
Справа № 761/29244/21
Провадження № 2-о/428/727/2021
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2021 року м. Сєвєродонецьк
Сєвєродонецький міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Посохова І.С.,
за участю секретаря судового засідання Колядінцевої П.В.,
розглянувши у закритому судовому засіданні в м. Сєвєродонецьку Луганської області цивільну справу за заявою Національного агентства з питань запобігання корупції про розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, заінтересовані особи - ОСОБА_1 , Публічне акціонерне товариство «Українська інноваційна компанія»,
ВСТАНОВИВ:
Національне агентство з питань запобігання корупції звернулося до суду із заявою про розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, заінтересовані особи - ОСОБА_1 , Публічне акціонерне товариство «Українська інноваційна компанія».
У поданій заяві заявник зазначає, що Законом України «Про запобігання корупції» передбачено, що до повноважень Національного агентства, зокрема, належить здійснення в порядку, визначеному цим Законом, контролю та перевірки декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), зберігання та оприлюднення таких декларацій, проведення моніторингу способу життя суб`єктів декларування. Тому на підставі абз. 2 ч. 1 ст. 51-3 ЗУ «Про запобігання корупції» Національне агентство розпочало повну перевірку декларації за 2020 рік, поданої ОСОБА_1 . Під час проведення повної перевірки декларації, поданої ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), уповноваженою особою Національного агентства за наявною інформацією встановлено наявність у суб`єкта декларування рахунків, відкритих в ПАТ «УКРІНБАНК» (код ЄДРПОУ 05839888). Проте суб`єкт декларування в декларації за 2020 рік не зазначив відомості про такі рахунки та розміщені на них кошти. З метою перевірки достовірності відомостей, зазначених ОСОБА_1 у розділах 11 «Доходи, у тому числі подарунки», 12 «Грошові активи» та 12-1 «Банківські та інші фінансові установи, у яких відкрито рахунки суб`єкта декларування або членів його сім`ї», 14 «Видатки та правочини суб`єкта декларування» декларації за 2020 рік, Національне агентство надіслало суб`єкту декларування лист від 02.07.2021 № 45-01/49381/21 з пропозицією надати пояснення та/або копії підтвердних документів та повідомило суб`єкта декларування через електронний персональний кабінет про направлення такого запиту. Зазначене повідомлення суб`єкт декларування переглянув в особистому кабінеті 23.07.2021. Станом на 03.08.2021 відповідь від суб`єкта декларування не отримана. У зв`язку з проведенням Національним агентством повної перевірки, з метою з`ясування достовірності задекларованих відомостей у декларації за 2020 рік, поданої ОСОБА_1 , існує необхідність у розкритті ПАТ «Українська інноваційна компанія» (код ЄДРПОУ 05839888) інформації, яка містить банківську таємницю.
Представник заявника Національного агентства з питань запобігання корупції в судове засідання не з`явилась, подала до суду заяву про розгляд справи без її участі.
Представник заінтересованої особи - Публічного акціонерного товариства «Українська інноваційна компанія» в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив, заяви про розгляд справи за його відсутності до суду не надходило.
Заінтересована особа ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив, заяви про розгляд справи за його відсутності до суду не надходило.
На підставі ч. 2 ст. 349 ЦПК України суд розглянув заяву за відсутності особи, щодо якої вимагається розкриття банківської таємниці, чи її представників або представника банку, оскільки їх неявка не перешкоджає розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі фактичні обставини.
Відповідно до п. 11 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичних та фізичних осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - ЗУ «Про запобігання корупції») Національне агентство з питань запобігання корупції є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику.
У п. 7-1 ч. 1 ст. 11 ЗУ «Про запобігання корупції» передбачено, що до повноважень Національного агентства, зокрема, належить здійснення в порядку, визначеному цим Законом, контролю та перевірки декларацій суб`єктів декларування, зберігання та оприлюднення таких декларацій, проведення моніторингу способу життя суб`єктів декларування.
