
Справа № 560/12516/21
РІШЕННЯ
іменем України
22 листопада 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.
за участю:секретаря судового засідання Троян О.А. позивача ОСОБА_1 представника позивача Плющ Л.П. представника відповідача Прокопчук В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови незаконною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача в якому просить:
-визнати незаконною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту в) статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пункту 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";
-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту в) статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пункту 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з дати звернення із заявою про призначення пенсії.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в травні 2021 року після досягнення 55-ти річного віку, він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
01.07.2021 року позивач отримав повідомлення про результати розгляду заяви позивача комісією Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
До страхового стажу позивача зараховано такі періоди роботи:
-з 19.09.1984 року по 01.04.2000 року у колгоспі ім. Комінтерна, згодом спілка селян "Мрія", спілка селян власників "Мрія", СВК "Колос", СТОВ "Райдуга";
-з 02.04.2000 року по 11.10.2003 року у СТОВ "Вікторія".
До пільгового стажу роботи зараховано період з 19.09.1984 року по 21.05.1985 року, відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відмовлено в зарахуванні до пільгового стажу такі періоди роботи:
-з 22.05.1985 року по 11.05.1987 року, оскільки відсутні відомості про роботу;
-з 12.05.1987 року по 11.10.2003 року, оскільки робота на посаді тракториста не підтверджується первинними документами;
-з 01.02.1999 року по 28.02.1999 року, з 01.04.1999 року по 30.04.1999 року, з 01.02.2003 року по 28.02.2003 року, з 01.07.2003 року по 11.10.2003 року, оскільки відсутнє нарахування заробітної плати.
На запит адвоката позивач отримав лист від 30.08.2021 року, яким його повідомлено про те, що рішеннями від 28.05.2021 року та 05.08.2021 року йому відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах в зв`язку із відсутністю необхідного пільгового стажу роботи.
Самі рішення на які посилається відповідач у повідомленні, позивач не отримав.
Відповідь в листі від 30.08.2021 року відрізняється за змістом від повідомлення, оскільки там не визнається стаж роботи за уточнюючими довідками, наданими позивачем відповідачу, а саме:
-довідка від 21.05.2021 року № 10, видана ТОВ "Лотівка Еліт" за період роботи з 03.04.2007 року по 20.01.2009 року;
-довідка від 28.01.2021 року № 2, видану ТОВ "Серединецьке", за періоди роботи з 22.01.2009 року по 07.12.2010 року, з 12.05.2011 року по 06.12.2011 року, з 04.06.2013 року по 23.01.2014 року, з 29.04.2014 року по 19.11.2014 року, з 10.03.2015 року по 01.02.2016 року, з 11.05.2016 року по 06.12.2016 року, з 25.04.2017 року по 23.01.2018 року, з 04.05.2018 року по 08.11.2018 року, оскільки довідки не відповідають зразку згідно із додатком № 5 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Згідно із підрахунками відповідача, страховий стаж позивача становить 32 роки 2 місяці 7 днів, пільговий стаж роботи, необхідний для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відсутній.
Позивач не погоджується з такими рішеннями відповідача, так як має достатньо стажу роботи який дає йому право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, який підтверджується відповідними документами, тому звернувся в суд з даним позовом за захистом своїх прав.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.09.2021року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі з повідомленням (викликом) сторін.
Позивач, представник позивача позовні вимоги підтримали повністю, представник позивача надала суду пояснення за змістом позовної заяви.
Представник відповідача позовні вимоги не визнала повністю та надала суду пояснення за змістом відзиву на позовну заяву.
Обгрунтовуючи заперечення позову, представник відповідача вказала, що на призначення пенсії за віком на пільгових умовах мають право чоловіки які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, після досягнення 55 років, за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
Обов`язковими умовами для встановлення пільгового характеру роботи є не тільки встановлення факту роботи особи трактористом, а також встановлення безпосередньої зайнятості її у виробництві сільськогосподарської продукції.
У тих випадках коли у трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, встановлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
21.05.2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", при цьому документів, уточнюючих пільговий стаж роботи позивач разом із заявою не надав.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 28.05.2021 року № 222650003428, позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки у нього відсутній пільговий стаж, визначений пунктом 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Крім того в травні 2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою про підтвердження стажу роботи на посаді тракториста.
Комісія при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області розглянула заяву позивача про підтвердження стажу роботи за період з 19.09.1984 року по 01.04.2000 року у колгоспі ім. Комінтерна, згодом спілка селян "Мрія", спілка селян власників "Мрія", СВК "Колос", СТОВ "Райдуга", яке згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ліквідоване в зв`язку із визнанням його банкрутом, та з 02.04.2000 року по 11.10.2003 року у СТОВ "Вікторія", яке згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ліквідоване в зв`язку із визнанням його банкрутом.
