Рішення № 101391528, 26.11.2021, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.11.2021
Номер справи
260/2579/21
Номер документу
101391528
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

26 листопада 2021 року м. Ужгород№ 260/2579/21 Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Плеханова З.Б. розглянувши в письмовому спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення Берегівської районної державної адміністрації (вул. Мукачівська, буд. 3,м. Берегово, Берегівський район, Закарпатська область,90200), Міністерства соціальної політики України (м.Київ, вул. Еспланадна, 8/10, 01601,Код ЄДРПОУ 37567866 ), Департаменту соціального захисту населення Закарпатсько ОДА про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Берегівської районної державної адміністрації , яким просить: 1. Позовну заяву ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП НОМЕР_1 до Управління соціального захисту населення Берегівської районної державної адміністрації Закарпатської області (вул. Мукачівська З, м. Берегово, Закарпатська область 90202, код ЄДРПОУ 03192939) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю. 2. Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Берегівської районної державної адміністрації Закарпатської області (вул. Мукачівська З, м. Берегово, Закарпатська область 90202, код ЄДРПОУ 03192939) щодо ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП НОМЕР_1 не нарахування і не виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі п`ять мінімальних пенсій за віком. 3.Зобов`язати Управління соціального захисту населення Берегівської районної державної адміністрації Закарпатської області (вул. Мукачівська З, м. Берегово, Закарпатська область 90202, код ЄДРПОУ 03192939) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП НОМЕР_1 недоплачену грошову допомогу у розмірі 7354 грн., з урахуванням попередньо виплаченої такої допомоги у розмірі 1491 грн. 4. Відповідно до ст. 129-1 Конституції України, ст. 382 КАС України, при розгляді та ухваленні судового рішення в адміністративній справі зобов`язати відповідача: Управління соціального захисту населення Берегівської районної державної адміністрації Закарпатської області - подати звіт у встановлений строк. 5. Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору, як учасника бойових дій відповідно до ст. 5 п.13 Закону України «Про судовий збір».

1.Позиції сторін.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач має статус учасника бойових дій та відповідно до статті 12 частини 5 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має право на отримання щорічної разової грошової допомоги, яка виплачується до 05 травня, за 2021 року, як учасник бойових дій у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком з огляду на рішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 у справі № 1-247/2018 (3393/18), яким визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування. Позивач вказує, що йому було нараховано щорічну одноразову грошову допомогу до 05 травня 2021 року як учаснику бойових дій у розмірі 1491,00грн.

16 липня 2021 року Управління соціального захисту населення Берегівської районної державної адміністрації надало суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову, в зв`язку з тим, що від Міністерства соціальної політики України 07.05.2021 року № 3228/06-03 до Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації надійшов лист, в якому вказано, що видатки на виплату ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань допомоги до 5 травня, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-ХІІ і Закону України «Про жертви нацистських переслідувань» від 23.03.2000р. №1584-111, фінансуються в межах визначених законами про Державний бюджет України на відповідні роки призначень за бюджетною програмою КГЖВК 2501150 «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною», головним розпорядником якої є Мінсоцполітики. Мінсоцполітики листом зверталось до Міністерства фінансів щодо розгляду можливості збільшення до 7,89 млрд. грн. обсягу видатків на 2021- 2023 роки для забезпечення виплати допомоги до 5 травня відповідно до Закону № 3551 і Закону №1584. Мінфіном було поінформовано, що виділити додаткові кошти на КГЖВК 2501150 немає змоги, оскільки всі видатки, передбачені Державним бюджетом України на 2021 рік, розподілено. З метою законодавчого врегулювання питання визначення розмірів допомоги до 5 травня Мінсоцполітики зверталось до Міністерства у справах ветеранів, одним із основних завдань якого є формування та реалізація державної політики у сфері соціального захисту ветеранів війни, зокрема, стосовно щорічної виплати допомоги до 5 травня (крім організації її виплати).

