
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2021 рокум. ПолтаваСправа № 440/9729/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної казначейської служби України у Полтавській області та Північно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 /далі - позивач, ОСОБА_1 / звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою (з урахуванням уточненої позовної заяви 01 серпня 2021 року) до Головного управління Державної казначейської служби України у Полтавській області /далі - відповідач-1/ та Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області /далі - третя особа, ГУ ПФУ в Полтавській області/ про:
- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Державної казначейської служби України у Полтавській області та Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області з невиконання рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 03 серпня 2011 року в справі №2а-1182811;
- зобов`язання Головного управління Державної казначейської служби України у Полтавській області та Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області відповідно до пунктів 1, 2 статті 5 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" №4901-VІ від 05 червня 2012 року здійснити нарахування по виконавчому листу №2а-11828/11 сум інфляції та компенсації за порушення строку перерахування коштів за рішеннями судів /а.с. 19-21/.
Позов обґрунтований тим, що виконавчий лист у справі №2а-11828/11, який виданий Автозаводським районним судом м. Кременчука 20 грудня 2016 року, наразі залишається невиконаним внаслідок протиправної бездіяльності відповідачів щодо вчинення дій у виконавчому провадженні №53804457 відповідно до вимог Законів України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та "Про виконавче провадженні", а тому наявні підстави для нарахування сум інфляції та компенсації за порушення строку перерахування коштів за рішенням суду.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, а також вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, витребувано докази, а ухвалою від 25 листопада 2021 року допущено заміну відповідача-2 - Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області на його правонаступника - Північно - Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Суми) /далі - відповідач -2/.
Відповідач-1 позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 103-104/ зазначив, що відповідно до положень Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та постанови Кабінету Міністрів України №440 від 03 вересня 2014 року до Головного управління Державної казначейської служби України у Полтавській області від органу державної виконавчої служби не надходив на виконання, в порядку черговості, виконавчий лист у справі №2а-11828/11, виданий Автозаводським районним судом м. Кременчука 20 грудня 2016 року, у зв`язку з чим відповідач-2 позбавлений можливості виконати обов`язок щодо виконання судового рішення.
Відповідач-2 позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 36-40/ зазначив, що в провадженні відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області перебувало виконавче провадження №53804457 з примусового виконання виконавчого листа у справі №2а-11828/11, виданого Автозаводським районним судом м. Кременчука 20 грудня 2016 року. Постановою відділу від 21 квітня 2017 року відкрито виконавче провадження. Відповідно до повідомлення боржника ОСОБА_1 здійснено відповідний перерахунок пенсії та нараховано до виплати 27371,39 грн, однак такі кошти не виплачені у зв`язку з відсутністю відповідного фінансування. Згідно положень статей 63 та 75 Закону України «Про виконавче провадження» постановами від 23 листопада 2018 року та від 10 грудня 2018 року на боржника за невиконання рішення суду накладено штрафи у розмірах 5100,00 грн та 10200,00 грн відповідно. В подальшому у зв`язку з невиконанням рішення суду державним виконавцем до Головного управління Національної поліції у Полтавській області за вих. №12237 від 11 грудня 2018 року направлено подання про притягнення посадових осіб боржника до кримінальної відповідальності за невиконання рішення суду та постановою від 18 грудня 2018 року виконавче провадження №53804457 закінчено на підставі пункту 11 статті 39 Закону України «Про виконавче провадження».
