Рішення № 101390888, 26.11.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.11.2021
Номер справи
200/12985/21
Номер документу
101390888
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 листопада 2021 р. Справа№200/12985/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області

про скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про скасування рішення № 2041500000686 від 22.04.2021 року «Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 », зобов`язання повторно розглянути заяву від 19.03.2021 року № 747 про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» врахувавши заробітну плату зазначену в довідці № 18/03-1 від 19.03.2021 року про заробітну плату для обчислення пенсії за період з 01.01.1992 року по 31.12.1996 року, яка видана селянським (фермерським) господарством «Моноліт».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на пенсійному обліку відповідача як одержувач пенсії по інвалідності ІІ групи.

Позивач 19.03.2021 року звернувся до Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, правонаступником якого є відповідач з заявою про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з доданими до неї документами.

Рішенням Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 22.04.2021 року № 2041500000686 позивачеві було відмовлено в переведенні на пенсію за віком, оскільки, довідку про заробітну плату № 18/03-1 від 19.03.2021 року за період роботи з 01.01.1992 року по 31.12.1996 року, видану селянським фермерським господарством «Моноліт» (до 16.05.2003 року – фермерське господарство «Агро») не прийнято до уваги, тому що дані про сплату страхових внесків, які зазначені у довідці про заробітну плату, не співпадають з даними, наданими фінансово-економічним відділом від 18.03.2018 року № 264/04.

Позивач наголошує, що спеціалістами Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області проведено позапланову перевірку достовірності документів про заробітну плату, наданих для призначення (перерахунку) пенсії, про що складено акт № 0500-0801-17/1428 від 22.04.2021, яким встановлено, що дані, вказані в довідці від 18.03.2021 року № 18/3-1, наданої ф/г «Моноліт» для призначення (перерахунку) пенсії на ім`я ОСОБА_1 за період роботи з 01.01.1992 року по 31.12.1996 року відповідають даним, які відображені в графі «до видачі» та графі «видано» у листах-розшифровках відомостей видачі заробітної плати. Проте, вищезазначені первинні документи не містять відомостей про нарахування сум заробітної плати ОСОБА_1 та утримання з них податків, в тому числі податку на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Крім того, встановлено, що відповідно наданих на перевірку документів дані, зазначені в довідці від 18.03.2021 року № 18/03-1 на ім`я ОСОБА_1 за період роботи з 01.01.1992 року по 31.12.1996 року відповідають даним первинних документів, які зберігаються у ф/г «Моноліт».

При цьому, перевести позивача з пенсії по інвалідності на пенсію зі віком відповідач відмовився, що порушує його права на пенсійне забезпечення, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Прийнято розгляд справи проводити в строки встановлені ст. 258 КАС України.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15 листопада 2021 року заяву про розгляд справи за правилами загального позовного провадження залишено без задоволення.

Відповідно до вимог статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

За правилами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Згідно з нормами частини третьої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Відповідачем надано письмовий відзив від 11.11.2021 року № 0500-2204-7/102202 (а.с. 46-49). В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що позивач перебуває на обліку управління та отримує пенсію по інвалідності.

Позивач звернувся з заявою від 19.03.2021 року № 743 про переведення з пенсії по інвалідності на інший вид пенсії, а саме: з врахуванням заробітку за 60 місяців до 01.07.2000 року відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Актом позапланової перевірки встановлено, що дані, вказані в довідці від 18.03.2021 року № 18/3-1, наданої ф/г «Моноліт» (код ЄДРПОУ 22011990) для призначення (перерахунку) пенсії на ім`я ОСОБА_1 за період роботи у ф/г «Арго» з 01.01.1992 року по 31.12.1996 року відповідають даним, які відображені в графі «до видачі» та графі «видано» у листах-розшифровках відомостей видачі заробітної плати, проте, вищезазначені первинні документи не містять відомостей про нарахування сум заробітної плати ОСОБА_1 та утримання з них податків, в тому числі податку на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Рішенням від 24.03.2021 року № 914420175560 позивача переведено 19.03.2021 року з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.

