Рішення № 101392652, 25.11.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.11.2021
Номер справи
380/15836/21
Номер документу
101392652
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/15836/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 листопада 2021 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Крутько О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Військової частини А 0998

про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Військової частини А0998, у якому просить визнати протиправною бездіяльність Військової частини А 0998 (81001, Львівська область, м. Яворів, вул. Івана Хрестителя, 1, код ЄДРПОУ: 07052444) щодо ненадання ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) довідки про неотримане речове майно, відповідно до норм забезпечення у день звільнення 18.09.2018 року, за період проходження військової служби; зобов`язати Військову частину А 0998 (81001, Львівська область, м. Яворів, вул. Івана Хрестителя, 1 код ЄДРПОУ: 07052444) надати ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) довідку про неотримане речове майно, відповідно до норм забезпечення у день звільнення 18.09.2018 року, за період проходження військової служби; визнати протиправною бездіяльність Військової частини А 0998 (81001, Львівська область, м. Яворів, вул. Івана Хрестителя, 1 код ЄДРПОУ: 07052444) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, відповідно до норм забезпечення у день звільнення 18.09.2018 року, за період проходження військової служби; зобов`язати Військову частину А 0998 (81001, Львівська область, м. Яворів, вул. Івана Хрестителя, 1 код ЄДРПОУ: 07052444) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) грошову компенсацію за неотримане речове майно, відповідно до норм забезпечення у день звільнення 18.09.2018 року, за період проходження військової служби, передбачену ст. 9-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Позовні вимоги мотивовані тим, що на момент виключення зі списків особового складу позивачу не було виплачено грошової компенсації вартості за неотримане речове майно. 20.07.2021 позивач особисто звернувся із заявою до командування військової частини А 0998 про надання йому довідки про неотримане речове майно, відповідно до норм забезпечення за період проходження військової служби та просив виплатити грошову компенсацію за неотримане речове майно, на яку 20.08.2021 отримав відповідь листом № 3265 від 30.07.2021 про те, що позивач не подав рапорт про нарахування та виплату грошової компенсації за неотримане речове майно перед звільненням з військової служби, тому відповідний наказ не видавався. Позивач вважає відмову відповідача протиправною та звернувся з цим позовом до суду.

Ухвалою від 24.09.2021 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач відзиву на позовну заяву не подав, повідомлений про розгляд справи у спрощеному позовному провадженні рекомендованим листом 7901830000995.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Позивач проходив військову службу у Військовій частині А 0998 Міністерства оборони України (польова пошта В 4680).

18.09.2018 позивача звільнено з військової служби на підставі наказу командира Військової частини А0998 № 97-РС.

20.07.2021 позивач звернувся із заявою до командування військової частини А 0998 про надання йому довідки про неотримане речове майно, відповідно до норм забезпечення за період проходження військової служби та просив виплатити грошову компенсацію за неотримане речове майно, на яку 20.08.2021 отримав відповідь листом № 3265 від 30.07.2021 про те, що позивач не подав рапорт про нарахування та виплату грошової компенсації за неотримане речове майно перед звільненням з військової служби, тому відповідний наказ не видавався.

Позивач вважає відмову відповідача протиправною та звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи, повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

За визначенням ч.2ст.24 Закону України від 25.03.1992р. №2232-ХІІ «Про військовий обов`язок і військову службу» закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положенням про проходження військової служби громадянами України.

Нормативно-правовим актом, який відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизну та регулює відносини у цій галузі, єЗакон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ(далі - Закон №2011-ХІІ).

Згідно з ст.1 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Частиною 2ст.1-2 Закону №2011 передбачено, що у зв`язку з особливим характером військової служби, яка пов`язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що визначаються відповідно Міністерством оборони України, Міністерством інфраструктури України - для Державної спеціальної служби транспорту, іншими центральними органами виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування, Головою Служби безпеки України, начальником Управління державної охорони України, Головою Служби зовнішньої розвідки України, Головою Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, а порядок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно визначається Кабінетом Міністрів України ( ч.1 ст.9Закону №2011).

Так, на виконання вищенаведених норм Закону №2011, за наказом Міністерства оборони України від 29.04.2016 №232 була затверджена Інструкція про організацію речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в мирний час та особливий період, яка була зареєстрована у Міністерстві юстиції України 26.05.2016 за №768/28898 ( далі -Інструкція №232), а постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2016 №178 затверджений Порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно ( далі - Порядок №178).

Відповідно до абзацу першого пункту 2 Порядку №178 виплата грошової компенсації здійснюється особам офіцерського, старшинського, сержантського і рядового складу.

За змістом пункту 3 Порядку №178 грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення у разі, зокрема, звільнення з військової служби.

Грошова компенсація виплачується військовослужбовцям за місцем військової служби за їх заявою (рапортом) на підставі наказу командира (начальника) військової частини, територіального органу, територіального підрозділу, закладу, установи, організації ( далі - військова частина), а командирам (начальникам) військової частини - наказу старшого командира (начальника), у якому зазначається розмір грошової компенсації на підставі довідки про вартість речового права, що належить до видачі, оригінал якої додається до відомості щодо виплати грошової компенсації (п.4 Порядку №178).

Довідка про вартість речового майна, що належить до видачі, видається речовою службою військової частини виходячи із закупівельної вартості такого майна, розрахованої Міноборони, МВС, Головним управлінням Національної гвардії, СБУ, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Держприкордонслужби, Адміністрацією Держспецтрансслужби, Адміністрацією Держспецзв`язку, Головним управлінням розвідки Міноборони та Управлінням державної охорони станом на 1 січня поточного року, та оформлюється згідно з додатком (п.5 Порядку №178).