Відповідно до ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» суб`єкти декларування зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 46 ЗУ «Про запобігання корупції» станом на день подання декларації/у декларації зазначаються відомості про отримані (нараховані) доходи, у тому числі доходи у вигляді заробітної плати (грошового забезпечення), отримані як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом, гонорари, дивіденди, проценти, роялті, страхові виплати, благодійна допомога, пенсія, доходи від відчуження цінних паперів та корпоративних прав, подарунки та інші доходи.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 46 ЗУ «Про запобігання корупції» станом на день подання декларації/у декларації зазначаються відомості про наявні грошові активи, у тому числі готівкові кошти, кошти, розміщені на банківських рахунках, внески до кредитних спілок та інших небанківських фінансових установ, кошти, позичені третім особам, а також активи у дорогоцінних (банківських) металах. Відомості щодо грошових активів включають дані про вид, розмір та валюту активу, а також найменування та код Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України установи, в якій відкриті відповідні рахунки або до якої зроблені відповідні внески.
Крім того, відповідно до п. 8-1, 10 ч. 1 ст. 46 ЗУ «Про запобігання корупції», в редакції на момент подання декларації, у декларації зазначаються відомості про банківські та інші фінансові установи, банківські та інші фінансові установи, у тому числі за кордоном, у яких у суб`єкта декларування або членів його сім`ї відкриті рахунки (незалежно від типу рахунку, а також рахунки, відкриті третіми особами на ім`я суб`єкта декларування або членів його сім`ї) або зберігаються кошти, інше майно.
Такі відомості включають дані про тип та номер рахунку, дані про банківську або іншу фінансову установу, осіб, які мають право розпоряджатися таким рахунком або мають доступ до індивідуального банківського сейфа, осіб, які відкрили рахунок на ім`я суб`єкта декларування або членів його сім`ї.
У декларації зазначаються видатки, а також будь-які інші правочини, вчинені у звітному періоді, на підставі яких у суб`єкта декларування виникає або припиняється право власності, володіння чи користування, у тому числі спільної власності, на нерухоме або рухоме майно, нематеріальні та інші активи, а також виникають фінансові зобов`язання, які зазначені у пунктах 2-9 частини першої цієї статті.
Частиною 2 ст. 51-1 ЗУ «Про запобігання корупції» передбачено, що Національне агентство проводить повну перевірку декларацій відповідно до цього Закону.
Порядок проведення передбачених цієї статтею видів контролю, а також повної перевірки декларації визначається Національним агентством.
Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 51-3 ЗУ «Про запобігання корупції» повна перевірка декларації полягає у з`ясуванні достовірності задекларованих відомостей, точності оцінки задекларованих активів, перевірці на наявність конфлікту інтересів та ознак незаконного збагачення чи необґрунтованості активів і може здійснюватися у період здійснення суб`єктом декларування діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, а також протягом трьох років після припинення такої діяльності.
Так, на підставі абз. 2 ч. 1 ст. 51-3 ЗУ «Про запобігання корупції» Національне агентство розпочало повну перевірку декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020 рік, поданої ОСОБА_1 (унікальний номер декларації: ba341fef-5307-486e-a93e-b543df94d141).
З матеріалів справи вбачається, що під час проведення повної перевірки поданої ОСОБА_1 декларації, уповноваженою особою Національного агентства встановлено наявність у останнього рахунків у ПАТ «УКРІНБАНК» (код ЄДРПОУ 05839888).
Відомості про такі рахунки та розміщені на них кошти суб`єктом декларування в декларації за 2020 рік не зазначені.
Листом від 02 липня 2021 року № 45-01/49381/21 ОСОБА_1 було запропоновано надати пояснення з цього приводу, який був направлений на адресу, зазначену ним у декларації, та електронну адресу.
Електронне повідомлення ОСОБА_1 було переглянуто в особистому кабінеті 23 липня 2021 року, однак станом на 03 серпня 2021 року відповідь ним надана не була.
Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 26/21 від 29 січня 2021 року, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05 лютого 2021 року за № 158/35780, затверджено Порядок проведення контролю та повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Пунктом 11 розділу II Порядку передбачено, що інформацію, що містить банківську таємницю та необхідна для повної перевірки, уповноважена особа отримує в порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до ст. 1076 ЦК України банк гарантує таємницю банківського рахунку, операцій за рахунком і відомостей про клієнта.
