
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2021 року Справа № 280/3001/21 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Батрак І.В.
за участю секретаря судового засідання Прус І.В.
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Паливна компанія «Білл Ойл»
до Головного управління ДПС у Запорізькій області
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Паливна компанія «Білл Ойл» (далі - ТОВ «ПК «Білл Ойл», позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - ГУ ДПС у Запорізькій області, відповідач), в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 27.10.2020 №00003270901 (форма «ПС») на суму 180000,00 грн., №00003330901 (форма «С») на суму 250000,00 грн., №00003230901 (форма «ПС») на суму 160000,00 грн., №00003280901 (форма «С») на суму 250000,00 грн.
На обґрунтування позовних вимогу у позовній заяві зазначає, що до 01.07.2019 Податковий кодекс України не передбачав обладнання акцизних складів пального витратомірами, отже його редакція зі змінами та доповненнями від 23.11.2018 №2628-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» розширила його дію та погіршила становище позивача, таким чином, держава, в особі вищого законодавчого органу, порушила свої ж нормативно-правові акти та тим самим спровокувала можливість певних порушень платниками податків, тобто не надала можливості суб`єктам господарювання достатнього часу для приведення свої діяльності відповідно до вимог закону. Стосовно відсутності певний час у позивача відповідної ліцензії вважає, що необхідно враховувати ті обставини, що у зв`язку з тим, шо Законом №481/95- на момент виникнення спірних правовідносин не було чітко врегульовано відносини щодо органу, який видає ліцензії на роздрібну торгівлю пальним, а Державна фіскальна служба України лише 30.05.2019 направила лист за №17014/7/99-99- 12-01-01-17 із розпорядженням про видачу ліцензій головними управліннями в областях з 1 липня 2019 року, держава штучно створила для добросовісних платників перешкоди в господарюванні. Пояснює, що Так, до 01.07.2019 Закон №481 не передбачав ліцензування роздрібної торгівлі паливом. Фактично редакція цього Закону зі змінами та доповненнями від 23.11.2018 №2628 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» розширила його дію та погіршила становище позивача, при цьому, Кабінет Міністрів України не визначив органи виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання, уповноважені видавати такі ліцензії. Стверджує, що строк згідно з абзацом четвертим п. 4 ч. 1 ст. 3 Закону №222-VІІІ визначений законом як для держави, з метою унормування змін у правовідносинах або при запровадженні нових видів діяльності, що підлягають ліцензуванню, так і для суб`єктів господарювання, які мають забезпечити виконання вимог закону, пов`язаних із запровадженими змінами. Наведений двомісячний строк встановлений законом саме для додержання балансу у спірних правовідносинах між державою та суб`єктом господарювання. Таким чином, з набуттям 01.07.2019 змін до Законів №481/95-ВР та №222-VІІІ визначення з 01.07.2019 територіальних органів ДФС органами ліцензування діяльності з торгівлі пальним та не встановленням для суб`єкта господарювання строку для приведення діяльності у відповідність до вимог закону, вважає порушеним вищевказаний баланс та допущення непропорційності. Крім цього, звертає увагу, що до результатів Актів перевірки необхідно застосовувати вимоги, в тому числі п. 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, якими передбачено, що за порушення податкового законодавства, вчиненого протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (СОVID-19), штрафні санкції не застосовуються. З урахуванням наведеного, наполягає на задоволенні позовних вимог.
Ухвалою судді від 19.04.2021 позовна заява залишена без руху та позивачу надано строк для усунення зазначених судом недоліків позовної заяви. У встановлений судом строк недоліки позовної заяви було усунуто.
Ухвалою суду від 12.05.2021 відкрито провадження в адміністративній справі, призначено підготовче засідання на 07 червня 2021 року.
