Рішення № 101391839, 09.11.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.11.2021
Номер справи
280/1888/21
Номер документу
101391839
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

09 листопада 2021 року Справа № 280/1888/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Артоуз О.О., розглянувши за правилами загального позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» (69068, м. Запоріжжя, вул. Іванова, буд. 105, ЄДРПОУ 38945259) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107 м. Запоріжжя, проспект Соборний, 166, ЄДРПОУ 43143945) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Запорізького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» (далі – позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі – відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області №0000260901 від 28 вересня 2020 року про накладення на ТОВ «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в сумі 250 000,00 грн. (двісті п`ятдесят тисяч гривень), визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області №0000270901 від 28 вересня 2020 року про накладення на ТОВ «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в сумі 120 000,00 грн. (сто двадцять тисяч гривень).

Ухвалою суду від 16.03.2021 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі №280/1888/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, призначено підготовче судове засідання на 15 квітня 2021 року.

Ухвалою суду від 15.04.2021 позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 5 днів від дня одержання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання до суду: докази сплати судового збору у розмірі 5550 грн..

07.05.2021 на адресу суду позивачем надано заяву на усунення недоліків з відповідними доказами. Таким чином, недоліки позовної заяви усунуто в строк та спосіб встановлений судом.

Ухвалою суду від 24.05.2021 продовжено розгляд справи за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, призначено підготовче засідання на 17.06.2021.

Ухвалою суду від 17.06.2021 продовжено строк проведення підготовчого провадження у справі № 280/1888/21 строком на 30 днів, підготовче засідання по справі відкладено на 01.07.2021.

Ухвалою суду від 01.07.2021 закрито підготовче провадження у справі №280/1888/21, призначено справу до судового розгляду по суті на 19 серпня 2021 року.

Ухвалами суду від 19.08.2021 та від 07.10.2021 провадження у справі зупинено для надання сторонам часу для примирення до 09.11.2021.

Ухвалою суду від 09.11.2021 провадження у справі поновлено, сторонам подано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

У зв`язку з розглядом справи в порядку письмового провадження, відповідно до вимог ч.4 ст. 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

На підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.75.1.3 п.75.1 ст.75, п.п.80.2.5 п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України заступником начальника Головного управління ДПС у Запорізькій області видано наказ від 15.07.2020 №1363 про проведення фактичної перевірки TOB "ТРАНС.НАФТА ОЙЛ" (код за ЄДРПОУ 38945259) за адресою: м. Запоріжжя, вул. Складська, буд.1, за період діяльності з 01.07.2019 по день закінчення фактичної перевірки з питання здійснення контролю за додержанням суб`єктом господарювання вимог законодавства, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової та роздрібної торгівлі підакцизними товарами; вимог законодавства, яке регулює виробництво, придбання, зберігання та реалізацію пального; порядку приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів; наявності супровідних документів на товар (прибуткових, товарно-транспортних, видаткових та акцизних накладних), виявлення порушень установлених правил торгівлі підакцизними товарами, а також інших питань, що регулюють виробництво, зберігання та обіг підакцизних товарів в Україні.

На підставі наказу заступником начальника Головного управління ДПС у Запорізькій області фахівцям Головного управління ДПС у Запорізькій області для проведення перевірки видані направлення від 15.07.2020 №942, №943.

21.07.2020 о 14 год. 31хв. оператору АЗС Бондар Олені Анатоліївні - особі, яка проводила розрахункові операції, під особистий підпис вручено копію наказу на перевірку, а також оригінал наказу, направлення і службові посвідчення для огляду, що підтверджує його підпис в розписках до направлень.

Після початку перевірки 21.07.2020 на адресу позивача направлено запрошення про надання документів для проведення перевірки .

Відповідно до пояснень від 23.07.2020 позивач надав до перевірки копії документів: товарно-транспортних накладних на відпуск нафтопродуктів, змінних звітів форми №17-НП, договір оренди (найму) з актом здавання-приймання, наказів про прийняття на роботу, актів інвентаризації, оборотно-сальдові відомості по рах.282, скріншот з Єдиного державного реєстру про отримання позивачем ліцензії на роздрібну торгівлю пальним.