Рішенням від 22.04.2021 року № 2041500000686 ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії за віком згідно довідки про заробітну плату № 18/03-1 від 18.03.2021 року за період роботи з 01.01.1992 року по 31.12.1996 року, виданої селянським фермерським господарством «Моноліт».

Зазначає, що позивач з 14.11.1985 року по 08.09.1995 року працював на підприємстві Краснолиманська «Сельхозхімія» водієм та з 02.02.1991 року по 16.05.2003 року працював головою фермерського господарства «Арго» (на теперішній час – фермерське господарство «Моноліт»).

Періоди роботи на підприємстві Краснолиманська «Сельхозхімія» та в фермерському господарстві «Арго» перетинаються (основана та за сумісництвом).

Відповідно до інформації, наданої фінансово-економічним відділом управління Пенсійного фонду України службовою запискою від 18.03.2018 року № 264/04 сплата страхових внесків по ОСОБА_1 фермерським господарством «Моноліт» була за періоди з 01.10.1994 року по 31.12.1994 року та з 01.03.1996 року по 31.12.2003 року.

Позивач надав довідку для перерахунку по заробітній платі за період з 01.01.1992 року по 31.12.1996 року, тобто сплачено страхових внесків за спірний період тільки за 13 місяців, а необхідно за 60 місяців.

З зазначених причин відповідач зазначає, що позивач не має права на перерахунок пенсії з врахуванням заробітку за 60 місяців до 01.07.2000 року відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 є громадянином України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_1 (а.с. 6-8). Згідно паспортних даних позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Позивач знаходиться на пенсійному обліку як одержувач пенсії за віком, також зазначено, що має інвалідність ІІ групи у зв`язку з загальним захворюванням, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_2 , виданим 05.05.2021 року (а.с. 10).

Згідно довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААБ № 585582 від 11.11.2015 року ОСОБА_1 встановлено ІІ групу інвалідності безстроково (а.с. 11).

Позивач звернувся до управління з заявою від 19.03.2021 року № 743 про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком з врахуванням заробітку за 60 місяців до 01.07.2000 року відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 36, 51).

Рішенням Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 22.04.2021 року № 2041500000686 позивачеві було відмовлено в перерахунку пенсії відповідно до ст. 40 Закону, оскільки, довідку про заробітну плату № 18/03-1 від 19.03.2021 року за період роботи з 01.01.1992 року по 31.12.1996 року, видану селянським фермерським господарством «Моноліт» (до 16.05.2003 року – фермерське господарство «Агро») не прийнято до уваги, тому, що дані про сплату страхових внесків, які зазначені у довідці про заробітну плату, не співпадають з даними, наданими фінансово-економічним відділом Пенсійного фонду України. Зокрема, службовою запискою від 18.03.2018 року № 264/04 встановлено, що сплата страхових внесків по ОСОБА_1 фермерським господарством «Моноліт» була за періоди з 01.10.1994 року по 31.12.1994 року та з 01.03.1996 року по 31.12.2003 року від 18.03.2018 року № 264/04 (а.с. 38). Позивач же надав довідку для перерахунку по заробітній платі за період з 01.01.1992 по 31.12.1996, тобто сплачено страхових внесків за спірний період тільки за 13 місяців, а на думку відповідача необхідно за 60 місяців.

Спеціалістами Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області проведено позапланову перевірку достовірності документів про заробітну плату, наданих для призначення (перерахунку) пенсії, про що складено акт № 0500-0801-17/1428 від 22.04.2021 року, яким встановлено, що дані, вказані в довідці від 18.03.2021 року № 18/3-1, наданої ф/г «Моноліт» для призначення (перерахунку) пенсії на ім`я ОСОБА_1 за період роботи з 01.01.1992 року по 31.12.1996 року відповідають даним, які відображені в графі «до видачі» та графі «видано» у листах-розшифровках відомостей видачі заробітної плати (а.с. 34). Однак, вищезазначені первинні документи не містять відомостей про нарахування сум заробітної плати ОСОБА_1 та утримання з них податків, в тому числі податку на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Крім того, актом встановлено, що відповідно наданих на перевірку документів дані, зазначені в довідці від 18.03.2021 року № 18/03-1 на ім`я ОСОБА_1 за період роботи з 01.01.1992 року по 31.12.1996 року відповідають даним первинних документів, які зберігаються у ф/г «Моноліт».