Комісія при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області рішенням від 24.06.2021 року № 5 зарахувала до пільгового стажу позивача період роботи трактористом з 19.04.1984 року по 21.05.1985 року у колгоспі ім. Комінтерна, згодом спілка селян "Мрія", спілка селян власників "Мрія", СВК "Колос", СТОВ "Райдуга".
Комісія відмовила в зарахуванні до пільгового стажу такі періоди роботи:
-з 22.05.1985 року по 11.05.1987 року, оскільки відсутні відомості про роботу;
-з 12.05.1987 року по 11.10.2003 року, оскільки робота на посаді тракториста не підтверджується первинними документами, в тому числі з 01.02.1999 року по 28.02.1999 року, з 01.04.1999 року по 30.04.1999 року, з 01.02.2003 року по 28.02.2003 року, з 01.07.2003 року по 11.10.2003 року, оскільки відсутнє нарахування заробітної плати.
30.07.2021 року позивач повторно звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 05.08.2021 року № 222650003428 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки у позивача відсутній необхідний пільговий стаж.
Також при прийняті рішення не були враховані довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, а саме:
-від 21.05.2021 року № 10, видану ТОВ "Лотівка Еліт" за період роботи з 03.04.2007 року по 20.01.2009 року;
-28.01.2021 року № 2, видану ТОВ "Серединецьке", за періоди роботи з 22.01.2009 року по 07.12.2010 року, з 12.05.2011 року по 06.12.2011 року, з 04.06.2013 року по 23.01.2014 року, з 29.04.2014 року по 19.11.2014 року, з 10.03.2015 року по 01.02.2016 року, з 11.05.2016 року по 06.12.2016 року, з 25.04.2017 року по 23.01.2018 року, з 04.05.2018 року по 08.11.2018 року, оскільки довідки не відповідають зразку згідно із додатком № 5 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Виходячи із викладеного, відповідач вважає, що позивач не надав документів, які б підтвердили відповідний стаж його роботи на посаді тракториста на виробництві сільськогосподарської продукції.
За наявними документами та індивідуальними відомостями про застраховану особу, що містяться в системі персоніфікованого обліку, страховий стаж позивача становить 32 роки 2 місяці 7 днів, пільговий стаж роботи на посаді тракториста-5 місяців 28 днів.
Розмір пільгового стажу недостатній для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Можливість зарахування спеціального (пільгового) трудового стажу на підставі показання свідків, чинним законодавством не передбачено.
Показаннями свідків підтверджується загальний трудовий стаж за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливості їх отримання у зв`язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями.
Враховуючи викладене, представник відповідача вважає, що позов задоволенню не підлягає.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представників сторін, дослідивши матеріали справи вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні судом встановлено, що 21.05.2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою за № 1463 про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Позивач разом із заявою не надав документи, які уточнюють пільговий стаж роботи, що підтверджується розпискою-повідомленням, доданої до заяви та наявної у матеріалах пенсійної справи.
Також 21 травня 2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою про підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, на посаді тракториста за період з 19.09.1984 року по 01.04.2000 року в колгоспі ім. Комінтерна, згодом спілка селян "Мрія", спілка селян власників "Мрія", СВК "Колос", СТОВ "Райдуга", яке згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ліквідоване в зв`язку із визнанням його банкрутом, та з 02.04.2000 року по 11.10.2003 року у СТОВ "Вікторія", яке згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ліквідоване в зв`язку із визнанням його банкрутом.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 28.05.2021 року № 222650003428, позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за його заявою від 21 травня 2021 року за № 1463, оскільки у нього відсутній пільговий стаж, визначений пунктом 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
За результатами розгляду заяви позивача від 21 травня 2021 року, про підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, а саме: про підтвердження стажу роботи на посаді тракториста за період з 19.09.1984 року по 01.04.2000 року у колгоспі ім. Комінтерна, згодом спілка селян "Мрія", спілка селян власників "Мрія", СВК "Колос", СТОВ "Райдуга", яке згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ліквідоване в зв`язку із визнанням його банкрутом, та з 02.04.2000 року по 11.10.2003 року у СТОВ "Вікторія", яке згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ліквідоване в зв`язку із визнанням його банкрутом, Комісія з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, рішенням від 24.06.2021 року № 5 зарахувала до пільгового стажу позивача період роботи трактористом з 19.09.1984 року по 21.05.1985 року у колгоспі ім. Комінтерна, згодом спілка селян "Мрія", спілка селян власників "Мрія", СВК "Колос", СТОВ "Райдуга", яке згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ліквідоване в зв`язку із визнанням його банкрутом.