За результатами фактичної перевірки складено та зареєстровано 27.07.2020 за №0376/08/01/32/38945259 Акт, яким встановлено, що за місцем провадження діяльності зі зберігання та реалізації пального ТОВ «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» на АЗС за адресою: м.Запоріжжя, вул. Складська, 1 залишок пального станом на 21.07.2020 склали: дизельне паливо євро (код УКТЗЕД 2710194300) – 3694,65л (залишок пального згідно х-звіту), 3708л (залишок пального за результатами перевірки); дизельне палива (код УКТЗЕД 2710194300) - 2894,81 л (залишок пального згідно х-звіту), 2903 л (залишок пального за результатами перевірки); бензин 92 (код УКТЗЕД 2710124194) 1961,10 л. (залишок пального згідно х-звіту), 1963л (залишок пального за результатами перевірки); бензин А95 (код УКТЗЕД 2710124512) 17,0340 (залишок пального згідно х-звіту), 1406 (залишок пального за результатами перевірки); бензин А95 Premium (код УКТЗЕД 2710124512) – 2237,31 л (залишок пального згідно х-звіту), 2243 л (залишок пального за результатами перевірки).

Також перевіркою встановлено, що ТОВ «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» за місцем провадження діяльності зі зберігання та реалізації пального (АЗС) порушено вимоги:

ч.16 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 №481/95-ВР зі змінами та доповненнями, а саме: зберігання пального в період з 01.07.2019 до 26.03.2020 (включно) без отримання ліцензії на право зберігання пального в місцях виробництва пального або місцях оптової торгівлі пальним чи місця роздрібної торгівлі пальним;

ч.20 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від- 19.12.1995 №481/95-ВР із змінами та доповненнями, а саме реалізація пального в період з 01.07.2019 до 19.05.2020 (включно) без ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним;

пп.230.1.2 п.230.1 ст. 230, п.12 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України (із змінами та доповненням) в частині не обладнання вітромірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками та їх не реєстрації в Єдиному державному реєстрі;

пп.230.1.3 п.230.1 ст. 230 Податкового кодексу України (із змінами та доповненнями) в частині не надання щоденно Довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуски) та залишків пального на акцизному складі пального в період з 01.07.2019 по 31.03.2020;

п. 85.2 ст. 85 Подтакового кодексу України.

14.09.2020 за вих. №131 ТОВ «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» направлено на адреу Головного управління ДПС у Запорізькій області заперечення на акт про результати фактичної перевірки.

23.09.2021 відповідач надісла на адресу позивача листа про ро розгляд заперечень, відповідно до якого зазначено, що висновки акту фактичної перевірки відповідають діючому законодавству.

За результатами розгляду акту фактичної перевірки від 27.07.2020 №0376/08/01/32/38945259 та заперечень прийняті податкові повідомлення-рішення:

- №0000260901 від 28.09.2020 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за платежем «Адміністративні штрафи та інші санкції» у сумі 250000,0грн. - за роздрібну торгівлю пальним без наявності ліцензії;

- №0000270901 від 28.09.2020 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за платежем «Адміністративні штрафи та інші санкції» у сумі 120 000,0грн. - за необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, - розташованого на акцизному складі тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник / витратомір-лічильник спирту етилового.

Податкові повідомлення-рішення від 28.09.2020 №0000260901, №0000270901 направлено засобами поштового зв`язку з повідомленням про вручення №6900508653207 на податкову адресу TOB "ТРАНС.НАФТА ОЙЛ", які отримано платником 29.10.2020.

За результатами розгляду скарги Державною податковою службу Рішенням про результати скарги від 28.01.2021 податкові повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу без задоволення.