Пункт 4 розділу ІІІ Інструкції №232 передбачає, що військовослужбовці, які звільняються в запас або відставку, за їх бажанням отримують речове майно, яке не було отримане під час проходження служби, або грошову компенсацію за нього, виходячи із закупівельної вартості такого майна. Порядок виплати грошової компенсації здійснюється відповідно до вимог Порядку №178. Грошова компенсація замість речового майна, що підлягає видачі, виплачується на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, форма якої наведена у додатку до Порядку №178, яка видається речовою службою військової частини, виходячи із заготівельної вартості цих предметів.

Відповідно до п.242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008, після надходження до військової частини письмового повідомлення про звільнення військовослужбовця з військової служби або після видачі наказу командира (начальника) військової частини про звільнення, військовослужбовець повинен здати в установлені строки посаду та підлягає розрахунку, виключенню зі списків особового складу військової частини і направленню на військовий облік до районного (міського) військового комісаріату за вибраним місцем проживання.

Особа, звільнена з військової служби, на день виключення зі списків особового складу військової частини має бути повністю забезпечена грошовим, продовольчим і речовим забезпеченням. Військовослужбовець до проведення з ним усіх необхідних розрахунків не виключається без його згоди зі списків особового складу військової частини.

Таким чином, з аналізу наведених норм, можна дійти висновку, що у разі звільнення військовослужбовця з військової служби, у нього виникає право на грошову компенсацію за неотримане речове майно, яке реалізується шляхом подання військовослужбовцем відповідної заяви (рапорту) за місцем військової служби, а, відповідно, на командира військової частини покладено обов`язок на підставі Довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, оформленої речовою службою, скласти відповідний наказ про виплату такої грошової компенсації.

При цьому, вказані вищенаведені норми свідчать про те, що право на грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно виникає у військовослужбовця незалежно від факту закінчення проходження військової служби (виключення військовослужбовця зі списків особового складу) та таке право реалізується ним шляхом подання відповідної заяви або рапорту.

Суд встановив, що 20.07.2021 позивач звернувся із заявою до командування військової частини А 0998 про надання йому довідки про неотримане речове майно, відповідно до норм забезпечення за період проходження військової служби та просив виплатити грошову компенсацію за неотримане речове майно, на яку 20.08.2021 отримав відповідь листом № 3265 від 30.07.2021 про те, що позивач не подав рапорт про нарахування та виплату грошової компенсації за неотримане речове майно перед звільненням з військової служби, тому відповідний наказ не видавався.

Суд вважає за необхідне зазначити, що подання позивачем вказаної заяви після його звільнення з військової служби жодним чином не порушує норм Порядку №178 та Інструкції №232, оскільки з аналізу таких судом не встановлено вказаних обмежень чи заборон, а звільнення позивача зі служби не позбавляє позивача права як військовослужбовця на отримання такої грошової компенсації за його заявою (рапортом) після звільнення.

При цьому, слід зазначити, що пунктом 4 Порядку №178 передбачено застосування різних форм звернення про виплату грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, а саме: рапорту, як особливої, передбаченої спеціальним законодавством форми доповіді військовослужбовця при його зверненні до вищого начальника в різних випадках службової діяльності, так і заяви, як звернення громадянина із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством його прав та інтересів.

Отже, позивач, як військовослужбовець, звільнений в запас, на час підписання наказу про звільнення, мав право на отримання довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, яку він не отримав в період проходження військової служби, а також має право на отримання такої довідки після звільнення зі служби.

А тому наявні правові підстави для зобов`язання військової частини А0998 видати довідку про вартість речового майна, що належить до видачі ОСОБА_1 за формою згідно Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2016 №178.

Що стосується вимог про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, відповідно до норм забезпечення у день звільнення 18.09.2018 року, за період проходження військової служби та зобов`язання нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за неотримане речове майно, то суд вважає такі вимоги передчасними, оскільки відповідачем довідка про вартість речового майна, що належить до видачі ОСОБА_1 не видавалась, тому право на отримання компенсації вартості речового майна та розмір компенсації не встановлено. Суд вважає, що у цій частині у задоволенні позову слід відмовити. При цьому, для захисту прав позивача слід зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву про нарахування та виплату ОСОБА_1 грошової компенсації за неотримане речове майно, оскільки доводи відповідача про відсутність рапорту (заяви) позивача про нарахування та виплату грошової компенсації на час звільнення з військової служби як підставу для невиплати компенсації визнано необґрунтованими, а позивач звернувся до відповідача з відповідною заявою після звільнення з військової служби 20.07.2021.

Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Враховуючи вищевикладене, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши подані докази, суд дійшов висновку, що з наведених у позовних заявах мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Позивач звільнений від сплати судового збору, не подав доказів понесення інших судових витрат, відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати розподілу не підлягають

Керуючись ст.ст. 72-77, 90, 94, 242-246, 250, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини А 0998 (81001, Львівська область, м. Яворів, вул. Івана Хрестителя, 1, код ЄДРПОУ: 07052444) щодо ненадання ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) довідки про неотримане речове майно, відповідно до норм забезпечення у день звільнення 18.09.2018 року за період проходження військової служби.

Зобов`язати Військову частину А 0998 (81001, Львівська область, м. Яворів, вул. Івана Хрестителя, 1 код ЄДРПОУ: 07052444) надати ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) довідку про неотримане речове майно, відповідно до норм забезпечення у день звільнення 18.09.2018 року за період проходження військової служби.

Зобов`язати Військову частину А 0998 (81001, Львівська область, м. Яворів, вул. Івана Хрестителя, 1 код ЄДРПОУ: 07052444) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 20.07.2021 про нарахування та виплату грошової компенсації за неотримане речове майно.

В задоволенні інших позовних вимог – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду. У разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Крутько О.В.