Рішення № 101394436, 25.11.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.11.2021
Номер справи
580/6457/21
Номер документу
101394436
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2021 року справа № 580/6457/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаращенка В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Жашківської міської ради Черкаської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Жашківської міської ради Черкаської області, в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Жашківської міської ради щодо порушення процедури розгляду заяви від 11.04.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,0 га (кадастровий номер: 7120983400:02:001:00823), що розташована за межами населеного пункту на території Кривчунської сільської ради, Жашківського району Черкаської області;

- зобов`язати Жашківську міську раду розглянути заяву від 11.04.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,0 га (кадастровий номер: 7120983400:02:001:00823), що розташована за межами населеного пункту на території Кривчунської сільської ради, Жашківського району Черкаської області;

- зобов`язати Жашківську міську раду надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,0 га (кадастровий номер: 7120983400:02:001:00823), що розташована за межами населеного пункту на території Кривчунської сільської ради , Жашківського району Черкаської області, а після набрання рішення суду законної сили, у строк до 10 днів після проведення чергової сесії Жашківської міської ради, надати до суду звіт про її виконання.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 20.09.2021 з врахуванням вимог ст. 122 КАС України прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач вчинив бездіяльність з розгляду заяви позивача від 11.04.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,0 га (кадастровий номер: 7120983400:02:001:00823), що розташована за межами населеного пункту на території Кривчунської сільської ради, Жашківського району Черкаської області, оскільки у визначений Земельним кодексом України строк не прийняв відповідного рішення.

Відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити в задоволенні позову, оскільки заява позивача від 11.04.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,0 га (кадастровий номер: 7120983400:02:001:00823), що розташована за межами населеного пункту на території Кривчунської сільської ради, Жашківського району Черкаської області - була розглянута на засіданні постійної комісії з питань земельних відносин, містобудування та охорони навколишнього природного середовища Жашківської міської ради, за результатами розгляду заяви прийнято рішення комісією про відмову у її задоволенні, про що листом від 07.05.2021 №01-27/В-30 проінформовано позивача. Таким чином відповідач вважає, що позов не підлягає до задоволення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою від 11.04.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,0 га (кадастровий номер: 7120983400:02:001:00823), що розташована за межами населеного пункту на території Кривчунської сільської ради, Жашківського району Черкаської області.

Відповідач листом від 07.05.2021 №01-27/В-30 повідомив, що вищезазначена заява позивача розглянута на засіданні постійної комісії з питань земельних відносин, містобудування та охорони навколишнього природного середовища Жашківської міської ради, за результатами розгляду заяви прийнято рішення комісією про відмову у її задоволенні.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує, що законом, який регулює земельні правовідносини, є Земельний кодекс України (далі – ЗК України), а також прийняті відповідно до Конституції України та цього Кодексу нормативно-правові акти.

Згідно частин 1, 2 статті 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки, як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель державної чи комунальної власності у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).

Відповідно до п. б ч. 1 ст. 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

Частинами 1, 2 ст. 116 ЗК України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. При цьому, підставою для набуття прав на земельну ділянку є відповідне рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Водночас ухвалення рішення є результатом певної правової процедури, яка йому передує.

Згідно з ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Таким чином, особи, які бажають отримати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою, подають зазначений вище пакет документів.

Однак, у ч. 7 ст. 118 ЗК України наведено два альтернативні варіанти правомірної поведінки органу, у разі звернення до нього особи з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, зокрема, надати дозвіл або надати мотивовану відмову у наданні дозволу.

Із матеріалів справи судом встановлено, що позивачем подано до відповідача заяву від 11.04.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,0 га (кадастровий номер: 7120983400:02:001:00823), що розташована за межами населеного пункту на території Кривчунської сільської ради, Жашківського району Черкаської області.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі – Закон №280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Пунктом 34 ч. 1 ст. 26 Закону №280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Отже, питання щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою, а також про надання дозволу/згоди на поділ земельної ділянки, відповідач має вирішувати за наслідками розгляду відповідного клопотання на пленарному засіданні.