В письмових поясненнях /а.с.29-30/ третя особа зазначила, що з набранням чинності Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та прийняттям постанови Кабінету Міністрів України №440 від 03 вересня 2014 року порядок, строки та відповідальність за виконання рішень судів, які набрали законної сили, несе центральний орган виконавчої влади у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, а тому територіальні органи Пенсійного фонду України не можуть нести відповідальність за несвоєчасність виконання рішень суду та об`єктивно позбавлені будь-яких повноважень впливати на своєчасність такого виконання.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12 та частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд установив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
20 грудня 2016 року Автозаводським районним судом м. Кременчука видано виконавчий листі у справі № 2а-11828/11 /а.с. 51-52/, в якому зазначено, що суд вирішив:
- зобов`язати Управління Пенсійного фонду України Автозаводського району в м. Кременчуці Полтавської області провести ОСОБА_1 з 14 грудня 2010 року по 22 липня 2011 року перерахунок щомісячної основної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до вимог ч. 1 ст. 51, ч. 4 ст. 54 та ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-12, як інваліду 3 групи, щодо захворювання якого встановлено зв`язок з Чорнобильською катастрофою в розмірі не нижче 6 мінімальних пенсій за віком, встановленої законом на час виплат, відповідно до вимог ч. 4 ст. 54 та ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-12, з підвищенням розміру вказаної пенсії у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного відповідним законом, відповідні виплати провести з урахуванням вже проведених виплат.
- зобов`язати Управління Пенсійного фонду України Автозаводського району в м. Кременчуці Полтавської області здійснити ОСОБА_1 , починаючи з 14 грудня 2010 року по 22 липня 2011 року перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, як інваліду 3 ї групи, щодо захворювання якого встановлено зв`язок з Чорнобильською катастрофою в розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, встановленої законом на час виплат, відповідно до вимог абзацу 4 статті 50 та ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-12, з підвищенням розміру вказаної пенсії у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного відповідним законом, відповідні виплати провести з урахуванням вже проведених виплат.
Ухвалою Автозаводського районного суду м. Кременчука від 21 лютого 2017 року у справі №2а-11828/11 /а.с. 53-55/, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 23 березня 2017 року /а.с. 56-58/, поновлено пропущений строк для пред`явлення до виконання виконавчого листа №2а-11828/11, виданого Автозаводським районним судом м. Кременчука.
15 березня 2017 року Кременчуцьким об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі рішення суду у справі №2а-11828/11 та нараховано до виплати 27371,39 грн, що підтверджується розпорядженням 188838 від 15 березня 2017 року /а.с. 31/, та довідкою Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області /а.с.33/.
ОСОБА_1 звернувся до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області із заявою від 13 квітня 2017 року (вх№2082/08.3-29 від 19 квітня 2017 року) /а.с. 49-50/ про відкриття виконавчого провадження з виконання виконавчого листа у справі №2а-11828/11, виданого Автозаводським районним судом м. Кременчука 20 грудня 2016 року.
Постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області від 21 квітня 2017 року /а.с. 59-61/ відкрито виконавче провадження ВП №53804457 з примусового виконання виконавчого листа у справі №2а-11828/11, виданого Автозаводським районним судом м. Кременчука 20 грудня 2016 року, та зобов`язано боржника виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.
Листом Кременчуцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №19142/06-14 від 11 серпня 2017 року /а.с. 65/ повідомлено Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області, що гр. ОСОБА_1 нараховано 27371,39 грн з урахуванням виплачених сум.
16 серпня 2017 року до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області надійшов лист Кременчуцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області від 11 серпня 2017 року вих.№ 19142/06-14 /а.с.65/, яким повідомлено, що постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року № 1055 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» управління Пенсійного фонду України Автозаводського району м. Кременчука реорганізовано та утворено Кременчуцьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області.
До Автозаводського районного суду м. Кременчука за вихідним № 7587 від 07 листопада 2017 року Відділом примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області направлено заяву про заміну сторони у виконавчому провадженні на належного відповідача /а.с. 66-67/.
Постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області від 07 листопада 2017 року /а.с. 68-70/ зупинено вчинення виконавчих дій у виконавчому провадженні ВП №53804457.
