Рішення № 101393609, 26.11.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.11.2021
Номер справи
480/4810/21
Номер документу
101393609
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 листопада 2021 р. Справа № 480/4810/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просив:

- визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення відсоткового відношення при перерахунку пенсії позивача;

- зобов`язати відповідача з 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії із застосуванням 90 відсотків від суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії та враховувати вказане відсоткове відношення при чергових перерахунках пенсії.

Свої вимоги мотивував тим, що дії відповідача щодо зменшення відсоткового відношення при перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років в розмірі 90 відсотків від суми усіх складових заробітної плати, визначених у довідці прокуратури Сумської області від 12.03.2020 №18-392вих.20, до 60 відсотків від суми місячної заробітної плати суперечать вимогам ст.ст.19, 22, 58 Конституції України, ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії, і є протиправними.

Ухвалою суду від 14.06.2021 вказану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалу про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі отримано представником відповідача 29.06.2021, про що свідчить підпис штамп вхідної кореспонденції ГУ ПФУ в Сумській області на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.17), однак, відзиву на позовну заяву до суду у встановленій в ухвалі строк надано не було.

Частиною другою статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

При цьому, ухвалами суду від 30.07.2021 та 05.10.2021 у відповідача витребовувалися додаткові докази у справі, що на виконання вимог суду відповідачем були надані.

Відтак, вбачається можливим розглянути справу за наявними матеріалами у справі.

Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України. У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив (ч.3 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що позивач працював в органах прокуратури України, у зв`язку з чим набув право на пенсію за вислугу років. Так, з жовтня 2001 року відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії) позивачу було призначено пенсію за вислугою років у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, що вбачається з копії розпорядження про призначення пенсії (а.с.35).

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. N 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" було підвищено схеми посадових окладів працюючих працівників органів прокуратури.

На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України та на підставі рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7(ІІ)2019 прокуратурою Сумської області позивачу видано довідку від 16.03.2020 №18-392вих.20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії.

Як вбачається з позову, позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Сумської області від 16.03.2020 №18-392вих.20, однак, рішенням ГУ ПФУ в Сумській області від 16.09.2020 №162066 відмовило позивачу у здійсненні перерахунку пенсії.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 14.01.2021 у справі №480/6566/20 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії позовні вимоги було задоволено (а.с.9-11), зокрема:

- визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ в Сумській області № 162066 від 16.09.2020 р. про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов`язано ГУ ПФУ в Сумській області здійснити з 13.12.2019 р. перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" на підставі довідки прокуратури Сумської області №18-392вих20 від 16.03.2020 р. з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

Так, на виконання вказаного рішення Сумського окружного адміністративного суду від 14.01.2021 у справі №480/6566/20, рішенням Роменського об`єднаного управління ПФУ від 22.06.2021 №959210162066 позивачу з 13.12.2019 було здійснено перерахунок пенсії за вислугу років з розрахунку 60% від розміру заробітної плати та з обмеженням максимальним розміром, що підтверджується копією протоколу про перерахунок (а.с.34).

Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії у розмірі 90% від суми заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури зазначеної у довідці прокуратури Сумської області від 16.03.2020 №18-392вих20, у відповідь на яку позивача листом ГУ ПФУ в Сумській області від 30.03.2021 було повідомлено про те, що за результатами проведеного на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 14.01.2021 у справі № 480/6566/20 перерахунку, розмір пенсії позивача склав 16791,70 грн. (27986,16 грн. х 60%) та з 01.04.2021 нарахований до виплати у квітні поточного року.

Перераховані на його виконання кошти за період з 13.12.2019 по 31.03.2021 у сумі 196328,09 грн., нараховані до виплати та будуть виплачені у разі їх надходження до головного управління, оскільки відповідно до пункту 13 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІУ, пенсія працівникам прокуратури у частині, що перевищує розмір пенсії із солідарної системи, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України (а.с.12).

Вважаючи своє право порушеним діями відповідача про перерахунок пенсії на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 14.01.2021 у справі №480/6566/20 щодо зменшення основного розміру пенсії з 90% на 60% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що склались в даному випадку між сторонами, суд виходить з наступного.

На час призначення позивачу пенсії діяв Закон України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 (далі - Закон України "Про прокуратуру" від 05.11.1991).

Згідно частини 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) було передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Так, позивачу розпорядженням від 19.11.2001 була призначена пенсія з 24.10.2001 у розмірі 90% від середнього заробітку (а.с.35).

Згідно частини 17 статті 50-1 Закону №1789 (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії у розмірі 90% від середнього заробітку) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

15.07.2015 набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014 (далі - Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014), згідно пункту 3 Прикінцевих положень Закону №1697 визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом: Закон України "Про прокуратуру" крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 462, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 501, частини третьої статті 512, статті 53 щодо класних чинів.