Відповідач позов не визнав, 04 червня 2021 року надіслав до суду відзив на позовну заяву (вх. №32021), у якому пояснює, що на підставі листа ДПС України після аналізу податкової інформації, яка свідчила про наявність порушень позивачем вимог статті 230 Податкового кодексу України, відповідно до пп.80.2.5 п.80.2 ст.80 Кодексу прийнято накази про проведення фактичних перевірок об`єктів господарювання позивача. Зазначає, що до проведення перевірки накази, направлення та службові посвідчення надані для огляду посадовій особі позивача, яка у зв`язку з допуском до перевірки розписалась особисто в направленнях про ознайомлення із зазначеними документами, чим підтвердила правомірність дій фахівців ГУ ДПС у Запорізькій області по проведенню фактичної перевірки, жодних заперечень щодо підстав проведення перевірки посадові особи позивача не висловлювали та не надавали письмово. Наголошує, що норми Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 №481/95-ВР зі змінами та доповненнями станом на 01.07.2019 для отримання відповідної ліцензії на роздрібну торгівлю пальним встановлюють для суб`єкта господарювання обов`язковість письмового звернення із заявою до уповноваженого Кабінетом Міністрів України органу виконавчої влади за місцем торгівлі. Зазначає, що фактичні обставини свідчать, що позивач був обізнаний про відсутність ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним на АЗС до дати їх отримання, проте через зареєстровані реєстратори розрахункових операцій на АЗС позивач в період з 01.07.2019 до дати видачі ліцензій здійснював розрахункові операції за реалізацію пального (бензин, дизельне паливо, газ пропан) кінцевим споживачам (роздрібна торгівля) без наявності ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним. Опис пального із зазначенням даних фіскальних чеків міститься в актах перевірок. При цьому, звертає увагу суду на те, що позивач не зазначив та документально не підтвердив об`єктивність причин неможливості звернення до податкового органу з заявою про видачу ліцензії до 01.07.2019; не існує норми закону, яка встановлює особливості застосування або заборону застосування штрафної (фінансової) санкції за роздрібний продаж пального без ліцензії протягом липня-серпня 2019 року. Стосовно обґрунтування застосування до позивача відповідальності за порушення вимог ст.230 Податкового кодексу України вказує, що ТОВ «ПК «Білл ойл» у зв`язку зі зберіганням пального зареєстрував два акцизні склади, при цьому, під час фактичних перевірок на акцизному складі за адресою: вул. Мелітопольське шосе, 12А, м. Приморськ, Запорізька область (Уніфікований номер акцизного складу - 1009796) встановлено відсутність рівнемірів-лічильників на резервуарах для зберігання та відпуску пального в кількості 9 одиниць, на акцизному складі за адресою: вул. Лісна, 4, с. Григорівка, Запорізький район, Запорізька область (Уніфікований номер акцизного складу - 1009795) встановлено відсутність рівнемірів-лічильників на резервуарах для зберігання та відпуску пального в кількості 8 одиниць, що є порушенням вимог пп.230.1.2 п.230.1 ст.230, п. 12 підрозділу 5 розділу XX Податкового кодексу України. На підставі вищевикладеного, вважає, що правомірність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень ГУ ДПС у Запорізькій області підтверджують як фактичні обставини, так і документальні докази, у зв`язку із чим просить відмовити ТОВ «ПК «Білл Ойл» у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою від 07.06.2021 суд відклав підготовче засідання за клопотанням представників сторін на 08 липня 2021 року.
07 липня 2021 року від позивача надійшла відповідь на відзив (вх. №38298), у якій додатково звертає увагу суду, що відповідно до ст. 80 Податкового кодексу України перелік підстав проведення фактичної перевірки є вичерпним, а отже постає питання: яким саме пунктом вказаної статті керувався відповідач для прийняття рішення про проведення перевірки, адже за відсутності таких підстав перевірка не є законною, а її результати не повинні мати наслідків для позивача.
Ухвалою суду від 08.07.2021 відкладено підготовче засідання за клопотанням представника відповідача на 15 липня 2021 року.
У свою чергу, представником відповідача надано до матеріалів справи заперечення на відповідь (вх. №39960), у яких вказує, що позивач в запереченнях не наводить нових підстав в підтвердження своїх вимог, а лише повторює вже зазначене в позові, відповідач, в свою чергу, наполягає на аргументах та поясненнях, наведених у відзиві, які підтверджують правомірність дій по призначенню та проведенню фактичної перевірки та застосування штрафних санкцій, які повністю відповідають вимогам діючого законодавства.
Ухвалою суду від 15.07.2021 зупинено провадження у справі на час, необхідний сторонам для примирення, до 23 вересня 2021 року.
Ухвалою від 23.09.2021 судом продовжений процесуальний строк, визначений ухвалою суду від 15.07.2021, до 28 жовтня 2021 року.
28 жовтня 2021 року поновлено провадження по справі.
Ухвалою суду від 28.10.2021 закрито підготовче провадження у справі та призначене судове засідання для розгляду справи по суті на 23 листопада 2021 року.
У судове засідання представник позивача не з`явився, 16 листопада 2021 року звернувся до суду із клопотанням (вх. №66851) про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження.
За приписами частини 3 статті 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
За приписами частини 6 статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно з частиною 9 статті 205 КАС України Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в справі матеріалами, в порядку письмового провадження.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).
На підставі норми частини 4 статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши та дослідивши надані документи, судом встановлені наступні обставини.
Згідно з офіційними відомостями, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ТОВ «ПК «Білл Ойл» зареєстровано юридичною особою 20.11.2018 (Номер запису: 11031020000045644). Види діяльності позивача: 46.12 Діяльність посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами (основний), 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, 49.41 Вантажний автомобільний транспорт, 47.30 Роздрібна торгівля пальним, 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами, 46.69 Оптова торгівля іншими машинами й устаткованням.
