Рішення № 101441572, 30.07.2021, Шосткинський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
30.07.2021
Номер справи
589/4257/20
Номер документу
101441572
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 589/4257/20

Провадження № 2/589/497/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2021 року м.Шостка

Шосткинський міськрайонний суд Сумської області в особі головуючого судді Лєвші С.Л., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (письмове провадження) цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Шосткинської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів за призначеною державною соціальною допомогою малозабезпеченим сім`ям,-

ВСТАНОВИВ:

27 листопада 2020 року позивач Управління соціального захисту населення Шосткинської районної державної адміністрації (далі - УСЗН ШРДА) звернулося до Шосткинського міськрайонного суду Сумської області з позовом до відповідача ОСОБА_1 , про стягнення з відповідача надміру виплачених коштів за призначеною державною соціальною допомогою малозабезпеченим сім`ям в розмірі 5686 грн 06 коп.

В обґрунтування позову зазначено, що на підставі поданої 25.01.2019 ОСОБА_1 заяви, задекларованих доходів та наданих інших документів, останній було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям на період з 01.01.2019 по 30.06.2019 в сумі - 1173 грн 31 коп., щомісяця.

За наслідками перевірки інспекторами УСЗН ШРДА щодо достовірності даних було виявлено, що ОСОБА_1 подала недостовірні дані про доходи, а саме не зазначила заробітну плату в сумі 5415 грн 30 коп. отриману в період роботи в жовтні та листопаді 2018 року в ТОВ «БЛАГОДА СТАФФ».

В результаті здійсненого перерахунку призначеної державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям встановлено, що відповідач внаслідок подання недостовірних відомостей про доходи отримала надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в розмірі 5686,06 грн.

ОСОБА_1 була повідомлена УСЗН ШРДА про добровільне погашення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в розмірі 5686 грн 06 коп.

Проте остання в добровільному порядку не повертає надміру виплачені кошти.

24 лютого 2021 року ухвалою суду прийнято справу до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення осіб, у якій роз`яснено відповідачу, право подати заяву із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та відзив на позов протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали.

Ухвалу про відкриття провадження від 24 лютого 2021 року разом із позовною заявою та додатками до неї було надіслано відповідачу рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу зареєстрованого місця проживання, але була повернута до суду з відміткою АТ «Укрпошти» - «адресат відсутній за вказаною адресою». (а.с. 23)

Отже, відповідно до вимог Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), якщо судове рішення про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою і повернуто поштою у зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії.

Станом на 30 липня 2021 року відзив на позов та заперечення від відповідача ОСОБА_1 до суду не надійшли.

Заперечення проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження від сторін у справі, також не надходили.

Відповідно до ч. 13 ст. 7 ЦПК України, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до наступного.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

25 січня 2019 року ОСОБА_1 звернулася до органу праці та соціального захисту населення Шосткинської районної державної адміністрації із Заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, в якій просила призначити їй державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям. (а.с. 5, 6)

Рішенням начальника УСЗН ШРДА про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям прийнятого 25 січня 2019 року, ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу з 01.01.2019 по 30.06.2019 в розмірі 1173 грн 31 коп., щомісяця. (а.с. 9)

Рішенням начальника УСЗН ШРДА про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям прийнятим 02 липня 2019 року, з 01.06.2019 припинено виплати соціальної допомоги з 01.01.2019 по 31.05.2019 ОСОБА_1 , у зв`язку з прихованими або навмисно поданими недостовірними даними про доходи та майновий стан. (а.с.10)

Із довідки про заробітну плату (грошове забезпечення, винагороду за цивільно-правовим договором) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, вбачається, що ОСОБА_1 працювала на умовах цивільно-правового договору з ТОВ «БЛАГОДА СТАФФ» та отримала заробітну плату за жовтень 2018 року та листопад 2018 року в розмірі 5415 грн. 30 коп. (а.с.11)

Повідомленням УСЗН ШРДА про відшкодування коштів по переплаченій державній допомозі від 04.07.2019, ОСОБА_1 запропоновано в добровільному порядку повернути переплачений розмір соціальної державної допомоги малозабезпеченим сім`ям в розмірі 5686 грн 06 коп. (а.с.12)

Із претензії про відшкодування коштів по переплаченій державній соціальній допомозі у сумі 5686 грн 06 коп. виданої УСЗН ШРДА 25 листопада 2020 року за №01-24/2062 та адресованої ОСОБА_1 , вбачається, що останній запропоновано в добровільному порядку сплатити переплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям в сумі 5686 грн 06 коп. У разі не сплати в добровільному порядку вищевказана суми буде стягнута у судовому порядку. (а.с.14)

Реалізація конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям визначається Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» від 01.06.2000 року №1768-III (далі - Закон №1768-III).