Отже, зазначає, що Управління соціального захисту населення Берегівської районної державної адміністрації як розпорядник бюджетних коштів нижчого рівня та діючи в межах наданих повноважень перераховувало кошти через установу уповноваженого банку ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ОКПП НОМЕР_1 мешканцю АДРЕСА_2 , разову грошову допомогу до 5 травня в сумі -1491,00 гривня.

20 липня 2021 року , від позивача надійшли письмові заперечення на відзив , відповідно до якого проти відзиву заперечив з підстав наведених у позовній заяві .

03 серпня 2021 року від Департаменту соціального захисту населення Закарпатсько ОДА надійшов відзив на позов. Відповідно до якого зазначено, що до структурних підрозділів соціального захисту населення райдержадміністрацій та міськвиконкомів області продовжують надходити на виконання судові рішення щодо здійснення такої виплати учасникам бойових дій та особам з інвалідністю внаслідок війни у збільшених розмірах. У зв`язку із тим, що розмір разової грошової допомоги до 5 травня, зазначений у рішеннях суду значно перевищує розмір, визначений постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 №325 "Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", а також з огляду на відсутність кошторисних призначень для таких виплат, органи соціального захисту населення не здійснюють перерахунок та виплату такої допомоги за рішенням суду.

Облдержадміністрація неодноразово зверталася з листами до Кабінету Міністрів України та Мінсоцполітики щодо врегулювання вищевказаної проблемної ситуації та підтримує прохання Мінсоцполітики до Мінфіну щодо збільшення при внесенні змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" бюджетних призначень за бюджетною програмою (КПКВК 2501150) "Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною", що дозволить здійснювати виплати грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбаченої Законами України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань".

Враховуючи вищенаведене департамент соціального захисту населення облдержадміністрації просить повністю відмовити в задоволені позову.

26 жовтня 2021 року від Міністерства фінансів України на виконання ухвали суду від 05.10.2021 р. надійшли письмові пояснення на позов. Відповідно до яких зазначено, що Приймаючи Рішення від 25.01.2012 № З-рп/2012 у справі за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України щодо офіційного тлумачення положень статті 1, частин першої, другої, третьої статті 95, частини другої статті 96, пунктів 2, З, 6 статті 116, частини другої статті 124,' частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України, пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв`язку з окремими положеннями Конституції України, Конституційний Суд України виходив з того, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов`язується з його функціями, визначеними в пунктах 2, З статті 116 Конституції України. Отже, суди загальної юрисдикції України під час вирішення справ щодо соціального захисту прав громадян повинні застосовувати нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України, інших законів України, в тому числі закону про Державний бюджет України на відповідний рік. Виплата коштів здійснюється у межах видатків, встановлених бюджетною програмою КПКВК 2501150, головним розпорядником коштів якої є Міністерство соціальної політики. Відповідно до пункту З Постанови № 325 Міністерство фінансів і Державна казначейська служба здійснює лише перерахування коштів Міністерству соціальної політики для їх спрямування структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних. Київської міської державних адміністрацій з метою виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань.

Таким чином. Міністерство фінансів і Державна казначейська служба забезпечують лише перерахування коштів Міністерству соціальної політики.

Під час розподілу граничного обсягу видатків до проекту Державного бюджету України на 2021 рік видатки на організацію виплати разової грошової допомоги особам на яких поширюється дія Закону України 'Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", не визначено Мінсоцполітики пріоритетним напрямом спрямування бюджетних коштів. З метою вирішення питання збільшення на 2021 рік видатків на виплату разової грошової допомоги ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань Мінсоцполітики може в установленому порядку внести пропозиції щодо перерозподілу видатків між бюджетними програмами у межах загального обсягу бюджетних призначень, передбачених Мінсоцполітики у Державному бюджеті України на 2021 рік, у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 № 18.Враховуючи викладене просить відмовити у задоволенні позову.

Позиції сторін.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 згідно посвідчення серії НОМЕР_2 від 03.07.2015 року є учасником бойових дій має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.

У зв`язку із вищенаведеним перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Берегівської районної державної адміністрації, як отримувач щорічної разової допомоги до 5 травня.