Судом встановлено, що відповідач листом від 07.05.2021 №01-27/В-30 повідомив, що вищезазначена заява позивача розглянута на засіданні постійної комісії з питань земельних відносин, містобудування та охорони навколишнього природного середовища Жашківської міської ради, за результатами розгляду заяви прийнято рішення комісією про відмову у її задоволенні.

Таким чином, у заявлених спірних правовідносинах Жашківською міською радою Черкаської області на сесії протиправно не прийнято жодного рішення за результатами розгляду заяви позивача від 11.04.2021 (вх. №В-30/01-27 від 14.04.2021), оскільки положення ч. 7 ст. 118 ЗК України встановлюють обов`язок розглянути вказане питання у місячний строк на пленарному засіданні та надати дозвіл або вмотивовану відмову.

На підставі вищевикладених обставин суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено, що у спірних правовідносинах він діяв з дотриманням порядку, меж і способу дій, визначених законом, тому суд дійшов висновку, що протиправною є саме бездіяльність відповідача саме щодо неприйняття рішення за заявою позивача від 11.04.2021 (вх. №В-30/01-27 від 14.04.2021) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,0 га (кадастровий номер: 7120983400:02:001:00823), що розташована за межами населеного пункту на території Кривчунської сільської ради, Жашківського району Черкаської області.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності суб`єкта владних повноважень є визнання її протиправною та зобов`язання вчинити певні дії. Тобто дії, які він повинен вчинити за законом.

Абзацом 2 частини 4 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Отже, належним способом захисту прав позивача є зобов`язання відповідача у встановленому законом порядку розглянути на сесії Жашківської міської ради заяву позивача від 11.04.2021 (вх. №В-30/01-27 від 14.04.2021) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,0 га (кадастровий номер: 7120983400:02:001:00823), що розташована за межами населеного пункту на території Кривчунської сільської ради, Жашківського району Черкаської області та відповідно до вимог Земельного кодексу України прийняти обґрунтоване рішення про його надання чи відмову у наданні, однак вимога позивача про зобов`язання відповідача надати йому дозвіл на виготовлення проекту землеустрою є передчасною.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Щодо клопотання позивача встановити строк для подання відповідачем звіту про виконання рішення суду суд урахував.

Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно з ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, зобов`язати надати сторону звіт про виконання рішення суду є правом суду, а не обов`язок. Вимога щодо подачі звіту про виконання судового рішення слугує стимулюючим засобом для його виконання.

Матеріали судової справи не містять жодного доказу того, що відповідач може ухилятися від виконання судового рішення, тому відсутні обґрунтовані підстави для його зобов`язання подати суду такий звіт.

Суд звертає увагу, що останній день строку вирішення спору по суті припадає на 19.11.2021, однак враховуючи, що у період з 08.11.2021 по 23.11.2021 головуючий суддя у справі перебував у відпустці, рішення суду прийнято на наступний за вказаною датою робочий день на підставі ч. 6 ст. 120 Кодексу адміністративного судочинства України згідно вимог якої, якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеним позовним вимогам.

Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 134, 241-246, 255, 263, 295, 370 КАС України суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Жашківської міської ради щодо неприйняття рішення за заявою ОСОБА_1 від 11.04.2021 (вх. №В-30/01-27 від 14.04.2021) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,0 га (кадастровий номер: 7120983400:02:001:00823), що розташована за межами населеного пункту на території Кривчунської сільської ради, Жашківського району Черкаської області.

Зобов`язати Жашківську міську раду (19201, Черкаська обл., м. Жашків, вул.Захисників України, 17, код ЄДРПОУ 36000377) у встановленому законом порядку розглянути на сесії заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 11.04.2021 (вх. №В-30/01-27 від 14.04.2021) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,0 га (кадастровий номер: 7120983400:02:001:00823), що розташована за межами населеного пункту на території Кривчунської сільської ради, Жашківського району Черкаської області та відповідно до вимог Земельного кодексу України прийняти обґрунтоване рішення про його надання чи про відмову в його наданні, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Жашківської міської ради (19201, Черкаська обл., м. Жашків, вул.Захисників України, 17, код ЄДРПОУ 36000377) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у сумі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.

Суддя Валентин ГАРАЩЕНКО