Рішення № 10141262, 16.04.2010, Господарський суд Полтавської області

Дата ухвалення
16.04.2010
Номер справи
14/347
Номер документу
10141262
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

36000, м.Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Р І Ш Е Н Н Я

16.04.2010р.                                                                                          Справа № 14/347

          за позовом Полтавської міжрайонної природоохоронної прокуратури, вул. 1905 року, 27, м. Кременчук, Полтавська область, 39605 в інтересах держави в особі:

1. Пирятинської міської ради, вул. Леніна, 21, м. Пирятин, Полтавська область, 37000

2. Полтавської обласної ради, вул. Жовтнева, 45, м. Полтава, 36014

3. Пирятинської районної ради, вул. Леніна,42, м. Пирятин, Полтавська область, 37000

до Закритого акціонерного товариства " Будінвест СМ", майдан Незалежності, 20,

м. Полтава, 36003

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів 1. Державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель у Полтавській області, вул. Уютна, 23, м. Полтава, 36019

2. Пирятинська районна державна адміністрація Полтавської області, вул. Леніна, 42, м. Пирятин, Полтавська область, 37000

про стягнення 95491,00 гривень

Суддя Іваницький О.Т.

Представники:

від позивача: 1. Кудрявцев О.О., дов. № 343 від 14.04.2010 р.

2. представник не з'явився

3. Богатир О.М., дов. № 138 від 14.04.2010 р.

від відповідача: Вишневський К. М., дов. № 18/02 18.02.2010 р.

від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів: 1. представник не з'явився

2. Ковальчук І.В., дов. № 1-52/426 від 30.03.2010 р.

від прокуратури: Лисенко Н.М.

          СУТЬ СПРАВИ: розглядається позовна заява про відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва в зв’язку з вилученням із земель, не наданих у власність та користування, за межами населених пунктів, на території Пирятинської міської ради Пирятинського району Полтавської області під будівництво продовольчо- промислового супермакету, яка розташована на 157+300 км автошляху Київ - Харків -Довжанський в довгострокову оренду терміном на 25 років (площею 0,99 га ріллі), при умові відшкодування в установленому законодавством порядку, втрат сільськогосподарського виробництва в сумі 95491,00 гривень.

          26.02.2010 р. в судовому засіданні представниками прокуратури та відповідача суду на підставі ч. 4 ст. 69 ГПК України було подано клопотання про продовження строку вирішення спору в термін більший, ніж передбачено ч. 1 ст. 69 ГПК України (див. матеріали справи а.с. 82, т. І). Суд вказане клопотання прийняв, розглянув по суті та ухвалою від 26.02.2010 р. задовольнив, залучивши його до матеріалів справи.

          Представником відповідача 18.02.2010 р. за вхід. № 02295д канцелярії суду було подано клопотання №18/02 від 18.02.2010 р. про зупинення провадження у справі № 14/347 до розгляду в Харківському апеляційному адміністративному суді адміністративної справи за апеляційною скаргою ЗАТ "Будінвест СМ". Вказане клопотання судом було прийняте, розглянуто та відхилено у зв'язку із безпідставністю (див. матеріали справи а.с. 19, т. І).

          В судовому засіданні 09.03.2010 р. оголошувалась перерва до 16.04.2010 р. (розписка про перерву в матеріалах справи) для надання можливості сторонам подати додаткові матеріали та докази в підтвердження заявлених вимог та заперечень по суті предмету спору (див. матеріали справи а.с. 205, т. І).

          16.04.2010 р. в судовому засіданні за згодою представників сторін (клопотання в матеріалах справи, див. а.с. 3, т. ІІ) було оголошено вступну та резолютивну частину рішення. Повний текст рішення складений у відповідності із вимогами ст. 84 ГПК України та підписаний 21.04.2010 року.

          Полтавська міжрайонна природоохоронна прокуратура та її представник в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримують та просять суд їх задовольнити в повному обсязі.

          Пирятинська міська рада та її представник в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримують та просять суд їх задовольнити в повному обсязі.

          Полтавська обласна рада свого представника в судове засідання не направила, причини його неявки не повідомила, вимог ухвали суду від 09.03.2010 р. не виконала. Суд вважає за можливе розглядати справу без участі представника Полтавської обласної ради.

          Пирятинська районна рада та її представник в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримують та просять суд їх задовольнити в повному обсязі.

          Відповідач та його представник в судовому засіданні проти заявлених вимог заперечують з мотивів і підстав, викладених у відзиві на позовну заяву № 17/02 від 17.02.2010 р. (вхід. № 02294д від 18.02.2010 р. канцелярії суду; див. матеріали справи а.с. 21-24, т. І) та клопотанні № 26/02 від 26.02.2010 р. (вхід. № 02685д від 26.02.2010 р. канцелярії суду; див. матеріали справи а.с. 74-77, т. І).

          Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів, свого представника в судове засідання не направила, але листами № 06-05/221 від 18.02.2010 р. (вхід. № 02575д від 24.02.2010 р. канцелярії суду; див. матеріали справи а.с. 49, т. І) та № 06-05/223 від 18.02.2010 р. (вхід. № 02574д від 24.02.2010 р. канцелярії суду; див. матеріали справи а.с. 50, т. І) повідомила, що Державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель в Полтавській області, що діяла у складі Державного комітету із земельних ресурсів, як урядовий орган державного управління, ліквідується, спеціалісти звільнені. Суд вважає за можливе розглядати справу без участі представника третьої особи.

          Розглянувши матеріали справи, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши подані сторонами докази, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, в їх сукупності, керуючись законом, заслухавши представників сторін, суд встановив, що Полтавською міжрайонною природоохоронною прокуратурою, м. Кременчук було проведено перевірку, якою встановлено, що розпорядженням голови Полтавської обласної державної адміністрації № 309 від 04.08.2009 р. затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надано в оренду терміном на 25 років земельну ділянку площею 0,99 га ріллі із земель, не наданих у власність та користування, за межами населених пунктів Закритому акціонерному товариству "Будінвест СМ", м. Полтава (надалі Відповідач) під будівництво продовольчо-промисловому супермаркету. Вказане земельна ділянка розташована на 157+300 км автошляху Київ - Харків - Довжанський на території Пирятинської міської ради Полтавської області. Внаслідок вилучення сільськогосподарських угідь на території Пирятинської міської ради Полтавської області для використання їх у цілях, не пов'язаних із веденням сільськогосподарського виробництва, Відповідачу Полтавським обласним головним управлінням земельних ресурсів відповідно до ч. 5 ст. 207 Земельного кодексу України (надалі ЗК України) та постанови Кабінету Міністрів України № 1279 від 17.11.1997 р. "Про розміри та порядок визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню" були нараховані витрати сільськогосподарського виробництва в сумі 95491,00 гривень (див. матеріали справи а.с. 89-202, т. І).

          Відповідно до п. 4 вказаної вище постанови КМУ відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських і лісових угідь для цілей, не пов'язаних із веденням сільського і лісового господарства, провадиться юридичними і фізичними особами в двомісячний термін після затвердження в установленому порядку проекту відведення їм земельних ділянок, а у випадках поетапного освоєння відведених угідь для добування корисних копалин відкритим способом - у міру їх фактичного надання.

          Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для комерційного використання Відповідачу під будівництво продовольчо-промислового супермаркету за рахунок земель запасу, ненаданих у власність і користування на 157+300 км автошляху Київ - Харків - Довжанський за межами населених пунктів на території Пирятинської міської ради Пирятинського району Полтавської області був затверджений 04.08.2009 р., але втрати сільськогосподарського виробництва Відповідачем не відшкодовані, що підтверджується листом Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Полтавській області № 02-09/1650 від 12.11.2009 р. (див. матеріали справи а.с. 6, т. І) та листом Пирятинської міської ради Полтавської області № 1434 від 14.12.2009 р. (див. матеріали справи а.с. 9, т. І).

          Таким чином, Відповідач має заборгованість по відшкодуванню витрат сільськогосподарського виробництва, які і просить стягнути Полтавський міжрайонний природоохоронний прокурор на користь держави в особі Пирятинської міської ради Полтавської області 57294,60 гривень (60 % від суми нарахованих сільськогосподарських витрат), Полтавської обласної ради 23872,75 гривень (25 % від суми нарахованих сільськогосподарських витрат) та Пирятинської районної ради 14323,65 гривень (15 % від суми нарахованих сільськогосподарських витрат), що загалом становить 95491,00 гривень.

          Суд вважає вимоги Позивача обґрунтованими, доведеними наданими по справі доказами та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

          Згідно ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

          Відповідно до ст. 6 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" до повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням і охороною земель у Полтавській області, відносить здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановлення порядку набуття і реалізації права на землю; вжиття, відповідно до закону, заходів щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок їх власникам або користувачам.

          Згідно із ст. 13 Конституції України земля є об'єктом права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

          Право власності набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно до закону.

          Згідно ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 12 ЗК України, п. Ї) ст. 15 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до делегованих повноважень місцевих рад відноситься розпорядження землями територіальних громад, здійснення контролю за використанням та охороною земель, додержанням земельного та екологічного законодавства на своїй території, тобто вона є органом, уповноваженим здійснювати функції держави у спірних правовідносинах.

          Відповідно до ст. 207 ЗК України втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва включають втрати сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, а також втрати, завдані обмеженням у землекористуванні та погіршенням якості земель. Відшкодуванню підлягають втрати сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, перелогів, сінокосів, пасовищ), лісових земель та чагарників як основного засобу виробництва в сільському і лісовому господарстві внаслідок вилучення (викупу) їх для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом. Відшкодуванню підлягають також втрати, завдані обмеженням прав власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, або погіршенням якості угідь внаслідок негативного впливу, спричиненого діяльністю громадян, юридичних осіб, органів місцевого самоврядування або держави, а також у зв'язку з виключенням сільськогосподарських угідь, лісових земель і чагарників із господарського обігу внаслідок встановлення охоронних, санітарних та інших захисних зон. Втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва компенсуються незалежно від відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам.