У зв`язку із надходженням до ГУ ДПС у Запорізькій області листа Державної податкової служби України від 14.07.2020 №11586/7/99-00-09-02-03-07 щодо відпрацювання шляхом проведення фактичних перевірок, суб`єктів господарювання, якими порушено правила обліку, виробництва та обігу пального на акцизних складах, які не обладнані витратомірами-лічильниками та рівномірами лічильниками, заступником начальника управління - начальником відділу адміністрування акцизного податку управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДПС у Запорізькій області у доповідній записці на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 75.1.3п. 75.1 ст. 75, пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України запропоновано заступнику начальника управління організувати проведення фактичної перевірки позивача за вищезазначеними адресами.
Так, на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 75.1.3п. 75.1 ст. 75, пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України заступником начальника Головного управління ДПС у Запорізькій області Синяковим В. видано наказ від 20.08.2020 №1905 про проведення з 21.08.2020 протягом 10 діб фактичної перевірки ТОВ «ПК «Білл ойл» за адресою: вул. Мелітопольське шосе, 12А, м. Приморськ, Запорізька область, за період з 01.07.2019 по день закінчення фактичної перевірки з питання здійснення контролю за додержанням суб`єктом господарювання вимог законодавства, які є обов`язковими при виробництві, обігу, зберіганні, обігу та транспортуванні пального; виявлення порушень у сфері виробництва і обігу пального, а також інших питань, що регулюють виробництво, зберігання та облік підакцизних товарів в Україні.
25 серпня 2020 року на підставі наказу від 20.08.2020 №1905, направлень на проведення фактичної перевірки від 20.08.2020 №2113, №2114, працівниками ГУ ДПС у Запорізькій області здійснено виїзд до АЗС, що розташована за адресою: Запорізька область, м. Приморськ, вул. Мелітопольське шосе, 12А, в якій здійснювала свою діяльність - ТОВ «ПК «Білл ойл».
Перед початком перевірки фахівцями ГУ ДПС у Запорізькій області на АЗС здійснено придбання пального, що підтверджено фіскальним чеком №3649 від 25.08.2020, який є додатками до акту та наданий відповідачем до матеріалів справи.
Після проведення розрахунків та отримання фіскального чеку від операторів на АЗС (особи, які проводили розрахункові операції) під особистий підпис директору підприємства ОСОБА_1 вручена копія наказу на перевірку, а також оригінал наказу, направлення і службові посвідчення надані для огляду, що підтверджує підпис в розписках до направлень-(копії наказів та направлень містяться в матеріалах справи).
Крім того, директору ОСОБА_1 вручене запрошення з переліком документів, які необхідно надати до перевірки та необхідність з`явитись 26.08.2020 о 10 год. 00 хв. до приміщення податкового органу для підписання матеріалів перевірки, надання вмотивованих пояснень, складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до пояснень директора ТОВ «ПК «Білл ойл» на АЗС за адресою: Запорізька область, м. Приморськ, вул. Мелітопольське шосе, 12-А, на резервуарах не встановлені рівнеміри у зв`язку зі значною вартістю обладнання, нині підприємством ведуться переговори з вірогідними постачальниками щодо вартості та строків установки обладнання.
За результатами перевірки контролюючим органом складений відповідний акт від 31.08.2020, реєстраційний №0591/08/01/32/42636166, згідно із яким перевіркою встановлено порушення позивачем, зокрема вимог пп. 230.1.2 п.230.1 ст.230, пункту 12 підрозділу 5 розділу XX Податкового кодексу України в частині не обладнання витратомірами-лічильниками та рівномірами-лічильниками та їх не реєстрації в Єдиному державному реєстрі; ч. 20 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», а саме: реалізація пального в період з 01.07.2019 до 27.08.2019 (включно) без ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.
У зв`язку з неявкою позивача на складання та підписання акту фактичної перевірки, супровідним від 01.09.2020 №49547/10/08-01-32-01-16 вказаний Акт направлено на адресу позивача та вручено поштою уповноваженому представнику 05.10.2020, що підтверджує рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (трек-номер 69005 0837236 4).
Зауваження до акту на адресу податкового органу не надходило і матеріали справи не містять.
На підставі матеріалів перевірки та викладених вище висновків Акта, 27 жовтня 2020 року ГУ ДПС у Запорізькій області прийняті спірні податкові повідомлення-рішення:
№000003270901 форми «ПС», яким за порушення п пп. 230.1.2 п.230.1 ст.230, пункту 12 підрозділу 5 розділу XX Податкового кодексу України, на підставі пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 і пп. 128-1.1.1 п. 128-1.1 ст. 128-1 Податкового кодексу України до позивача застосовано сума штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у розмірі 180000,00 грн.,
№00003330901 форми «С», яким за порушення ч. 20 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», на підставі пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 і ст. 17 цього ж Закону до позивача застосовано сума штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у розмірі 250000,00 грн.