Листом Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області №1285 від 05 березня 2018 року /а.с. 71-72/ повідомлено ОСОБА_1 , що на адресу управління надійшла його заява, яка подана відповідно до пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та пункту 4 Порядку погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №440 від 03 вересня 2014 року. Відповідальною особою УДВС ГТУЮ у Полтавській області дані про рішення суду внесено до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою. Про прийняття таких рішень для обліку із зазначенням черги до якої вони включені на його адресу надіслано відповідне повідомлення. Оскільки УПСЗН виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука надано довідку про здійснення нарахувань на виконання рішень суду в сумі 3446,00 грн згідно пунктів 13-18 Порядку, відповідно до акта приймання-передавання від 09 жовтня 2015 року, вказане рішення передано до Головного управління Державної казначейської служби України у Полтавській області для подальшого виконання. Погашення заборгованості здійснюватиметься Казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Ухвалою Автозаводського районного суду м. Кременчука від 18 травня 2018 року у справі №2а-11828/11 /а.с. 77-79/ замінено вибулу сторону виконавчого провадження - Управління пенсійного фонду України Автозаводського району в м. Кременчуці Полтавської області на її правонаступника - Кременчуцьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області у виконавчому провадженні з примусового виконання виконавчого листа №2а-11828/11, виданого 20 грудня 2016 року Автозаводським районним судом м. Кременчука Полтавської області.
Постановами головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області від 24 жовтня 2018 року /а.с. 81-86/ поновлено виконавче провадження ВП №53804457 та замінено вибулу сторону у виконавчому провадженні з Управління пенсійного фонду України Автозаводського району в м. Кременчуці Полтавської області на Кременчуцьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області, а також зобов`язано боржника виконати рішення суду протягом 10 робочих днів та надати до відділу підтверджуючі документи про його виконання.
Постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області від 23 листопада 2018 року у виконавчому провадженні ВП №53804457 /а.с.87-89/ за невиконання рішення суду накладено на Кременчуцьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області штраф на користь держави в розмірі 5100,00 грн та зобов`язано боржника виконати рішення суду протягом 10 робочих днів, а також попереджено про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення.
Постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області від 10 грудня 2018 року у виконавчому провадженні ВП №53804457 /а.с.90-92/ за повторне невиконання рішення суду накладено на Кременчуцьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області штраф на користь держави в розмірі 10200,00 грн.
У зв`язку з невиконанням боржником рішення суду державним виконавцем направлено до Головного управління Національної поліції у Полтавській області подання про притягнення посадових осіб боржника до кримінальної відповідальності за невиконання рішення суду за вихідним № 12237 від 11 грудня 2018 року /а.с.93-95/.
Постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області від 18 грудня 2018 року у виконавчому провадженні ВП №53804457 /а.с.96-100/ на підставі пункту 11 частини першої статті 39 Закону України «Про виконавче провадження» закінчено виконавче провадження ВП №53804457 з примусового виконання виконавчого листа №2а-11828/11, виданого 20 грудня 2016 року Автозаводським районним судом м. Кременчука Полтавської області.
Листом Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Північно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) №02.1.18/1391 від 14 червня 2021 року /а.с.10-102/ повідомлено ОСОБА_1 про всі дії, вчинені виконавцем у виконавчому провадженні №53804457, а також повідомлено про відсутність на виконанні інших виконавчих документів, де він є стягувачем.
Не погодившись із бездіяльністю відповідачів щодо невиконання рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 03 серпня 2011 року у справі №2а-1182811, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, які мають значення для правильного вирішення цього спору, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання.
Правовідносини виконання судових рішень регулюються Законом України "Про виконавче провадження" № 1404-VІІІ від 02 червня 2016 року /далі - Закон № 1404-VІІІ/.
Згідно зі статтею 1 Закону № 1404-VІІІ виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Пунктом першим частини першої статті 3 Закону № 1404-VІІІ встановлено, що примусовому виконанню підлягають рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 1404-VІІІ примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Частиною першою статті 13 Закону № 1404-VІІІ передбачено, що під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з частиною першою та пунктом першим частини другої статті 18 Закону №1404-VIII виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов`язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
У відповідності до пункту 1 частини третьої цієї статті виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини шостої статті 26 Закону №1404-VIII за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).
Пунктом 11 частини першої статті 39 Закону №1404-VIII встановлено, що виконавче провадження підлягає закінченню у разі надіслання виконавчого документа до суду, який його видав, у випадку, передбаченому частиною третьою статті 63 цього Закону.
Згідно із частинами першою - третьою статті 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником.
