Рішення № 101416383, 26.11.2021, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
26.11.2021
Номер справи
522/22632/21
Номер документу
101416383
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 522/22632/21

Провадження № 2-а/522/493/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2021 року Приморський районний суд м. Одеси

у складі: головуючої - судді Ковтун Ю.І.,

за участі секретаря Лахматової С.В.,

представника позивача Погожого Д.В.,

відповідача ОСОБА_1,

представника відповідача - адвоката Карзаян І.С.,

перекладача Чікваідзе Г.Т.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до ОСОБА_1 про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України,

ВСТАНОВИВ:

26.11.2021 Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області (код ЄДРПОУ 37811384, місцезнаходження: м. Одеса, вул. Преображенська, 44) звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (тимчасове місце перебування: ( АДРЕСА_1 ), в якому просить затримати громадянина Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України строком на 6 місяців до 26.05.2022, з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

Позовна заява обґрунтована тим, що 24.11.2021 працівниками ОПВ УКР ГУНП в Одеській області було виявлено за адресою: АДРЕСА_2 та доставлено до ГУ ДМС в Одеській області, громадянина Грузії, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Перевіркою було встановлено, що відповідач порушив правила перебування іноземців в Україні - а саме проживає на території України без документів на право проживання. На даний час відповідач на території України перебуває незаконно, постійного місця проживання та законного джерела існування не має. 24.11.2021 відповідача було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 КУпАП. Також 24.11.2021 ГУ ДМС в Одеській області було прийняте рішення № 495 про примусове повернення в країну походження відповідача та зобов`язано його покинути територію України у термін до 18.00 25.11.2021. Відповідач зобов`язався покинули територію України в термін до 18.00 25.11.2021. У визначений термін відповідач не виїхав з території України та є обґрунтовані підстави вважати, що відповідач ухиляється від виконання такого рішення. 25.11.2021 о 19.00 громадянина Грузії, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було повторно виявлено співробітниками ОПВ УКР ГУНП в Одеській області та передано до ГУ ДМС в Одеській області. 25.11.2021 відповідача було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 КУпАП. Посилаючись на те, що відповідач вчинив порушення міграційного законодавства України та продовжує його порушувати перебуваючи на території України без відповідних законних підстав, рішення про примусове повернення до країни громадянської належності у встановлений строк самостійно не виконав, тому, на думку міграційного органу, наявні обґрунтовані підстави вважати, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення, у зв`язку з чим звернулися до суду з вказаним позовом.

Ухвалою суду від 26.11.2021 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позов та просив його задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.

Відповідач приймав участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції. Суду пояснив, що його справжнє прізвище та ім`я ОСОБА_2 , але документів, що посвідчують його особу немає, однак зазначив, що може їх відновити. Також повідомив, що бажає самостійно залишити територію України.

Представник відповідача - адвокат Карзаян І.С. в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечила.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом установлено, що 24.11.2021 працівниками ОПВ УКР ГУНП в Одеській області було виявлено за адресою: АДРЕСА_2 та доставлено до ГУ ДМС в Одеській області, громадянина Грузії, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В результаті проведеної перевірки було встановлено, що громадянин Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , порушив правила перебування іноземців в Україні - проживав без документів на право проживання в Україні. Відповідач пояснив, що прибув на територію України за паспортним документом громадянина Грузії, який втратив. Територію України не покинув у відповідний строк у зв`язку з тим, що не знав міграційного законодавства України.

ГУ ДМС України в Одеській області встановлено, що громадянин Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на території України знаходиться незаконно, постійного зареєстрованого місця проживання та законного джерела існування не має.

За вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), що виразилось в порушенні правил перебування іноземців в Україні - проживання без документів на право проживання в Україні, співробітниками ГУ ДМС України в Одеській області 24.11.2021 відносно відповідача складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 006842 (а.с. 13).

Постановою про накладення адміністративного стягнення від 24.11.2021 серії ПН МОД № 006905 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності та на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700,00 гривень (а.с. 17).

24.11.2021 ГУ ДМС України в Одеській області було прийняте рішення № 495 про примусове повернення в країну походження громадянина Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зобов`язано його покинути територію України у термін до 18.00 25.11.2021 (одна доба), включно (а.с. 18 - 22).