Комісія відмовила в зарахуванні до пільгового стажу такі періоди роботи:
-з 22.05.1985 року по 11.05.1987 року, оскільки відсутні відомості про роботу;
-з 12.05.1987 року по 11.10.2003 року, оскільки робота на посаді тракториста не підтверджується первинними документами, в тому числі з 01.02.1999 року по 28.02.1999 року, з 01.04.1999 року по 30.04.1999 року, з 01.02.2003 року по 28.02.2003 року, з 01.07.2003 року по 11.10.2003 року, оскільки відсутнє нарахування заробітної плати.
30.07.2021 року позивач повторно звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах, та крім інших документів додав до заяви довідки, уточнюючі довідки підприємств, які подаються для підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, а саме:
-від 21.05.2021 року № 10, видану ТОВ "Лотівка Еліт" за період роботи з 03.04.2007 року по 20.01.2009 року;
-від 28.01.2021 року № 2, видану ТОВ "Серединецьке", за періоди роботи з 22.01.2009 року по 07.12.2010 року, з 12.05.2011 року по 06.12.2011 року, з 04.06.2013 року по 23.01.2014 року, з 29.04.2014 року по 19.11.2014 року, з 10.03.2015 року по 01.02.2016 року, з 11.05.2016 року по 06.12.2016 року, з 25.04.2017 року по 23.01.2018 року, з 04.05.2018 року по 08.11.2018 року, оскільки довідки не відповідають зразку згідно із додатком № 5 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 05.08.2021 року № 222650003428 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за його заявою від 30.07.2021 року, оскільки у позивача відсутній необхідний пільговий стаж.
При прийняті рішення пенсійним органом не були враховані довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, а саме:
-від 21.05.2021 року № 10, видану ТОВ "Лотівка Еліт" за період роботи з 03.04.2007 року по 20.01.2009 року;
-від 28.01.2021 року № 2, видану ТОВ "Серединецьке", за періоди роботи з 22.01.2009 року по 07.12.2010 року, з 12.05.2011 року по 06.12.2011 року, з 04.06.2013 року по 23.01.2014 року, з 29.04.2014 року по 19.11.2014 року, з 10.03.2015 року по 01.02.2016 року, з 11.05.2016 року по 06.12.2016 року, з 25.04.2017 року по 23.01.2018 року, з 04.05.2018 року по 08.11.2018 року, оскільки довідки не відповідають зразку згідно із додатком № 5 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
За наявними документами та індивідуальними відомостями про застраховану особу, що містяться в системі персоніфікованого обліку, страховий стаж позивача становить 32 роки 2 місяці 7 днів, пільговий стаж роботи на посаді тракториста становить 8 місяців 2 дні.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом від 01.07.2021 року № 2200-0304-8/3418, повідомило позивача про рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 24.06.2021 року № 5 за результатами розгляду заяви позивача від 21.05.2021 року.
Із змісту такого повідомлення встановлено, що Комісія з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, розглянувши заяву ОСОБА_1 про підтвердження стажу роботи, а саме:
-з 19.09.1984 року по 01.04.2000 року у колгоспі ім. Комінтерна, згодом спілка селян "Мрія", спілка селян власників "Мрія", СВК "Колос", СТОВ "Райдуга", яке згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ліквідоване в зв`язку із визнанням його банкрутом;
-з 02.04.2000 року по 11.10.2003 року у СТОВ "Вікторія", яке згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ліквідоване в зв`язку із визнанням його банкрутом, прийняла рішення яким зарахувала до пільгового стажу період роботи з 19.04.1984 року по 21.05.1985 року, відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Комісія відмовила в зарахуванні до пільгового стажу такі періоди роботи:
-з 22.05.1985 року по 11.05.1987 року, оскільки відсутні відомості про роботу;
-з 12.05.1987 року по 11.10.2003 року, оскільки робота на посаді тракториста не підтверджується первинними документами, в тому числі з 01.02.1999 року по 28.02.1999 року, з 01.04.1999 року по 30.04.1999 року, з 01.02.2003 року по 28.02.2003 року, з 01.07.2003 року по 11.10.2003 року, оскільки відсутнє нарахування заробітної плати.
Про прийняті рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 28.05.2021 року № 222650003428, та Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 05.08.2021 року № 222650003428 за результатами розгляду заяв позивача про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах від 21.05.2021 року та 30.07.2021 року, про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача листом від 30.08.2021 року № 2200-0304-8/44192.
Зокрема із змісту листа додатково вбачається, що при прийняті рішення від 05.08.2021 року № 222650003428, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області не були враховані довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, а саме:
-від 21.05.2021 року № 10, видану ТОВ "Лотівка Еліт" за період роботи з 03.04.2007 року по 20.01.2009 року;
-від 28.01.2021 року № 2, видану ТОВ "Серединецьке", за періоди роботи з 22.01.2009 року по 07.12.2010 року, з 12.05.2011 року по 06.12.2011 року, з 04.06.2013 року по 23.01.2014 року, з 29.04.2014 року по 19.11.2014 року, з 10.03.2015 року по 01.02.2016 року, з 11.05.2016 року по 06.12.2016 року, з 25.04.2017 року по 23.01.2018 року, з 04.05.2018 року по 08.11.2018 року, оскільки довідки не відповідають зразку згідно із додатком № 5 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Позивач, вважаючи, що йому протиправно відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, звернувся до суду для захисту своїх прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачено Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Вказаний Закон набрав чинності з 1 січня 2004 року.
