
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 листопада 2021 р. Справа№200/11515/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Волгіної Н.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання протиправними дій, стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у виплаті разової допомоги до 5 травня за 2021 рік відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту» в загальному розмірі 8 845,00 грн;
- стягнути з відповідача разову грошову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту» в загальному розмірі 8 845,00 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням УБД серія НОМЕР_1 та довідкою про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі зі стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях.
Відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком. до 9 серпня 2021 року виплат разової грошової допомоги позивачем не отримано .
9 серпня 2021 року позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради із особистою заявою про виплату щорічної разової допомоги до 5 травня за 2021 рік в загальному розмірі 8 845,00 грн.
За результатами розгляду заяви про виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік відповідач повідомив позивача листом від 16 серпня 2021 року № Г-274-5.1-6.2, що на розрахунковий рахунок позивача, відкритий у ПАТ КБ «Приватбанк», йому як учаснику бойових дій нараховано 1 491,00грн, але не виплачено у зв`язку із неповним фінансуванням.
На переконання відповідача належна позивачу щорічна грошова допомога до 5 травня виплачена в повному обсязі згідно діючого законодавства, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2021 року № 325 (а.с. 1-2).
12 жовтня 2021 року судом отримано від відповідача відзив на позов, в якому управління зазначає, що вважає позовні вимоги позивача безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню, обґрунтовуючи це наступним.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні як учасник бойових дій.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати разової грошової допомоги» встановлюються розміри виплат разової грошової допомоги на відповідний рік, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
В 2021 році допомога до 5 травня за 2021 рік була нарахована згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання виплати разової грошової допомоги», але не виплачена у зв`язку із відсутністю фінансування.
Виходячи з існуючих фінансових можливостей держава гарантує виплату зазначеної допомоги в розмірі, встановленому в постанові Кабінету Міністрів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» № 325 від 8 квітня 2021 року.
Вимоги позивача про стягнення недоплачених сум грошової допомоги за 2021 рік є необґрунтованими і задоволенню не підлягають, так як грошова допомога до 5 травня виплачена в повному обсязі згідно діючого законодавства (а.с. 17)
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 вересня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с. 14).
У період з 4 по 29 жовтня суддя перебувала на лікарняному.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , громадянин України, РНОКПП НОМЕР_2 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , є учасником бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії: НОМЕР_1 , дата видачі 22 грудня 2015 року (а.с. 3-6).
Відповідач, Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, код ЄДРПОУ: 03197428, місцезнаходження: 85113, Донецька область, м Костянтинівка вул. Громова буд. 14, є органом державної влади та належним відповідачем у справі (а.с. 20).
Як встановлено судом позивач перебуває на обліку у відповідача як учасник бойових дій (а.с. 17).
За поясненням відповідача у 2021 році (точної дати суду не повідомлено) позивачу була нарахована щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за 2021 рік в розмірі 1 491,00 грн, яка не була сплачена у зв`язку із неповним фінансуванням.
Доказів на підтвердження зазначеного суду не надано.
9 серпня 2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою про виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за 2021 рік у розмірі 8 845,00 грн (п`ять мінімальних пенсій за віком відповідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») (а.с. 7).
Листом від 16 липня 2021 року № Г-274-5.1-6.2 управління повідомило позивачу, що на його розрахунковий рахунок, відкритий у ПАТ КБ «Приватбанк», йому як учаснику бойових дій було нараховано щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій за 2021 рік у розмірі 1 491,00 грн, але не виплачено у зв`язку з неповним фінансуванням. Повідомлено також, що виплату буде здійснено при надходженні додаткового фінансування з державного бюджету (а.с. 8).
Також суду відповідачем надана довідка від 27 вересня 2021 року № 3342, яка, як зазначена у ній, видана ОСОБА_1 , про те, що на його рахунок, відкритий у АТ КБ «Приватбанк», було нараховано 1 491,00 грн, але не виплачено у зв`язку з неповним фінансуванням. Виплату буде здійснено при надходженні додаткового фінансування з державного бюджету (а.с. 18).
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо не виплати в повному обсязі щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25 грудня 1998 року № 367-XIV) щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
Пунктом 20 Розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» згадану вище норму права викладено в такій редакції: «Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України».
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнано неконституційними зокрема положення статті 67 розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» та пункту 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Отже, на момент нарахування і виплати у квітні 2021 року позивачу одноразової грошової допомоги діяла ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25 грудня 1998 року, яка передбачала розмір щорічної грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових п`ять мінімальних пенсій за віком.
Поряд із цим, законодавцем правовідносини щодо нарахування, виплати та розмірів одноразової грошової допомоги до 5 травня були з 1 січня 2015 року також врегульовані пунктом 26 розділу VI Бюджетного кодексу України, відповідно до якого норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Тобто, Кабінету Міністрів України були делеговані повноваження встановлювати розмір разової грошової допомоги до 5 травня.