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» №1768-III від 01.06.2000 в редакції чинної на час виникнення спірних відносин (далі - Закон №1768-III) визначаються Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 в редакції чинним на час виникнення спірних відносин (далі - Порядок №250).

Так, згідно із ст. 1 Закону №1768-III, малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону №1768-III розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї.

За змістом ч. 3 ст. 4 Закону №1768-III до заяви про надання державної соціальної допомоги додаються, зокрема: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім`ї; декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім`ї аліменти); довідка про наявність та розмір земельної частки (паю).

Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів (ч. 5 ст. 4 Закону №1768-III).

Відповідно до ч. 4 ст. 7 Закону №1768-III якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців, починаючи з першого числа місяця виявлення порушення. Аналогічні положення містяться і в п. 12 Порядку №250.

Рішенням УСЗН ШРДА від 02.07.2019, ОСОБА_1 , з 01.06.2019 було припинено виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, у зв`язку з прихованням або навмисним поданням недостовірних даних про доходи та майновий стан.

Так, згідно із п. 25 Порядку №250 виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється: якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.

У даному випадку факт умисного неповідомлення ОСОБА_1 про отримання нею доходу в сумі 5415 грн 30 коп. за період роботи з жовтня 2018 року по листопад 2018 року в ТОВ «БЛАГОДА СТАФФ» знайшов своє підтвердження. Таке подання недостовірних відомостей про отримані доходи призвело до безпідставного встановлення права відповідача на державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям, внаслідок чого їй були надміру виплачені кошти.

Відповідно до п. 27 Порядку №250 контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган праці та соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.

Пунктом 28 Порядку №250 встановлено, що якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Законом №1768-IIІ та Порядком №250 передбачається, що надміру виплачені кошти підлягають поверненню у разі якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру.

Крім того, відповідно до ст. 1212 Цивільного кодексу України, особа яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно із розрахунком позивача (а.с.13), неповідомлення відповідачем про повідомлення недостовірної інформації про доходи, які були отримані відповідачем в період з жовтня 2018 року по листопад 2018 року призвело до надмірної виплати державної соціальної допомоги в сумі 5686 грн 06 коп.

04 липня 2019 року на адресу ОСОБА_1 було надіслано повідомлення про відшкодування коштів по переплаченій державній допомозі з проханням повернути надміру сплачену суму державної соціальної допомоги в розмірі 5686 грн 06 коп., проте остання в добровільному порядку кошти не повернула.

Таким чином, аналізуючи наведені обставини, досліджені докази, враховуючи, що відповідач відзив, заперечення проти позову до зазначеного часу не надала, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення вимог позивача в повному обсязі.

Згідно із ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені ним та документально підтверджені судові витрати.

УПСЗН Шосткинської районної державної ради сплачено судовий збір в сумі 2102 грн 00 коп. (платіжне доручення №2023 від 26 листопада 2020 року).

Враховуючи вищезазначене з відповідача на користь позивача слід стягнути сплачений позивачем судовий збір в сумі 2102 грн 00 коп.

Керуючись ст. 4, 5, 12, 76-81, 83, 141, 258, 259, 263-268, 274-279 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов Управління соціального захисту населення Шосткинської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів за призначеною державною соціальною допомогою малозабезпеченим сім`ям задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Шосткинської районної державної адміністрації (адреса місцезнаходження юридичної особи - 41100, Сумська область, місто Шостка, вулиця Свободи, будинок 49, код ЄДРПОУ 03198089) надміру виплачені кошти у вигляді призначеної державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в розмірі 5686 (п`ять тисяч шістсот вісімдесят шість) гривень 06 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Шосткинської районної державної адміністрації (адреса місцезнаходження юридичної особи - 41100, Сумська область, місто Шостка, вулиця Свободи, будинок 49, код ЄДРПОУ 03198089) судовий збір в сумі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Шосткинського міськрайонного суду

Сумської області С.Л.Лєвша