Перевіряючи правомірність дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії з врахуванням заробітку за 60 місяців до 01.07.2000 року відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з належних обставин, а також у старості в інших випадках, передбачених законом.

Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі-Закон №1058) встановлює порядок нарахування та виплати пенсії.

Відповідно до п. 1 та п. 4 статті 8 Закону України від 09.07.2006 №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом; іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, мають право на отримання пенсійних виплат і соціальних послуг із системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування на рівні з громадянами України на умовах та в порядку, передбачених цим Законом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надані Верховною Радою України.

Статтею 44 Закону №1058 встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із соціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої територіально.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону № 1058,страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до страхового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

За приписами ч. 1 ст. 33 Закону України № 1058 пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в розмірах: інвалідам I групи - 100 відсотків пенсії за віком; інвалідам II групи - 90 відсотків пенсії за віком; інвалідам III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.

Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлений ст. 40 Закону України № 1058.

Частиною першою цієї статті передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Згідно з частиною третьої статті 45 Закону № 1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (доход) та інших документів що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Судом встановлено, що позивач є одержувачем пенсії по інвалідності ІІ групи у зв`язку з загальним захворюванням і виявив бажання перейти на пенсію за віком, надавши довідку підприємства про заробітну плату за 60 місяців підряд з 1992 року по 1996 рік.

Сторонами не заперечується та трудовою книжкою НОМЕР_3 (а.с. 12-16) підтверджується, що позивач працював у спірному періоді з 01.01.1992 року по 31.12.1996 року керівником у селянському фермерському господарстві «Моноліт», яке до 16.05.2003 року мало назву - фермерське господарство «Агро».

При цьому, в спірній довідці вказаного фермерського господарства від 18.03.2021 року № 18/03-1 зазначено про суми заробітної плати з розшифруванням у гривнях за 1992-1996 роки (а.с. 22).

Крім того, позивачем надано листки-розшифровки заробітної плати за спірний період роботи позивача на фермерському господарстві «Моноліт» з 1992 по 1996 роки (а.с. 25-29).

Також надано довідку від 17.02.1997 року про заробітну плату з 1992 по 1996 роки (а.с. 30).

Стосовно заперечень відповідача щодо не зазначення грошових одиниць у спірних довідках про заробітну плату у 1992-1996 роках суд зазначає наступне.

Постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР, ВЦСПС «Про вдосконалення організації заробітної плати і введення нових тарифних ставок і посадових окладів працівників виробничих галузей народного господарства» від 17 вересня 1986 року №1115 були затверджені основні принципи вдосконалення організації оплати праці, в тому числі встановлення заробітної плати за кінцевим результатом роботи, раціонального використання фондів заробітної плати, матеріальне стимулювання кожному працівнику за результатом праці.

Затверджені нові умови оплати праці, робітників, в тому числі і працівників сільського господарства.

Стаття 3 Закону України «Про правонаступництво України» від 12.09.1991 № 1543-ХІІ передбачає, що Закони Української PCP та інші акти, ухвалені Верховною Радою Української PCP, діють на території України, оскільки вони не суперечать законам України, ухваленим після проголошення незалежності України.

Отже, зазначена постанова використовувалась, як нормативний документ при нарахуванні заробітної плати громадянам України.

Відповідно до ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу). У заробіток для обчислення пенсії членам колгоспів включається оплата в усіх її видах за роботу в громадському господарстві колгоспу.

Статтею 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлено порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.

Відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:

1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;

2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум. Для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися і до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України;

3) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України № 306 від 20.04.2005 «Про реалізацію абзацу другого пункту 2 статті 41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затверджено «Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії особам, що у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць» (далі - Порядок).