На реалізацію приписів цієї норми закону Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 8 квітня 2021 року № 352 «Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», додатком до якої передбачено, що разова грошова допомога до 5 травня у 2021 році виплачується в таких розмірах: учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув`язнення не виповнилося 18 років) в`язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1 491,00 грн.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року у справі 1-247/2018(3393/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України окреме положення п. 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Конституційний Суд України зазначив, що встановлення пунктом 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Кодексу іншого, ніж у статтях 12, 13, 14, 15 та 16 Закону № 3551-ХІІ, законодавчого регулювання відносин у сфері надання пільг ветеранам війни спричиняє юридичну невизначеність при застосуванні зазначених норм Кодексу та Закону № 3551, що суперечить принципу верховенства права, установленому статтею 8 Конституції України.
Частиною 2 ст. 152 Конституції України встановлено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що у 2021 році позивач мав право на грошову допомогу до 5 травня в редакції Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25 грудня 1998 року № 367-ХІV, яка передбачала розмір цієї допомоги - п`ять мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 9 липня 2003 року (далі - Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Закон № 1058-IV) мінімальна пенсія - державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом.
Згідно ч. 1 ст. 28 вказаного Закону мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Вихідним критерієм обрахунку щорічної разової грошової допомоги до 5 травня є мінімальний розмір пенсії за віком.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-ІV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Таким законом є закон України про Державний бюджет України на відповідний рік.
Згідно із ч. 4 ст. 28 Закону № 1058-ІV мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений частинами першою - третьою цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Суд зазначає, що Закон № 1058-ІV є єдиним законодавчим актом, який визначає розмір мінімальної пенсії за віком.
Разом з тим держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов`язана забезпечити його реалізацію. У протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності правового регулювання покладаються на державу.
Таким чином, при врегулюванні спірних правовідносин щодо обрахунку щорічної грошової допомоги до 5 травня застосуванню підлягає саме ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-ІV.
Зазначений висновок суду узгоджується із правовим висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 13 січня 2021 року (справа № 440/2722/20).
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» № 1082-IX від 15 грудня 2020 року установлено у 2021 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2021 року – 1 769,00 грн.
Таким чином, розмір щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій у 2021 році становить 8 845,00 грн (1 769,00 грн х 5).
На підставі викладеного вище суд дійшов висновку про те, що відповідачем неправомірно не виплачено позивачу щорічну разову грошову допомогу як учаснику бойових дій за 2021 рік в розмірі, передбаченому ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме – в розмірі 8 845,00 грн.
Отже, позовні вимоги позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо не виплати позивачу у 2021 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту» в загальному розмірі 8 845,00 грн - підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог позивача про стягнення з відповідача на користь позивача, як учасника бойових дій, разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік в розмірі 8 845,00 грн, суд зазначає наступне.
Згідно ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними (п. 3); прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини, та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю (п. 6).
Відповідно до ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною Законом № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року, кожен, чиї права і свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права необхідно враховувати його ефективність з точки зору ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об`єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Стаття 13 Конвенції вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності «небезпідставної заяви» за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов`язань за ст. 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути «ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема, в тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).
Такким чином, «ефективний засіб правого захисту» в розумінні ст. 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права й одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
Враховуючи приписи ст. 245 КАС України, беручи до уваги висновок суду щодо протиправної не виплати позивачу в повному розмірі допомоги до 5 травня у 2021 році, суд вважає, що належним способом захисту порушеного права позивача є стягнення з відповідача несплаченої суми цієї допомоги.
Стосовно посилання відповідача на те, що виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2021 рік провадиться відповідачем в межах доведених планових асигнувань, які фінансуються в межах бюджетних призначень, суд зазначає, що наявність певних умов для виплати такої допомоги (зокрема, отримання відповідного фінансування) не звільняє районні органи соціального захисту населення від виконання обов`язків по сплаті нарахованої допомоги, а лише зобов`язує своєчасно вчиняти дії, спрямовані на виконання покладених на них законодавством обов`язків (в тому числі обов`язків по нарахуванню та сплаті щорічної грошової допомоги до 5 травня у визначеному законодавством розмірі) зокрема, шляхом своєчасного направлення відповідних запитів щодо такого фінансування.
Висновок суду узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, викладеної у рішенні від 29 вересня 2020 року у зразковій справі № 440/272/20, та постанові Великої Палати Верховного Суду від 13 січня 2021 року, якою дане рішення залишено без змін.
Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Враховуючи зазначене, позовні вимоги позивача стягнення з відповідача на користь позивача, як учасника бойових дій, щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік в сумі 8 845,00 грн - підлягають задоволенню.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, тому в силу вимог ст. 139 КАС України питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.
Керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 2, 6, 72-77, 94, 139, 192-193, 242-246, 262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (код ЄДРПОУ: 03197428, місцезнаходження: 85113, Донецька область, м Костянтинівка, вул. Громова буд. 14) про визнання протиправними дій, стягнення коштів – задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті разової допомоги до 5 травня за 2021 рік відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту» в розмірі 8 845,00 грн.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (код ЄДРПОУ: 03197428, місцезнаходження: 85113, Донецька область, м Костянтинівка, вул. Громова буд. 14) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) частину разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, розрахованої виходячи із розміру п`яти мінімальних пенсій за віком, передбаченого ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», з урахуванням раніше виплачених сум, - в розмірі 8 845 (вісім тисяч вісімсот сорок п`ять) грн 00 коп.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.П. Волгіна