Не погоджуючись з прийнятими податковими рішеннями, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п.п.20.1.4 п.20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право: проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до п.п.61.1 статті 61 Податкового кодексу України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Також, підпунктом 62.1.3 п.62.1 статті 62 Податкового кодексу України визначено, що податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

У пункті 75.1 ст.75 ПК України вказано, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Відповідно до п. 80.1 ст. 80 ПК України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Згідно з п. п. 80.2.6 п. 80.2 ст. 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, у разі у разі виявлення за результатами попередньої перевірки порушення законодавства з питань, визначених у пункті 75.1.3.

Згідно із підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Податкового кодексу України платник податків має право оскаржувати в порядку, встановленому цим Кодексом, рішення, дії (бездіяльність) контролюючих органів (посадових осіб).

Так, основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України визначає Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (далі - Закон №481/95-ВР).

Відповідно до ст.1 вказаного Закону роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб`єктах господарювання (у тому числі іноземниих суб`єктах господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування.

Ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб`єкта господарювання на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.

Законом України від 23 листопада 2018 року №2628-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» (далі - Закон №2628-VIII) внесено зміни, зокрема, і у статтю 15 Закону №481/95-ВР. Цією статтею визначено правила імпорту, експорту, оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, пальним та зберігання пального. Нормами зазначеної статті запроваджено ліцензування видів господарської діяльності з виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним. Зазначені зміни набирали чинності з 01 липня 2019 року.

Закон України від 23 листопада 2018 року №2628-VIII опубліковано 12.12.2018 року в газеті «Голос України» №237-238 і Відомостях Верховної Ради України №49.

Підпунктом 17 пункту 2 розділу II Закону №2628-VIII внесено зміни до пункту 3 частини другої статті 2 та пункту 7 частини першої статті 7 Закону України "Про ліцензування видів господарської діячьності" від 02.03.2015 №222-VІІІ, згідно з якими дія цього Закону не поширюється на порядок видачі, переоформлення та анулювання ліцензій на здійснення виробництва і торгівлю спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами і пальним, зберігання пального, що здійснюється відповідно до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального".

Підпунктом 6 пункту 2 розділу II Закону №2628-VIII внесено зміни та доповнення до багатьох статей Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 №481/95-ВР, в т.ч. до статей 15, 16, 17, 18.

Так, статтею 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 №481/95-ВР зі змінами та доповненнями станом на 01.07.2019 (далі - Закон №481) встановлено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю (ч. 20 ст.15).

Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання терміном на п`ять років (ч.29 ст. 15).

Ліцензія видається за заявою суб`єкта господарювання, до якої додасться документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію (ч.31 ст.15).

Річна плата за ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним становить 2000 гривень на кожне місце роздрібної торгівлі пальним (ч.24 ст. 15).

У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб`єкт господарювання має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального) (ч.32 ст.15).

Суб`єкти господарювання отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним (ч.ЗЗ ст.15).

У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в органах державної фіскальної служби (ч.34 ст.15).

У додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним суб`єктом господарювання зазначається адреса місця торгівлі і вказуються перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі (ч.36 ст. 15).

Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:

документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;

акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;

дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (ч.37 ст.15).

Копії таких документів не подаються у разі їх наявності у відкритих державних реєстрах, якщо реквізити таких документів та назви відповідних реєстрів зазначено в заяві на видачу ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального (ч.38 ст.15).

Відповідальність за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою, несе заявник (ч.39 ст.15).

Тобто, норми Закону №481 для отримання відповідної ліцензії на роздрібну торгівлю пальним встановлюють для суб`єкта господарювання обов`язковість письмового звернення із заявою до уповноваженого Кабінетом Міністрів України органу виконавчої влади за місцем торгівлі.

Як слідує з матеріалів справи, позивач звернувся до ГУ ДПС у Запорізькій області у 2020 році із заявами на одержання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним та право зберігання пального за адресою торгівлі: м. Запоріжжя, вул.. Складська, 6.1 (АЗС), на підстав яких видано ліцензію на роздрібну торгівлю пальним №08270314202000032 терміном дії з 20.05.2020 до 20.05.2025 та ліцензію на право зберігання пального №08270414202001058 терміном дії з 27.03.2020 до 27.03.2025.