Частиною другою цієї статті визначено, що у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником. У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом. У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.
Згідно із першою статтею 75 Закону №1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Як встановлено судом, 20 грудня 2016 року Автозаводським районним судом м. Кременчука видано виконавчий листі у справі № 2а-11828/11 /а.с. 51-52/, в якому зазначено, що суд вирішив:
- зобов`язати Управління Пенсійного фонду України Автозаводського району в м. Кременчуці Полтавської області провести ОСОБА_1 з 14 грудня 2010 року по 22 липня 2011 року перерахунок щомісячної основної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до вимог ч. 1 ст. 51, ч. 4 ст. 54 та ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-12, як інваліду 3 групи, щодо захворювання якого встановлено зв`язок з Чорнобильською катастрофою в розмірі не нижче 6 мінімальних пенсій за віком, встановленої законом на час виплат, відповідно до вимог ч. 4 ст. 54 та ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-12, з підвищенням розміру вказаної пенсії у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного відповідним законом, відповідні виплати провести з урахуванням вже проведених виплат.
- зобов`язати Управління Пенсійного фонду України Автозаводського району в м. Кременчуці Полтавської області здійснити ОСОБА_1 , починаючи з 14 грудня 2010 року по 22 липня 2011 року перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, як інваліду 3 ї групи, щодо захворювання якого встановлено зв`язок з Чорнобильською катастрофою в розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, встановленої законом на час виплат, відповідно до вимог абзацу 4 статті 50 та ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-12, з підвищенням розміру вказаної пенсії у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного відповідним законом, відповідні виплати провести з урахуванням вже проведених виплат.
Матеріалами справи підтверджується та учасниками справи визнається, що 15 березня 2017 року територіальним управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області на підставі рішення суду у справі №2а-11828/11 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 та нараховано до виплати 27371,39 грн, проте вказана сума пенсії позивачу не була виплачена . Постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області від 23 листопада 2018 року у виконавчому провадженні ВП №53804457 /а.с.87-89/ на Кременчуцьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області за невиконання рішення суду накладено штраф на користь держави в розмірі 5100,00 грн та зобов`язано боржника виконати рішення суду протягом 10 робочих днів, а також попереджено про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення. Постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області від 10 грудня 2018 року у виконавчому провадженні ВП №53804457 /а.с.90-92/ за повторне невиконання рішення суду на Кременчуцьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області накладено штраф на користь держави в розмірі 10200,00 грн. У зв`язку з невиконанням боржником рішення суду пенсії державним виконавцем направлено до Головного управління Національної поліції у Полтавській області подання за вихідним № 12237 від 11 грудня 2018 року про притягнення посадових осіб боржника до кримінальної відповідальності за невиконання рішення суду /а.с.93-95/.
З огляду на те, що державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області у виконавчому провадженні ВП №53804457 вчинялися дії, які передбачені положеннями Закону №1404-VIII, щодо примусового виконання виконавчого листа у справі № 2а-11828/11, виданого 20 грудня 2016 року Автозаводським районним судом м. Кременчука, який має зобов`язальний характер та не може бути виконаний без участі боржника, то відсутні підстави вважати, що відповідачем-2 допущено протиправну бездіяльність з невиконання рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 03 серпня 2011 року у справі №2а-1182811. При цьому суд враховує, що в матеріалах справи відсутні як докази на підтвердження оскарження позивачем дій державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області у виконавчому провадженні ВП №53804457 під час його здійснення та постанови ВП №53804457 від 18 грудня 2018 року про закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 11 частини першої статті 39 Закону України «Про виконавче провадження», так і докази визнання протиправною та скасування вказаної постанови.
Гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження", та особливості їх виконання, визначаються Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" від 05 червня 2012 року № 4901-VІ /далі - Закон № 4901-VІ /.
Відповідно до частин першої - другої Закону № 4901-VІ держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов`язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).
Примусова реалізація майна юридичних осіб - відчуження об`єктів нерухомого майна та інших основних засобів виробництва, з використанням яких юридичні особи провадять виробничу діяльність, а також акцій (часток, паїв), що належать державі та передані до їх статутного фонду.
