
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
18 листопада 2021 року Справа 160/21988/21
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Тулянцева І.В., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до виконавчого комітету Васильківської селищної ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення коштів,-
ВСТАНОВИВ:
11 листопада 2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду засобами поштового зв`язку надійшла позовна заява ОСОБА_1 до виконавчого комітету Васильківської селищної ради, в якій позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Васильківської селищної ради, пов`язану з не нарахуванням та невиплатою ОСОБА_1 заробітної плати при звільненні яке відбулося 22 червня 2021 року за п.1 ч.1 ст. 36 КЗпП України;
- зобов`язати Виконавчий комітет Васильківської селищної ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 заробітну плату при звільненні, яке відбулося 22 червня 2021 року за п.1 ч.1 ст.36 КЗпП України за період з 25.03.2021 року по 22 червня 2021 року;
- стягнути з Виконавчого комітету Васильківської селищної ради (код ЄДРПОУ 41050126) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) середній заробіток за весь час затримки розрахунку при звільненні за період з 22.06.2021 року до дня фактичного розрахунку.
За приписами частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти; 3) зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб`єкта владних повноважень; 4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; 6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; 7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; 8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; 9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача; 10) у справах щодо оскарження нормативно-правових актів - відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб`єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт; 11) власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Частиною 4 статті 161 КАС України також передбачено, що позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Позивачем в порушення вищенаведених норм не надано до суду належним чином засвідченої копії довідки про присвоєння ідентифікаційного номера фізичної особи — платника податків для перевірки відомостей, зазначених позивачем у позовній заяві на виконання пункту 2 частини п`ятої статті 160 КАС України.
Окрім цього, у порушення вимог п. 5 ч. 5 ст. 160 КАС України, позивачем не надано до суду доказів того, що в період з 25.03.2021 року по 22 червня 2021 року виконавчим комітетом Васильківської селищної ради не проводилось нарахування та виплата ОСОБА_1 заробітної плати, а також що вона не була виплачена при звільненні позивачки 22 червня 2021 року (накази, розрахункові документи, листи звернення та відповіді, банківські виписки, тощо), що унеможливлює суду визначитись із предметом позову в цій частині.
Крім того, суд звертає увагу позивача на ту обставину, що відповідно до ч. 3 статті 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з частиною другою статті 132 цього Кодексу розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового визначені Законом України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року №3674-VI (далі - Закон №3674-VI).
Частиною першою статті 4 вказаного Закону визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Частиною 2 зазначеної статті передбачено, що ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою - підприємцем становить – 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" від 15.12.2020 року №1082-IX установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2021 року – 2 270 грн.
З прохальної частини позову (п. 5) вбачається, що позивачка просить стягнути з Виконавчого комітету Васильківської селищної ради (код ЄДРПОУ 41050126) на її користь середній заробіток за весь час затримки розрахунку при звільненні за період з 22.06.2021 року до дня фактичного розрахунку.
При цьому, посилаючись на п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», позивачка вважає, що звільнена від сплати судового збору, оскільки просить стягнути заробітну плату.
Суд звертає увагу на ту обставину, що згідно правової позиції Великої палати Верховного Суду, викладеній у постанові від 30.01.2019 року по справі № 910/4518/16, середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні не входить до структури заробітної плати. Таким чином, пільга щодо сплати судового збору, передбачена п. 1 ч. 1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», згідно з якою від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі – у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі, не поширюється на вимоги позивачів про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні під час розгляду таких справ (в усіх судових інстанціях).
За таких обставин, позивачу слід визначитись із розміром майнових вимог, визначених у п. 5 прохальної частини позову щодо стягнення з Виконавчого комітету Васильківської селищної ради (код ЄДРПОУ 41050126) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) середній заробіток за весь час затримки розрахунку при звільненні за період з 22.06.2021 року до дня фактичного розрахунку та вказати конкретну суму грошового забезпечення, яка підлягає стягненню з відповідача.
Крім того, після уточнення позовних вимог позивачу слід надати докази сплати судового збору у розмірі 1 відсотка ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Інформацію про платіжні реквізити для перерахування судового збору за подання адміністративного позову до Дніпропетровського окружного адміністративного суду можна довідатися, зокрема, на офіційному сайті суду (https://adm.dp.court.gov.ua) в розділі Судовий збір. Такими реквізитами є: отримувач коштів: ГУК у Дн-кiй обл/Чечел.р/ 22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37988155; банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: UA368999980313141206084004632; код класифікації доходів бюджету: 22030101; призначення платежу: *;101; НОМЕР_1 ; Судовий збір, за позовом ОСОБА_1 , Дніпропетровський окружний адміністративний суд. На згаданому вище сайті є також можливість автоматично розрахувати та сформувати квитанцію для сплати судового збору.
Щодо клопотання про витребування у Виконавчого комітету Васильківської селищної ради довідки про середній заробіток ОСОБА_1 та усіх належно завірених копій документів пов`язаних із звільненням ОСОБА_1 , яке відбулося 22 червня 2021 року за п.1 ч.1 ст.36 КЗпП України, слід зазначити, що відповідно до ч.1 ст.80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
Таким чином, якщо позивач заявляє клопотання про витребування певних доказів, останній повинен надати докази неможливості їх отримання у встановлений строк з причин, що від нього не залежать.
Разом з тим, позивач не вказує та не підтверджує відповідними доказами, які заходи нею вживались з метою отримання таких доказів самостійно та в чому полягала неможливість їх отримання, а також чи зверталась позивач до відповідача з метою ознайомлення з матеріалами особистої справи, у зв`язку з чим суд не вбачає підстав для витребування доказів.
При цьому слід також зазначити, що для забезпечення повного і всебічного з`ясування обставин в адміністративній справі та прийняття законного і обґрунтованого рішення у строк передбачений нормами КАС України, обов`язок щодо доказування покладається не лише на відповідача, а на всіх учасників справи, оскільки кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Тобто, саме на позивача у відповідності до положень ст.44 КАС України, покладено обов`язок подавати докази та сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи, тобто добросовісно користуватись процесуальними обов`язками. У зв`язку із чим, зазначення у прохальній частині позову (п. 6,7) про перекладення на суд обов`язку із вирішення питання про витребування з Виконавчого комітету Васильківської селищної ради довідки про середній заробіток ОСОБА_1 та усіх належно завірених копій документів, пов`язаних із звільненням ОСОБА_1 , яке відбулося 22 червня 2021 року за п.1 ч.1 ст.36 КЗпП України, свідчить про недоліки позовної заяви.
Частиною 1 статті 169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити) (ч.2 ст.169 КАС України).
За викладених обставин, суд приходить до висновку, що позовну заяву слід залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду:
- належним чином засвідчену копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера фізичної особи — платника податків;
- уточненої позовної заяви, в якій визначити суму грошового забезпечення за несвоєчасний розрахунок при звільненні, яку необхідно стягнути з відповідача (відповідно до кількості учасників справи);
- всіх наявних у позивача доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (накази, розрахункові документи, листи звернення та відповіді, банківські виписки, тощо);
- квитанції про сплату судового збору у розмірі 1 відсотка ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за позовною вимогою щодо стягнення з Виконавчого комітету Васильківської селищної ради на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні за період з 22.06.2021 року до дня фактичного розрахунку.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Васильківської селищної ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення коштів – залишити без руху.
Надати позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п`яти днів з дня отримання ухвали суду.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно направити на адресу позивача.
Роз`яснити позивачу, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк. Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 256 КАС України та оскарженню не підлягає.
Суддя І.В. Тулянцева