Рішення № 101436538, 22.11.2021, Київський районний суд м. Харкова

Дата ухвалення
22.11.2021
Номер справи
953/9482/20
Номер документу
101436538
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 953/9482/20

н/п 2/953/326/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2021 року Київський районний суд м.Харкова в складі:

головуючого судді Бородіної Н.М.

за участю секретаря Паньшиної О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовом Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради до ОСОБА_1 , третя особа Харківська міська рада про визнання правочину укладеним, -

встановив:

В червні 2020 року Департамент економіки та комунального майна Харківської міської ради звернувся у суд із позовом до ОСОБА_1 , третя особа Харківська міська рада про визнання укладеним договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова на умовах перерахування до бюджету м. Харкова коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста у розмірі 118820,29 грн.

Позовна заява мотивована тим, що відповідач є замовником об`єкту реконструкція квартир №36 , 37 , 38 в житловому будинку літ. АДРЕСА_5 , введеного в експлуатацію декларацією про готовність до експлуатації об`єкта від 14.11.2019 року №ХК 141193180777.

Вказав, що на дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництва зазначеного об`єкта відповідач не виконав покладеного на нього законодавством обов`язку щодо укладання договору про пайову участь і не звернувся до позивача із заявою з приводу укладання такого договору та відхилив пропозицію позивача від 16.04.2020 про укладення цього договору.

На підставі ст.40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 24.12.2019 № 989, а також ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» №132 від 20.09.2019р. позивач просить суд визнати укладеним договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова між ОСОБА_1 , та Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради у запропонованій йому у досудовому порядку редакції. Днем укладання договору вважати день набрання рішенням суду законної сили.

Відповідачем надано відзив на позову заяву, в якому просить в задоволенні позовних вимог відмовити, оскільки у нього відсутні обов`язки щодо укладання договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова

Харківська міська рада у судове засідання не з`явилась, письмових пояснень не надала, повідомлялась належним чином.

Суд дослідивши матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Судовим розглядом встановлено, що відповідач є замовником об`єкту «реконструкція квартир №36 , 37 , 38 в житловому будинку літ. АДРЕСА_5 », введеного в експлуатацію декларацією про готовність до експлуатації об`єкта від 14.11.2019 року №ХК 141193180777. Однак, на дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництва зазначеного об`єкта відповідач не уклав договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова.

Листом від 16.04.2020 року заступник директора Департаменту - начальник Управління соціально-економічного розвиту, планування та обліку з посиланням на Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 24.12.2019 № 989 та ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» №132 від 20.09.2019р. звернувся до відповідача з пропозицією про укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова при реконструкції квартир та надіслав у 2-х примірниках для розгляду та підписання договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова при реконструкції квартир. У разі не врегулювання питання у визначений термін, матеріали будуть направлені для вирішення питання в судовому порядку .

Відповідач письмо відмовилась від пропозиції укласти договір , з посиланням на невірність здійсненого розрахунку.

Згідно копії Декларації про готовність до експлуатації об`єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з незначними наслідками (СС1), вона була складена стосовно квартир №36 , 37 , 38 в житловому будинку літ. АДРЕСА_5 », замовник ОСОБА_1 , зареєстровано Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради 14.11.2019 року .

Відповідно до ч.ч.1, 2, 5 та 9 ст.40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» в редакції Закону, яка діяла до 01.01.2020 року, порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону. Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов`язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті. Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об`єкта будівництва в експлуатацію.

Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об`єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами.

Разом з тим, згідно п.п. 3 п.13 розділу І Закону України від «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» від 20 вересня 2019 року № 132-IX, у Законі України "Про регулювання містобудівної діяльності" (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., № 34, ст. 343 із наступними змінами): згадану вище статтю 40 було виключено.

