
Справа № 426/3440/21
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
26 листопада 2021 року м.Сватове
Суддя Сватівського районного суду Луганської області Крива Ю.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа – Сватівська міська рада про усунення перешкод та зобов`язання вчинити певні дії, -
встановити:
До Сватівського районного суду Луганської області звернулась позивач ОСОБА_1 із позовною заявою до відповідача ОСОБА_2 із вказаним позовом, в якому просить зобов`язати ОСОБА_3 засипати вигрібну яму та спилити дерева, які знаходяться на сусідній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 .
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі та ознайомившись із зазначеним позовом, суддя приходить до висновку, що він підлягає залишенню без руху з таких підстав.
Статтею 175 ЦПК України передбачені вимоги до позовної заяви.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти.
Всупереч даній нормі закону в позовній заяві не зазначено по батькові відповідача, окрім того у вступній частині позову прізвище відповідача зазначено « ОСОБА_4 », а в тексті позову – « ОСОБА_5 ».
Також, відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них.
В порушення вказаної норми закону позивачем не конкретизовано зміст позовних вимог, тобто яку яму слід засипати, яким способом, чим саме, які саме дерева спиляти, які саме, у якій кількості, де вони розташовані, тощо.
Відповідно до вимог п. 5 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Всупереч цьому позивачем не додано на підтвердження вказаних ним обставин жодного доказу неправомірності дій відповідача та взагалі наявності вигрібної ями, дерев, тощо.
Також, зі змісту позовної заяви вбачається, що спір між сторонами виник згідно правил добросусідства відповідно до ст. 103 Земельного кодексу України.
Положеннями ст. 12 ЗК України визначені повноваження сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів у галузі земельних відносин. Так, до їх повноважень, зокрема, входить вирішення земельних спорів та інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
В силу ст. 158 Земельного Кодексу України, земельні спори вирішуються судами, органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Відповідно до ч. 3 ст. 158 ЗК України саме органи місцевого самоврядування вирішують земельні спори у межах населених пунктів щодо меж земельних ділянок, що перебувають у власності і користуванні громадян, та додержання громадянами правил добросусідства, а також спори щодо розмежування меж районів у містах.
Порядок розгляду земельних спорів органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади з питань земельних ресурсів визначено статтею 159 ЗК України, якою передбачено, що за результатами розгляду земельного спору приймається відповідне рішення.
Згідно ч. 5 ст. 158 ЗК України, у разі незгоди власників землі або землекористувачів з рішенням органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів, спір вирішується судом.
Позивач в позовній заяві зазначив про відсутність прийнятого рішення органом місцевого самоврядування щодо вирішення спору з відповідачем про додержання правил добросусідства.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що чинним законодавством України, зокрема ст.ст. 12, 103, 158, 159 ЗК України, визначений досудовий порядок вирішення правил додержання добросусідства. Даних про те що позивач дотримався встановленого порядку вирішення вищевказаного земельного спору, позивачем не надано, а судом не встановлено.
Згідно з п. 6 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору.
Отже, позивачем не додано до позовної заяви рішення органу місцевого самоврядування з розгляду спору щодо меж земельних ділянок та не зазначено про те, чи визнавалась незаконною бездіяльність органу місцевого самоврядування щодо не прийняття відповідного рішення.
У своїй практиці Європейський суд неодноразово наголошував, що право на доступ до суду, закріплене у п.1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, не є абсолютним: воно може бути піддане допустимим обмеженням, оскільки вимагає за своєю природою державного регулювання. Держави-учасниці користуються у цьому питанні певною свободою розсуду.
Європейський суд з прав людини вказує, що право на доступ до суду має бути ефективним. Реалізуючи п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, постановляє ухвалу, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У разі не усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачу.
Враховуючи викладене вище, вимоги діючого законодавства, суддя приходить до висновку, що позовна заява повинна бути залишена без руху із наданням строку на усунення недоліків протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали судді.
Керуючись ст.ст.175-177,185 ЦПК України, суддя, -
постановив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа – Сватівська міська рада про усунення перешкод та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків на протязі десяти днів з дня отримання копії ухвали.
Роз`яснити, що в разі невиконання вимог, зазначених в ухвалі, позовна заява буде вважатися неподаною і повернута позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.В.Крива