Зазначені вище рішення у той самий день направлені на адресу позивача поштою та отримані уповноваженим представником 16 листопада 2020 року.
Крім того, на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 75.1.3п. 75.1 ст. 75, пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України заступником начальника Головного управління ДПС у Запорізькій області Синяковим В. видано наказ від 20.08.2020 №1904 про проведення з 21.08.2020 протягом 10 діб фактичної перевірки ТОВ «ПК «Білл ойл» за адресою: вул. Лісна, 4, с. Григорівка, Запорізький район, Запорізька область, за період з 01.07.2019 по день закінчення фактичної перевірки з питання здійснення контролю за додержанням суб`єктом господарювання вимог законодавства, які є обов`язковими при виробництві, обігу, зберіганні, обліку та транспортуванні пального; виявлення порушень у сфері виробництва і обігу пального, а також інших питань, що регулюють виробництво, зберігання та облік підакцизних товарів в Україні.
25 серпня 2020 року на підставі наказу від 20.08.2020 №1904, направлень на проведення фактичної перевірки від 20.08.2020 №2115, №2116, працівниками ГУ ДПС у Запорізькій області здійснено виїзд до АЗС, що розташована за адресою: Запорізька область, Запорізький район, с. Григорівка, вул. Лісна, 4, в якій здійснювала свою діяльність - ТОВ «ПК «Білл ойл».
Перед початком перевірки фахівцями ГУ ДПС у Запорізькій області на АЗС здійснено придбання пального, що підтверджено фіскальним чеком №2078 від 25.08.2020, який є додатками до акту та наданий відповідачем до матеріалів справи.
Після проведення розрахунків та отримання фіскального чеку від операторів на АЗС (особи, які проводили розрахункові операції) під особистий підпис директору підприємства ОСОБА_1 вручена копія наказу на перевірку, а також оригінал наказу, направлення і службові посвідчення надані для огляду, що підтверджує підпис в розписках до направлень-(копії наказів та направлень містяться в матеріалах справи).
Крім того, директору ОСОБА_1 вручено запрошення з переліком документів, які необхідно надати до перевірки та необхідність з`явитись 26.08.2020 о 10 год. 00 хв. до приміщення податкового органу для підписання матеріалів перевірки, надання вмотивованих пояснень, складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до пояснень директора ТОВ «ПК «Білл ойл» на АЗС за адресою: Запорізька область, м Запорізький район, с. Григорівка, вул. Лісна, 4, на резервуарах не встановлені рівнеміри у зв`язку зі значною вартістю обладнання, нині підприємством ведуться переговори з вірогідними постачальниками щодо вартості та строків установки обладнання.
За результатами перевірки контролюючим органом складений відповідний акт від 31.08.2020, реєстраційний №0592/08/01/32/42636166, згідно із яким перевіркою встановлено порушення позивачем вимог, зокрема ч. 20 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», а саме: реалізація пального в період з 01.07.2019 до 27.08.2019 (включно) без ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним; пп. 230.1.2 п.230.1 ст.230, пункту 12 підрозділу 5 розділу XX Податкового кодексу України в частині не обладнання витратомірами-лічильниками та рівномірами-лічильниками та їх не реєстрації в Єдиному державному реєстрі.
У зв`язку з неявкою позивача на складання та підписання акту фактичної перевірки, супровідним від 01.09.2020 №49547/10/08-01-32-01-16 вказаний Акт направлено на адресу позивача та вручено поштою уповноваженому представнику 05.10.2020, що підтверджує рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (трек-номер 69005 0837236 4).
Зауваження до акту на адресу податкового органу не надходило і матеріали справи не містять.
На підставі матеріалів перевірки та викладених вище висновків Акта, 27 жовтня 2020 року ГУ ДПС у Запорізькій області прийняті спірні податкові повідомлення-рішення:
№00003230901 форми «ПС», яким за порушення п пп. 230.1.2 п.230.1 ст.230, пункту 12 підрозділу 5 розділу XX Податкового кодексу України, на підставі пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 і пп. 128-1.1.1 п. 128-1.1 ст. 128-1 Податкового кодексу України до позивача застосовано сума штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у розмірі 180000,00 грн.,
№00003280901 форми «С», яким за порушення ч. 20 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», на підставі пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 і ст. 17 цього ж Закону до позивача застосовано сума штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у розмірі 250000,00 грн.