Частиною 1 ст. 60 ЗУ «Про банки і банківську діяльність» визначено, що банківською таємницею є інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку і розголошення якої може завдати матеріальної чи моральної шкоди клієнту, якою зокрема, є відомості про банківські рахунки клієнтів, операції, які були проведені на користь чи за дорученням клієнта, здійснені ним угоди.
Порядок розкриття банківської таємниці визначено ст. 62 ЗУ «Про банки і банківську діяльність». Цією нормою визначено коло осіб, на вимогу яких розкривається банківська таємниця, підстави її розкриття та обсяг інформації, яка надається.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність» інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається органам прокуратури України, Служби безпеки України, Державному бюро розслідувань, органам Національної поліції України, Національному антикорупційному бюро України, Антимонопольному комітету України, Національному агентству з питань запобігання корупції, Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, - на їхні запити щодо банківських рахунків клієнтів та операцій, проведених на користь чи за дорученням клієнта, у тому числі операцій без відкриття рахунків, а саме відомості на конкретно визначену дату або за конкретний проміжок часу та стосовно конкретної юридичної або фізичної особи, фізичної особи - підприємця про: наявність рахунків, номери рахунків, залишок коштів на рахунках, операції списання з рахунків та/або зарахування на рахунки, призначення платежу, ідентифікаційні дані контрагента (для фізичних осіб - прізвище, ім`я та по батькові, ідентифікаційний номер платника податку; для юридичних осіб - повне найменування, ідентифікаційний код у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), номер рахунку контрагента та код банку контрагента.
Таким чином, статтею 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність» визначено порядок отримання Національним агентством з питань запобігання корупції інформації, яка містить банківську таємницю, а саме: шляхом направлення відповідного запиту до банківської установи, зокрема щодо наявності рахунків, номерів рахунків, залишку коштів на рахунках, операції списання з рахунків та/або зарахування на рахунки.
З матеріалів справи вбачається, що вони не містять доказів того, що Національне агентство зверталося до банку із запитом про розкриття банківської таємниці в порядку, визначеному законом, і в наданні запитуваної інформації йому було відмовлено.
Звертаючись до суду, заявник посилається на п. 8 ч. 1 ст. 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність».
Однак, Законом України № 1587-ІХ від 30 червня 2021 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення питань організації корпоративного управління в банках та інших питань функціонування банківської системи», стаття 62 Закону викладена в новій редакції, якою врегульовано порядок отримання банківської інформації, що становить банківську таємницю, зазначеними в ній суб`єктами звернення, в тому числі Національним агентством з питань запобігання корупції.
Відповідно до Розділу II Прикінцевих та перехідних положень цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім зазначених у ньому статей та їх окремих положень.
Отже, на момент звернення заявника до суду стаття 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність» вже діяла в новій редакції, пункт 8 ч. 1 якої регулює порядок надання банком інформації Національному агентству з питань запобігання корупції - на їхні запити у випадках, передбачених цим Законом та Законом України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».
За таких обставин суд доходить висновку про відсутність підстав задоволення заяви Національного агентства з питань запобігання корупції про розкриття банком інформації, що містить банківську таємницю.
Керуючись ст. 2, 12, 13, 81, 141, 258, 259, 263-265, 349, 350 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви Національного агентства з питань запобігання корупції про розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, заінтересовані особи - ОСОБА_1 , Публічне акціонерне товариство «Українська інноваційна компанія», відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Луганського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи:
- заявник: Національне агентство з питань запобігання корупції, місцезнаходження: 01103, м. Київ, бульв. Дружби Народів, буд. 28, код ЄДРПОУ 40381452;
- заінтересована особа: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ;
- заінтересована особа: Публічне акціонерне товариство «Українська інноваційна компанія», місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Сметаніна, буд. 3-а, код ЄДРПОУ 05839888.
Суддя І. С. Посохов