          Відшкодування витрат сільськогосподарського виробництва - це фіксований платіж, який виражається у стягненні плати за надання державою послуг з раціонального використання земель. Так, у разі передачі земель сільськогосподарського призначення для використання в несільськогосподарських цілях, втрачається певна площа земельної ділянки і певна частина ґрунту як засобу виробництва в зв'язку з чим держава зазнає втрат.

          Кошти, які надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва використовуються виключно на освоєння земель для сільськогосподарських потреб, поліпшення відповідних угідь, охорону земель відповідно до розроблених програм та проектів землеустрою. Ненадходження даних коштів на відповідні рахунки місцевих рад призводить до недофінансування заходів, спрямованих на охорону та покращення родючості земель і суперечить охоронюваним законом інтересам держави.

          Відповідно до ст. 209 ЗК України та Закону України "Про державний бюджет України на 2009 р." кошти, які надходять в рахунок відшкодування витрат сільськогосподарського виробництва, зумовлені вилученням сільськогосподарських угідь, є джерелом формування спеціального фонду місцевих бюджетів і підлягають зарахуванню в розмірах, визначених діючим законодавством, на спеціальні рахунки відповідних місцевих рад: до обласної ради - 25%, районної ради - 15% та 60% міських, сільських, селищних рад.

          Відповідно до статті 32 ГПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у встановленому законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

          Стаття 33 ГПК України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

          Згідно зі статтею 34 ГПК України Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

          Стаття 36 ГПК України передбачає, що письмовими доказами є документи i матеріали, які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Оригінали документів подаються, коли обставини справи відповідно до законодавства мають бути засвідчені тільки такими документами, а також в інших випадках на вимогу господарського суду.

          Відповідно до ст. 614 ЦК України особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання.

          Відповідач не зміг довести відсутність своєї вини в розумінні статті 614 ЦК України та не надав належних доказів, які б спростовували викладені у позовній заяві та поясненнях представників позивачів та прокуратури обставин.

          Позивачем у відповідності до положень статей 32-34, 36 ГПК України суду подані належні докази, що містяться в матеріалах справи, які дають підстави заявлені позовні вимоги задовольнити та стягнути на користь держави в особі Пирятинської міської ради Полтавської області 57294,60 гривень (60 % від суми нарахованих сільськогосподарських витрат), Полтавської обласної ради 23872,75 гривень (25 % від суми нарахованих сільськогосподарських витрат) та Пирятинської районної ради 14323,65 гривень (15 % від суми нарахованих сільськогосподарських витрат), що загалом становить 95491,00 гривень.

          Відповідно до ч. 1 ст. 49 ГПК України державне мито покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином в рахунок державного бюджету підлягає стягненню з Відповідача сума державного мита в розмірі 954,91 гривень та 236,00 гривень витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

          Враховуючи викладене, матеріали справи, керуючись статтями 23, 27, 29, 32-34, 36, 43, 44, 49, ч. 4 ст. 69, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

          В И Р І Ш И В :

          1. Позов задовольнити повністю.

          2. Стягнути з Закритого акціонерного товариства "Будінвест СМ", майдан Незалежності, 20, м. Полтава, 36000 (р/р 260084828 в АБ "Полтава-банк", МФО 331489, код ЄДРПОУ 34204546) на користь:

          - Пирятинської міської ради, вул. Леніна, 21, м. Пирятин, Полтавська область, 37000 (р/р 31515901700380, МФО 831019, код ЄДРПОУ 34698810, код бюджетної класифікації 21110000 в УДК у Пирятинському районі) 57294,60 гривень (60 % від суми нарахованих сільськогосподарських витрат);

          - Полтавської обласної ради, вул. Жовтнева, 45, м. Полтава, 36014 (р/р 31515901700001, МФО 831019, код ЄДРПОУ 23809514, код бюджетної класифікації 21110000 в ГУДКУ у Полтавській області) 23872,75 гривень (25 % від суми нарахованих сільськогосподарських витрат);

          - Пирятинської районної ради, вул. Леніна, 42, м. Пирятин, Полтавська область, 37000 (р/р 31515901700379, МФО 831019, код ЄДРПОУ 34698810, код бюджетної класифікації 21110000 в УДК у Пирятинському районі) 14323,65 гривень (15 % від суми нарахованих сільськогосподарських витрат).

          Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

          3. Стягнути з Закритого акціонерного товариства "Будінвест СМ", майдан Незалежності, 20, м. Полтава, 36000 (р/р 260084828 в АБ "Полтава-банк", МФО 331489, код ЄДРПОУ 34204546) на користь:

          - УДКУ у м. Полтава, ЗКПО 34698804, банк: ГУДКУ у Полтавській області, м. Полтава, МФО 831019, р/р 31118095700002, КБК 22090200, символ звітності банку 095 - 954,91 гривень державного мита;

          - УДК у м. Полтава, код ЄДРПОУ 34698804, банк: ГУДКУ у Полтавській області, МФО 831019, р/р 31211259700002, код бюджетної класифікації 22050000, символ звітності банку 259 - витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 гривень.

          Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

          СУДДЯ                                                                                Іваницький О.Т.

                                                                                                    21.04.2010 р.