Судом встановлено, що згідно листа Управління соціального захисту населення Брегівської районної державної адміністрації № 521 від 09.06.2021 року повідомлено позивача, про те що Управлінням соціального захисту населення Берегівської райдержадміністрації було направлено лист - звернення до Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації щодо надання роз`яснення, як УСЗН Берегівської РДА має проводити виплату грошової допомоги у 2021 році. На лист було отримано інформацію - видатки на виплату разової грошової допомоги ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань до 5 травня, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» фінансуються в межах бюджетних призначень, передбачених законами про Державний бюджет України на відповідні роки за бюджетною програмою «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною» головним розпорядником якої є Мінсоцполітики.

Бюджетні призначення за КП.КВК 2501150, які затверджуються щороку законами про Державний бюджет України, є недостатніми для проведення виплат у розмірі, визначеному Законом України від 22.10.1993 №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту у редакції Закону України віл 25.12.1998 №367-XIV «Про внесення змін до Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та Законом України «ІІро жертви нацистських переслідувань». Оскільки, вирішення питання щодо виплати разової грошової допомоги до 5 травня може бути вирішено шляхом затвердження Міністерством фінансів України, додаткових бюджетних призначень, Мінсоцполітики звернулось до Мінфіну з проханням при внесенні змін до Закону України «Про державний бюджет України па 2021 рік» розглянути можливість збільшення бюджетних призначень. З урахуванням викладеного та виходячи з реальних фінансових ресурсів державного бюджету, передбачених на виплату грошової допомоги у 2021 році, органи соціального захисту проводять її відповідно до Закону № 3551 у межах бюджетних призначень.

Судом встановлено, що листом від 24.06.2021 року Департаментом соціального захисту населення Закарпатської ОДА надіслано лист Міністерства соціальної політики України від 07.05.2021 року №3228/06-03 щодо виконання рішень судів стосовно виплат разової грошової допомоги до 5 травня до Департаменту соціально політики Ужгородської міської ради та начальникам управлінь соціального захисту населення райдержадміністрацій та міськвиконкомів.

Так, згідно листа Міністерства соціальної політики України від 07.05.2021 року №3228/06-03 зазначено, що Видатки на виплату ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань допомоги до 5 травня передбаченої ЗУ 2Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 № 3551-ХП (далі - Закон № 3551) і Законом України «Про жертви нацистських переслідувань» від 23.03.2000 фінансуються в межах визначених законами про Державний бюджет України на відповідні роки призначень за бюджетною програмою КПКВК 2501150 "Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною , головним розпорядником якого є Мінсоцполітики.

Мінсоцполітики листом від 20.08.2020 № 11909/0/2-20/51 зверталося до Міністерства фінансів щодо розгляду можливості збільшення до 7,89 млрд грн. обсягу видатків на 2021-2023 роки для забезпечення виплати допомоги до 5 травня відповідно до Закону №3551 і Закону № 1584.

З метою виконання судових рішень про виплату допомоги до 5 травня за 2020 рік з урахуванням попередньо виплачених сум і недопущення подальших порушень прав отримувачів, Мінсоцполітики повторно звернулося до Мінфіну листом від 17.02 2021 №3062/02-21-44) щодо збільшення обсягу видатків за КПКВК 2501150.

Мінфіном було поінформовано, що виділити додаткові кошти на КПКВК 2501150 немає змоги, оскільки всі видатки передбачені Державним бюджетом України на 2021 рік, розподілено.

Також інформує, що з метою законодавчого врегулювання питання визначення розмірів допомоги до 5 травня Мінсоціюлітики неодноразово зверталось до Міністерства у справах ветеранів, одним із основних завдань якого є формування та реалізація державної політики у сфері соціального захисту ветеранів війни, зокрема, стосовно щорічної виплати допомоги до 5 травня (крім організації її виплата).

За інформацією Мінветеранів на сьогодні ним опрацьовується питання внесення змій до Закону № 3551 та Закону № 1584 з метою встановлення єдиного підходу до визначення розміру допомоги до 5 травня із максимально можливим забезпеченням інтересів її одержувачів та збалансованості показників державного бюджету.