Зазначені вище рішення у той самий день направлені на адресу позивача поштою та отримані уповноваженим представником 16 листопада 2020 року.
Не погоджуючись із зазначеними вище податковими повідомленнями-рішеннями позивач звернувся до Державної податкової служби України зі скаргою від 25.11.2020 №143 на них, однак відповідно до рішення про результати розгляду скарги №5692/6/99-00-06-03-01-06 від 12.03.2021 податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у Запорізькій області залишено без змін, а скаргу - без задоволення.
Вважаючи прийняті відповідачем наказ про проведення фактичної перевірки та податкові повідомлення-рішення протиправними, позивач звернувся до суду із даним позовом про їх скасування.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - ПК України).
Згідно з положеннями п.20.1.4 ч.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Відповідно до статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Згідно із підпунктом 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 ПК України, фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Відповідно до пункту 80.1 статті 80 ПК України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).
Підпунктом 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України встановлено, що фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав: у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.
Норма цього підпункту дозволяє проведення фактичної перевірки, у тому числі, на виконання функцій контролюючого органу, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, які в силу приписів статті 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» покладені на відповідача.
Із зазначеного вбачається, що перевірка на підставі пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПК України буде правомірною за наявності: наказу на призначення перевірки, який має містити 1) визначення, яка саме інформація отримана податковим органом щодо наявних порушень з боку конкретного платника податків; 2) відомостей, коли та ким така інформація, що слугувала підставою для призначення фактичної перевірки, була надана; 3) відомостей, які є наявні докази отримання контролюючим органом такої інформації або звернення, які було зареєстровано у відповідному порядку.
Лише за наявності зазначених умов наказ буде відповідати вимогам законодавства, а перевірка на підставі пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПК України буде правомірною.
Судом встановлено, що підставою для проведення фактичної перевірки позивача були лист Державної податкової служби України від 14.07.2020 №11586/7/99-00-09-02-03-07 щодо відпрацювання шляхом проведення фактичних перевірок, суб`єктів господарювання, якими порушено правила обліку, виробництва та обігу пального на акцизних складах, які не обладнані витратомірами-лічильниками та рівномірами лічильниками, а також доповідна записка заступника начальника управління - начальника відділу адміністрування акцизного податку управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДПС у Запорізькій області, у якій повідомлено, що відповідно до Реєстру платників акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового ТОВ «ПК «Білл ойл» зареєстрований платником в зазначеному реєстрі за №2577, дата внесення запису до реєстру 03.07.2019 (дата модифікації 29.01.2020). Згідно з даними ІС «Податковий блок» позивачем зареєстровані акцизні склади за адресами: вул. Мелітопольське шосе, 12А, м. Приморськ, Запорізька область (Уніфікований номер акцизного складу - 1009796); вул. Лісна, 4, с. Григорівка, Запорізький район, Запорізька область (Уніфікований номер акцизного складу - 1009795). Згідно з даними ІС «Податковий блок» та Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників та рівномірів-лічильників рівня пального у резервуарах позивач не зареєстрував витратоміри-лічильники та рівноміри-лічильники та не надає довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягу та залишків пального на акцизному складі. Крім того, відповідно до наявних баз даних ДПС: ІС «Податковий блок», Єдиного ліцензійного реєстру встановлено, що ТОВ «ПК «Білл ойл» здійснює операції з пальним з 01.07.2019, отримано ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним після 01.07.2019 за вищезазначеними адресами.
Крім того, суд вважає за необхідне також наголосити, що накази відповідача про проведення фактичної перевірки 20.08.2020 №1904, №1905 є актами індивідуальної дії.
Індивідуальний акт - це акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк (п. 19 ч. 1 статті 4 КАС України).
Правовий акт індивідуальної дії виданий суб`єктом владних повноважень документ, прийнятий із метою реалізації положень нормативно-правового акту (актів) щодо конкретної життєвої ситуації, не містить загальнообов`язкових правил поведінки та стосується прав і обов`язків чітко визначеного суб`єкта (суб`єктів), якому він адресований.
По відношенню до рішень суб`єктів владних повноважень, які є актами індивідуальної дії, спосіб захисту порушеного права у контексті можливості відновлення прав позивача залежить від того, чи є таке рішення діючим (чинним) і таким, що підлягає виконанню, або рішення є таким, що вичерпало свою дію.
Отже, накази відповідача для здійснення фактичного заходу є виконаними, тобто такими, що вичерпали свою дію.
При цьому, згідно з пунктом 81.1. статті 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;
копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;
службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред`явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред`явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п`ятому цього пункту, не дозволяється.
При пред`явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.
У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.