Згідно розписки від 24.11.2021 відповідач зобов`язався покинули територію України не пізніше 18.00 25.11.2021 (а.с. 23).

У визначений термін відповідач територію України не покинув.

25.11.2021 громадянин Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , затриманий в порядку статті 263 Кодексу України про адміністративні правопорушення, про що складено відповідний протокол № МОД000138 (а.с. 33).

25.11.2021 за порушення ч. 1 ст. 203 КУпАП, що виразилось в порушенні правил перебування іноземців в Україні, тобто ухилення від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування стосовно відповідача, складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 006868 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 25.11.2021 ПН МОД № 006931 відповідач був притягнутий до адміністративної відповідальності в розмірі 1700,00 гривень (а.с. 32, 34).

На даний час відповідач утримується у Миколаївському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, що підтверджується відповідним актом приймання-передавання іноземця або особи без громадянства від 26.11.2021 (а.с. 39).

Рішенням ГУ ДМС України в Одеській області № 130 від 24.11.2021 заборонено громадянину Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в`їзд в Україну терміном на 3 (три) роки (24.11.2021 - 24.11.2024) (а.с. 27).

Станом на час розгляду справи в суді відповідач перебуває на території України незаконно, постійного місця проживання, законного джерела існування та власності в Україні не має, будь-яких дій для легалізації факту свого перебування на території України не вчиняв.

Згідно ч. 1 ст. 289 КАС України, за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилитиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: 1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України; 2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; 4) зобов`язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.

Згідно п. 12 розділу ІІ Інструкції про порядок утримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 29.02.2016 року № 141 передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, що затримані в установленому законодавством порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в ПТПІ протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Відповідно до пункту 1 Типового положення про пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1110 пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні (далі пункт тимчасового перебування) є державною установою, що призначена для тимчасового тримання іноземців та осіб без громадянства:

стосовно яких судом прийнято рішення про примусове видворення за межі України;

стосовно яких судом прийнято рішення про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі України, у тому числі прийнятих відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;

затриманих ДМС, її територіальними органами та підрозділами на строки та в порядку, передбачені законодавством;

затриманих за рішенням суду до завершення розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, або особою без громадянства.

Аналіз наведених вище положень чинного законодавства свідчить про те, що позов про затримання іноземця або особи без громадянства, може бути подано стосовно особи, до якої подано та розглядається адміністративний позов про примусове видворення, при цьому підставою затримання повинні слугувати докази на підтвердження обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого подано адміністративний позов про примусове видворення, не має документа, що дає право на виїзд з України, ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення або якщо існує ризик його втечі.

Судом установлено, що 26.11.2021 Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області звернулося до Приморського районного суду м. Одеси з позовом про примусове видворення громадянина Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до ч. 5 ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що іноземець або особа без громадянства зобов`язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення.

Частиною першою статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.

Враховуючи, що компетентним органом приймалось рішення про примусове повернення відповідача, відповідач ухилився від виконання рішення про його примусове повернення до країни походження у встановлений строк, у нього відсутні законні підстави для перебування на території України, документів щодо ідентифікації особи (паспорту) ним не надано, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для затримання відповідача з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України.

Відповідно до ч. 11 ст. 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців.

У загальній декларації прав людини від 10 грудня 1948 року статтею 29 визначено, що при здійсненні своїх прав і свобод кожна людина повинна зазнавати тільки таких обмежень, які встановлені законом виключно з метою забезпечення належного визнання і поваги прав і свобод інших та забезпечення справедливих вимог моралі, громадського порядку і загального добробуту в демократичному суспільстві.

Таким чином, за встановлених обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

У частині вимог щодо негайного виконання рішення суду, суд враховує, що ст. 371 КАС України передбачено перелік судових рішень, які виконуються негайно. Між тим, положеннями даної статті не передбачено негайне виконання рішення суду про затримання іноземця.

Керуючись Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 2, 5, 7-9, 72-79, 90, 241, 242, 243, 246, 250, 255, 289 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до ОСОБА_1 про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України - задовольнити.

Затримати громадянина Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України строком на 6 місяців до 26.05.2022, з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

Рішення суду може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк після отримання рішення суду.

Суддя: Ю.І. Ковтун