При цьому відповідно до п.п. 2 п. 1 розділу II. Прикінцеві та перехідні положення Закону України № 132-IX визначено, що згадані зміни набирають чинності з 1 січня 2020 року. Згідно п. 2 розділу II. Прикінцеві та перехідні положення Закону України № 132-IX договори про сплату пайової участі, укладені до 1 січня 2020 року, є дійсними та продовжують свою дію до моменту їх повного виконання. Установлено, що протягом 2020 року замовники будівництва на земельній ділянці у населеному пункті перераховують до відповідного місцевого бюджету кошти для створення і розвитку інфраструктури населеного пункту (далі - пайова участь) у такому розмірі та порядку:

1) розмір пайової участі становить (якщо менший розмір не встановлено рішенням органу місцевого самоврядування, чинним на день набрання чинності цим Законом):

для нежитлових будівель та споруд - 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об`єкта;

для житлових будинків - 2 відсотки вартості будівництва об`єкта, що розраховується відповідно до основних показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну житлову політику і політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування;

Замовник будівництва зобов`язаний протягом 10 робочих днів після початку будівництва об`єкта звернутися до відповідного органу місцевого самоврядування із заявою про визначення розміру пайової участі щодо об`єкта будівництва, до якої додаються документи, які підтверджують вартість будівництва об`єкта. Орган місцевого самоврядування протягом 15 робочих днів з дня отримання зазначених документів надає замовнику будівництва розрахунок пайової участі щодо об`єкта будівництва.

Пайова участь сплачується виключно грошовими коштами до прийняття відповідного об`єкта будівництва в експлуатацію

За загальним правилом про дію цивільно-правових актів у часі, закріпленим в частині першій статті 5 ЦК України, акти цивільного законодавства регулюють відповідні цивільно-правові відносини з дня набрання ними чинності.

Разом з цим частина третя статті 5 ЦК України регламентує так звані "триваючі" відносини, тобто такі, які виникли раніше і регулювались актом цивільного законодавства, який втратив чинність, але права та обов`язки зберігаються і після набрання чинності новим актом цивільного законодавства. До таких "триваючих" прав та обов`язків, що продовжують існувати, або до прав та обов`язків, що виникли вже після набрання чинності новими актами цивільного законодавства, мають застосовуватися положення цих актів.

Отже, якщо акт цивільного законодавства, що регулював цивільні відносини, втратив чинність, новий нормативно-правовий акт з моменту набрання ним чинності застосовується до юридичних фактів цивільного права та породжуваних ними цивільних прав і обов`язків.

Як вбачається з матеріалів справи, правовідносини між сторонами , хоч і виникли до внесення змін до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та до прийняття і набрання чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні", однак продовжують тривати і після набрання чинності зазначеним законом, тобто такі правовідносини є триваючими.

Отже, відповідно до частини третьої статті 5 ЦК України з огляду на триваючий характер спірних правовідносин, що виникли між сторонами у справі та існували станом на дату скасування Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні" статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", такі зміни підлягають застосуванню до спірних правовідносин.

З 01.01.2020 у замовників будівництва відсутній обов`язок укладати договори про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту. Дійсними та продовжують свою дію до моменту їх виконання є лише договори про пайову участь, укладені до 01.01.2020.

Отже, станом на момент розгляду даної справи, відсутнє положення закону, яке зобов`язувало б відповідача укласти з позивачем відповідний договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова, відтак суд не наділений повноваженнями визнати укладеним договір, обов`язковість якого для відповідача законом не передбачена, що також узгоджується з положеннями статті 19 Конституції України.

Суд не приймає посилання позивача на п.1.4. Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 24.12.2019 № 989, який передбачає залучення замовників до пайової участі , шляхом укладення договорів про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова, оскільки у зв`язку із скасуванням обов`язку забудовників укладати договори про пайову участь в інфраструктурі, що передбачалось законом, зазначене не відповідає нормам закону та не може застосовуватися судом в цій частині при вирішення спорів.

З огляду на вищезазначене, виходячи з принципу верховенства права, ст. 10 ЦПК України, з урахуванням виключення на день розгляду справи норми ст. 40 Закону України у Законі України " Про регулювання містобудівної діяльності" підстави для задоволення позовних вимог та визнання укладеним договору - відсутні.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 4, 5, 10, 12, 81, 82, 258, 263, 264, 265 ЦПК України, суд, -

вирішив:

В задоволені позовних вимог Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради ( м. Харків, майдан Конституції, 7) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 ), третя особа Харківська міська рада (м. Харків, майдан Конституції, 7) про визнання правочину укладеним відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, через суд першої інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, після закінчення строку для подання апеляційної скарги.

Повний текст рішення виготовлений 29.11.2021р.

Суддя Бородіна Н.М.