Відповідно до пункту 1) частини 1 статті 8 Закону №1058-IV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Згідно із пунктом 1) частини 1 статті 9 Закону №1058-IV, відповідно до цього Закону в солідарній системі призначається така пенсійна виплата як пенсія за віком.
Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян регулюється розділом XIV-1 Закону №1058-IV.
Відповідно до частини 1, пункту 3 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
На пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
Частинами 1, 2 статті 44 Закону №1058-IV встановлено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Призначення пенсії за віком здійснюється автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган Пенсійного фонду інформує застраховану особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду, про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності). Документи про страховий стаж можуть бути подані до територіального органу Пенсійного фонду або через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду.
Відповідно до пункту 12 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121, Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", правління Пенсійного фонду України постановою від 25.11.2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затвердило "Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі Порядок № 22-1).
Пунктом 2.1 розділу II встановлено перелік документів, необхідних для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, які додаються до заяви про призначення пенсії.
Згідно із пунктами 3.2, 3.3 розділу III Порядку № 22-1, у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії посадова особа підприємства, установи, організації оформляє всі необхідні документи і направляє їх до органу, що призначає пенсію, за місцезнаходженням підприємства, установи, організації або передає документи працівнику для їх подачі до органу, що призначає пенсію, самостійно. У необхідних випадках посадова особа підприємства, установи, організації надає працівнику допомогу щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії. У разі якщо підготовлено не всі необхідні для призначення пенсії документи, до органу, що призначає пенсію, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково у строки, передбачені пунктом 1.9 розділу І цього Порядку.
Орган, що призначає пенсію, надає:
-роз`яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій;
-у разі необхідності - бланки документів;
-допомогу особам щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії.
Згідно із пунктом 1.9 розділу I Порядку № 22-1, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Частиною 1 статті 24 Закону №1058-IV, надається визначення правового терміну страховий стаж, а саме: страховий стаж, це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до частини 2 статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку-на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Частиною 4 статті 24 Закону № 1058-IV, передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України №1058-IV, цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
До 01 січня 2004 року страховий стаж працівників обраховувався відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII від 05.11.1991 року, який набрав чинності 01.01.1992 року на підставі постанови ВР України від 6 грудня 1991 року № 1788-XII (далі Закон № 1788-XII).
Пунктом в) частини 1 статті 13 Закону № 1788-XII, передбачено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства,-чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
Відповідно до частини 1 статті 56 цього Закону, до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Згідно із статтею 62 Закону № 1788-XII, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", Кабінет Міністрів України постановою від 12.08.1993 року № 637 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", затвердив "Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" (далі Порядок № 637).
Згідно із пунктами 1, 2 Порядку № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 3 вказаного Порядку, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно із пунктом 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.
У разі відсутності правонаступника, підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Аналіз змісту наведених норм права Закону № 1058-IV, Закону № 1788-XII, Порядку № 637 дає право суду зробити висновок про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.
Необхідність підтвердження трудового стажу на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також документів виданих архівними установами виникає та можливе лише у випадку відсутності трудової книжки або відсутності в ній відповідних записів.
За відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установленого для окремих категорій працівників, для підтвердження стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, пенсійним органом приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників, у разі відсутності підприємств, установ, організацій або їх правонаступників, підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Відповідно до пункту 20 "Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 року № 637 (із змінами), пункту 12 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 року № 121 (із змінами), правління Пенсійного фонду України постановою від 10.11.2006 року № 18-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за № 1231/13105 затвердив "Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії" (далі Порядок № 18-1).
Згідно із пунктами 1, 2 Порядку № 18-1, він визначає процедуру підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлену для окремої категорії працівників, у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника.
Дія цього Порядку поширюється на осіб, які працювали на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Пунктами 3, 4 Порядку № 18-1 передбачено, що підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років та періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії.
Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов`язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники профспілок та організацій Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об`єднань профспілок на національному рівні та регіональних організацій роботодавців та їх об`єднань.
Згідно із пунктами 6, 7, 9, 10 Порядку № 18-1, основним завданням Комісії є розгляд заяв про підтвердження стажу роботи та прийняття за результатами їх розгляду рішень про підтвердження (відмову в підтвердженні) стажу роботи.