3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Правовий статус ветеранів війни визначає Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" № 3551-XII від 22 жовтня 1993 року (далі по тексту - Закон України № 3551-XII).

Згідно зі ст.12 частини 5 Закону України № 3551-XII (в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25 грудня 1998 року №367-XIV) щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.

Підпунктом "б" підпункту 1 пункту 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI від 28 грудня 2007 року (набрав чинності 01 січня 2008 року) статтю 12 частину 5 Закону України № 3551-XII викладено у такій редакції: "Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України".

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення підпункту "б" підпункту 1 пункту 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI від 28 грудня 2007 року.

Протягом 2012-2014 років на підставі законів України про Державний бюджет України на відповідні роки норми і положення статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" №3551-XIIзастосовувалися у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Відповідно до ч.1 ст.17 вищезазначеного Закону №3551-XII фінансування витрат, пов`язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.

Правові засади функціонування бюджетної системи України, її принципи, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства визначаються Бюджетним кодексом України.

У подальшому Законом України від 28 грудня 2014 року № 79-VІІІ "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" (набрав чинності 01 січня 2015 року) розділ VІ "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, яким встановлено, що норми і положення, зокрема статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

На виконання зазначених приписів Бюджетного кодексу України з метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", Кабінетом Міністрів України щороку приймалися відповідні щодо окремого бюджетного року постанови, а саме: № 147 від 31 березня 2015 року, № 141 від 02 березня 2016 року, № 233 від 05 квітня 2017 року, № 170 від 14 березня 2018 року, № 237 від 20 березня 2019 року та № 112 від 19 лютого 2020 року та № 325 від 08 квітня 2021 року, якими визначався, зокрема, розмір та порядок виплати разової грошової допомоги учасникам бойових дій.

Зокрема, у постанові Кабінету Міністрів України "Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" № 325 від 08 квітня 2021 року (набрала чинності 09 квітня 2021 року) визначено розмір виплати разової грошової допомоги учасникам бойових дій 1491 гривня.

Разом з тим, рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 у справі № 1-247/2018(3393/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

У цьому ж рішенні зазначено, що окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №45, ст.425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Отже, з 27 лютого 2020 року норми і положення, зокрема статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", не застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Таким чином, з наведеного вище вбачається, що з 27 лютого 2020 року застосовуються положення статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25 грудня 1998 року № 367-XIV (з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10рп/2008), а саме: щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09 липня 2003 року, мінімальна пенсія - державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом.

Ст.28 частини 1 вказаного Закону передбачає, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

При цьому, Кабінет Міністрів України у Постанові № 325 установив, що у 2021 році виплата разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом № 3551-ХІІ, учасникам бойових дій здійснюється у розмірі 1491,00 грн., тобто у розмірі меншому, ніж це передбачено частиною п`ятою статті 12 цього Закону.

Отже, на час виплати позивачу у 2021 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" № 3551-ХІІ та Постанова № 325.

Виходячи із визначених у ч.4 ст.7 КАС України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги учасникам бойових дій у 2021 році необхідно застосовувати не Постанову № 325, а Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" № 3551-XII, який має вищу юридичну силу.

Таким чином, враховуючи внесені рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року за № 3-р/2020 зміни у законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд зазначає, що позивачу відповідачем повинна бути виплачена щорічна разова грошова допомога до 5 травня у розмірі, встановленому статтею 12 частиною 5 Закону України № 3551-ХІІ у редакції Закону України № 367-ХІV.

При цьому, вихідним критерієм обрахунку щорічної разової грошової допомоги до 5 травня є мінімальний розмір пенсії за віком.

Ст.7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" № 294-IX від встановлено у 2021 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 01 січня 2021 року - 1769 гривень.

Таким чином, розмір щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій у 2021 році становить 8845 грн. (1769 грн. х 5).

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується учасниками справи, відповідачем було нараховано та виплачено позивачу щорічну одноразову грошову допомогу до 05 травня 2021 року як учаснику бойових дій у розмірі 1491 грн. Оскільки разову грошову допомогу позивачу виплачено у розмірі, меншому ніж передбачено статтею 12 частиною 5 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", тому порушено права позивача на отримання такої допомоги у належному розмірі.