Отже з 15.07.2015 питання призначення та перерахунку пенсій, призначених прокурорським працівникам, регулюються Законом України "Про прокуратуру" від 14.10.2014, частиною 2 статті 86 якого пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Згідно частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014, з урахуванням Рішення Конституційного Суду від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Як вказувалось вище, постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. N 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" було підвищено схеми посадових окладів працюючих працівників органів прокуратури.

На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України та на підставі рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7(ІІ)2019 прокуратурою Сумської області позивачу видано довідку від 16.03.2020 №18-392вих.20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії.

При цьому, право позивача на перерахунок пенсії з 13.12.2019 у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам (зокрема на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657) як особі, якій пенсія призначена відповідно до Закону №1789-ХІІ, встановлено рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 14.01.2021 у справі №480/6566/20, що набрало законної сили.

Відповідно до ч.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Так, на виконання вказаного рішення Сумського окружного адміністративного суду від 14.01.2021 у справі №480/6566/20, рішенням територіального органу ПФУ позивачу було здійснено перерахунок пенсії за вислугу років з 13.12.2019, однак, під час перерахунку, зокрема, було зменшено відсотковий розмір пенсії до заробітної плати - з 90% до 60%, що підтверджується копією протоколу про перерахунок (а.с.34-35).

Дійсно, станом на момент проведення такого перерахунку, як вже зазначалось вище, відповідно до ч.2 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Разом із тим, позивач набув право на пенсію ще у 2001 році.

На той час діяв Закон України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-XII, ч.1 ст.50-1 якого, як вже зазначалось вище, передбачала, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Враховуючи вказану норму, позивачу було призначено пенсію за вислугу років у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати.

Верховний Суд неодноразово висловлював правові позиції щодо застосування норм матеріального права у спорах, пов`язаних з оскарженням дій пенсійного органу стосовно перерахунку пенсії, призначеної за нормами Закону України від 05.11.1991 №1789-XII "Про прокуратуру", із застосуванням при здійсненні такого перерахунку відсоткового значення розміру пенсії, яке на час здійснення її перерахунку було зменшено внаслідок змін у законодавстві.

Зокрема, у постанові Верховного Суду від 03.05.2018 у справі №308/11498/16-а, висловлена правова позиція згідно з якою при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому зміни у законодавстві щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Згодом таке правозастосування було підтримано й у постанові Верховного Суду від 10.04.2019 у справі №310/6638/16-а (2-а/310/652/16), від 10 вересня 2021 року у справі №580/5238/20.

Тобто, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір пенсії, що залежить від зміни розміру чи складових місячної (чинної) заробітної плати відповідної категорії працівників, з якої здійснюється обрахунок пенсії, а не відсоткове значення розміру пенсії, обрахунок якої здійснений при її призначенні та є незмінним.

Враховуючи те, що позивач вже є пенсіонером та отримує пенсію, призначеної відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, тому до його пенсії не може застосовуватися відсотковий розмір (60 відсотків), визначений Законом України "Про прокуратуру" від 14.10.2014.

З огляду на викладене суд зазначає, що позивач має право на перерахунок пенсії з 13.12.2019 на підставі довідки прокуратури Сумської області від 16.03.2020 №18-392вих.20, виходячи з розміру 90 відсотків від суми місячної заробітної плати (грошового забезпечення).

Враховуючи, що при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, дії відповідача щодо здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі довідки прокуратури Сумської області від 16.03.2020 №18-392вих.20, виходячи з 60% заробітної плати замість 90%, не відповідають критеріям правомірності, визначених ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв`язку з чим суд вважає необхідним визнати протиправними такі дії відповідача та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 13.12.2019 на підставі довідки прокуратури Сумської області від 16.03.2020 №18-392вих.20, з розрахунку 90% заробітної плати, з урахуванням проведених виплат.

Однак, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог про зобов`язання відповідача виплачувати пенсію при чергових перерахунках виходячи з 90% заробітної плати, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю порушені її права, свободи або законні інтереси. Таким чином, в судовому порядку підлягає захисту право, яке вже порушене. Суд не може вирішувати наперед питання про можливість вчинення відповідачем у подальшому дій, які будуть порушувати права позивача. Вимога про зобов`язання відповідача проводити виплати стосується правовідносин, які можуть виникнути у майбутньому, тому задоволенню не підлягає.

Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи вказане, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань в рахунок повернення суму судового збору в розмірі 908,00грн., сплачених позивачем за подання позовної заяви згідно платіжного доручення від 02.06.2021 (а.с.7).

Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, Сумська область, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в частині зменшення розміру раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з 90% заробітної плати до 60% заробітної плати під час перерахунку пенсії з 13.12.2019.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 13.12.2019 на підставі довідки прокуратури Сумської області від 16.03.2020 №18-392вих.20, з розрахунку 90% заробітної плати, з урахуванням проведених виплат.

Стягнути на користь ОСОБА_1 на за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в рахунок повернення сплачений при подачі позову до суду судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00коп.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 26.11.2021.

Суддя І.Г. Шевченко