Відповідно до п. 1 зазначеного Порядку, дія цього Порядку поширюється на таких осіб, що до 1 липня 1998 року отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, зокрема, тих, що працювали в сільському господарстві, були зайняті на сезонних роботах, працювали у старательських артілях, виконували роботи (надавали послуги) за цивільно-правовими договорами та сплачували внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування.

Згідно до п. 4, 5 Порядку, до заяви додаються документи, що підтверджують виплату особі заробітної плати (доходу) за результатами роботи. Документом, що підтверджує виплату особі заробітної плати (доходу) за результатами роботи є: для працівників старательських артілей - довідка про заробітну плату (дохід) для обчислення пенсії та трудова книжка; для інших осіб, зазначених у пункті 1 цього Порядку, - довідка підприємства, установи, організації про заробітну плату (дохід), оформлена згідно з додатком до Порядку, із зазначенням підстави для виплати заробітної плати (доходу) за результатами виконаної роботи.

У разі коли у пенсійній справі особи зберігається довідка про заробітну плату (дохід) чи інші документи, що підтверджують факт отримання заробітної плати (доходу) за результатами роботи, така довідка чи документи можуть використовуватися для перерахунку пенсії за рішенням управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі в місті.

Відповідно до п.8 Порядку, заробітна плата (дохід), що підлягає зарахуванню до суми заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, визначається шляхом ділення суми заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, на кількість місяців виконання такої роботи.

Пунктом 9 Порядку передбачено, що перерахунок пенсії у зв`язку із зарахуванням до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії сум заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, здійснюється на підставі заяви та необхідних документів у строк, визначений статтею 45 Закону № 1058-IV.

Оскільки відповідачем встановлено, що документи про заробітну плату, надані позивачем, відповідають даним у первинних документах, що зберігаються у фермерському господарстві «Моноліт», то він мав прийняти надані позивачем довідки про заробітну плату за 1992-1996 роки.

З урахуванням наведеного суд приходить до висновку, що надані позивачем документи є належними, допустимим, достовірними та достатніми доказами страхового стажу, який має враховуватися при призначенні пенсії за віком відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про скасування рішення № 2041500000686 від 22.04.2021 року «Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 », зобов`язання повторно розглянути заяву від 19.03.2021 року № 747 про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» врахувавши заробітну плату зазначену в довідці № 18/03-1 від 19.03.2021 року про заробітну плату для обчислення пенсії за період з 01.01.1992 року по 31.12.1996 року, яка видана селянським (фермерським) господарством «Моноліт» підлягають задоволенню.

Згідно з частиною 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не наведено належного обґрунтування правомірності прийнятого рішення, тому рішення відповідача від 22.04.2021 року про відмову в перерахунку пенсії за віком є неправомірним і підлягає скасуванню.

Прийнявши неправомірне рішення, відповідач діяв поза межами статті 19 Конституції України та законів України, не визнавши право позивача на отримання пенсії, що призвело до його порушення, а тому воно підлягає захисту судом.

З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заявлених позивачем вимог з урахуванням п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України.

Відповідно до п. 10 ч. 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає, що відповідно до п. 9 ч. 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» позивач ОСОБА_1 звільнений від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях, як інвалід ІI групи. Докази понесення позивачем інших судових витрат суду не надано, тому судові витрати, що підлягають відшкодуванню, відсутні.

Згідно частини 3 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п`ять днів з дня закінчення розгляду справи.

Відповідно до частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

З огляду на викладене, на підставі положень Конституції України, Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року, ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (місце реєстрації відповідно паспорта громадянина України: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження згідно даних з ЄДР: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.

Скасувати рішення Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 22.04.2021 року № 2041500000686 «Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 ».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.03.2021 року № 747 про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» врахувавши заробітну плату зазначену в довідці № 18/03-1 від 18.03.2021 року про заробітну плату для обчислення пенсії за період з 01.01.1992 року по 31.12.1996 року, яка видана селянським (фермерським) господарством «Моноліт».

Рішення складено у повному обсязі та підписано 26 листопада 2021 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Л.Б. Голубова