
Справа № 645/5912/21
Провадження № 2/645/2485/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2021 року м. Харків
Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді - Алтухової О.Ю.
секретар судового засідання - Калягіна М.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів, -
в с т а н о в и в:
Позивач УСЗН Немишлянського району Харківської міської ради, в особі начальника управління Стрєльцова Р.Г., звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів у розмірі 4760,20 грн та судового збору в розмірі - 2270,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 19.11.2014 року відповідач звернувся до позивача із заявою про призначення житлової субсидії та декларацією про доходи. Рішенням УСЗН відповідачу було призначено житлову субсидію з листопада 2014 року по квітень 2015 року включно на одну зареєстровану особу. В зв`язку з відсутністю у позивача інформації про зміну у відповідача обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії, на підставі п. 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 року № 848, відповідачу було призначено субсидію на наступний період без його звернення. Згідно п. 2 постанови КМУ від 27.04.2018 року № 329, з 01.05.2018 року призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання заяви і декларації, у разі якщо вони відносяться до категорій осіб, визначених у даній постанові, зокрема - якщо у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи не зареєстровані за адресою домогосподарства, в інших випадках - без додаткових звернень. Із заявою та декларацією протягом травня-червня 2018 року відповідач не звертався, в зв`язку з чим йому було призначено субсидію на наступний період - з травня 2018 року до квітня 2019 року. Позивачем було встановлено, що відповідач перебуває у зареєстрованому шлюбі з 02.03.1985 року та не мав права на отримання житлової субсидії з 01.05.2018 року без урахування відомостей про доходи та майновий стан його дружини. Переплата бюджетних коштів утворилася за періоди: з травня 2018 року по грудень 2018 року у розмірі 5205,83 грн, яку було знято з особових рахунків Відповідача у комунальних підприємствах; з січня 2019 року по квітень 2019 року у розмірі 6760,20 грн. (з яких 2000 грн відповідачем повернуто добровільно), таким чином переплата бюджетних коштів на день подання позовної заяви складає 4760,20 грн.
Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 07 вересня 2021 року відкрито провадження по справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного провадження.
23.09.2021 року до суду надійшов відзив ОСОБА_1 на позовну заяву у якому останній зазначив, що не погоджується з доводами позивача та вважає позов безпідставним оскільки він подав заяву на субсидію бо дійсно зареєстрований і проживає один в квартирі АДРЕСА_1 , через ускладнення стану здоров`я не міг звернутися з заявою про призначення субсидії в зазначених позивачем роках. Окрім того, позивач не повідомив його про зміни внесені в постанову КМУ від 27.04.2018 №329, відносно призначення житлової субсидії та не надав суду бухгалтерську документацію, акти звірки з комунальними службами на підтвердження того, що гроші, які позивач просить стягнути були перераховані комунальним службам. Зазначив, що окрім зазначених позивачем повернутих добровільно 2000,00 грн на рахунок позивача було повернуто - 2000,00 грн 28.12.2019 року та - 2762,67 грн 11.01.2020 року, що у загальній сумі становить - 6762,67 грн. Тому відповідач просить відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.
19.10.2021 року до суду надійшла заява представника позивача про зменшення позовних вимог, в якій зазначає, що після отримання відзиву на позовну заяву та листа Мінсоцполітики від 05.10.2021 року було здійснено перерахунок за яким залишок заборгованості переплати бюджетних коштів за призначеними житловими субсидіями відповідача складає 1997,53 грн.
Представник позивача Самойленко П.С., який діє на підставі довіреності, у судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі, додатково до обґрунтування викладено у позові зазначив, що субсидійні суми видаються як готівковими коштами, так і направляються на рахунки комунальних підприємств. У вересні 2019 року було встановлено, що переплата бюджетних коштів в сумі 7203, 36 грн була знята з особових рахунків домогосподарства відповідача у підприємств-виробників/виконавців комунальних послуг. Проте, в подальшому, було з`ясовано, що була знята лише сума в розмірі 5205, 83 грн, а сума 1997, 53 грн залишилася на рахунках вказаних підприємств.