Частинами першою- другою, четвертою статті 3 Закону № 4901-VІ передбачено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду.
Разом із заявою стягувач подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Перерахування коштів стягувачу здійснюється у тримісячний строк з дня надходження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, необхідних для цього документів та відомостей.
Частиною першою статті 7 Закону № 4901-VІ встановлено, що виконання рішень суду про зобов`язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, визначає Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників , який затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03 серпня 2011 року /далі - Порядок № 845/.
Так, згідно з пунктом 3 Порядку № 845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Відповідно до пункту 6 Порядку № 845 у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб:
заяву про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка (у разі наявності - довідку банку), назви банку, його МФО та коду ЄДРПОУ, номера рахунка (поточний, транзитний, картковий), прізвища, імені, по батькові (повне найменування - для юридичної особи) власника рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних для пересилання коштів через підприємства поштового зв`язку, що здійснюється за рахунок стягувача (прізвище, ім`я, по батькові адресата, його поштова адреса (найменування вулиці, номер будинку, квартири, найменування населеного пункту, поштовий індекс), реквізити банківського рахунка поштового відділення);
оригінал виконавчого документа;
судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності);
оригінал або копію розрахункового документа (платіжного доручення, квитанції тощо), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету (у судових рішеннях про стягнення коштів з відповідного бюджету).
Оскільки виконавчий лист №2а-11828/11, який виданий Автозаводським районним судом м. Кременчука Полтавської області 20 грудня 2016 року, не містить приписів щодо стягнення коштів з боржника, яким є орган державної влади, а також щодо зобов`язання вчинити певні дії щодо майна такого боржника, то суд доходить висновку, що положення Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та відповідно положення Порядку №845 не поширюються на спірні правовідносини щодо примусового виконання виконавчого листа №2а-11828/11, виданого 20 грудня 2016 року Автозаводським районним судом м. Кременчука Полтавської області .
Крім того, матеріали справи не містять доказів на підтвердження надходження до Головного управління Державної казначейської служби України у Полтавській області виконавчого листа №2а-11828/11, виданого 20 грудня 2016 року Автозаводським районним судом м. Кременчука Полтавської області, а також внесення відповідальною особою даних про такий виконавчий лист до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою, відповідно до Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 440 від 03 вересня 2014 року.
Враховуючи вищевикладене, відсутні підстави вважати, що Головним управлінням Державної казначейської служби України у Полтавській області допущено бездіяльність щодо невиконання рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 03 серпня 2011 року у справі №2а-1182811.
При вирішенні спору суд враховує і ту обставину, що дії чи бездіяльність боржника (органу Пенсійного фонду України) за виконавчим листом №2а-11828/11, виданим 20 грудня 2016 року Автозаводським районним судом м. Кременчука Полтавської області, щодо невиплати позивачу пенсії в сумі 27371,39 грн за періоди з 14 грудня 2010 року по 22 липня 2011 року не оскаржуються позивачем у цій справі та не входять до предмету доказування.
Позовна вимога про зобов`язання відповідачів відповідно до пунктів 1, 2 статті 5 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" №4901-VІ від 05 червня 2012 року здійснити нарахування по виконавчому листу №2а-11828/11 сум інфляції та компенсації за порушення строку перерахування коштів за рішеннями судів є похідною від попередньої (основної) позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідачів.
Тож за відсутності підстав для задоволення основної позовної вимоги, відсутні й підстави для задоволення похідної вимоги про зобов`язання вчинити певні дії.
Отже, у задоволенні позову належить відмовити повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
У зв`язку з відмовою в позові відсутні підстави для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної казначейської служби України у Полтавській області (вул. Шевченка, буд. 1, м. Полтава, Полтавська область, 36011, ідентифікаційний код 37959255) та Північно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) (вул. Герасима Кондратьєва, буд. 28, м. Суми, Сумська область, 40003, ідентифікаційний код 43316700), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.І. Слободянюк