З матеріалів справи вбачається, що до проведення перевірки накази, направлення та службові посвідчення надані для огляду посадовій особі позивача, яка у зв`язку з допуском до перевірки розписалась особисто в направленнях про ознайомлення із зазначеними документами, чим підтвердила правомірність дій фахівців ГУ ДПС у Запорізькій області по проведенню фактичної перевірки. Жодних заперечень щодо підстав проведення перевірки посадові особи позивача не висловлювали та не надавали письмово, що саме позивачем не заперечено. Дотримання фахівцями податкового органу вимог статті 81 ПК України надає повне право для проведення фактичної перевірки та підтверджує обов`язок платника надати всі документи, пов`язані з предметом перевірки. Таким чином, правомірність дій ГУ ДПС у Запорізькій області щодо реалізації наказів про проведення фактичної перевірки та проведенню самих перевірок підтверджено фактичним обставинами та доказами, наявними в матеріалах справи.
За змістом підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПК України акцизний склад це, зокрема, спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі, а також реалізації спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, а також приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.
Згідно з підпунктом 14.1.224 пункту 14.1 статті 14 ПК України розпорядник акцизного складу - суб`єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або суб`єкт господарювання - платник акцизного податку, який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізацію пального на акцизному складі та має документи, що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що відносяться до акцизного складу.
Відповідно до пункту 230.1. статті 230 ПК України акцизні склади та акцизні склади пересувні утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку.
Підпунктом 230.1.2 пункту 230.1. статті 230 ПК України встановлено, що акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Акцизні склади, на яких здійснюються виключно зберігання та реалізація пального, що отримується та реалізується виключно у споживчій тарі без зміни розфасовки, а також скрапленого газу природного, бензолу, метанолу, не обладнуються витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов`язані зареєструвати:
а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі;
б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.
Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.
За змістом пункту 12 підрозділу 5 розділу XX «Перехідні положення» ПК України розпорядники акцизних складів відповідно до вимог цього Кодексу зобов`язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в строки, зокрема, акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, - не пізніше 1 січня 2020 року.
Пунктом 18 підрозділу 5 розділу XX «Перехідні положення» ПК України було встановлено, що норми пункту 128-1 статті 128-1 ПК України застосовуються до розпорядників акцизних складів, на яких розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів (крім розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу) з 1 січня 2020 року.
Разом з тим Законом України від 18.12.2019 №391-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування акцизного податку» (далі Закон №391-ІХ) до пункту 18 підрозділу 5 розділу XX «Перехідні положення» ПК України внесені зміни, а саме в абзаці четвертому слово «січня» замінено словом «квітня».
Відповідно до пункту 128-1.1. статті 128-1 ПК України необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.
Таким чином, у розпорядників акцизних складів на підставі указаних норм Податкового кодексу України виник обов`язок обладнати акцизні склади, на території яких здійснюється господарська діяльність з відповідним підакцизним товаром паливом витратомірами-лічильниками та рівномірами-лічильниками та зареєструвати їх у відповідному Єдиному державному реєстрі до 01.04.2020.
При цьому, з 01.04.2020 відповідно до статті 128-1 ПК України за вказані вище порушення передбачена відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 20000,00 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник.
Законодавчі зміни, на підставі яких у позивача виник обов`язок обладнати акцизний склад відповідними засобами вимірювання були прийняті заздалегідь. Так, Закон України №391-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування акцизного податку», яким було установлено відповідний обов`язок позивача, як розпорядника акцизного складу прийнятий - 18.12.2019. Отже, позивач знав про виникнення з 01.04.2020 у нього такого обов`язку та мав достатньо часу для того щоб придбати, встановити та зареєструвати витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники на своєму акцизному складі. Окрім цього, закон у попередній редакції, тобто до внесення змін 18.12.2019 на підставі Закону №391-ІХ вимагав установлення таких приладів ще до 01.01.2020, що також свідчить про обізнаність позивача про це та можливість підготуватися до таких змін податкового законодавства та змісту і обсягу своїх обов`язків щодо цього.
Відповідно до документів, які надавались ТОВ «ПК «Білл ойл» для перевірки (договору оренди від 01.01.2019 №6/19, письмових пояснень директора ОСОБА_1 ) на АЗС за адресою: вул. Мелітопольську шосе, 12А, м. Приморськ, Запорізька область , встановлено: 2 наземних резервуара, які працюють під тиском, ємністю по 4,85 м куб. (4850 л) кожен (для зберігання зрідженого газу під тиском), 1 резервуар горизонтальний ємністю 20,891 м куб. (для зберігання бензину А-95 Євро), 1 резервуар горизонтальний ємністю 21,100 м куб. (для зберігання бензину А-92 Євро), 1 резервуар горизонтальний ємністю 20,972 м куб. (для зберігання ДП-Л); 2 паливнороздавальні колонки двосторонні типа «Scheidt& Bachmann» на 8 пістолетів; 1 паливороздавальна колонка одностороння типа «Scheidt& Bachmann» на 1 пістолет; 1 колонка заправна газова типа АСТРА-207.