Як слідує з Акту перевірки, податковим органом встанвоелно, що відповідно даних фіскальних чеків, проведених через реєстратор розрахункових операцій моделі МАРІЯ - 303А1, заводський №ЗВ 1991027361, фіскальний номер №3000445536, зареєстрований на АЗС за адресою: м. Запоріжжя, вул. Складська, буд.1, позивач в період з 01.07.2019 до 19.05.2020 (включно) здійснював реалізацію пального (бензин, дизельне паливо) кінцевим споживачам (роздрібна торгівля) без наявності, ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.

Вибірковим аналізом бази даних ДПС підсистеми «Чеки РРО» інформаційної системи ІС «Податковий блок» встановлено, що TOB "ТРАНС.НАФТА ОЙЛ" (код за ЄДРПОУ 38945259) на АЗС за адресою: м. Запоріжжя, вул. Складська, буд.1, через реєстратор розрахункових операцій моделі МАРІЯ - 303 AI, заводський №ЗВ 1991027361, фіскальний номер №3000445536, здійснював роздрібну торгівлю пальним без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним в період з 01.07.2019 по 19.05.2020 (включно).

Зазначені факти свідчать про порушення ч.20 ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 №481/95-ВР зі змінами та доповненнями (далі - Закон №481), за яке відповідальність передбачена абзацом 9 частини 2 статті 17 Закону №481 у вигляді штрафу у розмірі 250000 гривень.

Згідно здійсненого вибіркового аналізу бази даних ДПС підсистеми «Чеки РРО» інформаційної системи 1С «Податковий блок» (по реєстратору розрахункових операцій моделі МАРІЯ - 303А1, заводський №ЗВ1991027361, фіскальний номер №3000445536), згідно чеків приймання пального в період з 01.07.2019 до 26.03.2020 (включно) ТОВ "ТРАНС.НАФТА ОЙЛ" (ЄДРПОУ 38945259) на АЗС за адресою: м. Запоріжжя, вул.Складська, буд.1 отримувало пальне та відповідно зберігало пальне без отримання ліцензії на право зберігання пального, чим порушено ч.1, ч.16 ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і "обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995р. №481/95-ВР зі змінами та доповненнями.

За порушення в періоді з 01.07.2019 по 26.03.2020, включно, позивач не притягувався до відповідальності, відповідно до ст.18 Закону №481, де визначено, що «До суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) не застосовується фінансова санкція у вигляді штрафу, передбачена статтею 17 цього Закону, у разі зберігання пального до 31 березня 2020 року без наявності відповідної ліцензії».

Тобто, фактичні обставини свідчать, що Позивач був обізнаний про відсутність до 20.05.2020 (включно) ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним на АЗС за адресою: м. Запоріжжя, вул.. Складська, 6.1.

Не зважаючи на таку обізнаність, через реєстратор розрахункових операцій моделі моделі МАРІЯ - 303А1, заводський №ЗВ 1991027361, фіскальний номер №3000445536, зареєстрований на АЗС за адресою: м. Запоріжжя, вул.. Складська, 6.1, позивач в період з 01.07.2019 до 20.05.2020 (включно) здійснював реєстрацію розрахункових операцій за реалізацію пального (бензин, дизельне паливо) кінцевим споживачам (роздрібна торгівля) без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.

Опис пального із зазначенням даних фіскальних чеків, роздрукованих в період з 01.07.2019 до 20.05.2020 (включно), міститься в акті перевірки.

Відповідальність за роздрібну торгівлю пальним без наявності ліцензії, встановлена абзацом дев`ятим частини другої статті 17 Закону №481, - до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 250000 гривень.

Контроль за дотриманням Закону №481 згідно зі статтею 16 Закону № 481 здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.

