номерного знака з відстані двадцяти метрів, перевернутим чи неосвітленим.

Згідно п.2.9 (в) Правил дорожнього руху - водієві забороняється керувати транспортним засобом, не зареєстрованим в уповноваженому органі МВС, або таким, що не пройшов відомчу реєстрацію в разі, якщо законом встановлена обов`язковість її проведення, а також без номерного знака або з номерним знаком, що: не належить цьому засобу; не відповідає вимогам стандартів; закріплений не в установленому для цього місці; закритий іншими предметами чи забруднений, що не дає змоги чітко визначити символи номерного знака з відстані 20 м; неосвітлений (у темну пору доби або в умовах недостатньої видимості) чи перевернутий.

Згідно п.30.2 Правил дорожнього руху - забороняється змінювати розміри, форму, позначення, колір і розміщення номерних знаків, крім випадку закріплення заднього номерного знака на додатковому обладнанні, що призначене для тимчасового перевезення багажу або вантажу, наносити на них додаткові позначення або закривати їх, вони повинні бути чисті і достатньо освітлені.

Згідно ч.1 ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно ч.1 ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Згідно ч.1 ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 особисто підтвердив, що в темну пору доби він керував автомобілем, на якому не працювала лампочка підсвічування номерного знаку.

Пояснення позивача ОСОБА_1 про те, що лампочка підсвічування номерного знаку вийшла з ладу безпосередньо перед поїздкою, а також що несправність виникла через погане дорожнє покриття, погані погодні умови або якісь інші технічні причини, не підтвердженні жодними доказами та не спростовують вини водія в порушенні вимог п.2.9 (в) Правил дорожнього руху.

Крім того, з відеозапису з нагрудної відеокамери поліцейського DSJ_0000000_000000 вбачається, що 27 червня 2021 року о 23.02 годин на автодорозі "смт.Горностаївка - с.Славне" на території Горностаївської територіальної громади Каховського району Херсонської області ОСОБА_1 керував автомобілем "Land Rover Freelander", державний номерний знак НОМЕР_1 , з неосвітленим державним номерним знаком в темну пору доби.

За таких обставин суд приходить до висновку, що факт вчинення позивачем ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.121 КУпАП, повністю підтверджено в судовому засіданні. Заперечення позивача носять формальний характер та оцінюються судом як засіб ухилення від адміністративної відповідальності.

Отже, позивач ОСОБА_1 є винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.121 КУпАП, та повинен нести відповідальність згідно із законом.

Частиною першою статті 222 КУпАП визначено справи про адміністративні правопорушення, які розглядають органи Національної поліції, зокрема, про порушення правил дорожнього руху, в тому числі за ч.6 ст.121 КУпАП.

Згідно ч.2 ст.222 КУпАП від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.

Згідно ч.1 ст.6 Закону України "Про Національну поліцію" п оліція у своїй діяльності керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно ч.1 ст.7 Закону України "Про Національну поліцію" під час виконання своїх завдань поліція забезпечує дотримання прав і свобод людини, гарантованих Конституцією та законами України, а також міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, і сприяє їх реалізації.

Згідно п.8 ч.1 ст.23 Закону України "Про Національну поліцію" п оліція відповідно до покладених на неї завдань у випадках, визначених законом, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання.

Згідно ч.1, ч.2 ст.62 Закону України "Про Національну поліцію" п оліцейський під час виконання покладених на поліцію повноважень є представником держави. З аконні вимоги поліцейського є обов`язковими для виконання всіма фізичними та юридичними особами.

Процедуру оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху визначено Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07 листопада 2015 року № 1395 (надалі - Інструкція).

Згідно п.4 розділу І Інструкції - у разі виявлення правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, розгляд якого віднесено до компетенції Національної поліції України, поліцейський виносить постанову у справі про адміністративне правопорушення без складання відповідного протоколу.

Згідно п.2 розділу ІІІ Інструкції - постанова у справі про адміністративні правопорушення, передбачені частиною шостою статті 121 КУпАП, виноситься на місці вчинення адміністративного правопорушення.

Справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 була розглянута інспектором ВП № 1 Каховського РВП ГУНП в Херсонській області Гузаковим А.М. відповідно до вимог ст.222 КУпАП, в межах наданих йому законодавством повноважень.

Адміністративне стягнення накладене на позивача в межах санкції ч.6 ст.121 КУпАП та відповідає характеру вчиненого правопорушення.

Згідно п.3 ч.1 ст.288 КУпАП постанову іншого органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено: у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України з особливостями, встановленими КУпАП.

Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

За таких обставин суд приходить до висновку, що у позивача ОСОБА_1 немає підстав, передбачених чинним законодавством, вимагати скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення серії ЕАН № 4410739 від 27 червня 2021 року, оскільки він не надав суду належних та допустимих доказів порушення його прав та законних інтересів.

Згідно ч.1 ст.293 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді скарги на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обґрунтованість винесеної постанови і приймає одне з таких рішень: 1) залишає постанову без змін, а скаргу без задоволення; 2) скасовує постанову і надсилає справу на новий розгляд; 3) скасовує постанову і закриває справу; 4) змінює захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

На підставі викладеного суд вважає необхідним відмовити в задоволенні позову через необґрунтованість.

Керуючись ст.ст.5 - 11, 73 - 77, 90, 241 - 246, 250, 286 КАС України, ч.6 ст.121, ст.ст.222, 245 - 249, 251, 252, 254, 256, 258, 268, 276, 278 - 280, 283, 287 - 289, 293 КУпАП, Правилами дорожнього руху, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, суд

у х в а л и в :

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Херсонській області про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня проголошення рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення апеляційної інстанції.

Повний текст судового рішення складено 26 листопада 2021 року.

Суддя Посунько Г.А.