Для виконання покладених на Комісію завдань їй надається право:
-заслуховувати на своєму засіданні особу, яка подала заяву про підтвердження стажу роботи, або її законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально;
-запрошувати на засідання як консультантів та експертів фахівців центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій;
-отримувати від заінтересованих органів інформацію, необхідну для підтвердження стажу роботи, у встановленому порядку;
-інформувати територіальні органи Пенсійного фонду України з питань, що входять до компетенції Комісії.
Комісії повідомляють заявника про час, дату та місце розгляду заяви про підтвердження стажу роботи та розглядають її не пізніше двох місяців з дня звернення за підтвердженням стажу роботи.
Рішення про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи (додаток 1) приймається більшістю голосів членів Комісії, присутніх на засіданні, підписується головою Комісії або його заступником та набуває чинності з дня його прийняття.
Відповідно до пунктів 12, 13, 14 Порядку № 18-1, територіальні органи Пенсійного фонду України надають заявникам допомогу у зборі необхідних документів та отриманні через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, витягу з Єдиного державного реєстру в електронній формі для підтвердження стажу роботи.
Заява про підтвердження стажу роботи разом з документами, визначеними у пункті 11, абзаці дев`ятому пункту 12 цього Порядку, протягом п`яти робочих днів передаються на розгляд Комісії.
Комісії розглядають заяви про підтвердження стажу роботи, на бажання заявника, у його присутності або в присутності його законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п`яти робочих днів з дня його прийняття повідомляють заявника про прийняте рішення.
Таким чином, у разі якщо в трудовій книжці позивача, який звернувся із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установленого для окремих категорій працівників, за заявою позивача, або його довіреної особи проводиться засідання Комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, утвореної при головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Про проведення засідання Комісії позивач повинен бути повідомлений, так як він має право взяти участь у її засіданні.
Комісія наділена певними повноваженнями, достатніми для того щоб забезпечити наявність при розгляді заяви позивача всіх документів, підтверджуючих право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, або відсутності такого права та прийняти обгрунтоване рішення відповідно до вимог чинного законодавства.
Як вбачається із змісту пункту в) частини 1 статті 13 Закону № 1788-XII та пункту 3 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV, підстави для призначення пенсії за віком на пільгових умовах особі, яка працювала трактористом-машиністом фактично однакові і основною умовою для її призначення є встановлення факту того, що особа яка звернулася за отриманням такої пенсії, працюючи трактористом-машиністом була безпосередньо зайнята у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства.
Оскільки позивачу 24 лютого 2021 року виповнилося 55 років, 21.05.2021 року він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту 3 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 28.05.2021 року № 222650003428, позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки у нього відсутній пільговий стаж, визначений пунктом 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Також 21 травня 2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, на посаді тракториста за період з 19.09.1984 року по 01.04.2000 року в колгоспі ім. Комінтерна, згодом спілка селян "Мрія", спілка селян власників "Мрія", СВК "Колос", СТОВ "Райдуга", яке згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ліквідоване в зв`язку із визнанням його банкрутом, та з 02.04.2000 року по 11.10.2003 року у СТОВ "Вікторія", яке згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ліквідоване в зв`язку із визнанням його банкрутом.
Комісія з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області за результатами розгляду заяви позивача від 21.05.2021 року прийняла рішення від 24.06.2021 року № 5.
Таким рішенням до пільгового стажу позивача зараховано тільки період його роботи з 19.04.1984 року по 21.05.1985 року у колгоспі ім. Комінтерна, згодом спілка селян "Мрія", спілка селян власників "Мрія", СВК "Колос", СТОВ "Райдуга" відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
За результатами розгляду заяви позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 30.07.2021 року, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 05.08.2021 року № 222650003428, позивачу також відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки у нього відсутній пільговий стаж, визначений пунктом 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до розрахунку розміру страхового стажу позивача, проведеного пенсійним органом за результатами розгляду його заяв про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, пільговий страховий стаж роботи станом на дату звернення із заявою про призначення пенсії, становить 8 місяців 2 дні.
За відсутності у трудовій книжці записів про відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, позивач повинен був разом із заявою надати відповідні уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Як встановлено в судовому засіданні при зверненні позивача із заявою вперше, тобто 21 травня 2021 року, ним не були надані разом із заявою уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У разі відсутності правонаступника, підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється Комісією з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Вказана Комісія при розгляді заяви позивача зобов`язана була за відсутності в трудовій книжці необхідних записів або неправильних чи неточних записів про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу використати свої права, встановлені Порядком № 18-1 та прийняти крім наявних даних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи, або витребувати їх у підприємств за їх відсутності у архівних установах.
Про дату, час і місце проведення засідання комісії позивач не повідомлявся, в зв`язку із чим проведення засідання відбулося за його відсутності або відсутності його представника, що призвело до порушення права позивача бути особисто присутнім на засіданні комісії, можливості надати відповідні пояснення, додаткові документи для підтвердження свого стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, отримати допомогу у отриманні відповідних документів необхідних для прийняття рішення на його користь.