Відповідно до документів, які надавались позивачем для перевірки (договору оренди від 21.12.2018 №7/18, письмових пояснень директора ОСОБА_1 ) на АЗС за адресою: вул. Лісна, буд. 4, с. Григорівка, Запорізький район, Запорізька область , встановлено: 1 наземний резервуар ємністю 9,96 м куб. для зберігання зрідженого газу під тиском, 1 резервуар горизонтальний ємністю 25,00 м куб. (для зберігання бензину А-95 Преміум), 1 резервуар горизонтальний ємністю 25,00 м куб. (для зберігання бензину А-95 Євро), 1 резервуар горизонтальний ємністю 25,00 м куб. (для зберігання бензину А-92 Євро), 1 резервуар горизонтальний ємністю 25,00 м куб. (для зберігання ДП); 2 паливнороздавальні колонки двосторонні типа «Scheidt& Bachmann» на 4 пістолета; 1 колонка заправна газова типа Шельф LPG 100-2.
При цьому, згідно з податковою інформацією 1С «Податковий блок» та Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників та рівномірів-лічильників рівня пального у резервуарах позивач станом на 25.08.2020 не встановив та не зареєстрував витратоміри-лічильники та рівноміри-лічильники рівня пального на резервуари на зареєстрованому акцизному складі, що саме позивачем під час розгляду справи у суді не спростовано.
Після 01.04.2020 позивач, як розпорядник акцизного складу, де розташовані резервуари, в яких зберігається пальне, зобов`язаний був обладнати їх рівнемірами-лічильниками на виконання вимог Податкового кодексу України щодо обов`язкового встановлення витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників.
Відповідно до пункту 52.1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій, зокрема за обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками.
Отже, позивач допустив податкове правопорушення, відповідальність за яке встановлена пунктом 128-1.1 статті 128-1 ПК України.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що факт вчинення позивачем порушення, передбаченого підпунктом 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України, що стало правомірною підставою для застосування оспорюваного штрафу згідно з податковими повідомленнями-рішеннями від 27.10.2020 №0000323901 та №00003270901.
Щодо предмету виявлених порушень частини 20 статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» та правомірності застосування штрафних санкцій суд зазначає наступне.
Відповідно до підпункту 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 ПК України особи, які здійснюватимуть реалізацію пального або спирту етилового, підлягають обов`язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, постійних представництв, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового.
Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового заяви, форма якої затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, веде реєстр платників акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками акцизного податку.
Законом України від 23.11.2018 № 2628-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів внесено зміни до Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі - Закон №481/95-ВР), зокрема запроваджено ліцензування видів господарської діяльності з виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним. Зазначені зміни набирають чинності з 1 липня 2019 року.
Статтею 1 Закону №481/95-ВР визначено, що: місце зберігання пального - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування; місце роздрібної торгівлі пальним - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для роздрібної торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування; зберігання пального - діяльність із зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик; роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної станції/газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки.
Порядок здійснення роздрібної торгівлі пальним та зберігання пального визначено статтею 15 Закону №481/95-ВР (зі змінами).
Зберігання пального здійснюється суб`єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензії.
Річна плата за ліцензії на право зберігання пального у розмірі 780 гривень, плата за ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним становить 2000 гривень на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.
Суб`єкти господарювання отримують ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним/зберігання пального на кожне місце зберігання пального.
Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним/зберігання пального видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі/зберігання суб`єкта господарювання терміном на п`ять років.
Суб`єкт господарювання має право зберігати пальне без отримання ліцензії на право зберігання пального в місцях виробництва пального або місцях оптової торгівлі пальним чи місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримані відповідні ліцензії.
Ліцензія на право зберігання пального не отримується на місця зберігання пального, що використовуються: підприємствами, установами та організаціями, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджету; підприємствами, установами та організаціями системи державного резерву; суб`єктами господарювання для зберігання пального, яке споживається для власних виробничо-технологічних потреб виключно на нафто- та газовидобувних майданчиках, бурових платформах і яке не реалізується через місця роздрібної торгівлі.
Роздрібна торгівля пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Ліцензія видається за заявою суб`єкта господарювання, до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.
Після видачі/призупинення/анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, вносить відповідні відомості до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше наступного робочого дня з дня видачі/призупинення/анулювання відповідної ліцензії.