Представник відповідача Полежака С.І., яка діє на підставі довіреності, у судовому засіданні заперечувала проти заявлених позовних вимог та просила відмовити у задоволені позову, оскільки відповідачем не доведено, що сума 1997, 53 грн залишилася на рахунках комунальних підприємств і тепер підлягає стягненню з відповідача.
Суд, дослідивши письмові докази по справі приходить до наступного висновку.
Відповідно ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненнями фізичних чи юридичних осіб в межах заявлених позовних вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом свої порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
19.11.2014 року ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії у результаті чого рішеннями УСЗН Немишлянського району ХМР відповідачу було призначено житлову субсидію з урахуванням вимог законодавства, яке діяло на момент звернення відповідача та яке він не заперечував у поданому ним відзиві.
Відповідно п. 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (у редакції від 21.09.2016 року) після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення та осіб, які звертаються за субсидією на скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії та письмово інформують про прийняте рішення громадян. Особа, яка не згодна з рішенням про проведення розрахунку субсидії на наступний період та має додаткові обставини, які безпосередньо пливають на визначення розміру сукупного доходу за попередній період, повідомляє про це структурний підрозділ з питань соціального захисту та подає відповідні підтвердні документи для проведення перерахунку субсидії в межах строку призначення.
У зв`язку з відсутністю у позивача інформації про зміну у відповідача обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії, на підставі п.14 Положення житлову субсидію відповідачу було призначено на наступні періоди без його звернення.
Згідно п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 №329 (далі - Постанова № 329) з 01.05.2018 року призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових Заяви і Декларації, якщо у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є, у тому числі, особи, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства.
Відповідно Положення (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 року № 329, яка діяла до 01.10.2019 року), житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.
Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
Положенням передбачено, що у разі подання заяви протягом двох місяців з початку опалювального (неопалювального) сезону житлова субсидія призначається з початку такого сезону.
Згідно з Положенням після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні.
Таким чином, постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 року № 329 та Положенням передбачено, що призначення субсидії з травня 2018 року для громадян, які отримували субсидію у попередньому періоді, здійснюється на підставі поданих нових заяви і декларації, у разі якщо вони відносяться до визначених категорій, в інших випадках - без додаткового звернення.
Інформація про необхідність подання з 01.05.2018 року Заяви та Декларації, зокрема, особам, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства, була розміщена на сайті Мінсоцполітики, висвітлювалась на центральних та місцевих телевізійних каналах, у засобах масової інформації, розміщено на інформаційних стендах в приміщенні Позивача, спеціалістами Управління надавались детальні роз`яснення населенню під час прийому та за телефоном «гарячої лінії» 725-31-51.
Із заявою та декларацією протягом травня - червня 2018 року відповідач не звертався, тобто ним не надано відомості, що його домогосподарство відноситься до тих категорій домогосподарств, яким необхідно надати нові Заяву та Декларацію.
У зв`язку з чим, керуючись п. 14 Положення, Відповідачу було призначено субсидію не наступні періоди, а саме:
Рішенням від 08.08.2018 року розраховано субсидію на 5 місяців з травня 2018 року по травень 2018 року включно щомісячно в сумі 158,89 грн.
Рішенням від 17.08.2018 року розраховано субсидію на 4 місяці з червня 2018 року по вересень 2018 року включно щомісячно в сумі 179,54 грн.
Рішенням від 05.11.2018 року розраховано субсидію на 1 місяць з жовтня 2018 року по жовтень 2018 року включно щомісячно в сумі 967,14 грн.
Рішенням від 22.11.2018 року розраховано субсидію на 5 місяців з листопада 2018 року по листопад 2018 року включно щомісячно в сумі 1659,91 грн.