Рішення комісії в частині відмови в зарахуванні до пільгового стажу періодів роботи позивача не обгрунтовані, у них відсутні посилання на докази на підставі яких комісія прийшла до відповідних висновків та які стали підставою для прийняття такого рішення.
Так як рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії при головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 24.06.2021 року № 5 не відповідає вимогам чинного законодавства, суд вважає, що таке рішення необхідно визнати протиправним та скасувати в частині щодо відмови про зарахування до пільгового стажу певних періодів роботи позивача.
Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Як роз`яснив Верховний Суд України у пункті 3 постанови Пленуму № 14 від 18 грудня 2009 року "Про судове рішення", вихід за межі позовних вимог це вирішення незаявленої вимоги, задоволення вимоги позивача у більшому розмірі, ніж було заявлено.
Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. З цього випливає, що вихід за межі позовних вимог можливий за наступних умов:
-лише у справах за позовами до суб`єктів владних повноважень, оскільки лише в цьому випадку відбувається захист прав та інтересів позивача;
-повний захист прав позивач неможливий у спосіб, про який просить позивач. Повнота захисту полягає в ефективності відновлення його прав;
-вихід за межі позовних вимог повинен бути пов`язаний із захистом саме тих прав, щодо яких подана позовна заява.
Суд вважає, що для повного забезпечення захисту прав та інтересів позивача необхідно вийти за межі позовних вимог та вирішити питання про зарахування до його страхового стажу періодів роботи, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, враховуючи таке.
Згідно із змістом трудової книжки колгоспника НОМЕР_1 від 20 березня 1985 року, та її продовження від 06.12.2016 року у ній зроблені такі записи про трудову діяльність позивача:
-з 19.09.1984 року по 21.05.1985 року-прийнятий на роботу трактористом в тракторну бригаду № 4 (рішення правління колгоспу, протокол № 4 від 19.09.1984 року); 21.05.2021 року звільнений з роботи в зв`язку із призовом до Радянської армії;
-з 12.05.1987 року по 01.04.2000 року, прийнятий на роботу трактористом, рішення правління колгоспу, протокол № 11 від 12.07.1987 року;
-з 02.04.2000 року по 11.10.2003 року, прийнятий на посаду механізатором у СТОВ "Вікторія" по переводу із СВК "Колос";
-з 12.04.2006 року по 26.06.2006 року, прийнятий на роботу трактористом у ТОВ Лотівка Еліт";
-з 27.06.2006 року по 15.01.2007 року, прийнятий на роботу комбайнером у ТОВ "Серединецьке" по переводу із ТОВ Лотівка Еліт";
-з 03.04.2007 року по 21.01.2009 року, прийнятий на роботу трактористом у ТОВ "Левада-2003";
-з 22.01.2009 року по 07.12.2010 року, прийнятий на роботу трактористом-машиністом у ТОВ "Серединецьке" по переводу із ТОВ "Левада-2003";
-з 12.05.2011 року по 06.12.2011 року, прийнятий на роботу трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва у ТОВ "Серединецьке";
-з 04.06.2013 року по 23.01.2014 року, прийнятий на роботу трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва у ТОВ Лотівка Еліт";
-з 29.04.2014 року по 19.11.2014 року, прийнятий на роботу трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва у ТОВ "Серединецьке";
-з 10.03.2015 року по 01.02.2016 року, прийнятий на роботу трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва у ТОВ "Серединецьке";
-з11.05.2016 року по 06.12.2016 року,прийнятий на роботу трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва у ТОВ "Серединецьке";
-з 25.04.2017 року по 23.01.2018 року, прийнятий на роботу трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва у ТОВ "Серединецьке";
-з 04.05.2018 року по 08.11.2018 року, прийнятий на роботу трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва у ТОВ "Серединецьке".
Підприємства в яких працював позивач, а саме: колгосп ім. Комінтерна, в подальшому реорганізований в спілку селян "Мрія", спілку селян власників "Мрія", СВК "Колос", СТОВ "Райдуга", СТОВ "Вікторія", ТОВ Лотівка Еліт", ТОВ "Левада-2003", ТОВ "Серединецьке", відносяться до підприємств, основним видом діяльності яких є виробництво сільськогосподарської продукції і робота на посаді тракториста в таких підприємствах свідчить про те, що позивач за таких обставин був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції.
Інструкцією "Про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях", затвердженою постановою Держкомпраці СРСР № 162 від 20.06.1974 року в редакції постанови від 2 серпня 1985 року № 252, передбачено внесення у трудову книжку відомостей про працівника, а саме: прізвища ім`я, по батькові, дати народження, освіти, професії, спеціальності, а також відомості про роботу: прийом на роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення.