Перелік органів ліцензування затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 5 серпня 2015 року N 609. Постановою КМ України від 19.06.2019 №545 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним і внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» внесено зміни до пункту 6 Постанови №609 та визначено територіальні органи ДФС органами ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, зберігання пального. Зміни до Постанови KM України №609 опубліковані 28.06.2019 року в газеті «Урядовий кур`єр» М121 та набрали чинності з 1 липня 2019 року.

Функції контролюючих органів (територіальних органів ДФС) визначені статтею 19-1 Податкового кодексу України (зміни до якої внесені Законом №2628 та діють з 01.01.2019), серед яких:

здійснення заходів щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та пального (пп.19-1.1.16. п. 19-1.1. cm. 19-1);

проведення роботи щодо боротьби з незаконним виробництвом, переміщенням, обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та пального (пп.19-1.1.17. п. 19-1.1. ст. 19-1).

За приписами частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зважаючи на фактичні обставини та вимоги вищезазначених законів України, відповідач як контролюючий орган та орган ліцензування зобов`язаний з 01.07.2019 здійснювати контроль за дотриманням Закону №481 з питань наявності ліцензії на роздрібну торгівлю пальним у разі виявлення фактів продажу пального у роздріб при виконанні повноважень, передбачених законами України.

Щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій за відсутність витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників

З 01.07.2019 року діє нова редакція статті 230 Податкового кодексу України (далі - ПК України) відповідно до Закону України від 23 листопада 2018 року N 2628-VIII, який опубліковано 12.12.2018 року в газеті «Голос України» №237-238 і Відомостях Верховної Ради України №49.

Пунктом 230.1 статті 230 ПК України встановлено, що акцизні склади та акцизні склади пересувні утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку.

Підпунктом 230.1.2. пункту 230.1 статті 230 ПК України встановлено наступні обов`язки та права для розпорядників акцизних складів:

Акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалЬація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами- лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 (К)! 2711 14 00 00, 2711 19 00 00. 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для

вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.

Акцизні склади, на яких здійснюються виключно зберігання та реалізація пального, що отримується та реалізується виключно у споживчій тарі без зміни розфасовки, а також скрапленого газу природного, бензолу, метанолу, не обладнуються витратомірами- лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників. Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов`язані зареєструвати:

а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри- лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі;

б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.

Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.

Строки, в які платники зобов`язані обладнати акцизні склади витратомірами- лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, визначені в пункті 12 Підрозділу 5 Розділу XX «Перехідні положення» ПК України:

акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 1 липня 2019 року;

акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 1000 куб. метрів, але не перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 1 жовтня 2019 року;

акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких.не перевищує 1000 куб. метрів, - не пізніше 1 січня 2020 року.

Необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра- лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, відповідно до п. 128-1.1 ст. 128-1 ПК України, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу.

Особливості застосування штрафу встановлені пунктом 18 Підрозділу 5 Розділу XX «Перехідні положення» ПК України, де зазначено, що норми пункту 128-1.1 ст. 128-1 цього Кодексу застосовуються:

з 1 липня 2019 року - до розпорядника акцизного складу, на акцизному складі якого розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 20000 куб. метрів (крім розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу);

з 1 жовтня 2019 року - до розпорядника акцизного складу, на акцизному складі якого розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 1000 куб. метрів, але не-леревищує 20000 куб. метрів (крім розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу);.

з 1 квітня 2020 року - до розпорядника акцизного складу, на акцизному складі якого розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів (крім розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу);

з 1 липня 2020 року - до розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу (незалежно від загальної місткості резервуарів, розташованих на акцизному складі такого розпорядника), а також до вітчизняних підприємств, на яких здійснюється діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову продукцію (пальне).