Рішенням від 18.12.2018 року розраховано субсидію на 4 місяці з грудня 2018 року по грудень 2018 року включно щомісячно в сумі 1701,73 грн.
Рішенням від 24.01.2019 року розраховано субсидію на 3 місяці з січня 2019 року по березень 2019 року включно щомісячно в сумі 1997,53 грн.
У подальшому Управлінням було встановлено, що відповідач перебуває у зареєстрованому шлюбі з 02.03.1985 року, та, відповідно, не мав права на отримання житлової субсидії з 01.05.2018 року без урахування відомостей про доходи та майновий стан його дружини.
Про зазначені обставини, які безпосередньо впливають на право та розмір житлової субсидії, відповідачем не було повідомлено своєчасно позивача, внаслідок чого за розрахунком позивача утворилася переплата бюджетних коштів у сумі 4760,20 грн, яка утворилась з травня 2018 року по грудень 2018 у розмірі 5205,83 грн, яку було знято з особових рахунків відповідача у комунальних підприємствах, та з січня 2019 року по квітень 2019 року у розмірі 6760,20 грн.
З листа Міністерства соціальної політики щодо підтвердження надходження коштів надміру нарахованої житлової субсидії вбачається, що від ОСОБА_1 на рахунок Міністерства 28.12.2019 та 11.01.2020 відповідно були перераховані кошти у розмірі 2000,00 грн та 2762,67 грн.
За остаточним розрахунком сторони позивача заборгованість ОСОБА_1 з переплати бюджетних коштів за призначеними житловими субсидіями складає - 1997,53 грн.
Суд приходять до висновку, що відповідач не мав права на отримання житлової субсидії з 01.05.2018 року без урахування відомостей про доходи і майновий стан його дружини. Про зазначені обставини, які безпосередньо впливають на право та розмір житлової субсидії, відповідачем не було повідомлено своєчасно позивача, внаслідок чого утворилася переплата бюджетних коштів.
Проте, у судовому засіданні встановлені суперечності щодо сум, які були зняті з особових рахунків домогосподарства відповідача у підприємствах - виробників/виконавців житлово-комунальних послуг у вересні 2019 року, і ці суперечності позивачем не усунуті шляхом надання суду належних та допустимих доказів.
Так, з повідомлення Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради на адресу ОСОБА_1 датованого 30.09.2021 року, вбачається, що у вересні 2019 року з особових рахунків домогосподарства відповідача у підприємствах - виробників/виконавців житлово-комунальних послуг було знято 7203, 36 грн, як переплати бюджетних коштів.
З довідки Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської про розрахунок заборгованості від 07.10.2021 року вбачається, що у вересні 2019 року надміру виплачену житлову субсидію ОСОБА_1 за період з травня до грудня 2018 року на загальну суму 5205, 83 грн було знято з особових рахунків підприємства.
Представник позивача у судовому засіданні пояснив, що у вересні 2019 року було встановлено, що переплата бюджетних коштів в сумі 7203, 36 грн була знята з особових рахунків домогосподарства відповідача у підприємств-виробників/виконавців комунальних послуг. Проте, в подальшому, було з`ясовано, що була знята лише сума в розмірі 5205, 83 грн, а сума 1997, 53 грн залишилася на рахунках вказаних підприємств.
Проте, матеріали справи не містять належних доказів на підтвердження вказаних тверджень сторони позивача.
Згідно із частиною першою статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Таким чином, у задоволенні позовних вимог8 суд відмовляє за недоведеністю позовних вимог.
Керуючись ст. ст.12, 13, 81, 141, 258, 259, 264-265, 279 ЦПК України, суд -
у х в а л и в:
У задоволенні позовних вимог Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до апеляційного суду Харківської області або через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У випадку проголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини судового рішення строк для апеляційного оскарження обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Позивач: Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради (УСЗНА Немишлянського району ХМР), код ЄДРПОУ 03196653; м.Харків, пр. Льва Ландау, 48.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 .
Повний текст судового рішення складено 29 листопада 2021 року.
Суддя