Інструкцією "Про порядок ведення трудових книжок працівників", затвердженою наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України № 58 від 29.07.1993 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року за № 110, також передбачено, що до трудової книжки вносяться відомості про працівника: прізвище, ім`я та по батькові, дата народження, відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення.
Разом з тим чинним законодавством України, яким регулюється питання пенсійного забезпечення громадян, не передбачено будь-яких правових підстав для того щоб не враховувати до страхового стажу працівника періоди його роботи, зазначені у трудовій книжці в зв`язку із певними недоліками у вчиненні записів щодо відомостей про роботу, зокрема про періоди роботи працівника які надають йому право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах .
Відповідач при обрахуванні страхового стажу не вчинив всіх належних дій щодо підтвердження або не підтвердження страхового стажу позивача згідно записів у трудовій книжці, які передбачені Порядком № 637.
На особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці. Працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення та неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки з вини адміністрації підприємства.
Отже, суд вважає, що певні недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для не врахування відповідного періоду роботи при проведенні обрахунку стажу при призначенні пенсії, (аналогічна правова позиція зазначена у пункті 29 постанови Верховного Суду від 24 травня 2018 року по справі № 490/12392/16-а).
Суд зазначає, що працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист.
Така позиція суду узгоджується із висновками Верховного Суду в постанові від 21.02.2018 року у справі №687/975/17, відповідно до яких, на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці.
При зверненні до відповідача із заявами від 21.05.2021 року та від 30.07.2021 року про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах, позивач надав такі документи, а саме:
-довідку уточнюючу характер роботи від 28.01.2021 року № 2, видану ТОВ "Серединецьке", згідно якої він працював на посаді тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва і безпосередньо був зайнятий на вирощуванні сільськогосподарської продукції на протязі повного робочого дня в польовий період у вказані у довідці періоди;
-довідки про роботу у колгоспі ім. Комінтерна з 1984 року по 2000 рік від 14.05.2021 року № 01-13/413, про роботу в СТОВ "Вікторія" з 2000 року по 2003 рік від 03.02.2013 року № 01-03/105, видані районним трудовим архівом Шепетівської районної ради Хмельницької області;
-архівні витяги із протоколів зборів колгоспників колгоспу ім. Комінтерна від 28 грудня 1984 року № 4, № Т-23/04-06/1, від 19 вересня 1984 року № 17, № Т-23/04-06, від 12 липня 1987 року № 11, № Т-23/04-06/2, зборів учасників СВК "Колос" від 28 березня 2000 року № 2, № Т-23/04-06/3, видані архівним відділом Шепетівської РДА Хмельницької області 08.02.2021 року;
-архівні витяги копій наказів по СТОВ "Вікторія", ТОВ "Левада-2003", виданих районним трудовим архівом Шепетівської районної ради Хмельницької області 03.02.201 року;
-довідку районного трудового архіву Шепетівської районної ради Хмельницької області № 225 від 26.04.2017 року, про реорганізацію колгоспу ім. Комінтерна в спілку селян "Мрія", СГК "Колос", ТОВ "Райдуга";
-довідку про роботу у ТОВ "Лотівка Еліт" з 03.04.2007 року по 21.01.2009 року трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва і був безпосередньо зайнятий на виробництві сільськогосподарської продукції на протязі повного польового періоду в рослинництві, видану ТОВ "Лотівка Еліт" 21 травня 2021 року за № 10.
До суду позивачем була надана довідка трудового архіву Шепетівської міської ради від 13.10.2021 року № 03-04/891 про те, що розрахункові відомості по оплаті праці колгоспників колгоспу ім. Комінтерна за листопад, грудень 1984 року, жовтень, листопад 1985 року, листопад, грудень 1987 року, листопад, грудень 1988 року, січень, грудень 1989 року на зберігання до архіву не передавалися.
За таких обставин суд приходить до висновку, що відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у зарахуванні позивачу до його страхового стажу періодів роботи на посаді тракториста-машиніста, записи про які наведені у трудовій книжці та які надають позивачу право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах є протиправною, тому необхідно зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати такі періоди роботи до його страхового стажу.
Суд при вирішенні спору не бере до уваги пояснення відповідача щодо того, що довідки уточнюючі характер роботи надані позивачем для підтвердження пільгового стажу роботи не відповідають формі довідки, встановленої додатком № 5 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, оскільки невідповідність довідки за формою, у разі наявності належного змісту таких довідок на користь позивача, не може бути достатньою підставою для відмови у врахуванні таких довідок при обрахуванні пільгового стажу роботи.
Відповідно до статті 38 Закону України від 10.02.1998 року № 103/98-ВР "Про професійну (професійно-технічну) освіту", час навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти зараховується до трудового стажу здобувача освіти, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.