Постановою КМ України від 4 червня 2015 р. N 374 затверджено Переліку категорій законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці, зокрема:

категорія 53 - паливороздавальні колонки для заправки автомобілів: світлими нафтопродуктами, мастилами; скрапленим газом; стисненим газом;

категорія 61 - рівнеміри;

категорія 66 - стаціонарні резервуари для комерційного обліку: нафтопродуктів (горизонтальні та вертикальні циліндричні, сферичні);скрапленого газу (горизонтальні циліндричні).

При проведені фактичної перевірки на АЗС за адресою: М.Запоріжжя, вул.Складська, буд.1, де здійснює діяльність ТОВ "ТРАНС.НАФТА ОЙЛ" (код за ЄДРПОУ -38945259), встановлено наявність на території АЗС резервуару наземного горизонтального п`ятисекційного та паливно-роздавальної колонки.

Згідно даних 1С «Податковий блок» та Єдиного державного реєстру витратомірів- лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального ТОВ "ТРАНС.НАФТА ОЙЛ" (ЄДРПОУ 38945259) за адресою: М.Запоріжжя, вул.Складська, буд.1, Уніфікований номер акцизного складу - 1007419, відповідно наданої Довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри (реєстраційний номер 9067822539 від 01.04.2020) зареєстровано загальний об`єм ємностей, встановлених на акцизному складі пального (Уніфікований номер акцизного складу - 1007419) складає 50000куб.м (п`ять резервуарів ємністю по 10000куб.м).

Під час проведення фактичної перевірки платником не були надані до огляду резервуари на факт обладнання рівнемірами-лічильниками та витратомірами-лічильниками, не надано документи на повірку резервуарів, документи на витратоміри-лічильники та /або рівноміри - лічильники, та документи про їх повірку, документи на обладнання наявних резервуарів рівнемірами-лічильниками (з зазначенням об`єму, дати випуску).

Платником на акт фактичної перевірки №0376/08/01/32/38945259 від 27.07.2020 подані заперечення (вх. №62523/10 від 14.09.2020) до яких додані копії свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки видані ДП «Запорізький науково- виробничий центр стандартизації метрології та сертифікації» від 10.01.2020 №11-088-20 на резервуар горизонтальний циліндричний РГС зав. №5, У(об`єм)=10,480мЗ; -№11-087-20 на резервуар горизонтальний циліндричний РГС зав. №4, У(об`єм)=10,069мЗ; -№11-086-20 на резервуар горизонтальний циліндричний РГС зав. №3, У(об`єм)=10,114мЗ; -№11-085-20 на резервуар горизонтальний циліндричний РГС зав. №2, У(об`єм)=10,108мЗ; -№11-084-20 на резервуар горизонтальний циліндричний РГС зав. №1, У(об`єм)=10,427мЗ.

Також платником надано Довідку про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри (коригуючу до основної довідки з реєстраційним номером 9067822539), яку подано до контролюючого органу 27.07.2020 та зареєстровано за номером 9177809248). Відповідно до інформації з Довідки, платник виключив 5 резервуарів ємністю по 10000 мЗ (загальний об`єм ємностей 50000,0мЗ) та зареєстрував 5 резервуарів ємністю по 10мЗ (загальний об`єм ємностей 50,0мЗ).

Таким чином, TOB "ТРАНС.НАФТА ОЙЛ" ні при проведені фактичної перевірки, ні до заперечень від на акт перевірки, ні до позову не надано документів щодо позитивного результату повірки або оцінку відповідності витратомірів-лічильників, документів щодо позитивного результату повірки або оцінку відповідності, або калібрування рівнемірів-лічильників, встановлених на резервуарах, що розташовані на акцизному складі.

Згідно з положеннями частини 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, правомірність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень Головного управління ДПС у Запорізькій області підтверджують фактичні обставини та документальні докази у справі.

Питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.

Керуючись ст. ст. 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» (69068, м. Запоріжжя, вул. Іванова, буд. 105, ЄДРПОУ 38945259) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107 м. Запоріжжя, проспект Соборний, 166, ЄДРПОУ 43143945) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 26.11.2021.

Суддя О.О. Артоуз