Суд звертає увагу на те, що норми будь-яких підзаконних нормативно-правових актів, у тому числі і постанови Кабінету Міністрів України, не можуть змінювати приписів закону України, і позбавляти позивача вищевказаного права. Відсутність встановленого механізму їх виплати не звільняє Державу в особі уповноваженого органу від обов`язку здійснити таку виплату та не може позбавляти права особи на отримання належних їй сум допомоги.

Відмова відповідача в перерахунку та виплаті позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі, визначеному Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" № 3551-XII, порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу до Конвенції право мирно володіти своїм майном. Доки відповідне положення цього Закону є чинним, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в такій виплаті. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань (рішення ЄСПЛ від 08 листопада 2005 року у справі "Кечко проти України").

Таким чином, аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи у їх сукупності, суд приходить до висновку про підставність позовних вимог, оскільки позивач, як учасник бойових дій, має право на виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2021 році у розмірі, встановленому статтею 12 частиною 5 Закону України №3551-ХІІ у редакції Закону України № 367-ХІV, разом з тим, відповідач, здійснюючи виплату грошової допомоги у меншому розмірі порушив права позивача, а тому з метою належного захисту прав позивача необхідно зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.

Слід зауважити, Восьмим апеляційним адміністративним судом 03 листопада 2021 підтримано аналогічні висновки у подібній справі № 260/2792/21, 10 листопада 2021 року у рішенні № 260/2919/21, № 260/2969/21, від 04.11.2021 року № 260/3026/21.

Що стосується позовної вимоги зобов`язати Управління соціального захисту населення Берегівської районної державної адміністрації Закарпатської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу у розмірі 7354 грн., з урахуванням попередньо виплаченої такої допомоги у розмірі 1491 грн. судом встановлено наступне.

Матеріали справи підтверджують, що відповідачем розмір щорічної разової грошової допомоги позивачу був нарахований та виплачений в розмірі, передбаченому Постановою № 325, а не Законом № 3551-ХІІ.

Відтак, вимога про стягнення ненарахованої суми є передчасною, а належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача має бути зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити недоплачену суму допомоги.

Крім того, у такому випадку суд перебиратиме на себе функції органу соціального захисту, що свідчитиме про втручання у компетенцію останнього.

Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

З огляду на вищевказане, враховуючи обставини встановлені судом, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.

Зважаючи на те, що позивача від сплати судового збору звільнено, підстави для вирішення питання щодо відшкодування судових витрат відсутні.

Керуючись ст. 241, 243, 255, 257, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1.Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Берегівської районної державної адміністрації (вул. Мукачівська, буд. 3,м. Берегово, Берегівський район, Закарпатська область,90200, КОД ЄДРПОУ 03192939 ), Міністерства соціальної політики України (м.Київ, вул. Еспланадна, 8/10, 01601,Код ЄДРПОУ 37567866 ), Департаменту соціального захисту населення Закарпатсько ОДА (вул. Тургенєва, 8, м. Ужгород, Закарпатська обл., 88000) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Берегівської районної державної адміністрації (вул. Мукачівська, буд. 3,м. Берегово, Берегівський район, Закарпатська область,90200, КОД ЄДРПОУ 03192939 ) щодо відмови оформленої листом від 09 червня 2021 року № 521 у здійсненні донарахування та виплати одноразової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій ОСОБА_1 .

3. Зобов`язати Управління соціального захисту населення Беерегівської районної державної адміністрації (вул. Мукачівська, буд.3,м. Берегово, Берегівський район, Закарпатська область,90200, КОД ЄДРПОУ 03192939 ) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) щорічної разової грошової допомоги до 05 травня як учаснику бойових дій за 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, у відповідності до положень частини 5 статті 12 Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», з урахуванням проведених виплат.

4. В решті позовних вимог - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Восьмого апеляційного адмінсуду.

СуддяЗ.Б.Плеханова