Позивач з 1 вересня 1981 року по 19 липня 1984 року, проходив навчання у Грицівському середньому ПТУ № 8 Хмельницької області за професією тракторист-машиніст широкого профілю та по закінченню навчання йому присвоєно кваліфікацію тракториста-машиніста, що підтверджується копією диплому НОМЕР_2 від 19 липня 1984 року.
Так як рішенням Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 24.06.2021 року № 5, до пільгового стажу позивача який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зараховано період роботи трактористом з 19.09.1984 року по 21.05.1985 року у колгоспі ім. Комінтерна, і перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців, суд вважає за необхідне зарахувати період навчання до стажу який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до довідки Шепетівського територіального центру комплектування та соціальної підтримки Хмельницької області від 23.01.2021 року № 14, позивач з 21.05.1985 року по 18.06.1987 року проходив строкову військову службу.
З 01 січня 2006 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо зарахування до стажу роботи, який дає право на пенсію на пільгових умовах, часу проходження строкової військової служби", згідно з яким час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-12 або до введення в дію Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-15. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах.
Оскільки позивач на момент призову на строкову військову службу працював за професією, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах, період проходження ним строкової військової служби також необхідно зарахувати до стажу який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.
Тобто в даній ситуації за умови підтвердження трудового стажу, позивач як громадянин України, наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних (надуманих) підстав.
Такого висновку дійшов Верховний Суд, зокрема, у таких постановах-від 28 серпня 2018 року у справі № 175/4336/16-а, від 25 вересня 2018 року у справі № 242/65/17, від 27 лютого 2019 року у справі №423/3544/16-а та від 31 січня 2019 року у справі №233/1181/17.
Із врахуванням страхового стажу який зараховується позивачу за рішенням суду та страхового стажу який обрахований відповідачем при розгляді заяви позивача про призначення пенсії, страховий стаж позивача який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах в цілому становить більше 20 років, що в свою чергу надає йому право на призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах із врахуванням його віку на дату звернення із заявою про призначення пенсії та наявності достатнього загального страхового стажу.
Відповідно до частини 1 статті 45 Закону №1058-IV, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
В зв`язку із тим, що позивач звернувся повторно до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії 30.07.2021 року, суд приходить до висновку, що необхідно зобов`язати відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах цією датою, оскільки саме 30.07.2021 року був наданий більш повний пакет документів для підтвердження права позивача на призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах.
Підсумовуючи викладене, аналізуючи все в сукупності, суд вважає, що позов обгрунтований, повністю доведений дослідженими в судовому засіданні належними доказами, тому підлягає задоволенню.
Згідно із частиною 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови незаконною та зобов`язання вчинити дії, задовольнити.
Визнати протиправним рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 24 червня 2021 року № 5 "Про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи" в частині, яким ОСОБА_1 відмовлено у зарахуванні до пільгового стажу таких періодів його роботи:
-з 22.05.1985 року по 11.05.1987 року, оскільки відсутні відомості про роботу;
-з 12.05.1987 року по 11.10.2003 року, оскільки робота на посаді тракториста не підтверджується первинними документами;
-з 01.02.1999 року по 28.02.1999 року з 01.04.1999 року по 30.04.1999 року, з 01.02.2003 року по 28.02.2003 року, з 01.07.2003 року 11.10.2003 року, оскільки відсутнє нарахування заробітної плати.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах такі періоди роботи:
-з 01 вересня 1981 року по 19 липня 1984 року-період навчання у Грицівському середньому ПТУ № 8 Хмельницької області за професією тракторист-машиніст широкого профілю;
-з 21.05.1985 року по 18.06.1987 року-період проходження строкової військової служби;
-з 12.05.1987 року по 01.04.2000 року;
-з 02.04.2000 року по 11.10.2003 року;
-з 12.04.2006 року по 26.06.2006 року;
-з 27.06.2006 року по 15.01.2007 року;
-з 03.04.2007 року по 21.01.2009 року;
-з 22.01.2009 року по 07.12.2010 року;
-з 12.05.2011 року по 06.12.2011 року;
-з 04.06.2013 року по 23.01.2014 року;
-з 29.04.2014 року по 19.11.2014 року;
-з 10.03.2015 року по 01.02.2016 року;
-з11.05.2016 року по 06.12.2016 року;
-з 25.04.2017 року по 23.01.2018 року;
-з 04.05.2018 року по 08.11.2018 року.
Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 05.08.2021 року № 222650003428, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" згідно заяви від 30.07.2021 року, у зв`язку із відсутністю необхідного пільгового страхового стажу роботи на посаді тракториста-машиніста -20 років.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", із 30.07.2021 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 908 грн., (дев`ятсот вісім гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 26 листопада 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя В.К. Блонський