З матеріалів справи вбачається, що вибірковим аналізом бази даних ДПС підсистеми «Чеки РРО» інформаційної системи 1С «Податковий блок» встановлено, що ТОВ «ПК «Білл ойл» в період з 01.07.2019 до 27.08.2019 (включно) здійснював роздрібну торгівлю пальним на АЗС за адресою: вул. Мелітопольське шосе, 12А, м. Приморськ, Запорізька область, через реєстратор розрахункових операцій (модель КАЛИНА МА-11.01 заводський номер НТ030744, фіскальний номер 300509059) та на АЗС за адресою: вул. Лісна, 6.4, с.Григорівка, Запорізький район, Запорізька область, через реєстратор розрахункових операцій (модель КАЛИНА МА-11.01 заводський номер НТ031025 фіскальний номер 300509071) без ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним, що саме позивачем не заперечено.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 № 1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» утворено Державну податкову службу шляхом реорганізації Державної фіскальної служби.
Згідно з підпунктом 27 пункту 4 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227 (далі - Постанова № 227), ДПС відповідно до покладених на неї завдань здійснює ліцензування діяльності суб`єктів господарювання з виробництва пального, з оптової, роздрібної торгівлі та зберігання пального і контроль за таким виробництвом. ДПС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи.
З огляду на зазначене вище, ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним та на право зберігання пального або рішення про відмову в їх видачі видається заявнику не пізніше 20 календарних днів з дня одержання зазначених у цьому Законі документів (стаття 15 Закону №481/95-ВР). Суб`єкти господарювання можуть подати документи на розгляд до органу ліцензування для отримання відповідних ліцензії починаючи з 12.06.2019. При цьому, головні управління ДФС у областях та м. Києві мають видавати зазначені ліцензії суб`єктам господарювання починаючи з 01.07.2019.
Отже, законодавством чітко визначено як порядок видачі ліцензії на роздрібну торгівлю паливом так і орган, що її видає, а це спростовує посилання позивача на те, що існує, якась правова невизначеність щодо врегулювання відносин щодо органу, який видає ліцензії на роздрібну торгівлю пальним.
В даному випадку, позивач не наводить жодних обґрунтованих причин, які перешкоджали останньому звернутись до відповідача із заявами на отримання ліцензії з відповідними пакетами документів до 01 липня 2019 року.
Отже, матеріали даної справи не містять доказів послідових та регулярний дій, вчинених позивачем з метою недопущення вчинення податкового правопорушення, відповідальність за яке передбачена абзацом 8 частини 2 статті 17 Закону № 481/95-ВР.
При цьому суд відхиляє доводи позивача про відсутність вини та умислу на вчинення порушення у зв`язку із тим, що держава не забезпечила можливості завчасно подати заяву і документи на отримання ліцензії та отримати таку ліцензію станом на 01 липня 2019 року, оскільки податкове законодавство, у тому числі Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» не передбачає випадків звільнення від відповідальності за наявності порушень та не ставить можливість застосування штрафу в залежності від наявності чи відсутності вини чи умислу.
Суд наголошує на тому, що Закон України від 23.11.2018 № 2628-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів», яким запроваджено ліцензування діяльності із роздрібної торгівлі пальним, був опублікований у офіційних виданнях до 01.01.2019 (відомості Верховної Ради України - 12.12.2018, Голос України - 12.12.2018), а тому відповідні суб`єкти господарювання мали змогу завчасно ознайомитись з запровадженими змінами та звернутися до податкових органів з питання отримання відповідних ліцензій з 01.07.2019 року.
Крім того, суд звертає увагу, що у межах спірних правовідносин досліджується виключно обставини виявленого в актах перевірки порушення вимог Закону №481/95-ВР та правомірність застосування штрафу. Правомірність поведінки органів, уповноважених на видання ліцензій, не є предметом даного спору.
Відповідно до статті 17 Закону №481/95-ВР, за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
У разі роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 250000,00 грн.
За таких обставин, суд дійшов до висновку про наявність з боку позивача порушень норм чинного законодавства України виявлених під час проведення перевірки податковим органом, а саме позивачем здійснено роздрібну торгівлю пальним 01.07.2019 до отримання ліцензії на роздрібну торгівлю пальним, чим порушено вимоги частини 20 статті 15 Закону №481/95-ВР, що у сукупності свідчить про правомірність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень від 27.10.2020 №00003330901 (форма «С») на суму 250000,00 грн., №00003280901 (форма «С») на суму 250000,00 грн.
У відповідності до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, діяв у межах повноважень, наданих йому законодавством та довів правомірність прийнятих рішень, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 9, 137, 139, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Паливна компанія «Білл Ойл» (69035, м. Запоріжжя, вул. Рекордна, буд. 37-Б, офіс 11, код ЄДРПОУ 42636166) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ ВП 44118663) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя І.В. Батрак